Ką daryti, kad jie nerūkytų?

Komedija ir tiek: jau greitai neliks kavinių, kuriose galima rūkyti, neliks gatvių, aikščių, kuriose galima rūkyti, neliks įstaigų, universitetų, kuriuose galima rūkyti, o mokyklose arba įrenginėjamos rūkymo vietos, arba moksleiviai eina parūkyti „už kampo“!…

Kodėl taip yra?! Kam dar neaišku, kad rūkantys kenkia sau ir kitiems? Kam dar neaišku, kad estetiškai rūkantysis atrodo kaip iš nebyliojo kino laikų? Atsakymas, mano manymu, yra trijų dalių: 1) suaugusieji yra pavyzdys; 2) rūkalų pramonė yra godi ir galinga; 3) nėra jokių efektyvių bausmių rūkantiems.

*

Pirmas dvi dalis praleisiu, akcentuosiu trečiąją. Štai vienas žmogus man el. paštu atsiuntė laišką, siūlydamas netinkamus moksleivius šalinti iš mokyklos. Rūkantys, aišku, yra netinkami. Kur dėti pašalintuosius? Taip, iš savo gimnazijos užsirūkiusįjį ar išgėrusįjį mes pašalinsime bematant, bet jie turės teisę pasirinkti bet kurią kitą mokyklą. O jei pašalintume „į gatvę“, tai visuomenė turėtų daug problemų! Negalima kurti atstumtųjų kastos. Negalima leisti nesimokyti. Nenoriu naujos bolševikų kartos!

*

Tai ir supranta rūkantys, išgėrinėjantys moksleiviai. Ką jūs mums padarysite?!

*

Aš žinau išeitį!

*

Tu jo neverti, nemuši, jam neįsakinėji, nes žinai, kad minkštas stipresnis už kietą, vanduo stipresnis už uolą, meilė galingesnė už prievartą.

Hermann Hesse. „Sidharta“

*

Išeitis tokia: jei moksleivis žinos, kad tėvai jį labai myli, jei jis pats labai mylės tėvus, jei jis žinos, jog tėvai labai bijo, kad vaikas nepradėtų rūkyti – jis nepradės! Jį gundys draugai, gatvė, reklamos, bet vaikas negalės įveikti meilės kerų, negalės!

Bėda ta, kad paauglystėje, kai dažniausiai ir pradedama rūkyti, daugybė vaikų suabejoja tėvų meile jiems, suabejoja tėvų teisingumu, jų pasirinktu gyvenimu, jų vertybėmis. Kaip tik tuo laikotarpiu vaikai labai mato dviveidiškumą, paslėptą abejingumą, neteisingas tėvų nuostatas. Tai vaikai ir protestuoja…

*

Dabar jūs, jaunieji mano draugai, pasvarstykite – gal aš teisus?

Atsakymai

Burgis, 2013-01-07 15:13:02

Įvertinkite…

petras, 2013-01-07 15:59:47

Prieš narkotikus kovos laimėt neįmanoma. bet aišku galima padaryt taip, kad sumažėtų vartotojų.

ir nemanau, kad tai vyksta dėl to, jog vaikai nejaučia meilės iš tėvų pusės ir pan. manau žmogus žingeidus patirt kuo daugiau, o kai pabando ir patinka, tampa sunku atsisakyt. manau geresnis būdas būtų tiesiog kelti rūkalų kainą t.y. didinti akcizus, o gautus pinigus panaudoti rūkalų antireklamai. su alkogoliu tai sunkiau būtų, visgi daug anksčiau žmonija jį atrado ir daug labiau jis įsikerojo. be to yra manančių (tame tarpe ir aš), kad saikingas alokogolio vartojimas nėra žalingas (daugiau mažiau), tad dalis žmonių jį toleruoja ir tada kova prieš jį tampa žymiai sunkesnė. visi kiti narkotikai, tiesiog nublanksta prieš šiuos du (jei lygintume vartotojų skaičius, kiekius ir pasekmes. na gal prie heroino pratę išsiskirtų, nes bent jau vilniuje nemažai jų yra ir galima jaust jų poveikį t.y. taip pat rimta problema). pats asmeniškai esu prieš narkotikų draudimą. tačiau būčiau už tai, kad būtų keliamas žmonių sąmoningumas šiais klausimais.

