IQ testas

Apie tai jau ne kartą esu rašęs, kalbėjęs… Bet neiškęsiu – netrukus savo penktokams duosiu IQ testo fragmentą. Tik fragmentą! Nes įspėju ir jus – negalima rimtai atlikinėti IQ testų! Nei internete, nei popieriuje. Kodėl?

Tarkime, jūs dar jaunas žmogus, atlikote IQ testą ir sužinojote…, kad esate genijus! Kaip toliau gyventi? Aplinkiniai jūsų genijumi nelaiko, jūs pats nežinote, kaip geriausiai tą savo genialumą pritaikyti. Vieni nervai!

Tarkime priešingai: sužinojote, kad esate visai be intelekto… Nu – debilas! Vėl – ką daryti? Slėpti tai? Kreiptis į gydytojus? Samdyti privačius mokytojus? Visą likusį gyvenimą nugyventi žinant, kad esi nevykėlis, bukas?

Nieko gero tikrintis ir brandžiame amžiuje. Jei sužinosite, kad jūsų IQ nepaprastai didelis, o senas jūsų „golfiukas“ – nepaprastai mažas, kaip tai suderinti? Sužinosite, kad intelektualiai esate daug pranašesnis už savo buką vadovą, bet jo alga keliskart didesnė…

***

Ir vis tik! Kaip norėčiau, kad visokie bukagalviai politikai, primityvūs valdininkai, nevykę medikai ir pan. bent niekam nematant pasitikrintų savo IQ. Tikslaus atsakymo jie negautų, bet gal nebegalėtų nepastebėti savo bukumo? Gal imtų elgtis kukliau, gal imtų labiau gerbti kitus žmones, jų nuomonę? Gal jie suprastų, kad kiti mokosi, lavinasi, knygas skaito, teatrus lanko.. Štai šiandien grupelė gimnazistų pradžiugino – net trys neseniai nusipirko (arba jiems nupirko…) grožinės literatūros. Galite įsivaizduoti, kas šiais laikais perka du tomus V.Hugo „Vargdieniai“?!

***

Tai gal jau pasitikrinote? Ir koks rezultatas? Koks jausmas?

*

Aš pasitikrinau. Iš tų penktokams skirtų 15 klausimų negaliu atsakyti į vieną, dėl dviejų atsakymų nesu tikras. Gaila, kad ta svetainė nepateikia teisingų atsakymų. Bet tai ir gerai – gal susigundyčiau pažiūrėti… Kokia tai svetainė? Jų – šimtai! Susiraskite sau tinkamiausią. Aš parinkau tą testo fragmentą, kuris, mano supratimu, bet nebūtinai, penktokams yra tinkamiausias. Čia jo nerodysiu!

Atsakymai

sonata, 2010-11-16 14:54:16

kaip sakydavo vienas mūsų tikrai gerbiamas profesorius :”Lengvas debilumo laipsnis nėra kontraindikaciją baigti medicinos akademiją”:)

Darth Vader, 2010-11-16 14:59:11

Nežinau, kur galima atlikti (tingiu gūglinti), bet tai galiu priimti kaip žaidimą. Jei mano amžiaus žmogaus IQ reikšmė lygi X, o mano lygi X-25%, galbūt yra dėl ko nerimauti (pvz.: mažu laikas rašyti mažiau komentarų, o daugiau skaityti?); jeigu mano IQ lygi X+25%, reiškia, viskas su manimi gerai. O laikyti save genijumi…čia nebent Minedo dalia.

Aras Pranckevičius, 2010-11-16 14:59:22

Kiek aš žinau, tai tikras (“oficialus”) IQ testas nelabai yra publikai prieinamas. Jo atlikimą gali administruoti tik kvalifikuotas specialistas. Be to, jo atlikimas užtrunka gerą pusdienį.

Bet kokie internete, žurnaluose ir t.t. esantys “IQ testai” yra tik šiaip sau: kažkokie testai, kurių rezultatai nelabai ką reiškia.

Giedrius, 2010-11-16 16:44:48

Sonatai: kodėl tikrai gerbiamas profesorius neprotestavo prieš betvarkę medicinos akademijoje, kai medikas 50-60 proc. “tikrai gerbiamos informacijos” nepritaiko praktikoje?:)

sonata, 2010-11-16 19:03:52

Giedriui: o viską reikia taikyti praktikoje? Jei esi traumatologas, tai šiukštu nereikia žinoti, kaip pasireiškia glaukomos priepuolis? Nes ne okulistas, nepriklauso. Tik tuomet kalba pakrypsta ne apie daktaro, o apie felčerio paruošimą. Info dar ir per mažai buvo. Kitas klausimas – informacijos sistemos nebuvimas ir nuoseklumo stoka.

Burgis, 2010-11-16 20:52:11

Smagu Tave skaityti, Arai! Žinau, kad Tau tikrai nereikia IQ pasitikrinti…

konėra, 2010-11-16 22:00:57

karta save tikrinau – vidutinis 🙂 Beje, pastebejau, kad tai ir issilavinimo testas, nes kai kuriuos metodus reikia zinoti(pvz. matematikos). Is esmes tai ne IQ, bet protines reakcijos greitumo testas.

