Įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės…

… tų, kurie tuos įstatymus leidžia!

*

Žinau, kaip pyks dėl mano požiūrio keturi mūsų šeimos teisės specialistai…

Suklydai, pažeidei įstatymą, taisykles, nurodymus, reikalavimus – nė nebandyk teisintis, kad nežinojai! Tuoj tau atrėš: „Įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės!“

Įpratau prie to. Visada sutinku būti baudžiamas. Tokioje šalyje gyvenu. Tokioje Europos sąjungoje gyvenu. Nesiskundžiu – neblogai gyvenu. Baudžiamas esu labai retai…

*

Ir vis tik rašiau, rašau, rašysiu šia tema!

Kiek žmonių dabar „praregėjo“ ir pamatė, ką mes įsipareigojome, stodami į ES! Atominė, žemės pardavimas, euras… Kas kaltas, kad šimtai tūkstančių žmonių tik dabar praregėjo? Patys kalti! „Įstatymų nežinojimas…“

Netiesa! Kalti tie, kurie priėmė įstatymus, pasirašė sutartis, bet neatliko savo darbo, išaiškindami žmonėms sąlygas, įstatymus. Dar daugiau – manau, kad jie sąmoningai pasielgė nusikalstamai, nuslėpdami visų sutarčių esmę. Kaip kadaise Molotovo-Ribentropo pakto esmę…

*

Gimnazijoje mes irgi turime taisyklių. Man, ne gimnazistams, būtų gėda, jei sužinočiau, kad kas nors pasirašė prašymą priimti į gimnaziją, nežinodamas apie ketvirtąją taisyklę (alkoholis, nikotinas…). Tai būtų mano, o ne gimnazisto kaltė!

***

Gimnazijos taisyklių moksleiviams yra dešimt. Tik dešimt. Beveik nebegalima rasti Švietimo ir mokslo ministerijos dokumento, kuris būtų trumpesnis nei dešimt puslapių… O Seimo dokumentai? O tų dokumentų skaičius? Už kokias nuodėmes žmonės turi studijuoti bukagalvių arba korumpuotų struktūrų sukurtas įstatymų, nuostatų, protokolų, sutarčių, rezoliucijų, nutarimų, sprendimų, potvarkių, taisyklių (OHO, KIEK TERMINŲ!) biblijas?!

Žinau, už kokias nuodėmes. Jei plaukuose įsiveisia utėlių, tai ne utėlės kaltos, o galvos savininkas…

Atsakymai

Burgis, 2014-02-26 08:59:04

Įvertinkite…

sonata, 2014-02-26 09:18:16

Gana siauroj srity tenka vadovautis ne itin didele įstatymų apimtimi. Bet ir tose keliose dešimtyse įstatymų yra vienas kitam prieštaraujančių teiginių ir neatitikimų – “teisinės spragos”. Menka bėda, jei tai būtų skylė tvoroj į kaimyno sodą. Bet nuo tų spragų labai kenčia eiliniai žmonės, nes problemos kyla ne dėl kelių obuolių. Tada atskrenda “įstatymų dvasios”, “protingumo kriterijai”, “teisminė praktika” ir visokie biesai, kuriuose daug subjektyvumo – nes nėra juodu ant balto parašyta to, ko iš tiesų reikia. Begalė normatyvinių dokumentų dėl pačių dokumentų. “Informuojame, kad išduodame pažymą, jog pažymų neišdavinėjame”.

Cimfaravilichipidiličiauskaitė, 2014-02-26 09:22:42

O tai ką siūlote? Nesilaikyti įstatymų ir sutarčių? Aš irgi į tai linkus, jeigu man nelabai patinka….Arba bent jau ieškau kelių, kaip tai apeiti, nuslėpti, išsisukti ir pan.

Rasa, 2014-02-26 12:02:58

Aš tai esu tik labai paprasta darbuotoja, taigi ne taip ir daug tų įsakymų gaunu mano darbe. Žinoma tai tik darbe, turėčiau žinoti ir kitokius įstatymus. Tų, kurių turiu laikytis ir juos žinoti, yra… Einu patikrint papkę. Va, prieš kelias dienas gautojo numeris- 212 🙂 Tai va šitus “kelis” turiu žinoti būtinai 🙂

Edita, 2014-02-26 13:28:27

Nemanau, kad realu kiekvienam žmogui išaiškinti bent vieną teisės aktą ar taisyklę, jei jam tai visai neįdomu. Mano darbas susijęs su nuolatiniu įstatymų nagrinėjimu ir taikymu, į reglamentavimą žiūriu kaip į tam tikras žaidimo taisykles, kurias būtina žinoti ir išaiškinti, jei esi tame žaidime. Tik bėda ta, kad taisyklių nesilaikymo pasekmės- jau nebe žaidimas; ir labiausiai neramina žinojimas, kad už tą patį skirtingai baudžiama, kad daug reikšmingų dalykų visai nėra reglamentuota (o mažiau reikšmingi – per daug ir painiai), kad forma vis dar svarbiau už turinį, ir, svarbiausia, kad patiems žmonėms dažnai absoliučiai neįdomu, kas su jais ir šalia jų vyksta.

