Kaip įveikti neįveikiamą valdžią?

Vakar Seimas balsavo – neišeisime be išeitinių! Rudenį bus tokie rinkimai – jūs negalite manęs neišrinkti, nes aš tuo pasirūpinau. Visos trys valdžios dirba sutartinai, kad joks pašalietis neprasibrautų ir nesujauktų…

*

Ai, ką čia vis apie tą patį! Ar Zimbabvėje kitaip? Ar Berluskonis mažiau ištvirkęs nei mūsiškiai? Ar Vatikanas – pavyzdys? Ar demokratijos lopšyje JAV ne milijonierius milijonieriaus sūnus taiko į prezidentus? Visur tas pats arba beveik tas pats…

*

Kodėl taip yra? Todėl, kad sistema negali pagerinti pati savęs. Negali jau bent 5000 metų visame pasaulyje. Todėl, kad valdžia tam ir valdžia, kad pasirūpintų savimi, o ne tavimi. Visuotinis valdžios dėsnis veikia ne blogiau nei visuotinės traukos dėsnis – tobuliausi žmonės, patekę į valdžią, turi paklusti dėsniui arba yra eliminuojami.

*

Geriau galvokime, kaip išgyventi. Štai keli mano gyvenimo padiktuoti patarimai:

1. Visada turėk atsarginį variantą. Valdžia anksčiau ar vėliau norės tave patraukti iš kelio, vos tik tu imsi aiškinti, ką ji, ta valdžia, negerai daro. O tu imsi aiškinti, neiškęsi. Maža to, tu neiškęsi ir imsi ne tik aiškinti, bet ir kažką daryti, kas nepatinka valdžiai. Va, tada ir pravers tavo atsarginis variantas: kita specialybė, kita darbovietė, kitas miestas, kita šalis, pensija…

2. Niekada nebandyk įtikti valdžiai. Nespėsi keisti savo „įtikimų krypties“: čia jis valdžioje, čia jis jau kalėjime; čia jis pozicija, čia jis jau opozicija; čia jis tavo draugas, čia jis jau priešas; čia jis galingas, čia jis jau nulis; čia jis dar gyvas, čia jis jau miręs…

3. Gyvenk laimingai ne valdžios spinduliuose. Nepasitikėk jokia valdžia. Pasitikėk savo artimais žmonėmis, savo galva, savo raumenimis. Būk laimingas savo darbų spinduliuose, savo meilės spinduliuose, savo orumo, tvirtybės, dorybės lauke.

4. Venk valdžios malonių. Niekas veltui neduodama. Anksčiau ar vėliau jie ateis ir pareikalaus „otkato“. Įprask valgyti ir gerti ne vaišinamas, o nusipirkęs, įprask važinėti savo automobiliu, o ne valdišku, gyventi savo būste, o ne valdiškame.

5. Turėk susitaupęs. Pinigų, sveikatos, gebėjimų, gėrio, atsiminimų, tikrų draugų… Pravers tuo metu, kai pagrindinį variantą valdžia iš tavęs atims, o atsarginio dar nebūsi spėjęs panaudoti.

*

Noriu tikėti, kad šie patarimai jums pravers. Man pravertė.

Atsakymai

Burgis, 2012-04-18 12:37:10

Įvertinkite…

Arvydas, 2012-04-18 12:58:11

Man kol kas taip pat gaunasi gyventi. Nors niekada šių patarimų nebuvau suformulavęs konkrečiai, bet jų laikausi nesąmoningai. Ir dar norėčiau papildyti gerb. šeimininką:

6. Nedaryk jiems reklamos Nekalbėk, nediskutuok, viešai nesipiktink abejotinos reputacijos asmenimis bei partijomis. Jiems tik to ir reikia, kad apie juos kalbėtų, jais piktintųsi, juos linksniuotų žiniasklaida. Kuo daugiau ir kuo garsiau apie juos bus kalbama, tuo jiems didesnė nauda. Tu juk nenori, kad gatvės politikai Tau vadovautų?

7. Nesuabsoliutink valdžios galių Nemanyk, kad viską sprendžia ir lemia valdžia. Daug dalykų yra Tavo rankose. Jei Tu nesikabinsi į gyvenimą, nei valdžia, nei kas nors kitas už Tave to nepadarys. Ramiau reaguodamas į valdžios veiksmus, jų sprendimus, Tu taupysi savo nervus ir tuo pačiu prailginsi savo gyvenimą. Verta!

