Kaip skaityti "Faustą"?

Temą “pakišo” komentaras kitoje temoje: tikrai žinau, kaip daugumai moksleivių nepatinka “Faustas”, “Odisėja”, “Metai”…  Kalk nekalęs, kad tai klasika, kad turi būti apsišvietęs – nuobodu, neįdomu! Bet pabandykime pamokyti skaityti “kitaip” – kūrinyje rasti ne tas vertybes, kurias pripažino pasaulis, o tai, kas jaunam žmogui jau dabar gali būti įdomu, gal net naudinga. Pavyzdžiui, “Metuose” yra daug keistų žodžių, tinkamų pravardėms…

O dabar aš jums paskaitysiu “Faustą” taip, kaip skaičiau jį studijų metais:

***

Kasdien bus penkios lekcijos; prieš tai,

Paėmęs knygą turite rimtai

Išnagrinėti tekstą paskaitos,

Kurį profesorius lyg papūga kartos,

O jūs kiekvieną jo teigimą

Užsirašykite lyg šventą apreiškimą.

***

Drauguži mielas, greitai bėga dienos,

Ir mums yra brangus akimirksnis kiekvienas.

Tausoti laiką padeda tvarka…

***

Palaimintas šioj žemėje tasai,

Kas tikis nepaskęsti jūroj melo!

***

Stiprus alus, kartoka taboka

Ir sodri mergina – nekenkia niekad.

***

Gyvenimas toks trumpas, dievaži,

Bet ilgas kelias tikro pažinimo!

***

Jaunystė reikalinga, mielas drauge,

Tada nebent, kai tu kovon skubi

Arba kada gražuolė smaugia

Tave aistringame glėby…

***

(Vertė Aleksys Churginas)

Atsakymai

sonata, 2009-10-03 20:12:24

… o tempora, o mores! šio vakaro skaitymuose Faustas buvo apkaltintas pedofilija: “jai eina jau penkiolikti meteliai”; “aš geidžiu aną žavingąją mergytę šiandiena savo glėbyje laikyti”. Vos ne Džeksonas:)) pirmoji sąsajų paieška nelabai vykusi, bet įsimintina:)

Matilda, 2009-10-04 11:39:43

Na, gal sakyti, kad Faustas susijęs su pedofilija- baisoka. Kiti laikai- taip, kiti. Ką tada reikėtų kalbėti apie Romeo su Džiuljeta- 14 ir 16 metų jaunuolių slaptą santuoką. Bet visiems ši istorija ir dabar graži, ašaras išspaudžianti.( Žinoma, nekalbėsime apie cinikus). Literatūros kūrinyje reikia ieškoti- GROŽIO. Gaila, kad ŠMM ,,reformatoriai” reikalauja kūrinį preparuoti ir analizuoti vos ne anatomiškai. Tada viso grožio nebelieka. O kai nėra grožio- ir literatūra yra atgrasi. Ir nesvarbu, ką skaitytum: K.Donelaitį, H.Hesę ar S.Parulskį.

sonata, 2009-10-04 12:17:40

Miela Matilda, na čia tik nelabai vykęs juokelis – išsiaškinom, kad žmogaus amžiaus trukmė ir papročiai buvo kitokie. Dar prieš akis laukia Dantė su savo Betariče- jų meilė parsidėjo, kai jai 9, o jam 10 vasarėlių tebuvo:)

sonata, 2009-10-18 17:09:32

p.Burgi, rašėt :”nėra to blogo, kuriuo negalėtum pasinaudoti”. Šeima susivienyjo į kovą prieš devintos klasės matematikos funkcijas. Kol kas pralaimim:))) Dar tik tėtis nepasiduoda, nes orumas neleidžia -visgi KTU magistras:)) Panašu, kad KTUG neoficialiai mokosi trys piliečiai vietoj vieno. Smagus sekmadienis:))

anupriute, 2009-10-18 20:12:16

O, gerb. Sonata, miela gėrėtis Jūsų šeima… Uždavinius sprendėme su savo vaikais dažnai. Savo dukrai duodavau spręsti uždavinius , kai ji buvo tik ketvirtokė, kai tuos uždavinius vos, vos išspręsdavo 8 kl. mokiniai. Deja, ji dabar KTUG tik vidutiniokė, Nesigailiu.Esmė ne išspręstuose uždaviniuose, bet bendravime, vienas kito pajutime…

sonata, 2009-10-18 20:40:36

anupriute, mieloji, šaunu, jei Jūsų dukra suprasdavo po paaiškinimo. Mūsų trio yra toks: vienas supranta, bet nemoka paaiškint, kita moka paaiškint, bet nežino, ką reikia, o trečias iš nevilties grasinasi eit į KTUG dirbt valytoju:))) bet: “jiesly dolgo mučytjsia, čto nibudj polučytsia”:)

anupriute, 2009-10-19 20:38:09

p. Sonata, pralinksminote šį vėsų rudens vakarą. Dažnai pasireiškia įstojusiems diagnozė- 9-os klasės sindromas…

Galime padėti.Valytojų šiandien KTUG,tikiu, nereikia. Tad teks spręsti uždavinius…

sonata, 2009-10-19 23:28:34

uuuuj, ryt matematikos kontrolinis… lūžis smegeninėse , atrodo, įvyko, bet kol kas panašu, kad šešeto nepavyks gauti…nelabai ir gelbėja- padalinus “ant trijų”, išeina lygiai po du:))) nesinervinu dėl rytdienos audito darbe, bet matematika… virš mano jėgų:)

Daina, 2009-10-21 22:44:08

Leiskite vaikams persirgti jų pačių ligomis – ir mokslo taip pat. Tikrai nereikia visai šeimai imti mokytis iš naujo. Jei pažymį dalinsite iš padėjusių skaičiaus, išeis mažiau, negu hūsų devintokas pajėgtų pats.

sonata, 2009-10-22 07:05:47

Dainai: na aš žiūriu kiek iš kito kampo – ne tik mokslai yra svarbu- jei vaikas junta, kad šeimoj visi eina vienas už kitą, jis neturi kito elgesio modelio – tą darys kada nors ir savo lizde. Nes man nieko nėr baisiau, kaip keli patys artimiausi svetimi žmones po vienu stogu.