Išmoktos ir neišmoktos pamokos

*

Man rodos, kad manęs nelies jokia liga.

Jei šausit į mane –

Pro šalį lėks kulka.

*

(Algimantas Baltakis. „Aš tas, kuriam bus padaryta išimtis“)

***

Jam – trisdešimt vieneri. Mokyklą ir universitetą baigė Vilniuje, studijavo Suomijoje, dabar gyvena San Franciske, dirba programuotoju. Surado mūsų fondą ir dosniai dosniai parėmė!

Ar aš jo metų būdamas taip mokėjau? Ne…

*

Vis galvoju apie tą žavingąjį „Matematinį maratoną“. Kiek daug aš išmokau! Bet kiek iš tų 318-os moksleivių išmoko mano pamokas? Ar visi pastebėjo, kad viena pamoka buvo tokia: jei gali pavogti – nevok! Kodėl į finalą pakviečiau dvidešimt dalyvių? Juk būtų užtekę ir dešimties… Norėjau, kad tie jauni žmonės, kurie nesugebėjo išlaikyti sąžiningumo testo, gautų skaudžią pamoką visam gyvenimui. Laimė, kokia laimė, kad ne tuo keliu atėjusių buvo tik du! Ir jie dabar žino, kad aš žinau…

O aš gėriuosi ir džiaugiuosi, kad iš 318-os dalyvių mažiausiai trys šimtai rungėsi sąžiningai, garbingai!

*

Aš matau tave, mokykla. Palyginau trečioko Luko matematiką Stokholme ir trečiokės Mildos matematiką Vilniuje. Apsidžiaugiau! Esminių skirtumų nėra. Bet kokie baisūs kontrastai mūsų šalies švietime! Ir kada valdžia išmoks mano paprastą pamoką: sakyk tiesą!

*

Aš vėl sprendžiu uždavinius. Mokausi. Mokysiu. Kai ko pats išmoksiu, gal ir kitus šio to išmokysiu… Metas dirbti ir džiaugtis!

Atsakymai

Dalius, 2018-01-03 18:49:24

Graži foto. Gėlės visada gražu.

Lina, 2018-01-04 13:38:19

Taip, jei gali vogti – nevok 🙂

qwerty, 2018-01-10 20:47:38

Palaiminti yra tie, kurie dar jauni budami pateko pas mokytojus ismokancius tokiu dalyku-jei gali vogti-nevok. Jei davei zodi-tesek. Gal esmine tinklarastininko, kaip mokytojo misija ir buvo ne matematikos mokymas, o moraliniu dalyku? Juk tvirti esminiai moraliniai gyvenimo principai zmogui yra nepalyginamai svarbiau nei matematika ar kitas mokslas. Kazkada klausiau egzaltuotos buvusios aktores Ozelytes interviu per radija. Ji sake, kad niekas jos laiku nepamoke kaip reikia gyventi. Nei tevai, nei mokykla, nei draugai. Viska ji turejo patirti ir suprasti pati. Per savo klaidas. Klausydamas jos galvojau, kad ir manes niekas nemoke. Niekas nepatare. Prikisamai neparode. Kas yra blogai ir kas yra gerai. Viska pats. Ir kiek klaidu padariau. Kiek prisikentejau… Dabar gi suprantu, kad gal neteisus mes su ta Ozelyte buvome. Gal buna ir kitaip. Kad kazkam ir pasiseka. Kad ir tos Kauno gimnazijos moksleiviams, kur Tinklarastininkas buvo. Pavydziu. Man taip nepasiseke. Kodel niekas neraso? Tyli? Dabar skaitau tokia knygute. Ten radau. Vienisoje sodyboje. Trobeleje tokioje. Susirinko savi ir artimi zmones. Viduje jauku. Stalas. Valgiai. Gerimai. Zidinys. Vyrai.Moterys. Gera. Visko yra. Silta. Nieko netruksta. Vienas tyliai klausia: Ar gali buti dar geriau, kaip kad dabar yra? -Gali, – atsako jam mergina. Jeigu lauke siaustu puga…

Giedrius, 2018-01-10 21:40:07

Vogti ar nevogti – štai mįslė, verta Šekspyro plunksnos. Kad žmogus, turėdamas galimybę vogti, ja nepasinaudotų, jis turi turėti vidinius stabdžius arba kitaip tariant dvasinius raumenis. Berods pereitais metais mačiau afišą prie Lietuvos Nacionalinio Dramos teatro Vilniuje, kurioje buvo užrašyti tokie žodžiai: “Treniruok ir sielą”. Puiki frazė, sakanti, jog neužtenka treniruoti tik fizinius raumenis ir rūpintis tik fiziniu kūnu, kas nūnai dominuoja mūsuos ir visame pasaulyje.

Žmogui reikalingi ir būtini išbandymai, kurie padėtų jam augti bei stiprėti viduje. Reikalingi sunkumai, nuo kurių reikėtų ne bėgti, o dėkojant jiems, kad jie pas mus apsilankė, imtis juos įveikti.

Taigi, linkiu mums visiems sunkumų :), nors likimą gyventi ir dirbti Lietuvoje, jau turbūt savaime galima vadinti gera pradžia (juk čia sunkiau), ir žinoma – pergalės, įveikiant tuos sunkumus. Argi tai nesuteikia prasmės gyvenimui?

qwerty, 2018-01-10 21:58:52

rasiau dar daug ir nepraleido(((

qwerty, 2018-01-10 22:01:17

dabar jau praleidzia, o kai protingai rasiau, tai ne((((praleido. Dabar jau dingo viskas ir uzisimirso.

Aukse, 2018-01-11 11:57:40

“visomis išgalėmis venkite aukos vaidmens. Nors ir kokioje prastoje situacijoje būtumėte, stenkitės nekatinti valstybės, viršininkų,tėvų, mėnulio fazės … tą akimirką , kai ką apkaltinate užkertate kelią ką nors pakeisti ir plečiate neatsakingumo vakuumą. Stenkitės gerbti gyvenimą ne tik už jo žavesį, bet ir už suteiktus sunkumus. Kaskart , kai esat nevilty, atsiminkite: tai gyvenimas kalbasi su jumis ta vienintele kalba, kurią jis moka.” (J.Brodskis.)

Pakeleivis, 2018-01-11 14:58:34

Pilnai pritariu Auksei… stiprūs išbandymai visada tenka stipriems. Tik per juos, per skaudžius likimo smūgius tobulėja siela