Saulius, 2012-04-19 09:22:30

Apie vertybes ne lietuviškai, bet mano galva tinka ir Mažajai Rusijai.

Saulius, 2012-04-19 09:26:14

Apie vartybes čia

Martynas Pilkis, 2012-04-19 13:19:23

Labai geri patarimai, ačiū!

Saulius, 2012-04-19 14:38:57

Man nesuprantamas šis paradoksas. Žmogus pats būdamas nemažam skaičiui žmonių valdžia, taip rašo apie valdžią. Gerai Končalovskis sako. Išvystytos sąmonės visuomenėse valdžia yra MES, atsiliekančiose – kažkokia transendentinė, svetima ir nutolusi būtybė. Kaip protingas žmogus tikuosi suprantate, kad Jūsų taip paprotinta karta sugyvens lygiai tokias pat sąlygas, kokiose Jums pačiam tenka gyventi.

Vladas, 2012-04-19 16:47:21

Sauliui:

kai atsiras kritinė masė žmonių, gyvenančių pagal šituos patarimus, tai ir turėsime “Išvystytos sąmonės visuomenę” ir valdžiai žmonės taipogi bus MES. O kol dauguma tikisi dangiškosios manos ir kitų malonių iš valdžios, gyvename pagal dėsnį “Ja načalnik – ty durak. Ty načalnik – ja durak”.

Dar vienas svarbus momentas. Kalbant apie valdžią reikia nepamiršti jog toks subjektas neegzistuoja. Yra tik žmonės užimantys vienus ar kitus postus ir geriau ar blogiau atliekantys savo pareigas.

Deja valdžios sistema atrodo iš tikro linkusi eliminuoti ar “perauklėti” padorius žmonės, tačiau nepastebėti, jog tokių pasitaiko, yra nusikaltimas ir jų naikinimas.

Manau, šis Burgio įrašas labai geras ir teisingas .

Saulius, 2012-04-19 17:06:03

Valdui:

cituoju “Nepasitikėk jokia valdžia. Pasitikėk savo artimais žmonėmis, savo galva, savo raumenimis.”

Kaip atsiras ta kritinė masė, jei bet kuri išsirinkta valdžia bus nepatikima ir svetima? Kas bus ta valdžia ? Vadinasi, patikimi ir geri kol ne valdžioje, o kai valdžioje, jau blogis iš kato tą pačią minutę. Ir taip pasaka be galo. Kodėl tada piktinamės nepotizmu, protekcionizmu šeimos nariams, draugams, saviems, jei šviesuoliai patys diegia tokį mąstymą.

Saulius, 2012-04-19 17:07:27

Atsiprašau, turėjo būti Vladui.

Vladas, 2012-04-19 17:21:10

dar Sauliui: Peržiūrėjau Končalovskio įrašą apie vertybes. Labai patiko. Tai, ką jis kalbą apie Rusiją, galioja ir Lietuvai. Tik gal kiek mažesniu mastu (Vis tik esame kiek arčiau Europos visomis prasmėmis).

Beje Končalovskio mintys labai dera su Burgio pasiūlymais, kurių esmė – Nebūkime baudžiauninkais. Spręskime savo problemas patys. Nestovėkime ištiesę ranką.

Vladas, 2012-04-19 17:28:07

Sauliui:

„Nepasitikėk jokia valdžia. Pasitikėk savo artimais žmonėmis, savo galva, savo raumenimis.“ aš suprantu taip: “Nelauk malonių iš valdžios. Prašydamas ir laukdamas, kad valdžia tau kažką duotų, visada prašai, kad valdžia iš kažko (kartais ir iš tavęs paties) atimtų dvigubai”.

Kad valdžia kažkam duotų šimtą litų, ji turi atimti du šimtus (administravimo ir perskirstymo išlaidos bei kiti “nubyrėjimai”) .

Saulius, 2012-04-19 17:41:50

Vladai, ar pats tikite padėvėtų automobilių pardavėjų skelbiamais kilometražais ? Gal tikite pardavėja maistu turguje, kai paklausiate ar tai šviežia ? Ar tikite sąskaitomis už šildymą, vandenį, šiukšlių išvežimą ? Ar tikite taksistu, kuris pamiršta įjungti taksometrą ? Ar patikės vaikas mokyklos direktoriumi sakančiu, kad valdžia yra nepatikima pagal apibrėžimą ? Koks mūsų kiekvieno pasitikėjimo ratas ? Pripažinkite – neperplačiausias, kaip ir baudžiauninkų.