petras, 2013-01-07 16:28:09

beje, ką manot apie vis labiau tarp jaunimo populiarėjantį narkotiką – energetinius gėrimus ??

kažką girdėjau, kad net lietuvos valdžia buvo užimojus, o gal dar ir įgyvendins planus uždrausti juos pardavinėt nepilnamečiams. (yra europoj keletas valstybių, kur energetinius gėrimus galima įsigyti tik vaistinėse).

pt, 2013-01-07 19:38:59

Asmeninė nuomonė, energetiniai gėrimai yra labai blogai, bet tai, kad mes apie juos diskutuojame kartu su narkotikų problemomis tik rodo, kokioje geroje ateityje ir puikioje visuomenėje gyvename, jeigu problemos sumažėjo iki tokių.

petras, 2013-01-08 08:24:39

TAip, mes gyvenam pačiais geriausiais laikais, kokie tik buvo. lietuvoj per 20m tikriausiai dar niekas nemirė iš bado. nebuvo karo. vidutiniškai dirbam iki 8 val. per parą., t.y. daug laisvo laiko + milijonai patogumų, t.y. gyvenam komfortabiliai. užtat liko tik tiokios problemos, o gal jos visai ir ne problemos, kaip įvairių medžiagų vartojimas, apskritai didelis įvairių produktų vartojimas, gamtos tarša, ateity bus manau ir socialinių problemų dėl imigracijos (nors gal dar negreit :), švietimo problemos (žmonių noras kuo mažiau mąstyt) ir pan. apie tai ir kalbam 😀

Rokas, 2013-01-08 09:42:51

Petrai, energetiniai gėrimai jau uždrausti.

Tačiau ar tikrai energetiniai gėrimai yra tokie kaip alkoholis, cigaretės, kiti narkotikai?

Jei taip, gal uždrauskime ir bulvių traškučius, bandeles, kurias vaikai valgo valgyklose vietoj normalesnių pietų, kad ir dešrelių su bulvių koše?

Gal vertėtų drausti ir animacinius filmukus, juk jie nebe tokie šaunūs kaip senoji animaciją, kuria mielai vakarais pasižiūriu ir dabar (ypač žiemą, kažkodėl taip maloniau…)

Rūkymas tikrai didelė problema mokyklose. Štai šiandien lankiausi savo buvusioje mokykloje po 3–4 metų pertraukos. Situacija labai panaši kaip buvo kol mokiausi pats, tik mąstai kiti, per pusę sumažėję mokinių visoje mokykloje, – tam tikroje vietoje 7:40 jau masė 9-12 klasių moksleivių traukiančių dūmą. Tas pats vaizdas ir 8:45-8:55, ir per kitas visas pertraukas.

Mokyklos valdžia mėgino pažaboti rūkymą, tačiau tai sukėlė dar didesnę problemą – pradėjo skųstis gretimų namų gyventojai, todėl nuspręsta palikti vieną kompromisinę vietą rūkymui. Tas gal ir gerai, kaip ir nedraudžiama, bet tuo pačiu ir negalima, vieni rūko, kiti ne, visi mato, vieniem vienodai šviečia, kitiem patinka, trečius net purto. Žmogus turi teisę rinktis, net ir nepilnametis, tačiau jo pasirinkimui turėtų įtaką daryti mokykla, jei ji to nepajėgia, turėtų daryti įtaka tėvai, bet daugelis jų garsiai rėkia – mokykla tam skirta! Bet ar ji visagalė? Ji skirta išmokti, sužinoti, pritaikyti, bet kiekvienas interpretuoja savaip.

petras, 2013-01-08 12:48:28

Na pagal poveikį organizmui, tai panašūs į kai kuriuos sintetinius narkotikus, tik silpnesnis poveikis. juk stimuliuoja smegenis. tas pats ir kava ar stipri kai kuri arbata, tiesiog jos daug silpnesnį poveikį turi (už energetinius gėrimus taip pat). pvz. alus tam pačiam tūryje skysčio turi net 8 kartus mažiau alkogolio, nei pvz. degtinė ir poveikis daug silpnesnis. bet jis vistiek prie alkogolio priskiriamas, ne prie maisto produktų 🙂 prie maisto nebent gira, kefyras ir kiti rūgimo produkati, kur alkogolio labai menka dalis. (čia paralelės su kava – energetinis gėrimas- sintetinis narkotikas)

