Hierarchija

Kiekviename darbe yra tam tikra hierarchija, tvarka, nusakanti, kas kam yra pavaldus, kam užduoti atitinkamus klausimus. Paprastai tai nurodo kolegų pareigos, tačiau galia gali pasireikšti daugybe skirtingų būdų, tad jums reikėtų išsiaiškinti, kaip tai iš tiesų veikia praktikoje.

(www.delfi.lt)

***

Turėsi laiko – stebėk klinikos darbą. Atskiri, kuri yra slaugė, o kuri – medicinos seselė (rašau senoviškai)? Atskiri, kuris yra gydytojas, o kuris dar tik rezidentas? Pasakytum, kuris iš jų profesorius, kuris docentas, o kuris – tiesiog gydytojas?

*

Prisiminiau jaunystę… Kaip mes tapome mokslų kandidatais? Oi, labai įvairiai! Svarbiausia, žinoma, buvo rasti darbo vadovą. Tiksliau, sulaukti, kol kažkuris pasisiūlys būti vadovu. O tada – pažinti jį. Buvo dešimtys vadovų, kurių taisyklė buvo kategoriška – kiekvieno tavo straipsnio bendraautorius bus ir vadovas. Buvo dešimtys bukagalvių vadovų, kurie priversdavo jiems dirbti tuos, kurie norėjo tapti kandidatais. Buvo dešimtys labai protingų, įtakingų vadovų, kurie „kepdavo“ kandidatus kaip bandeles…

*

Bet KTU (KPI) įdiegta hierarchija nė iš tolo neprilygsta medicinos įstaigų hierarchijai… Dėl to sakau, kad jauniems žmonėms verta pagalvoti: ar tu mokėsi prisitaikyti? ar tu mokėsi nusilenkti, įtikti? ar tu mokėsi save pakeisti dukart: iki tol, kol iškilsi, ir po to, kai iškilsi? ar tu nori paklusti hierarchijos dėsniams?

*

Nėra bėdos labai talentingiems ir darbštiems: visi nori jais pasinaudoti, o tada neišvengiamai turi leisti ir iškilti. Deja, kartais vaizdas liūdnai apsiverčia: iš pradžių čiulpė syvus iš jo, po to jis keršija čiulpusiems ir virsta tironu…

Atsakymai

Burgis, 2015-06-11 08:57:23

Aktualu?…

skaitytojas, 2015-06-11 10:34:58

Na va, Stepheno Hawkingo pavyzdį (ar tai įmanoma Lietuvoje?) man ,matyt, reikėjo pateikti šioje temoje…

petras, 2015-06-11 11:19:23

Aš ir turėjau bėdų dėl hierarchijos. gyveno su manim katė, kuri galvojo, kad ji yra hierarchijos viršūnėj, o aš maniau, kad aš viršuj. na ir mes dažnai pykdavomės 🙂 taip, kad hierarchijos problema aktuali ne tik tarp medikų 🙂

ir klausimas apie medikus, gal kas žinot. ar aš teisingai suprantu, kad visi gydytojai turi daktaro laipsnį ? (ar pas juos jis koks nors kitoks, nei kitų sričių mokslininkų ?).

Darius, 2015-06-11 12:18:04

Petrai, daktarai yra 2 rūšių: gydytojai ir gydytojai+mokslininkai+pedagogai. Gydytojai+mokslininkai+pedagogai padarę mokslinį darbą gauna daktaro laipsnį. Šiais laikais bevaik visi dirbantys universitetinėse klinikose yra gydytojai+mokslininkai+pedagogai. Kitose gydymo įstaigose dirba gydytojai (dažniausiai).

Virgilijus, 2015-06-11 12:57:07

Petrui: mūsų šeimoe įsitvrtinusios trys katės. Labai įdomu stebėti , kaip jos bendrauja, ėda vadovaudomosi tais hierakijos laipteliais . Anksčiau viršuje buvo 17m. katukė

, bet gimus ir paaugus palikuonei, mama buvo ” nuleista” keliais laipteliais žemyn. Gamtoje nuolat vyksta išgrynimo , atrankos procesai. Gyvūnų tarpe . O žmonių ne visada. Aukščiausių švietimo šulų pasisakymuose tik ir girdime: integruoti integruoti… Mokykloje nestabilios psichikos vaikelis smaugia klasės draugą, mokytojos padėjėjai pamokos metu spec. porekių turintis mokinys spiria į koją , pravardžiuoja. Ateina į penktą klasę mokinys nerašantis , neskaitantis, Jį privalu integruoti į klasę , skirti jam daug daug dėmesio ( net speciali ugdymo programa pristatoma). Tarp kitko , tai konkretus pavyzdys iš šiuolaikinės mokyklos. Kur link eina Švietimo klerų politika ? Sakyčiau, iki išsigimimo . Nėra žodžių../.

petras, 2015-06-11 14:15:21

dėkui, Dariau 🙂 už atsakymą

Virgilijau, bet jei vaikų su “poreikiais” nebandysim integruoti, o atskirsim. tai turėsim tada klases, o gal net ir atskiras mokyklas su tokiais pačiais neklaužadom ir ten jau jų niekas nieko neišmokys (kaip kalėjime), atvirkščiai, manau problema tik gilėtų. o gal turit kokių idėjų problemai spręst ?

Renaldas, 2015-06-11 15:45:11

Galima pasinaudoti kitų idėjomis: mokiniai vakarais bendrauja su negalia turinčiaisiais ir kaip atlygį gauna maistpinigius iš savivaldybės. Dar: vieno garsaus universiteto medicinos studentams yra patartina pagyventi Red Cross misijoje kur nors Namibijoje prieš stojant į universitetą. Kelionės išlaidos apmokamos nevyriausybinių organizacijų. Tikrai neverta visų mesti į vieną katilą ir suvienodinti visus pagal vieną kurpalių. Taip, tam reikia įdėt daugiau darbo (skausmas), bet užtat vaisiai saldūs.

petras, 2015-06-11 16:09:55

kažin ar į mediciną stoja tie, kurie nelabai sugeba mokytis, neturi motyvacijos, linkę nusikalsti ir t.t. tai pavyzdys nelabai tikęs manau. o tokius priversti vakarais aplankyt negalią turinčius, tai manau dar didesnis iššūkis nei versti mokytis 🙂 bet gal ir neblogas variantas pabandymui.

Apie daktarus, 2015-06-11 23:29:17

Medicinoje būna mokslų daktarai ir žmonių daktarai. Deja, ne visada mokslų daktarui gaunasi būti dar ir žmonių daktaru…

mama R, 2015-06-12 00:24:25

Aš nieko prieš protingas ir išmintingas hierachijos viršūnes. Tik, deja, tokie sunkiai ten papuola. Tuo blogiau “šaknelėm”…

Justina, 2015-06-15 09:10:29

Labai aktualu 🙂 Esu net pagalvojusi, kad į darbą su atsarga priiminėčiau daktaro laipsnį turintį žmogų, jei ieškočiau kūrybingo ir iniciatyvaus darbuotojo, nes per daug gyvenime jam teko lankstytis, prisitaikyti. O juk tai šį tą pasako apie žmogų, juk tikrai ne visi taip gali. Tačiau jūs gerai suskirstėte – yra kelių rūšių doktorantų – vieni tampa tokiais, kaip ir juos engusieji, o kiti – mėgaujasi savo veikla, visapusiškai auga ir dalinasi savo žiniomis. Džiaugiuosi, kad tenka sutikti ne tik pirmųjų.