Saulius, 2012-04-19 17:53:21

Vladai:

cituoju “Kad valdžia kažkam duotų šimtą litų, ji turi atimti du šimtus (administravimo ir perskirstymo išlaidos bei kiti „nubyrėjimai“) .

Jūs aprašėte aksiomą, kuri bus teisinga tol, kol Jūs taip galvosite. Valdyti tokius žmones kitaip nei autoritariškai ir griežtai – neįmanoma. Pasidėkokime kiekvienas sau pačiam ir artimam.

Vladas, 2012-04-19 18:08:31

Sauliau, aš linkęs mažai tikėti padėvėtų automobilių perpardavinėtojais ir beveik nieko neperku turguje, o telefoniniais sukčiais netikiu visai. Tačiau aš tikiu (95 proc.) kad produktai, kuriuos perku artimiausioje IKI parduotuvėje bus pakankamai kokybiški, aš pasitikiu įmone, kurią atstovaujame savo rajone ir savo samdomais darbuotojais. Taip pat tikiu (pačiam teko susidurti), jog rajono savivaldybėje dirba bent keletas padorių žmonių. Tikiu kad Lietuvoje yra daugybė padorių ir sąžiningų žmonių su kuriais dar neteko susitikti (gal niekados ir neteks). Tačiau tikiu, jog jų yra.

Bėda tik ta, jog blogis daug labiau pastebimas. Jei kokiam miestelyje sutikote agresyvų girtuoklį, sakysite, jog ten gyvena girtuokliai. Nesvarbu, kad kiti du šimtai sutiktų žmonių buvo blaivūs. Lygiai tas pats ir su valdininkais ar kelių policininkais.

Dabar apie tai kas valdžioje. Ten tokie patys kaip ir ne valdžioje. Galim sakyti kokia tauta – tokia ir valdžia. Lygiai taip pat galim sakyti: kokia valdžia – tokia ir tauta. Viskas teisinga. Čia kaip su višta ir kiaušiniu, kas iš ko atsiranda.

Norint nutraukti šį užburtą ratą kažkas turi pasikeisti. Valdžios mes negalim pakeisti (renkant iš tokios pačios tautos, nesvarbu kiek kartų, vis vien išrinksim tokią pačią valdžią). Lieka vienintelis variantas – keisti save. Ir tai galioja kiekvienam.

Vladas, 2012-04-19 18:17:13

Sauliau:

Ši aksioma

„Kad valdžia kažkam duotų šimtą litų, ji turi atimti du šimtus (administravimo ir perskirstymo išlaidos bei kiti „nubyrėjimai“).

galioja ne tik Lietuvoje. Gal būt Danijoje valdžia prieš duodama šimtą kronų atima 150 kronų o Turkmėnijoje 300 tugrikų. Bet principas visur tas pats: Duoti neatimdamas gali tik tas, kas tuos pinigus duoda iš savo kišenės. Valdžia niekad nieko neuždirba, todėl prieš duodama visad atima. Ir sutik, kad negali atimti mažiau nei duoda. Tik daugiau. Čia tai tikra aksioma.

sonata, 2012-04-19 20:51:03

Va dabar tai jau keiksiuos… žiūriu TV ir atrodo, kad didesnių problemų kaip lyties keitimo įstatymas, eutanazija ir kokiam klanui atstovauja brangus advokatas jau neturim. Na tiesa, dar Šemeta, kaip turtingiausios (ironija) Europos valstybės atstovas siūlo visoms narėms padidinti akcizą degalams… juk “padidės TIK šešiais EUROCENTAIS”. O įtvirtintos “Sodros” lubos uždirbantiems 10 mln. lt per metus advokatams leidžiama suma sumarum sumokėti tik 15,2 proc mokesčių. O nuo minimalų atlyginimą į rankas gaunančio 678,5 lito mokesčiai prieš tai nuneria daugiau kaip pusę skūros – 54,5 proc. Nesąmonė? Nagi nuo popierinio 1047,8 lito į biudžetą ir Sodrą reikia pervesti 369 lt. Kad gautųsi tie vargani 678,5 lito. Gal čia reikia ieškoti tų “perskirstomųjų” šaltinio? Apie tai skaičiais nekalbama. Kaip skaičiais nelabai kalbama apie tai, kad elektros energijos kiekvienas mūsų vidutiniškai suvartojam 2400kWh per metus, kai save gerbiantis suomis ar švedas -15 000kWh. Tai reikia mums elektrinės, ar nereikia? Gal ne – nes prognozuojama kilovatvalandės kaina 50 cnt. O gal reikia, jei atsižvelgsim į infliaciją. Pasak Mauzerio, Sekmoko kompanija paskaičiuos, kai pastatys. Na žodžiu… eisiu į valdžią, nieko nebus:)))

