Kaip mes elektrinę statėme

Šiandien Visagine protestavo apie 3000 žmonių. Dauguma kalbėjo rusiškai. O kodėl jie turėtų kalbėti lietuviškai? Jie dirbo rusų elektrinėje, už komunalines paslaugas mokėjo centus, mėgavosi lengvatomis už pavojingą darbą. Dabar jie lengvai gali užsiimti šantažu: daugelis turi unikalių profesijų, o darbo pasiūla – visai čia pat: Baltarusijoje ir Karaliaučiaus krašte. Tik sunervink – ir išvažiuos! Jie – protingi rusai. Jų vaikai matematikos olimpiadose ir konkursuose visada pastebimi.

O mes sukūrėme ir išardėme LEO tik tam, kad rusams dar kartą parodytume – nieko mes patys nepadarysime ir, ko gero, nedarysime. Nes sunku įsivaizduoti statančius trečią AE, kai prie pat sienos – net dvi AE jau pastatytos. Lieka mįslė: ar mes patys tokie žiopli, ar mums kažkas patarė taip daryti? Nes sunku patikėti, kad tie šaukliai apie AE pavojingumą, kenksmingumą nebūtų pagalvoję apie galimas Rusijos ir Baltarusijos (o gal ir Lenkijos, Latvijos?) AE prie mūsų sienos. Panašiau, kad pagalvojo, bet jiems buvo naudinga ir pelninga šūkauti, kurti ir ardyti. Nes didelių projektų (Mažeikių naftos, AE, dujų) vedliai niekada nebaudžiami už klaidas, už piktybinius veiksmus. Kas galėtų paneigti, kad tie, kurie turėtų bausti, gavo “otkatą”?

Atsakymai

Darth Vader, 2010-02-27 22:09:11

Visaginiečiai protestavo prieš skurdą` ir galimą mirtį iš bado. Valdžia atsakė – į Visaginą buvo skubiai permesta kareivių, ginkluotų kulksvaidžiais ir būrys “Aras”, kariuomenėje buvo paskelbta kovinė parengtis. Tai ne šantažas. Tai sakymas valdžiai – mums iš jūsų reikia tik vieno – nesmaukite mūsų.

LEO buvo oligarchų afera. Pagal sutartį (nejau neskaitėte spaudos?) vad. “investuotojai” net neprivalėjo statyti. Jų tikslas- gauti pelną. O jį galima gauti – pardavinėjant kebabus, gaunant otkatus.

Kitas dalykas-valdžia, bestubių valdžia, kuri lengva ranka pažadėjo ES uždaryti Ignaliną. O reikėjo išsiderėti, kad uždarysime tik tada, kai pasistatysime antrą…

Aušrius, 2010-02-28 00:06:23

Net pralinksmėjau,kai priminėt tą elektrinę!Nukopijavau puslapį iš savo dienoraščio:-Sveikas,Aušriuuus!

-Sveikas,Kofi!

-Kaip gyvuoji?

-Atėjau pas tave mokytis Anglų kalbos.

-Gavai pinigų?

-Tau gi nesvarbu.

-Nesakiau “nesvarbu”,sakiau “ne problema”.

-Paruoši mane egzaminui?

-Va čia yra “A”.Pakartok.

-Kofi!

-Ką?

-“A!!!”

-Na gerai.Jei toks mokytas,papasakok,kaip tu pagilintum židinį mano antrame aukšte?

-Kofi.Aš tau jau du kartus pasakojau,kad to židinio tau niekas nepagilins.

-Na gerai,-surimtėja;-nupasakok man keliais sakiniais… savo šalies ekonominę situaciją.

-Ką gi.Taip.Taigi.Turim mes didžiausią elektrinę…

-Didžiausia elektrinė yra Ganoje!

-Kur gi ne.Turime mes didžiausią atominę elektrinę Baltijos šalyse.

-Kam jums tokia didelė?

-Tuoj paaiškinsiu.Kadangi neturim savo atomo…

-Reikia sakyti-“branduolinio kuro”.

-…tai perkam jį iš rusų.Pagamintą elektrą parduodam baltarusiams.Pusvelčiui.

-Kodėl?

-Klausyk.Už gautus pinigus iš rusų perkam dujas,kurias deginam jau kitoje,mažesnėje elektrinėje.O čia pagamintą elektrą jau patys naudojame!

-Tyla…Pagaliau pašoka,pagriebia tušinį,vėl numeta:

-Supratau! Baltarusiai jums moka už ekologinę taršą!

-Nieko jie mums nemoka!Branduolinio kuro atliekas mes užkasam čia pat,elektrinėje.O už oro taršą mes patys mokame.Europos Sąjungai.

-Tyla…

-Ta elektrinė-senosios sistemos palikimas,-pagailiu.

-Kodėl jos nenugriaunat?

-Neturim pinigų.Bet Europos Sąjunga paskolins mums šiek tiek,ir mes ją nugriausim.O paskui pasiskolinsim dar kur nors,ir pasistatysim kitą.Toj pačioj vietoj!

