Gyvenantys plokštumoje

Vakar su anūkėlėmis nuėjome į kiną. Niekam tikęs tas holivudinis kičas „Debesuota…“, bet ką darysi, jei kitus filmus jau matėme? Bet ne apie filmą kalba…

*

Štai į salę žengia stora mama su dviem storais vaikučiais. Abu vaikai nešasi po didelį butelį kokakolos ir po didelę dėžę spragėsių. Štai dar viena tokia šeima, štai dar… Nieko jie negirdėję apie sveiką gyvenseną, nieko… Gyvena plokštumoje, dvimatėje erdvėje.

*

Pasistatyti namelį tokiame mieste kaip Kelmė nebuvo labai sunku net prieš penkiasdešimt metų, jei dirbai didelio viršininko vairuotoju…

Pasistatė. Gimė vaikai, baigė vidurinę mokyklą, profesines mokyklas ir pasiliko gimtajame mieste.

Gimė jų  vaikai, baigė vidurinę mokyklą ir pasiliko gimtajame mieste…

*

– O, kaip gražu, kaip teisinga! – pasakysite jūs.

Nei gražu, nei teisinga! Taip galima šimtmečius nepakilti nuo plokštumos! Kodėl tie vaikai, bent jau antrosios kartos, negalėjo baigti aukštojo medicinos mokslo ir grįžti į gimtąjį miestą gydytojauti?

Kodėl jie negalėjo išsimokslinti ir grįžti mokytojauti?

Kodėl jie negalėjo išsimokslinti ir gimtajame mieste įkurti bendrovę, duoti darbo tiems, kuriems neužtenka energijos pakilti nuo plokštumos?

Gal tie dviejų kartų vaikai yra kažkokie nemokytini? Ne, tiesiog jie turi tėvus, kurių akiratis baigiasi ties to miestelio riba…

*

Tūkstančius metų visi skaičiai tilpo vienoje tiesėje, skaičių ašyje. Koks didelis proveržis buvo tada, kai skaičiai pasklido po kompleksinę plokštumą! Pasaulis pamatė, kas visa, kas buvo iki tol, buvo tik plonytė linija to, kas iš tiesų yra skaičių pasaulis.

Dabar žengsime į hiperskaičių erdves…

***

Ryt ir poryt bandysiu savo studentus pakelti nuo plokštumos. Kodėl abejoju, kad pavyks? Bet tai – jau kita tema…

Atsakymai

Burgis, 2013-11-03 09:56:24

Sekmadienio svarstymams…

qwerty, 2013-11-03 12:47:07

Adefagija, esi plokštumoje. Kinas, kičas, koka kola, kukurūziniai spragėsiai, Kelmė ir stora mamytė su tokiais pat vaikais čia tik tarp kitko. Kaip ir šernų knisyklos su pelių urveliais bei jų pėdutėmis. Tinklaraštininkas į Kelmės rajono ribas transcedentinės ontologijos žvilgsniu žvilgtelėjo.

Justinas, 2013-11-03 13:00:03

Na, man tai visai gražu būna žiūrint kokias nors amerikoniškas laidas matyt, kaip paaugliai vaikai, nedideliuose miestukuose, darbuose padeda tėvams ir užaugę svajoja dirbt tą patį, didžiuojasi tėvais ir jų darbu…

Lietuvos kaime tėvų darbais niekas nesididžiuoja, nebent tėvai savo verslą turi… Nors, gal ir visai be reikalo taip. Ne tik verslininko ar gydytojo, ar mokytojo darbas yra garbingas ir reikalingas.

qwerty, 2013-11-03 13:05:20

Bet ne apie tai kalba. “Niekam tikęs tas holivudinis kičas „Debesuota…“, bet ką darysi, jei kitus filmus jau matėme?”. “Matėme”, – pasakyta už visą kompaniją. Ir už anūkėles. Bet jos tai filmu liko sužavėtos. Ar ne? Ar irgi piktinosi kiču, nuobodžiavo, aukojosi dėl senelio, kuris labai norėjo į kiną, seanso metu galvojo apie kažką kitą?

Ne pelių urvelių ir holivudinio kičo konflikto, netgi ir ne plokštumos su Kelmės rajono ribomis problema galbūt įraše svarbiausia…

Burgis, 2013-11-03 13:58:35

Temos tęsinys: graudu matyti čia tuos, kurie irgi gyvena plokštumoje… Pavyzdžiui, Adefagija, ak… Na, kokia prasmė lįsti į kiekvieną temą, rodyti išmanymą visais klausimais, nors akivaizdu, kad net gramatikos žmogiukai neišmoko? Kodėl negalėtų tie plokštumos gyventojai kilstelti savo gyvenimų, užsiimti prasmingu, daug laiko reikalaujančiu darbu, kodėl negalėtų pasimokyti šio to? Svarbiausia, kodėl negalėtų suvaldyti savo priklausomybės gyventi kitų gyvenimą, gyventi kitų teritorijoje?

*

Ilsiuosi po pietų… Tuoj eisiu padirbėti lauke, nors gerokai persišaldžiau. Todėl ir stabtelėjau savo svetainėje. Savo. Ne žiniatinklio džiunglėse…

sonata, 2013-11-03 17:58:36

Na negalima persišaldžius dirbti lauke, negalima. Pagailėkit p.Albinos, kuri pergyvens, jei stipriau pasiligosit. Vienas užsispyręs man brangiausias žemaitis prieš dvi savaites tujas sodino lietui lyjant. Vaistus ir arbatas duodu iki šiol.

senelis saltis, 2013-11-05 20:53:47

O jus negeriate kavos? nevalgėte niekada bandelės ir neragavot vyno?

Gal kažkas jus smerkia už tai ką darot, ko jie nedaro.

Visų prioritetai ir vertybės skirtingos ir vien dėl to jie netampa prastesni. Taip, gal kiti nevykdo progreso moksle, bet turi kitų tikslų ir siekių.

Aną savaitę mačiau panos anketą su prierašu, kad nebendraus su žemesnio išsilavinimo žmonėmis…

Dovilė, 2013-11-06 00:48:07

Neseniai vienas žmogus pasakojo apie šiuos skirtumus. Dabar pas Jus perskaičiau. (Kaip man patinka tokie pasikartojimai!).

Ar būna žmonių, gyvenančių keturių matmenų erdvėje?

Burgis, 2013-11-06 08:19:04

Dovilei: būna… Tai meno žmonės su loginio mąstymo pamatais… 🙂