Rimvydas, 2012-04-19 23:04:41

Pirmyn, Sonata, pirmyn!

Vladas, 2012-04-20 08:09:37

Sonata, parašei “žiūriu TV” ir toliau gali nieko neberašyti….

O jei pabandytum aplinkinį pasaulį matyti savo, bet ne TV reporterių akimis? Pažiūrėk į save, savo draugus, artimuosius, bendradarbius, kaimynus ir nepažįstamus žmones sutiktus gatvėje ar teatre. Negi jie visi tokie baisūs ir blogi? Pabandyk kažkam nusišypsoti ir, gal būt, jis nusišypsos tau.

Nunešk ir padėk tą teliką prie konteinerio. Gal būt dar vienam žmogui suteiksi bent lašelį džiaugsmo:).

sonata, 2012-04-20 09:30:44

Vladai, sutinku su Jumis 100 proc. Į pasaulį žiūriu tikrai savo akimis ir galvoju savo galva. Bet: reikia žinoti, kas darosi aplinkui. Kaip formuojamas visuomenės mąstymas ar nemąstymas, kokiais metodais bukinami mano draugai, artimieji, bendradarbiai, kodėl skambina teta iš Panevėžio ir teiraujasi apie mūsų savivaldybės ponių aprangą, o ne kiek ruošiamasi Kaune uždaryt mokyklų. Ir šypsausi. Ir nesipiktinu. Tik man labai patinka posakis “žvelk giliau”. Ir kodėl turėčiau “padėdama teliką prie konteinerio” “dar vienam žmogui suteikti bent lašelį džiaugsmo”, jei TV anot Jūsų yra visiškas blogis? Ar teisingai supratau?

Arvydas, 2012-04-20 09:43:49

Sonata, manau, kad Vlado frazė – “Nunešk ir padėk tą teliką prie konteinerio. Gal būt dar vienam žmogui suteiksi bent lašelį džiaugsmo:)” – buvo ironija 😉

Ir, Sonata, būkite gera, nekurkite naujos partijos! Jų ir tai pjau yra daug daugiau, nei reikia!

sonata, 2012-04-20 09:59:37

Arvydai, nebūsiu gera, bet partijos nekursiu. Bent šiandien. Labai neturiu laiko:)

Vladas, 2012-04-20 10:04:56

Sonata, sutinku, kad reikia žinoti, kas darosi aplinkui, bet abejoju ar ką nors realaus ir tikro galima sužinoti iš TV ar radijo, kurie tiesialinijiniu būdu pompuoja į mūsų smegenis tai, ko reikia jiems, bet toli gražu ne mums.

O prie konteinerio radęs teliką, žmogus apsidžiaugs, nes jį išardys, priduos į supirktuvę ir nusipirks alaus:))

Vladas, 2012-04-20 10:14:44

Dar apie domėjimasi viskuo kas vyksta aplink mus.

Šiame informacijos ir telekomunikacijų amžiuje neįmanoma visko kas mums transliuojama “susikimšti į galvą”, todėl informaciją bandau filtruoti pagal du kriterijus:

  1. Ar informacija liečia konkrečiai mane ir mano artimuosius?

  2. Jei ne, tai ar aš pats galiu ir imsiuosi bandyti pakeisti situaciją, apie kurią sužinojau?

Kokia prasmė siurbti negatyvą apie žemės drebėjimo aukas kitoje planetos pusėje ar korupciją kokioje ministerijoje, jei suvirškinus tą informaciją neseka jokie konkretūs mano paties veiksmai?

sonata, 2012-04-20 10:18:29

Vladai, kadangi aš prieš alaus vartojimą, tai šitas argumentas įtikino, kad tikrai neapkrausiu konteinerio:)) O jei rimčiau, tai vis bandau rasti tą ribą, kuri yra “jiems” ir “mums”.