-Kam?

-Kam,kam!-beviltiškai skėsteliu rankomis,-aš ką tik tau aiškinau!

-Tyla.Pagaliau apverčia savo akių obuolius:-ai,geriau pakalbėkim dar apie Anglų kalbą…

D., 2010-02-28 00:25:35

Manau jog reiktų tik džiaugtis jog iširo LEO. Būtų kaip su Mažeikių nafta, po to ieško visokiausių grėsmių. O ir elektra tikrai būtų ne pigesnė. Ar benzinas pas mus pigesnis nei kaimyninėse valstybėse?

O šiaip AE uždarymui buvo skirtos tikrai nemažos sumos, o kur jos nukeliavo tai jau kita kalba.

Pentium100, 2010-02-28 14:51:02

Lietuvoj tokie dalykai kainuoja 10 kartų brangiau nei kitur. x – realiai reikalinga suma projektui įgyvendinti, 9x – kyšiai, otkatai, duoklės…

Giedrius, 2010-03-01 14:23:20

Aš tikrai nesuprantu…kodėl Lietuvoje reikia kažką gaminti? Obuolius, mėsą vežkimės iš Lenkijos, avalynę, drabužius…iš Baltarusijos, pakabas is Estijos, nosines iš Ukrainos…Ir Kinija mums padės:) Lietuvai užteks “bulkos” (batono) ir valgomųjų šaknelių…

Burgis, 2010-03-01 14:31:59

Giedriui: ironiją supratau, bet esmės – ne. Variantai yra keli: labai greitai pasistatyti elektrinę, elektros tiltus į rytus ir vakarus – rusams ir baltarusiams nebeapsimokės statyti. Nieko nestatyti, bet ir nepirkti elektros iš rusų bei baltarusių. Nestatyti patiems, bet pirkti elektrą iš rusų ir baltarusių… Galimi ir kiti variantai. Keli variantai jau sužlugdyti. Ką Jūs siūlote?

giedrius m, 2010-03-01 16:21:58

Visaginas – miestas su nuosava tragedija: Technologinio, išsilavinusio miesto tapimas niekam nereikalingu per labai trumpą laiko tarpą. Galima sakyti, per 2009.12.31, nors iš tikro tai truko ilgiau. Realybė tokia, kad jei nebus statoma nauja atominė, iš Visagino visi išsiskirstys. Kaip skirstosi iš kitų Lietuvos miestų į stambius centrus. Tik daug greičiau.

O Lietuvos tragedija yra tame, kad visi nori gauti otkatus nuo kiekvieno projekto ir jį kontroliuoti. Todėl ir tokia kultūra… Kam blogai jei LEO būtų gavę pelnus ir sumokėję mokesčius į biudžetą? Jei elektra iš rusų ir baltarusų būtų pigesnė, galėtume greitai pirkti iš ten. Afera savo ruožtu… Tam įstatymus reikia taisyt, o ne projektą gesinti ir kartoti iš naujo.

D., 2010-03-01 16:49:29

Giedriui m: o kaip galvojate kas mokėtų mokesčius? Ar žinote kokia kaina eksportavo elektrą Ignalinos AE? O naktimis iš vis nebūdavo kur dėti tos perteklinės elektros. Tik kažkodėl mažesniuose miesteliuose niekas negalėdavo naktimis įjungti gatvės apšvietimų.

O jei dėl Visagino, kaip Jums atrodo kiek tokių “Visaginų” Lietuvoje? Norite jog kaip ankščiau valdžia pradėtų statyti gamyklas, kad liaudis darbo turėtų :).

Petriux, 2010-03-01 18:47:07

manau, kad nevisai teisinga manyti, kad jei baltarusiai ar rusai pasistatys atomines, tai Lietuva bus aprupinta elektra. Baltarusiai savo reikmems atomine statosi, nes kiek teko su baltarusiais kalbetis, statydami atomines baltarusiai siekia nuo 90% iki 60% sumazinti priklausomybe nuo Rusijos energetiniu resursu. Taigi, kad baltarusiai pigiai pardavines kitiems elektra labai abejotina. Rusai, taip – pardavinetu, jiems tiek nereikia, bet jei, kaip kalbama, su Nord Stream nuties ir elektros kabeli i Vokietija, tai vokieciams gal labiau apsimokes pardavineti. Todel Lietuvai tikrai neprosal tureti savo reaktoriu. Ne toki galinga kaip kad norima, bet kokiu 1000-1300 MW butu per akis.

giedrius m, 2010-03-01 22:34:27

D: Taip yra todėl, kad buvo valstybės monopolis šitoje srityje. Yra tradicijos, leidžiančios dirbti neefektyviai. Todėl jungtys yra reikalingos, svarbiau už elektrinę. Dauguma įmonių, kurios turi su kuo konkuruoti, arba išnyko arba pradėjo dirbti efektyviai. Net tokie gigantai kaip TEO.lt – jų paslaugomis aš visai patenkintas.

