Kaip mes pakeisime valdžią

Vakar perskaičiau sveikinimą iš Silicio slėnio. Parašė kompiuterijos genijus Audrius ir jo žavingoji Marija – mūsų gimnazistai (alumni…).

*

Vakar patyriau malonumą kalbėdamas su Harvardo universiteto magistrantu Audriumi. Ech jūs, gimnazistai, reikėjo jums ateiti į susitikimą, reikėjo!… Nejaugi jūsų nedomina studijos Japonijoje, Anglijoje, Harvarde, darbas arabų šalyse, Afrikoje, Europoje ir Amerikoje? Visose srityse Audrius turi patirties!

*

Vakar liūdnokai Audriui turėjau atsakyti į jo klausimus apie KTU gimnazijos plėtrą, apie bakalaureato klases gimnazijoje. Kodėl liūdnokai? Todėl, kad pasigendu atramos Kaune, Lietuvoje, pasigendu… Vakare tą įspūdį dar sustiprino TV laida „Tautos aikštė“, kai buvo bandoma atsakyti į klausimą: „Ar vis dar verta emigruoti iš Lietuvos?“

*

Už tai vakar man ir gimė idėja, kaip mes pakeisime šalies valdžią ir tada radikaliai pakeisime šalies gyvenimą. Reikia įkurti Lyderių partiją ir valdžią atiduoti po pasaulį pasklidusiems lyderiams, tokiems kaip Audrius, kitas Audrius, trečias Audrius… Įsivaizduokite, kiek iš viso yra tinkamų žmonių Lyderių partijai visame pasaulyje, jei vien iš KTU gimnazijos, vien vardu Audrius yra mažiausiai trys…

*

Bandymų jau buvo – išsirinkome prezidentu Valdą Adamkų, žmogų iš Čikagos. Vytauto Didžiojo universitetas buvo pasikvietes rektoriumi Algirdą Avižienį, profesorių iš Kalifornijos, žymų „Fault Tolerant Computing“ specialistą. Bandymai nepavyko, pripažinkime… Kodėl?

*

Todėl, kad ataka turi būti staigi ir dideliu būriu. Todėl, kad turi būti Lyderių partija. Jos pergalė turi būti neišvengiama, kaip kadaise bolševikų partijos. Ne, ne, perversmo nereikia! Normaliu, demokratiniu rinkimų keliu Lyderių partija perims visas valdžios grandis, jei prieš eilinius (gal kitus? ne, truputį vėliau…) Seimo rinkimus žmonės pamatys: mažiausiai šimto Lyderių partijos lyderių biografijos tokios, kad nėra abejonių – geresnių nebūna! Žmonės pamatys, kad Lyderių partijoje yra profesionalių pasaulio politikų, finansininkų, ekonomistų, medikų, IT specialistų, verslininkų, išradėjų, mokslininkų, bet nėra klounų, dainininkų, šoumenų, vagių, sukčių, prasigyventi užsimaniusių skurdžių…

Žinoma, Lyderių partijoje bus ir Lietuvoje reziduojančių žmonių (pavartojau žodį „reziduojančių“, nes aukšto skrydžio žmonės visada yra pasaulio žmonės!). Tikiuosi, kad į tą partiją priims ir mūsų šeimos jaunąją kartą…

*

Kam tai Lyderių partijai valdžia? Tam, kad gražiai, teisingai, dorai dirbtų užtikrindama galimybę gražiai, teisingai, dorai dirbti ir gyventi visiems Lietuvos piliečiams. Tada partijos nariai pasijaus atlikę kilnų darbą, o tai ir yra geriausias atlygis paėmusiems valdžią. Ar ne?

Atsakymai

Burgis, 2013-01-04 10:58:26

Įvertinkite…

Saulius, 2013-01-04 13:05:36

Vis galvodavau, kas tai yra, kad man taip kartais atstumiantis yra Jūsų “spirgėjimas”.

Kambodžoje irgi valdė “lyderiai” mokęsis Sorbonos Universitete. Jie “gerino” gyvenimą savo tėviškėje. O gal Pinočeto kompanijos norėtumėte ?

Šis įrašas galėtų būti linksmas paskvilis išjuokiantis primityvius optimistus. O gal tai ir yra tai ?

Saulius, 2013-01-04 13:11:15

P.S. po sakinio “Bandymai nepavyko, pripažinkime… Kodėl?” suklusau. Bet kai gavau atsakymą “ataka turi būti staigi ir dideliu būriu” suabejojau, ar tai tas pats autorius rašo, kuris prieš tai citavo savo gerbiamo istoriko patarimą, kaip reikia vertinti savo vertinimus. Bet gal būtų gerai vertinti ir savo veiksmus taip pat ?

petras, 2013-01-04 13:12:30

Lyderių partija nieko nepakeistų, kol nepasikeis žmonės. o kai tai atsitiks, tai ir tokios partijos nebereikės.

Vladas, 2013-01-04 13:14:28

Jei svarbiausia paimti valdžią, “tai ataka turi būti staigi ir dideliu būriu”. Jei norime savo, kitų žmonių ir valstybės gyvenimą sparčiau keisti į gerąją pusę, tai kiekviena turime pradėti nuo savęs, savo elgesio ir vertybių.

Neužkariauta, neokupuota valstybė visada turi valdžią ir santvarką vertą jos žmonių ir atspindinčią vidutinį jos mentalitetą.

Realūs, evoliuciniai pokyčiai į gera, visada vyksta pamažu. Plyta po plytos auga miestai, ūgis po ūglio išauga miškas, po kruopelytę susikaupia kultūros lobiai ir pasaulio mąsto bibliotekos. Ir tik revoliucijos ar stichinės nelaimės sugeba vienu ypu tai sunaikinti. Nesvarbu ar tau būtų Aleksandrijos bibliotekos gaisras, ar Spalio revoliucija. Žemės drebėjimas, ar cunamis. Atominės bombos sprogimas Hirosimoje ar barbariškas Dresdeno bombardavimas:((

Saulius, 2013-01-04 13:15:38

P.P.S suteikti diplomai žmogui labai labai menkai įtakoja ar atskleidžia žmogaus moralines savybes, o vertindamas savo auklėtinius Jūs pažeidžiate viešo intereso principą.

Saulius, 2013-01-04 13:25:05

Dar truputis ir būtų išsipildžiusi Jūsų svajonė. Į LEO LT buvo susibūrę labai išsilavinę užsieniuose vyrukai. 🙂

D., 2013-01-04 13:38:13

kažkodėl man nepatinka ši mintis. Taip pat siūlyčiau pažiūrėti šį serialą – http://www.imdb.com/title/tt1833285/ sakoma, kad ir Lietuvoje yra daug panašumų.

Arvydas, 2013-01-04 13:38:18

Labai logiška mintis!Iki šiol Lietuvoje turėjome tik “autsaiderių” partijas ir atitinkamus rezultatus. Dar niekad Lietuvos nevaldė tikri lyderiai. Žmonės , manau, išties neturi nieko prieš lyderius, kurie gyvenime viską pasiekia savo sunkiu darbu, o ne korupciniais ryšiais.Tokia partija turėtų palaikymą(kaip nekeista tai atrodytų).Žmonės pas mus nekalti dėl blogų pasirinkimų – tiesiog kitokių jie dar neturėjo.

Saulius, 2013-01-04 13:42:17

Lyderių niekas neburia ir neprašo ateiti, jie patys ateina ir pasiima valdžią. O jei juos reikia burti ir raginti, tai tokie jie ir “lyderiai”.

Filo, 2013-01-04 14:26:04

Jaunimas gal net nematę šito filmuko:

“Maištininkas žuvo. Tegyvuoja drakonai!”

Manau į temą.

Vladas, 2013-01-04 16:10:26

Labai svarbus klausimas kas ką vadiname lyderiu?

Bent aš norėčiau gyventi tokioje šalyje, kurioje dauguma, jei ne kiekvienas, sugebėtų būti pats savo lyderiu. T.y. sugebėtu savarankiškai priiminėti sprendimus ir prisiimtų asmeninę atsakomybė už save, savo šeimą ir savo gyvenimą.