Arvydas, 2012-04-20 10:28:35

Vladai, aš dar prie Jūsų kriterijų pridėčiau:

  1. Ar informacija yra man įdomi?

Kartais galima siurbti iš pirmo žvilgsnio ir nenaudingą informaciją, bet žmogus, pavyzdžiui, kolekcionuoja kvailiausius A. Šemetos pasiūlymus ir kada nors paskelbs jų dešimtuką.. Svarbiausia, kad informacija praplėstų akirati ir priverstų Jus gerai jaustis. Tačiau, jei po laikraščio skaitymo norisi emigruoti, tai reiškia, kad reikia duoti velnių vidiniam cenzoriui, kuris, atrodo, miega darbo vietoje! :))

sonata, 2012-04-20 10:39:58

Vladai, va dabar nelabai pritariu, nes daug kas šiam mažam sviete susiję. Po korupcijos skandalo n ministerijoje per jos klerkų bangas nuvilnija padidėjusio budrumo banga – į mažiausias pavaldias institucijas pasipila tikrintojai, raštai, potvarkiai. Didėja stresas net ir technininį darbą dirbantiems, nekalbant apie jau nors kiek atsakingų (bet nekaltų) asmenų padidėjusį kraujospūdį. Padidėja nedarbingumo pažymėjimų skaičius, vaistų suvartojimas, stresas persikelia į šeimas arba iškraunamas ant Rimi pardavėjų. Raibuliai į periferiją silpnėja, bet jie yra. Kur garantija, kad n įstaigėlėj nedirba jūsų artimas? O žemei drebant kitoj pasaulio pusėj paaiškėja, kad ten ir lietuvių būta. kur garantija, kad ten nekeliavo kas iš vaikystės draugų. Niekada negali žinoti.

Audrius, 2012-04-20 11:06:05

čia visiems pamąstymui:

http://www.youtube.com/watch?v=lEV5AFFcZ-s&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=NfGCZiSlmoo

Vladas, 2012-04-20 14:38:14

Sonata, jūs teisingai kalbate apie skandalų raibulius. Viskas šiame sviete daugiau ar mažiau susiję. Galima pažiūrėjus reportažą apie tai, kad dėl globalinio atšilimo vandenynas semia kokias Mikronezijos saleles nuspręsti į darbą važinėti ne automobiliu, bet dviračiu. Ir tai bus konkretus atsakas į gautą informaciją.

Bet viskas turi savo kainą. Gal būt besidomėdami ministerijų skandalų raibuliais ar banginių medžiotojais, pražiopsosime, kad vaikas iš mokyklos sugrįžo visas kaip nesavas, ar artimas žmogus neranda progos pasikalbėti apie kankinančią asmeninę problemą. Para, mūsų dėmesio ir sąmonės resursai turi savo ribas, todėl labai svarbu rasti protingą ribą informacijos siurbimui.

Arvydui:

Sutinku, jog trečias kriterijus visai teisingas.

Gal galima jų būtų rasti dar keletą nes tuos du sugalvojau ekspromtu, bet manau neginčijama, jog šiais laikais informaciją būtina sąmoningai rūšiuoti ir riboti. Nes nenustatant kažkokio kriterijaus galima teigti, jog naudinga sužinoti daugiau apie pigius ir efektyvius skalbimo miltelius ir t.t.t.

jurgis, 2012-04-20 23:49:46

Bet valdžia/biurokratija visgi naudinga, ar tik parazituoja?

tuo pačiu įdomu, kaip Skandinavijoj ar Šveicarijoj – atrodo, liaudis ten supratingesnė?

Vladas, 2012-04-21 07:23:15

Jurgiui:

Valdžia tokia kokia ir liaudis. Kur liaudis supratingesnė, ten ir valdžia supratingesnė. Ir jos nebereikia įveikti:). Kur liaudis parazituoja, ten ir valdžia parazituoja.

Kaip manai, kiek iš tų, kurie piktinasi korupcija, nėra davę kelių policininkams “į leteną”?:). Nesakau, kad tokių nėra, bet kiek procentų?