Toliau… Gamyba ir pardavimas yra daug geriau negu pirkimas jei savikaina ir pirkimo kaina yra panasios, arba savikaina yra mažesnė. Tai – darbo vietos, tai eksportas (t.y. pinigų atkeliavimas į Lietuvą). Mokesčiai, surenkami iš žmonių keliauja ne į užsienį, o didele dalimi į biudžetą. iš kurio mokamos algos daugeliui.

Savo ruožtu, negalima kaltinti valstybės neišsaugojus gamyklų, kurių nereikia. Arba kurios negali konkuruoti su užsienio. Dalis LTSR pramonės turėjo prasmę tik sąjungoje. Su tuo reikia susitaikyti .

Kestutis, 2010-03-03 09:34:12

“Lieka mįslė: ar mes patys tokie žiopli, ar mums kažkas patarė taip daryti?”

Pabūsiu nepopuliarus ir tvirtinsiu, kad ‘mes’ to nedarėm. Visi nevadybininkai, nepolitikai.

Buvo pasinaudota dviem baubais. Pirmas-Černobylio, mūsų reaktoriai buvo labai dideli, neatsakingų inžinieriukų poelgio kaina rusams lyginama su Afganistano karu, tiek materialiai, tiek skaičiuojant žmogiškus resursus. Antras – nepriklausomybės nuo rusų poreikiu, bet jis buvo pakinkytas truputi vėliau. Gali būti, kad tų dviejų atominių elektrinių savininkai plos katutes, kai atsiras daugiau jungčių. Ar dar iki šiol atrodo, kad mes esame ‘new vasiuki’ ir galėsime mokėti daugiau nei skandinavai? Ir tik tai, kad per mus jie taisys savo neigiamą prekybos saldo, bus šiokia tokia garantija, kad mes turėsime elektros. Beje, jungtis su Lenkija jau turi daugybės metų istoriją. Lenkijoje neatsirado nei vieno vadybininko, kuris leistų dėka tos jungties naudotis pigesne Ignalinos reaktorių elektra, uždarinėti šilumines, anglies kasyklas, atleisti darbuotojus. Ignalinoje jau būtų stovėję nauji Japoniški etc. reaktoriai. Gal jums atrodo, kad Vokietijoje ar Prancūzijoje nėra tokio monopolio, kaip Lietuvoje, bet ten yra labai dideli žaidėjai elektros rinkoje ir niekam nereikėjo konkurentų, kurių tendemas Ignalina-Kruonis galėjo mestelti tūkstantį kitą megavatų už kelių centų savikainą.(Tikriausiai neįsivaizduoji pikinės elektros kainos Vokietijoje tada) Teisybės dėlei, reiktų paminėti, kad prošvasčių buvo, bet … nepasidalino lietuviai. Nauja Ignalinos atominę jokios konkurencijos jau nebesudarys, galima pastatyti rytoj. O rusams vis tiek apsimokės statyti, jų savikaina už kW bus ne daugiau 4 JAV centų.

Monopolis irgi įdomus sutvėrimas. Vienaip jis elgiasi, kai yra valstybinis, sistema byra dėl biurokratijos neuroninio tinklo dauginimosi, atsakingumo jausmo trūkumo, o kai patampa įrankiu vadybininkų rankose, byra kaip Sajano-Sušensko elektrinė dėl nenumaldomo pelno siekimo. Kaip turėtų įsipaišyti į šį tendemą politikai ar saugus visuomenės interesas, ne visai suvokiu, bet turiu vilties, ypač po tokio šaunaus KTUG šimtadienio.

Ir šiek tie apie antrą Rusijos baubą. To baubo bijo visa Europa. Rusijos energija kol kas užima šiokią tokią rinkos dalį Europoje.

Ir apie vaikus iš Visagino. Sėdi toks KPI paskaitoje su ausinėmis, nieko nekonspektuoja, akys liūdnos. Prieina dėstytojas ir klausia, kas atsitiko. Pasirodo tėvai įkalbėjo, abu energetikai, pratesė šeimos tradicijas.. Nedarykite taip, galvokite savo galva, stenkitės surasti artimą savo hobiui užsiėmimą, gal taip nebus toliau, kaip kad iš mano grupės aš vienas kažką bendro su savo mokslais turiu. Iš antrosios ir tik vienas. O ne per seniausiai susidūriau su neitikėtinu. Žmogus baigė Koncervatoriją, po to VDU taikomają matematiką, sėkmingai pasinaudojo antruoju. Pasirodo, net ir didelius ‘paklydimus’ sėkmingai galima taisyti.

Burgis, 2010-03-03 09:48:35

Kęstučiui: labai geras komentaras!

Pridėsiu vieną pavyzdį: vienas geriausių vienos Kauno ligoninės chirurgų yra baigęs ir … KTU Taikomosios matematikos specialybę! Man patiko.

D., 2010-03-04 14:27:30

“Žmogus baigė Koncervatoriją” skamba gražiai 🙂

O aš galiu pridurti jog vienoje mano darbovietėje kūrikas yra baigęs VVPI istorijos specialybę.