Tulis, 2010-11-17 09:11:15

Sonatai ir Giedriui:

Dėl medicinos žinių, gaunamų universitete, bet nepritaikomų praktikoje turiu štai tokią nuomonę: viską reikia pamėginti pritaikyti praktikoje. Su visomis sritimis reikia susidurti iš vidaus. Ypač medicinoje, nes tik tuomet ir gali nuspręsti kurios srities gydytoju nori tapti ir ar gali tą darbą atlikti. Teorinės žinios ir praktika labai skiriasi. Lietuvoje ir susiduriama su šia problema, kad medicinos studentams trūksta praktikos, todėl atėję į rezidentūrą jie nesijaučia pilnaverčiais. Kuo daugiau studentai gautų praktikos (beje, visų sričių, kurias mokėsi teoriškai) tuo geresniais gydytojais taptų ateityje.

giedrius_m, 2010-11-17 10:21:54

Tuli: Taip yra su visais universitetiniais išsilavinimais.

Jonas Sergejenka, 2010-11-17 12:26:35

Sveiki,

Pridėsiu dar vieną savo pastebėjimą: kuo dažniau darai visokius IQ testus, tuo daugiau “tyrumo/nekaltumo” prarandi, ir rezultatai gali imti krypti į gerąją pusę, nors realybėje tu visiškai “ne-genialėji”. Taigi, mano nuomone, toks testas turėtų būti ne tik unikalus ir niekam nerodomas, tačiau ir jo atlikimas turėtų būti unikalus ir vienintelis gyvenime. Na, kompromisinis variantas būtų tarkim bent jau ne dažniau nei kas 3-5 metai.

O grįžtant prie temos – pesimistinis variantas: jei valdininkai ir pasitikrins, tai beveik garantuotai pagal kokį nors Pareto principą “protingieji” tik nukentės (dalis gali palūžti, nuvertinti save), o “bukieji” nepasitaisys.

Antraip jie nebūtų bukieji :))

Marius, 2010-11-17 13:55:05

BBC testai

Kokios lyties yra jūsų smegenys, pvz.

http://www.bbc.co.uk/science/humanbody/mind/index_surveys.shtml

Marius, 2010-11-17 14:01:47

O pats įdomiausias, kokį pavyko kada nors rasti buvo testas apie toleranciją. Kaip toleruoju juodaodžius, nutukusius, senukus, neįgalius, kitos lyties ir t.t.

Harvardo mokslininkai jį sukūrė amerikiečiams…

https://implicit.harvard.edu/implicit/demo/selectatest.html

EQ, 2010-11-17 14:16:56

Gyvenime svarbiausias EQ – emocinis intelektas. Todėl ir nutinka, kad genijai gauna kelis kartus mažesnius atlyginimus…

Manfredas, 2010-11-17 19:14:52

Ankstesniam komentarui:

Antonakis, J. (2009). “Emotional intelligence”: What does it measure and does it matter for leadership?. In G. B. Graen (Ed). LMX leadership–Game-Changing Designs: Research-Based Tools (Vol. VII) (pp. 163-192). Greenwich, CT: Information Age Publishing,

Landy, F.J. (2005). Some historical and scientific issues related to research on emotional intelligence. Journal of Organizational Behavior, 26, 411-424,

Roberts, R.D., Zeidner, M., & Matthews, G. (2001). Does emotional intelligence meet traditional standards for an intelligence? Some new data and conclusions. Emotion, 1, 196–231.

Ir pabaigai, apie genijų atlyginimus

Burgis, 2010-11-18 14:15:50

Manfredui: ir aš norėčiau…

Nepris, 2010-11-18 21:09:52

Dėl Manfredo nuorodos apie Google darbuotoją. Tokie kyšiai duodami ne genijams, o žmonėms, kurių tuo metu nėra kuo pakeisti dėl labai specifinių žinių, be kurių kyla didelių nuostolių grėsmė. Tokių situacijų pasitaiko net ir visai vidutiniškiems inžinieriams. Taigi Google džiaugiasi pigiai išvengę rizikos ir pasidarę reklamos (“va kaip mes mylime savo žmones!”), o inžinierius džiaugiasi atsidūręs laiku ir vietoje (“va koks aš nuostabus!”).

Aklai vištai pasitaikęs grūdas nėra nei jos intelektinio, nei emocinio, nei jokio kito pranašumo įrodymas. 😉

Manfredas, 2010-11-18 22:25:06

Nepriui: galimas, bet ne būtinas scenarijus. Situacija, kainuojanti 3.5m$ greičiausiai turi daugiau atspalvių (nuo jėgos demonstravimo iki PR burbulo), nei būtų galima apibendrint pora sakinių.