Egle, 2013-01-08 14:18:45

Šviesti, šviesti ir dar kartą šviesti.. Vaizdžiai šviesti, gal net šokiruojančiai. Tegul pamato sveiko žmogaus plaučius ir plaučius vėžininko, tegul pasivaikšto po plautininkų palatas, gydytojai galėtų papasakoti, kokia baisi yra mirtis žmogaus, negalinčio įkvėpti oro. Manau, kad tai yra įtikinama ir veiksminga. Na o kita dalis – rūkalų branginimas. Mano kolega atostogų metu JAV apsisprendė mest rūkyt, nes už cigarečių pakelį jo paprašė 25Lt. Ir aišku labai svarbus tėvų darbas – kantriai ir ramiai, su meile:) aiškinti rūkymo žalą sveikatai, grožiui, piniginei ir aišku rodyti pavyzdį.

jurgis, 2013-01-09 02:27:26

atrodo, sveikatos ministras irgi į problemą bando kreipt dėmesį http://www.balsas.lt/naujiena/707538/atviras-lr-sveikatos-apsaugos-ministro-v-p-andriukaicio-laiskas-salies-mokykloms

Burgis, 2013-01-09 08:20:37

Jurgiui: jau gerai!… Bet ne nuo ministro viskas turi prasidėti…

Burgis, 2013-01-09 10:20:44

Užbaigsiu šią temą. Pasitikrinau ir įsitikinau – vis dar taip pat… Kas? Nieko mes nepadarysime su tuo rūkymu, nes suaugusieji nėra vieningi. Pažiūrėkite – tema nesudomino, reitinginių minusų daug. Daugybė žmonių mintyse sako – anokia čia problema? Ar jau nėra svarbesnių?

*

Nemyli žmonės savo vaikų, nemyli… Jei jie mylėtų juos taip, kaip aš myliu savo vaikus, savo anūkėlius, jei mylėtų taip, kad „išplauktų nuskendę laivai“, tai problema būtų bematant pašalinta – nė neabejokite!

*

O tiems, kurie nemato problemos, būtinai, būtinai reikia aplankyti ligonines! Vos prieš savaitę girdėjau dviejų kardiologių pokalbį: „Kokių pacientas turi rizikos faktorių? Antsvoris? A, daug rūko! Tada siųskite šuntuoti…“

Q.E.D.

mintCAT, 2013-01-09 11:27:21

Man niekada tevai nebuvo sake kad nerukyciau, is dalies net gi leido. nori – prasom. Bet, jie patys neruke. Tad as ir pati buvau atspari aplinkos itakai. Tad isties suaugusieji pries teisdami savo prieauglius, turetu pradeti nuo saves, savo itakos jiems. Panasu dalyka matau ir gyvendama Britanijoje. Reklama pries vaiku rukyma nera skirta tiesiogiai vaikams, ji suaugusiems, ir ne tik tevams. Ir rodos tai veikia, nes tikrai nematau tiek daug jaunimo stoviniuojancio uz kampu… na nebent laukianciu dozes, bet tai jau kita kalba.

Agne, 2013-01-09 17:11:44

Pamenu, kai brolis buvo penktokas, aš buvau trečiokė. Tėvai suprato, kad dabar svarbi draugų įtaka broliui, todėl pasikvietė mus abu (greičiausiai norėjo, kad ir aš išgirsčiau), tačiau pokalbis buvo skirtas broliui, ir pasakė: “Jei norėsi rūkyti, būti toks kaip draugai – rūkyk. Tik žinok, kad tai kenkia, kad gali susirgti sunkiomis ligomis. O svarbiausia, jeigu norėsi rūkyti, pasakyk mums, bent jau nupirksime geriausių cigarečių.” Taip rūkyti ir nepradėjome. Nei brolis, nei aš. Niekada tėvams net nereikėjo kartoti tų žodžių, mes supratome, kad tėvai mums ne priešai, jeigu jie sako, kad rūkyti kenksminga, vadinasi taip ir yra. (: