Kaip mokomi amerikiečių vaikai?

Atsitiktinai į rankas pateko darbų planavimo knygelė moksleiviams. Amerikiečių moksleiviams. Tokias leidžia ir Lietuvoje. Tam, kad jas labiau pirktų, įdeda kokios nors naudingos informacijos. Pažiūrėkite:

Nepamirškite, kad tai žmonėms, kurių anglų kalba – gimtoji. Kurioje klasėje jie neskiria than nuo then; to, too ir two? Suprantu, gal jiems reikia priminti capital ir capitol skirtumą, bet tik jau ne angel ir angle!

***

Tai gal čia leidinėlis pradinukams? Visai ne! Pažvelkite į kitą puslapį:

Ar jūs žinojote, kokia yra Saulės masė kilogramais? Žinoma, jums prireikė vandens specifinės šilumos (lentelės viršuje), kai pagal formulę (lentelės apačioje) skaičiavote, kiek energijos suvartosite arbatai išsivirti…

***

Ir mes esame išleidę panašų leidinį! Bet mes už tris litus parduodame 38 puslapius štai taip parengtos informacijos:

Ar jums dar ko nors reikia apie vektorius? Ar jums aišku, kad tai tik žmonėms, kurie MOKOSI (studijuoja) vektorius, bet ne pradinukams?

*

Amerikiečiai viską parduoda urmu – šokoladinių saldainių maišelyje gali rasti „čiulpinuką“… Ir nesiskųsk! (Ar nesiskusk?) Va, mes tuoj išleisime knygelę, kurioje rasite paaiškinimų, kuo nesiskųsk skiriasi nuo nesiskusk, sūris nuo suris… Ir kad veršis gali reikšti ir karvės vaiką, ir veiksmą.

Atsakymai

Pentium100, 2011-01-07 10:51:36

Amerikiečiai labai painioja tuos žodžius, vien galima pamatyti tai anglų kalbos forumuose ir t.t. Tie, kuriems anglų kalba nėra gimtoji, žodžių mokėsi pagrinde pagal rašybą (iš žodyno, vadovėlio ir t.t.), o tie, kuriems anglų kalba yra gimtoji mokėsi labiau pagal tarimą (iš tėvų ir t.t.), todėl painioja žodžius, kurie tariami taip pat, o rašomi skirtingai. O gal dar kokia priežastis yra, nežinau…

imbusy, 2011-01-07 15:26:25

Paėmėt vieną blogesnių amerikietiškų pavyzdžių ir vieną geresnių lietuviškų. Gal nebereik tos sovietinės propagandos, kaip viskas Amerikoj blogai.

Burgis, 2011-01-07 15:41:13

imbusy: ne, Lukai, paėmiau atsitiktinį amerikietišką leidinuką ir neatsitiktinį lietuvišką… Nei aš peikiu amerikietiškuosius, nei aš giriu lietuviškuosius (lietuviškų vadovėlių kritiką čia ne kartą esu pateikęs). Tiesiog atkreipiu dėmesį, kad kartais komercija kenkia mokslui.

Giedrius, 2011-01-08 06:00:17

Gerb. Burgi, nepamirškite, kad Amerikoj kita matų sistema. Oi kaip sunkiai man teko persiversti prie jų colių ir jardų. Temperatūrą iki šiol matuojame Celsijais, nors dukra jau piktinasi nebegalinti suprasti, kaip rengtis, jei lauke 5 laipsniai Celsijaus, juos Farenheitais moko. Nekalbu jau apie svarus ir uncijas (pounds and ounces). Dukra lengvai supranta, o man dar kartais reikia pagalvoti dešros perkant. Kaip taisyklė – nuperku per daug. Todėl ir leidžiamos tokios knygelės, tiems kvailiems amerikonams, kurie iki šiol sekmingai (na kartais ne visai) į kosmosą skraido…

Giedrius, 2011-01-08 06:04:14

PS – šokoladinių saldainių maišelyje niekada neteko rasti “čiulpinukų”, gal ne tuos perku? Jei rasčiau – nesiskųsčiau, bet neabejoju, kad amerikonas tą laisvai padarytų. Mokėjo už šokoladą, o gavo? Beje, parduotuvė jam mielai pinigus gražins ir dar ačiū pasakys. Pats ne kartą stebėjau ir stebėjausi. Tiesa – nebesistebiu, pripratau.

Nano, 2011-01-08 23:23:38

Ar čia “Agenda Book” jums papuolė į rankas? Atrodo, kad tai 5-6 klasės kursas. Ar norite pasakyti, kad LT mokiniai rašo be klaidų? Seimo nariai savo rašliavomis labiau stebina, bent jau mane. Pavyzdys – Baukutė. Anglų kalba ne lietuvių, kad kaip girdim taip ir rašom. Beja, dauguma tautiečių negali pasigirti raštingumu net ir su aukštuoju išsilavinimu. Tad ar nevertėtų ir mums turėti po ranka visų ąžuolas, žąsis, ypač, ąsotis, ačiū, bei galūnių rašymo taisyklių – ne sauliai, bet saulei….?

Burgis, 2011-01-09 09:00:55

Nano: taip, tai panašu į „Agenda Book“, nors vadinasi „Student Super Planer“ (kitame puslapyje – „Student Handbook“). (Čia man kyla abejonių dėl „possessive noun“ rašybos…).

*

Ir jūs visai teisus (teisi) dėl lietuvių neraštingumo, todėl imuosi rengti panašią knygelę „dvylikamečiams +“, bet nežinau, ar užteks sveikatos ir kantrybės…

bostik, 2011-01-10 06:00:29

Kažkada, kažkur prieš 3m., mokėjau taisyklingai rašyt, bet po daugybės dienų ir naktų praleistų internete, ypač bendravimo programose, prarandi bet kokius įgūdžius (padeda tas pats google, kur nuėjęs gali pasitikrint, kuri žodžio variacija turi daugiau rezultatų :D).

O šiaip, nematau šitam pvz, kuo komercija nusidėjo mokslui, nors apskritai tai verslas tik pelnui tarnauja, o visa kita…