Kai tau nuobodu namuose, gatvėje, kelionėje, ligoninėje, gelbėtis moki pats, niekas tau nieko patarti negali, nes ir ta nuobodybė kiekvieno kitokia, ir nuobodybės problemos svarba kiekvienam labai skiriasi. Yra žmonių, kurie nieko nedaro, galvodami, kad taip ir turi būti…
*
Šiandien kalbėjau su protingu vyruku apie kitokią nuobodybę. Ką tu darai, jei tau nuobodu pamokoje, paskaitoje, teatre, koncerte, seminare? Nesivaržydamas organizatoriams (mokytojams, dėstytojams, aktoriams ir kt.) tai parodai (pavyzdžiui, kūno kalba, pavyzdžiui, žiovaudamas, pavyzdžiui, plepėdamas su aplinkiniais, pavyzdžiui, maigydamas telefono mygtukus, pavyzdžiui, ką nors skaitydamas, rašydamas…) ar net pasakai? Ir nemanai, kad elgiesi nekultūringai?
*
O, to mokytis ir mokytis! Jei tu esi mano svečias, mano kviestinis lankytojas, klausytojas ir taip parodysi, kad tau nuobodu, daugiau tavęs nepakviesiu. Kodėl aš turiu keistis, o ne tu? Jei tu mokėsi tinkamai reaguoti, pakentėti, laiku be emocijų išeiti – tu man patiksi ir net priversi mane pagalvoti, kodėl tau buvo nuobodu. Žinoma, aš „pasimatuosiu“, kur tu buvai atėjęs. Jau daugybę kartų sakiau, kad pamoka, paskaita, seminaras gali būti nuobodūs, gali! Svarbu, kad tai būtų svarbu (įsiminti lengva!). Kad tai būtų naudinga, prasminga, reikšminga. Kas kita – spektaklis, koncertas, cirkas. Ir tai neskubėčiau: jei man koncertas nuobodus, tai gal čia mano problema?
*
Blogiausia, kad šias laikais visi nori jaustis laisvai (tik laisvų vidurių kažkodėl niekas nenori…). Suprask, aš elgiuosi natūraliai – man nuobodu, todėl aš tai ir parodau, pasakau. Bet kodėl tau nepatinka, jei kiti tau tai parodo, kai tu atsakinėji, dainuoji, deklamuoji, šoki, sakai tostą, pasakoji anekdotą, tiesiog kalbi su žmogumi? Galvok – jie elgiasi laisvai, o tau atrodo, kad elgiasi nekultūringai, gal net tyčiojasi…
*
Jaunieji mano draugai! Nuobodulį demonstruoti reikia atsargiai, labai atsargiai, nes jūs save demonstruojate. Ir vaizdelis dažnai būna labai nekoks…
Atsakymai
Burgis, 2013-04-08 14:22:19
Reitingams…
Saulius, 2013-04-08 16:47:53
sutinku, reikia jaunuomenei priminti, kaip jų seneliai drausmingai, mandagiai ir kantriai prabūdavo partinius susirinkimus. Reikia tęsti geras tradicijas.
loreta, 2013-04-08 16:56:26
Sauliau, prajuokinot:):)
Vladas, 2013-04-08 19:44:13
Super, Sauliau, į dešimtuką.
Nežinau, bet man rodos, jei paskaitoje, seminare ar kitame renginyje man nuobodu, reiškia atėjau ne ten kur reikia. Ir nebūtinai tai reiškia, kad čia man viskas žinoma, “žemas lygis”. Gal būt tiesiog dar nepriaugau prie tų dalykų? Gal gyvenime dar neiškilo tie klausimai į kuriuos čia man bando duoti atsakymus? Todėl dažniausiai atsikeliu ir einu savo keliais. Na, palaukiu pertraukos, kad išėjimas nebūtų pernelyg pastebimas ir demonstratyvus.
Nesuprantu, kodėl žmonės savo noru atėję į seminarą ir dar sumokėję pinigus, kartais ten tiesiog sėdi ir maigo savo mobiliaką ar planšetinį kompiuterį? Nori suvaidinti labai užimtą, kelis darbus vienu metu dirbantį, verslininką? O gal tokie iš tikro yra?
Neabejoju, kad ir pats savo kalbomis kartais priverčiu kitus nuobodžiauti. Iš karto rodos nemalonu, bet daug geriau, kai žmogus iš karto parodo ar netgi atviru tekstu pasako, kad viena ar kita tema jam neaktuali ar mano nuomonė jam neįdomi. Tai daug geriau nei tada, kai žmonės mandagiai klauso, linkčioja, šypsosi, o paskui iš kažkokių pletkų gauni niformaciją, kad kažką užknisai savo kalbomis.
Niekad nenusimenu ir neįsižeidžiu, jei tai ką sakau ar rašau domina ir patinka ne visiems. Svarbiausia, kad tai būtų svarbu bent kažkam.
Gražiai (gal kiek perdėtai) yra pasakęs vienas šiuolaikinis lietuvių filosofas, meno kritikas: “Jei iki spektaklio pabaigos salės nepaliko bent pusė žiūrovų, tai spektaklis yra masinio naudojimo kičas”:))
Burgis, 2013-04-08 20:09:10
Sauliui, Vladui ir visiems, kurie dėl to apsidžiaugė: pirma, man neteko „kantriai prabūti partinių susirinkimų“, nes nebuvau jokios partijos narys; antra, aš tikrai esu senelis ir esu pamėgęs gyvenimą, kuriame nedaug nekultūringų, nepraustaburnių ar net chamų; trečia, kaip tik dėl tokių kaip jūs ir egzistuoja ši problema. Ir ją, mano laimei, pripažįsta dauguma man artimų jaunų žmonių.
Agnė, 2013-04-08 21:23:35
Dar kartą laba diena.. Ar yra žinių apie gimnazijos plėtrą?
Burgis, 2013-04-08 21:43:32
Agnei: man jau iš tikrųjų smalsu – kodėl Jus taip domina ta plėtra?! Juk nieko esminio neįvyks… Kol kas galutinio sprendimo nėra, bet kad plėtra bus tikimybė padidėjo iki 0,957. Ar aiškiau? 🙂
sonata, 2013-04-08 22:00:17
Tai plėtra ne tik Agnei aktualu;) noris, kad tokių puikių žmonių, kaip buvusi gimnazistė Giedrė, mūsuose būtų kuo daugiau. Jaučiasi KTUG indėlis. Džiaugiuos dėl tų 0,957:)
Danutė, 2013-04-08 22:58:22
Tema pakankamai aktuali.
Sauliui (ir pritariantiems balsams): Ironija – gera meninės raiškos priemonė, kas ją supranta ir moka taikliai ir vietoje pasakyti. Bet…
Kažin kodėl mūsų protėviai tokią patarlę sugalvojo: “Niekada neišsižadėk ubago lazdos, terbos, tiurmos ir ligos”. Kažin kaip ten būtų buvę, jei anam laike būtumėte gimę?.. Nežinia, kokie “sovietmečiai” dar laukia ir kaip jie įvertins patikrinę Jūsų žmogiškumą… Santvarka čia niekuo dėta, o vertybės ne veltui amžinosiomis vadinamos. Kaip sakė Just. Marcinkevičius, “laisvė yra sąmoningai suprasta pareiga”. Ir dar: “Išmintis vaikšto tyli” (pridurtų, berods, Seneka). Nuo savęs pridėčiau: “Elgesio kultūra” – vidinio STOP nuopelnas. Jei jo neturi – ne kas, nes nenusipirksi… O katastrofos kaip tik ir padeda įvertinti (ne)žmogiškumo mastą.
Arvydas, 2013-04-09 07:51:42
Danute,geriausia,žinoma,ironiją taikyti ‘pačiam sau’,kaip darė Markas Aurelijus-kiti tai dažniausia laiko giliu įžeidimu-juk jokioje mokykloje to nemoko, o kai ko nors nesupranti -tai žeidžia-ypač jei esi nuostabiai geros nuomonės apie save….Malonu,kad ir moterys kartais apsilanko filosofijos soduose…nors pati ta Sofija-moteris -gerai pagalvojus -vyras ir negali būti išmintingas-jis gali tik mylėti išmintį.Na ką gi- užteks gražbyliauti-likite Sveika….
ak, 2013-04-09 08:03:14
Niekada nebijojau išeiti iš neįdomios paskaitos, spektaklio, filmo ar ar net man nepatikusio baliaus.Aišku stengiuosi tai daryti nepastebimai, bet jeigu kitaip nepavyksta išeinu ir atvirai. Nes kokio velnio kankintis porą valandų ir gaišti laiką tam, kas tau visiškai neįdomu ar nesvarbu ar nesupranti? Atvirai smerkiu tuos, kurie paskaitos metu maigo mobilų ar nešiojamąjį kompiuterį, plepa su bičiuliu – tokie turėtų surasti valios pakilti ir išeiti.
Beje apie mandagumą: Toks danų astronomoas Tycho Brache mirė oficialiame bankete pas karalienę sprogus šlapimo pūslei (išgėrė gerokai alaus), mat niekaip nesiryžo pakilti nuo stalo ir nueiti į tualetą – toks poelgis būtų buvęs palaikytas neetišku…
Arvydas, 2013-04-09 08:04:55
Sauiui-tikrai tai jaunuomenei,o ypač maugliams,gerai būtų priminti ‘Kalvio Ignoto Teisybę’,’sermėgines tiesas’ ir svarbiausia įkalti tiems nevykėliams į galvas pagrindinį Geležinio Felikso principą-KAS NE SU MUMIS -TAS PRIEŠ MUS.Išgaudykim žvirblius,kaip darė Didysis Mao.
Burgis, 2013-04-09 08:11:21
Arvydui: aš Jums padėsiu… Jūs ateinate čia išlieti tulžies, savo nelaimingo gyvenimo pamazgų. Aš Jums padėsiu. Kai nebegalėsite čia užeiti, kitur užeiti, gal pagaliau pradėsite gyventi – linksmai, tvirtai, realiai.
Burgis, 2013-04-09 08:24:11
Arvydui: štai ir nėra Jūsų komentaro… Palengvėjo?
Arvydas, 2013-04-09 08:34:20
Tik jau nemanykit ,kad galvoju apie Tamstą blogai-nieko asmeniško -bendro pobūdžio pasamprotavimai.Puiku ,kad esate linksmas,bet tikrai kažin ar linksmesnis už mane -tokių beveik nesu sutikęs.Širdis -Aukštyn-kas čia per pamazgos sąvartynai ,nelaimingi gyvenimai-kur to visko prisirinkot.Linkiu Jums Laimės ir SĖKMĖS -ir visai be jokios ironijos.
Burgis, 2013-04-09 08:37:35
Arvydui: jau geriau!… 🙂
Arvydas, 2013-04-09 08:55:40
Stengiuosi…