Nors ir nelaikau jo savo guru ar lyderiu, bet man labai artima ir atrodo teisinga Krišnamurčio mintis:

„Bet kokie autoritetai, ypač minties ir supratimo srityje, yra labiausiai destruktyvus, blogiausias dalykas. Lyderiai žlugdo pasekėjus, o pasekėjai žlugdo lyderius. Turite būti savo pačių mokytoju ir savo pačių mokiniu.“

Renaldas, 2013-01-04 16:11:47

Lyderiai dažnai būna vieniši, o ir sutart bendram tikslui jiems yra gana sunku, o kas gaunasi “komitetuose” visi žinom. Dar problema ta, kad tie lyderiai, kurie jau atėję, nelabai nori rotacijos principo, ir stengiasi įsišaknyti visiems laikams, prarasdami grįžtamąjį visuomenės ryšį. Ir galiausiai, lyderiai būna labai užsiėmę savo srityse, nes jie profesionalai. Laukia daug iššūkių :). Man ši idėja patinka, tik neaišku kuo viskas baigsis, kai bus paliestos homoseksualių santuokų, abortų ir kitos amžinosios žmonijos problemos, nes kaip pastebėjote minia neklauso konstruktyvių pasiūlymų, jie girdi tuos, kurie garsiau rėkia.Jei tai būtų pragmatikų partija, kuri nebijos sulyginti stambiojo kapitalo pajamas su smulkiojo, tada pirmyn. Nes šiuo metu, pasaulyje tendencija (kad ir diskusijos dėl fiscal cliff, kurios primena šantažą) yra tokia, kad stambusis kapitalas nenori mokėti bent jau tuos pačius mokesčius kaip ir smulkusis ir samdomas. Deja, ant kurių Jūs “lyderių” užtaikysite yra neaišku.Jei tai būtų Estijos tipo pragmatiškų, šviesių ir dorų žmonių (amžius nesvarbu) partija, tada būtų už ką balsuoti, nes dabar tai tragedija.

Regina D., 2013-01-04 16:40:13

Deja, demokratiniu keliu tokiai Lyderių partijai ateiti į valdžią nėra jokių šansų – lietuviai balsuoja už šoumenus ir visko stokojančius (tarp jų – moralės ir proto :). Kai matau, kad mano mieste į valdžią vis ateina “runkeliai”, net nemokantys ištarti saVIvaldybė, o sakantys “savaldybė”, tai prarandu net viltį, kad įmanoma ką nors pakeisti. Bet ačiū už įkvepiančias fantazijas…

Filo, 2013-01-04 16:44:56

Ta tvarka, kur kiekvienas yra “pats sau lyderis”, vadinama Anarchija.

Vladas, 2013-01-04 17:17:37

O ta tvarka, kur vienas komanduoja, o visi kiti vykdo – Vergove:((.

Fizinė vergovė šiais laikais pasitaiko rečiau, bet dvasinė, paplitusi labai plačiai. Daugybė žmonių ieško lyderių kuriuos galėtų garbinti ir jiems besąlygiškai paklusti. Kad tik nereikėtų galvoti patiems:(

Vladas, 2013-01-04 17:30:42

Beje, o kuo gali būti bloga anarchija? Na, ne tiems kurie be komandos nežino ką daryti ir be politruko paaiškinimų nesupranta kas gerai ir kas blogai, bei kas gražu ir kas bjauru. Bet kuo bloga gali būti anarchija normaliems, savo nuomonę ir galvą turintiems žmonėms?