Kita vertus, jeigu Google iš tikrųjų negalėjo pakeisti minėto inžinieriaus dėl “specifinių žinių”, kurių neturi likę ten dirbantys penkiolika tūkstančių geriausių pasauly IT inžinierių – nevadinkim jo vidutinišku…

(Na, o jei priskyrus tą tikrą, vidutinišką Google inžinierių žmonių grupei, kurią aukšto EQ viarslininkai vadina genijais – na nebadauja ir jie, nebadauja).

Nepris, 2010-11-19 09:57:33

Na, taip, kiek sutirštinau spalveles. 🙂 Nes rašiau apie viena, o galvojau apie kitą. Omeny turėjau tuos atvejus, kai visas genialumas prasideda ir baigiasi tuo, kad vadybininkas susirenka tiekėjų ir klientų sarašus, ir įkuria konkuruojančią kontorą.

O Google IQ vidurkis tikrai turėtų būti aukštesnis už kokio IBM. Ir vis tik galvoju, kad kažkas iš Google žemesniosios-vidurinės grandies vadovų susikirto, leisdami kažkam VIENAM iš tų tūkstančių vienoj savo galvelėj sukaupti tokias kritinės svarbos žinias. Labai panašu, kad tai korparacinių žinių ir įgūdžių portfelio nesuvaldymo atvejis.

D., 2010-11-19 10:46:45

Įžymybių IQ – http://www.kiduliai.sakiai.lm.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=83

GZ, 2010-11-20 03:00:35

Gal tas googleris ir genijus, bet nieko daugiau nei pinigų suma apie jo atvejį neradau. Jokių užuominų dėl kokio nors didelio intelektualumo. Gal kurie iš vyresnybės klaidų pridarė (pvz prie jo prikabinti kokie nors patentai) ir dabar vargsta, nes visus likusius darbuotojus tokie greiti atlyginimai tikrai gerai nenuteikia.

Man tai daug įspūdingesnė istorija apie žmogelį, kuris iki šiol nesutinka priimti Nobelio prizo, tik paskubom jos surasti nesugebėjau. Nežinau, kaip dėl jo IQ, bet visa kita pas jį — nuostabu. O gal ir ne — gal jis paprasčiausias pamišėlis 🙂

Googleris, jei nesutiktų likt, prarastų tik pinigus. Bet jis sutiko. Čia gi — pinigai, bet svarbiau — didžiulė, ir greičiausiai pelnyta, garbė. Gal tik kokie psichiatrai gali pasakyt “čia viskas aišku”…

Ronaldas, 2010-11-20 16:22:33

GZ, galbūt kalbate apie Grigorijų Perelmaną? (http://www.technologijos.lt/n/mokslas/matematika/straipsnis?name=S-13763). Tiesa, ten kalbama ne apie Nobelio premiją (kadangi matematikai nuskriausti Nobelio), bet apie vadinamąją „Tūkstantmečio premiją“ už Poincare hipotezės išsprendimą.

konėra, 2010-11-20 16:58:26

O kaip tie įžymybių IQ apskaičiuoti? Ką kiekvienam mediumas nusiuntė po pluoštą testų? :-))

AndriusB, 2010-11-21 16:00:29

Kiek esu ieškojęs, neradau “oficialaus” IQ apibrėžimo, taigi sakydami IQ galime kalbėti apie įvairius dalykus. Dar, aklas žmogus, anot man žinomų testų, intelekto visai neturi :). Mano nuomone bandymai matuoti smegenų “gerumą” net nenutuokiant, kaip jos veikia – nerimtos.

D., 2010-11-22 14:51:21

Konėra: žinoma testų nesiųsi į kapus 🙂 Tiesiog tai palyginimai su tais laikais gyvenusių žmonių sugebėjimais. Juk gal dabar daugiau išmanančių už L.Da Vinči yra tūkstančiai, o tuo metu, pagal to meto žinias jis buvo vienas protingiausių. JAV prezidentų IQ nustatyti pagal stojimo testus į kolegijas ar universitetus. Kalbama jog taip neoficialiai renkamos žinios apie stojančiųjų IQ. Šiaip tai patys tiksliausi testai yra tie kurie lyginami su kitais žmonėmis. Žr. lentelę. Tarkim atliko testą 1000 žmonių, jei jūs kad labai gerai atsakėte, bet buvo pusė atsakiusių geriau, vis vien IQ bus tik 100. Galėčiau papasakoti kaip sudaromi testai mokiniams, bet reiktų atskiro straipsnio 🙂

D., 2010-11-23 00:40:57

Angliškai nelabai įkertu, bet manau kas supranta gal įdomu bus paskaityti (ypač Burgio penktokams :)) – http://www.thirteen.org/edonline/concept2class/mi/index.html

D., 2010-11-25 10:21:35

Nacių IQ- http://www.eskimo.com/~miyaguch/grady/nazi.html

Manoiq.lt, 2014-11-08 12:47:29

Gal galite patarti patikimą IQ testą?

Ačiū!

Vytautas, 2014-11-30 00:01:36

Pritariu Arui, internetiniai iq testai nėra rimti. Bet jeigu žmogus nesugeba paprastų aritmetikos veiksmų atlikt, ar “eiliškumą” pastebėt, tai reiktų sunerimt 🙂