Cimfaravilichipidiličiauskaitė, 2014-02-26 13:51:05

O ar dabar mokyklose yra dėstomi teisės pagrindai? Jeigu ne, tai labai blogai.

Aš manau, kad šiuolaikiniam kontekste,tai yra ne mažiau svarbu (netgi labiau), negu mokytis teorinės matematikos ar fizikos. Tarkime, ar daug kas žino, kad telefoninis pokalbis gali virsti rimta sutartimi ir įsipareigojimu? O kaip tai atšaukti, jeigu papuolei į tuos spąstus ir užkibai ant kokio “nemokamo” kabliuko? Ar daug kas žinote?

petras, 2014-02-26 16:35:10

na, gimnaziją lyginti su valstybe gal kiek drąsoka 😀

o šiaip už įstojimą į ES patys piliečiai atsakingi ir nesvarbu ar žinojo kur stoja (kokiom sąlygom) ar ne.

NiekurNeiva, 2014-02-26 20:20:38

«…neatliko savo darbo, išaiškindami žmonėms sąlygas, įstatymus»:

Ar vaikai mokykloje matematiką išmoksta patys (kaip subjektai) ar (kaip objektai) yra išmokinami mokytojų?

Burgis, 2014-02-27 08:20:06

NiekurNeiva: nesupratau, kaip Jums reikėtų, bet tikrai žinau, kad man tinka: mokytojai, vadovėlių autoriai, užduočių rengėjai moko, moko, moko moksleivius, todėl jie ir išmoksta…

NiekurNeiva, 2014-02-27 21:51:40

Aš galvoju, kad jei PATS vaikas nesusidomės, neįsitrauks, nesimokys, nesistengs, nedirbs – tai jokie mokytojai nepadės: pro vieną ausį įeis, pro kitą išeis. Pajuokaujant – vaikas gali išmokti, atrasti, nuspėti ir be mokytojų, t.y. žinios, įgūdžiai, informacijos vienetai, memai susiformuoja vaiko smegenyse, o jos paklūsta tik jam pačiam.

Tiesiog norėjau pasakyti, kad net jeigu visose visose svetainėse ta ES sutartis būtų patalpinta lietuvių kalba ir visomis lietuviškomis tarmėmis tai – mano optimistiniu vertinimu – Lietuvoje iš viso tokius tekstus nuo A iki Z perskaitytų maximum 1-2

tūkstančiai piliečių. Dar daugiau, sunku būtų ginčytis su tais, kurie teigtų, kad tai Tautos išrinktųjų ir jų pasamdytų specialistų darbas, jei jau mes aniems suteikėme pasitikėjimo mandatą, juos išrinkdami…

AK, 2014-02-28 16:05:35

Ale ir dar kaip aiškina tuos įstatymus. Ypač Konstitucinis teismas, kada to prireikia valdžiai. Ypač tą pagrindinį valstybės įstatymą. Štai, konstitucijoje juodu ant balto parašyta, kad LR šeimą sudaro susituokę vyras ir moteris. Jeigu prisimenate minėtas Konstitucinis teismas jau išaiškino, kad ši prasmė tėra tik “siaura”. “Plačiąja prasme” ta šeima gali būti ir nesusituokę ir nebūtinai vyras su moterimi…Taigi tas rašymas “juodu ant balto” nedaug ką reiškia kai yra “aiškintojai”.Na dėl tos šeimos… Bet sakykim, Konstitucijoje irgi juodu ant balto parašyti, kad visai tautai svarbūs klausimai sprendžiami referendumu ir kad jo sprendimas – neginčytinas – valstybės tarnai privalo jį tik vykdyti. Deja tai tik “siauroji” prasmė – kai nepavyko referendumas dėl atominės elektrinės jau žinome, kad referendumai “plačiąja” prasme turi tik patariamają reikšmę ir valdininkams nebūtina jų sprendimus vykdyti. Beje, tokiais “nesvarbiais” klausimais kaip žemės pardavimas užsieniečiams, ar lito keitimas į eurą tautos nuomonės nei klausti nederėtų, ir aplamai valdantieji deda dideles pastangas, kad ta tauta neturėtų galimybės šiais klausimais išreikšti savo valią… Taigi…