Kaip tu matai gyvenimą?

Iš trylikos man mielų abiturientų, kuriuos buvau pasirengęs apibūdinti vakar per išleistuves, į šešetuką likimas pasirinko ir tave, Matai. Likimas yra teisingas.

Tavo, Matai, frazei laikraštyje paskyriau net dvi temas šioje svetainėje. Išsivystė aštri diskusija. Paskiriu dar ir šią temą, tikrai paskutinę…

*

Tu esi šaunuolis, Matai! Bet tu esi dar vaikas… Aš žinau, kaip tu, Matai, matai gyvenimą. Ačiū tau, kad vakar pats mane užkalbinai! Tai dar kartą įrodė, kad tu esi geras vaikas. Tave pristatydamas aš sakiau, kad tu kitaip matai gyvenimą. Kiti tai mato ir kitiems dažnokai nejauku dėl to. O tada tau nejauku dėl to, kaip kiti į tave žiūri, kaip kiti tave vertina… Paklausyk manęs, seno žvirblio. Ir jūs, šios svetainės lankytojai, paskaitykite šiuos patarimus, nors beveik viską jau čia esate skaitę…

*

  1. Jei tau kur nors, kada nors nejauku, nesmagu, jei tau nepatinka kokia nors „atmosfera“, pirmiausia klausk savęs: gal tai mano bėda? gal aš tam nepritaikytas? gal tai iš mano ankstesnių gyvenimo metų, iš mano šeimos? gal nemoku pasirinkti, kur būti, su kuo būti? Pirmiausia priežasties reikia ieškoti savyje!

*

  1. Visos tautos turi patarlių, priežodžių tokio tipo: tas ne paukštis, kuris savo lizdą teršia; nenešk šiukšlių iš namų, ir pan. Šiais visuotinio informacijos atvirumo, prieinamumo (ypač internete) laikais, kai žurnalistai tiesiog „medžioja negatyvą“, labai svarbu prisiminti Hipokrato priesaikos nuorodą: „Nepakenk!“

*

  1. Šeimoje dažnai kartojama frazė „žinau, kad tau nepatiks, bet aš pasakysiu“ yra ryški gairė kelyje į skyrybas. Nejaugi tu tikrai nori įskaudinti mylimą ir mylintį žmogų? Kodėl?! Mylinčių tave žmonių yra ne tik šeimoje, patikėk.

*

  1. Niekada nepasikliauk minios, anoniminių komentatorių nuomone! Minia beveik visada neteisi. Pažiūrėk, kaip palankiai tavo, Matai, komentarą įvertino šios svetainės komentatoriai ir kaip nepalankiai įvertino mano ankstesnes temas, nepalankiai įvertins ir šią… Tu laimėjai?! Prieš mane? To ir norėjai? Aš jau rašiau, bet ir vėl pakartosiu: žinodamas, kokie studentai vertina mus, dėstytojus, katedros posėdyje sukėliau audringą reakciją pasakydamas, kad aš nenoriu būti populiarus tarp latrų ir prostitučių. Žinoma, ne studentus vadinu latrais ir prostitutėmis! Norėjau, kad kolegos prisimintų tikimybių teorijos ir statistikos pradmenis – imtis (atranka, praba) turi būti reprezentatyvi! Ir tu, Matai, tai žinai…

*

  1. Dar viena patarlė: „Žodis – ne žvirblis, išlėkė – nepagausi.“ Juk tu, Matai, nenorėjai pakenkti gimnazijai? Bet pakenkei… Kažkas (net šios svetainės komentatoriai…) apsidžiaugė: nėra namų be dūmų! mokytis galima, bet atmosfera nemaloni, nepriimtina! ar mes nesakėme, kad direktorius tik liaupsina gimnaziją, o iš tiesų… Gimnazija yra bendrovė, Matai, jau ketvirtį amžiaus dirbanti tikrosios rinkos sąlygomis. Tikrosios rinkos! Gimnazija tinka vienam iš penkių, mieste ir už miesto. Nepatekusieji iškart pereina į Krylovo pasakėčios personažo poziciją: „… nė vienos prisirpusios uogutės…“ Ar mes patys jiems turime padėti? Daugelio žmonių, daugelio metų darbo vaisius reikia saugoti.

*

  1. Dar viena taisyklė. Niekas negali būti teisėjas savo byloje. Tavo, Matai, tiesa ir mano tiesa yra tik mudviejų. Aš vyresnis už tave, todėl jau išmokau: visada pasilik rezervą atsitraukti, paaiškėjus, kad ta tiesa nebuvo tiesa. Garbingai atsitraukti. Nesudegink tiltų. Tu parašei: „… savo klase nusivyliau jau tik įstojęs į gimnaziją ir savo nuomonės nepakeičiau iki šiol…“. Tai neatvyksi nė į vieną klasės susitikimą? Neparodysi klasės draugams savo žmonos, savo vaikų?

*

  1. Baigiu patarimu ir palinkėjimu: saugok sveikatą! neprarask gyvenimo džiaugsmo! atsainiau žiūrėk į dalykus, kurie nekeičia gyvenimo esmės. Prisimink mano nuostatą, kad yra tik dvi vertybės – darbas ir meilė.

***

Tu, Matai, visada galėsi man parašyti, visada galėsi mane aplankyti žinodamas, kad man tai bus malonu. Ačiū tau, išskirtinis Kauno žmogau!

Atsakymai

Burgis, 2014-07-17 11:23:15

Suprantantiems…

Matas, 2014-07-17 14:55:20

Jūs kažkada – atrodo, pirmoje gimnazijos klasėje, kai atnešiau mokinių parašus dėl chemijos mokytojo – manęs paklausėte: ar tu dabar kovotum mano pusėje, jei staiga visi nuo manęs nusigręžtų? Atsakiau, ir dabar atsakau, kad taip. Tuo labiau niekada nenorėčiau kovoti prieš jus.

Ačiū už patarimus, mielai vėl pas jus užsuksiu pasikalbėti. 🙂

Burgis, 2014-07-17 15:07:43

Aš neabejoju, Matai, tu manęs neišduotum! Ačiū!