Arvydas, 2013-01-04 18:37:49

Regina,jūsų pesimizmas suprantamas,bet negi manot ,kad tikroji valdžia tupi savivaldybėse (ministerijose ,seime,prezidentūroje …).Ten sutupdyti liaudies numylėtiniai ,kurie daugiau panašūs į populiarių nepadorių dainuškų bei pokštų atlikėjus (juk tam ir rinkti).Valdžia yra žmonės turintys Iniciatyvą.Tai kūrybinė inteligentija-jiems nei reklamos,nei ,kas svarbiausia -pinigučių -nereikia.Negi įmanoma,kad toks kūrybinis elitas svajotų patapti niekingu Gavrila-biurokratu arba kokia “dieržy-morda”.Tačiau -pajuokaut galima-visiškai įmanoma priverst pajust “valdžiukę” ,kas yra kas.Vien jau tas parodymas -praktiškai juos sunaikintų (kaip toj pasakoj apie naujus karaliaus rūbus buvo demaskuoti sukčiai siuvėjai).Tai -kas gi parodys?O gal mes jau taip surusėjom ,kad labiausiai gerbiam antpečius.

E.B., 2013-01-04 23:42:42

Jau nuo Platono laikų aišku, kad bus geriausia, jei valdys geriausi (protu, intelektu, morale, patirtimi). Bet kaip juos pasodinti į sostą dar niekam nepavyko sugalvoti.

Egidijus, 2013-01-05 00:27:40

Deja… kad ir kaip saldziai skambetu jusu lyderystes pasiulymas, bet per tuos okupacijos metus, Lietuvos zmones pamirso kas is tiesu yra lyderis, kaip ji atpazinti visuomeneje, kur jo ieskoti? Nes dabar dauguma lyderiui priskiria zmogu, kuris duagiausia viesinasi(reklamuojasi) ir tiek… ir nesvarbu ar jis yra lyderis (dazniausiai – nera)…

GL, 2013-01-07 14:13:27

Keletas praktinių problemų:

– tarp tų lyderių manau yra žmonių su labai skirtingomis politinėmis pažiūromis, tad gali būti sunku sutarti dėl platformos

– kadangi jie “lyderiai”, daugelis norėtų vadovauti ar bent turėti iniciatyvą, o visiems neišeis

– norint rimtai dalyvauti politikoje, reikėtų bent kurį laiką gyventi Lietuvoje, kas tikriausiai negaliotų daugumai tų lyderių, o savo dabartinio darbo mesti jie tikriausiai nenorėtų

– taip pat reikėtų nemažai pinigų, kad finansuoti kampaniją (net tai darant protingai gerų norų neužtektų, reikėtų bent būti “toj pačioj lygoj” kaip kitos partijos tuo klausimu) – abejoju ar tie minėti lyderiai turi pakankamai užsidirbę (švariais būdais), kad aukotų savo pinigus, ypač į neaiškų ir rizikingą projektą. Gal po kokių 5-10 metų šia prasme bus geriau, bet stebuklų nesitikiu. Be to, labiausiai tikėtina, kad daugiausiai finansuotų verslo žmonės, kurie norėtų įgyvendinti dešiniąją ekonominę politiką, kurios Lietuvoj tikrai netrūksta ir kuri tikriausiai neįkvėptų likusios (neverslo) daugumos iš tų lyderių… 🙂

Šiaip idėja nebloga ir norisi tikėtis, kad kažkada tie lyderiai pakeis dabartinės sistemos “paveldėtojus”, bet ar/kada tai įvyks neaišku, o bent kol kas įgyvendinimas atrodo sudėtingas.

cimas, 2013-01-07 22:18:55

O kaip liūdna, kad tiek mažai komentavusių suprato tekstą. Belieka viltis, kad tie kurie suprato – tylėjo.

Burgis, 2013-01-08 08:05:22

cimui: nieko tokio, čia dar gana normalu… Kartais permetu akimis komentarus portaluose – skaityti neįmanoma! Pagrindinis principas: nesvarbu, apie ką rašoma, reikia staiga užpulti ir viską suniekinti. Žinoma, pasitaiko ir normalių komentarų, bet kaip turėti kantrybės ir laiko raustis po šiukšles ir ieškoti perliukų?

sveplas, 2013-01-08 20:15:48

Burgiui: Bet gal ir gerai, islieja pilieciai neigiamas emocijas i portalus, gal net tik pavadinima perskaite. Gal daugiau neigiamo pasilieka virtualioje aplinkoje, kaip ir masine terapine priemone gaunasi. Nenoreciau visa tai girdeti ir matyti realybeje 🙂

Vladas, 2013-01-08 20:52:01

Cimai, kai nepridedi keleto žodžių:”O kaip liūdna, kad tiek mažai komentavusių suprato tekstą” TAIP KAIP IR AŠ.

