Kaip mokytis? Mokytis gyventi ir egzaminus išlaikyti…

Nenugalimumas slypi tavyje, o galimybė nugalėti slypi prieše.

Sun Tzu. „Karo menas“

*

Ar jūs, abiturientai, domitės rytų išmintimi? Kad jūs nesidomite mano patyrimu, kaip išlaikyti daugybę egzaminų maksimaliais įverčiais, aš jau supratau… O aš tik dėl to ir išlaikiau, kad domėjausi, kaip kiti tai padarė.

Neprašomas patarsiu.

*

  1. Tu turi pasirinkti – mokaisi pats kaip moki mokytis, ar griežtai vykdai trenerių (mokytojų, korepetitorių) nurodymus. Pirmasis būdas pranašesnis tuo, kad nesėkmės atveju nebus ką kaltinti, antrasis būdas pranašesnis tuo, kad pasinaudoji labiau patyrusio (jei jis toks…) išmintimi.

  2. Tu turi mokytis ir tą dalyką, kurio egzaminą teks laikyti, ir tas procedūras, tuos egzaminuotojus, su kuriais teks susidurti. Abi dalys vienodai svarbios.

  3. Tu turi atsisakyti noro rašyti, kalbėti taip, kaip tu nori. Tu turi daryti tai taip, kaip to nori egzaminuotojai. Privalai išmokti veidmainiauti – tokie laikai.

  4. Laiko ir sporto varžybose, ir egzaminuose pritrūksta tik tiems, kurie nėra treniruoti. Treniruotis reikia kantriai, reguliariai, nuobodžiai, sistemingai, sukandus dantis…

  5. Beveik trečdalis egzaminuojamųjų patiria nuostolių tik todėl, kad pažeidžia vienuoliktąjį įsakymą: „Nebūk žioplas!“ Klaidų ieškok ne ten, kur „įstrigai“, o pačioje sprendimo pradžioje, pačiose netikėčiausiose, nekalčiausiose rašinių, atsakymų vietose. Tas atsakymas, tas sprendimas, kuris tau nekelia jokių abejonių ir yra neteisingas.

*

Užteks, ką aš čia nemokamai dirbsiu…

Galiu tik paguosti tuos, kurie neišmoks išlaikyti:

*

Jeigu reikėtų trumpai atsakyti į klausimą, kas yra gėris, atsakyčiau, jog gėris – tai ilgalaikė kančia. Žmogus, nepatyręs kančios, yra niekam tikęs.

Yamamoto Tsunetomo. „Hagakurė. Slaptoji samurajų knyga.“

Atsakymai

Burgis, 2015-04-07 12:23:28

Kam nors turėtų padėti…

Alma, 2015-04-07 17:28:37

Puikios mintys!