Lieka įspūdis, jog nesuvoki, kad kiekvienas, perskaitęs tekstą jį suprato, tik ne visi gali ir privalo tą patį tekstą suprasti vienodai. Kiekvienas bet kurį tekstą supranta priklausomai nuo savo asmeninės patirties, vertybių ir įsitikinimų.

Ir dar lieka įspūdis, jog savo supratimą laikai VIENINTELIU TEISINGU:((

Ir juo labiau neparašei nieko, kad leistų bent jau pabandyti atspėti, kaip tą tekstą supratai tu pats:))

Gal manai, jog “protingiems žmonėms” tai turi būti ir taip savaime suprantama?:))

Burgis, 2013-01-08 22:21:33

sveplam: taip, tai šiek tiek pateisina… Tačiau šiurpina tai, kad kai kuriems žmonėms tai tapo gyvenimo norma, priklausomybe…

jurgis, 2013-01-09 03:00:08

demokratiniu rinkimų keliu Lyderių partija…

jei … žmonės pamatys: … yra profesionalių pasaulio …

Kiek profesionalių finansininkų, medikų, IT specialistų, išradėjų, mokslininkų nori eiti į politiką? Kodėl? Kaip profesionalai jie ir taip neblogai uždirba bei gyvena…

Labiausiai galėtų – iš noro tobulėti (o tai būt galima daryt su visa šalimi)…

…nėra klounų, dainininkų, šoumenų, vagių, sukčių, prasigyventi užsimaniusių skurdžių…

o šoumenų stilius labai praverstų – nes liaudis mėgsta blizgučius…

Manau, čia būtų efektyviausias kelias – savotiškas Trojos arklys (į dundukišką sąmonę)! 😉 Kažką į tą pusę daro Dviračio Šou bei KK2 laidos.

Kažkada buvo užplaukus mintis, kad nepakenktų kokia roko (o gal juoko) opera – “Seimas (ir žmogus)”

mintCAT, 2013-01-09 10:56:58

Manau tai ne visai i tema, bet skaitant i galva isoko viena senai girdeta mintis – tauta bus laisva kai numirs paskutinis vergas. Kas autorius nepamenu, bet mintis aiski. Lietuva pasikeis, kai senoji politiku karta iseis, o naujoji, laisva, grys is savanoriskos tremties. (pati suo metu esu Britanijoje, tad si reiskini zmonese kuriems dar rupi tevyne vadinu ne kitaip kaip ”dvasine tremtim”, o kas blogiausia – savanoriska, kai ner ir ko kaltinti) BET kad ”naujoji” butu priimta kaip derama, turi ismirti karta senojo mastymo zmoniu. Kitaip sakant homo sovietikus turi uzleisti vieta homo homo sapiens, tai yra mums, naujajai is dalies kosmopolitaniskai kartai.

mintCAT, 2013-01-09 10:58:09

PS atsiprasau uz varneles, nosines ir taskelius.

Vladas, 2013-01-09 11:54:23

mintCAT, laukiame sugrįžtant ir visai nebūtinai į politiką:))

Iš ties, tauta bus laisva kai joje susikaups kritinė masė žmonių, neturinčių vergo sindromo.

Andrius, 2013-02-01 15:27:10

Sveiki,

niekada nebalsuočiau už „lyderių partiją“. Tikriausiai dėl dviejų priežasčių: pirmiausia dėl tos pačios, dėl ko ir neskaityčiau „solidžiausio“ žurnalo – jei kam nors pačiam tenka save taip įsivertinti, jis tokio įvertinimo nevertas.

O antra, ir dar svarbiausia, todėl, kad vado man nereikia. Iš valdžios noriu tik vieno – kad man netrukdytų. Nereikia, kad vestų ar temptų.

A.

jurgis, 2013-03-10 14:28:22

ne partija, bet ne prastesnė idėja 😉

http://www.kurklt.lt/karjera