Kaip tu sensti?

– Išeik į kolidorių, ant tumbačkos rasi parkelį. Užsirašyk, ant kiek sumažėjo temperatūra.

Žmogus, kuris taip pasakė, gal penkeriais metais jaunesnis už mane. Kitaip sakant – senas. Senas, senas! Nes aš iškart prisiminiau vaikystę, kaimą. Ten daugelis taip kalbėdavo.

*

Palaukite, bet juk praėjo pusė šimtmečio! Nejaugi mes vėl turime grįžti į anuos laikus? Ar tas žmogus nesimokė mokykloje? Ar taip sunku išmokti vieną kitą žodį sakyti, rašyti taisyklingai? Nesunku, bet tam žmogui to nereikia. Jis sensta ir bet kokį poreikį mokytis, bet kokį savikritišką žvilgsnį į save ignoruoja.

*

Kaip noriu, taip rengiuosi. Žiūrėk, visai geros kelnės (joms tik 20 metų). Kaip noriu, taip valgau. Čepsėdamas. Kalbu valgydamas. Kaip noriu, taip kalbu. Aš taip kalbėjau vaikystėje, tai kaip gali būti blogai?

*

Jau esu čia rašęs, kad tik dabar, kai pats esu senas, sužinojau vieną senatvės požymį: viską tempti į namus, neišmesti jokių sendaikčių, drabužių (skudurų!). Man net šiurpu – gal tie seni žmonės jaučia, kad bus karas ir visko prireiks?

*

Užeik į butą, namą, kuriame gyvena senukai. Pirmas įspūdis, kurį patirsi, – kičas. Servetėlė ant stalelio. Gėlės vazonėliuose nuo žaliųjų žirnelių. Kilimėlis prie durų to paties amžiaus, kaip ir gyventojai. O juk tokį kilimėlį galima nusipirkti už 5-7 €. Naują! Leisk – aš tau padovanosiu!

*

Neleisk sau taip senti. Negrįžk prie drobinių nosinių. Nekaupk šiukšlių. Namuose ir kalboje.

Atsakymai

Burgis, 2015-05-13 08:47:13

Sutariame?… 🙂

kaimietė, 2015-05-13 10:42:25

Rilkė rašo – seni daiktai gieda. Man gieda mamos palaidinukė, verpimo ratelis. Neišmesiu.

G.J., 2015-05-13 11:04:54

Gal aš neteisus,bet manau,kad senelio laikrodis ar tėvo knygos-atminimas,o ne kaupimas…..

Burgis, 2015-05-13 12:27:37

kaimietei ir G.J.: žinoma, ne apie tokius daiktus kalbu! Yra daiktai kartų kartoms ir jie turi būti. Jie – namų dvasia.

Bet štai jis turi vieną gerą kastuvą (vaikai nupirko) ir vieną blogą. Bet tas blogas kastuvas dar visai geras, galėtų kasti žemę. Jei senelis pajėgtų… Tai kaip jį (kastuvą) išmesi? Ar esate, seneliai, bandę tokius daiktus padovanoti geriems žmonėms? Mes dažnai tai darome ir patiriame didelį džiaugsmą!

kaimietė, 2015-05-13 15:25:00

Oi, kaip aš Jums pritariu – senti reikia mokytis. Taip kaip reikia mokytis būti tėvais, būti laimingais… Kažkur dingo gyvenimo mokėjimo intuicija, kurią turėjo protėviai. Ar mus kas auklėjo? Gyveno su mumis. Ar mums sakė kasdien, kad myli? Matėme tai iš kasdienos. Neliko gyvenimo natūralios tėkmės.

ora, 2015-05-13 15:56:53

Įdomios mintys…Deja, daugumai žmonių tai ne senatvės požymis, o gyvenimo būdas.

Andrius, 2015-05-13 16:27:50

Gerai ora sako. Ne tik seni žmonės taip elgiasi. Gaila nesu toks žodžio meistras, kaip B. B. Dažnai pritrūkstu žodžių, kai reikia paaiškinti kodėl kažką reikia, o kažko nereikia daryti.

Pentium100, 2015-05-13 17:25:59

Nesu senas, bet mėgstu kai kuriuos senus daiktus. Po viso šiuolaikinio “pirk, išmesk” stūmimo norisi kažko pastovaus. Kad ir 33 metų amžiaus automobilis. Kartais reikia rūdis palopyt, bet važiuoja gerai ir tikriausiai važiuos gerai net ir tada kai naujesni automobiliai nebevažiuos. Ar 50 metų amžiaus radijo imtuvas – gera garso kokybė, gražus dizainas ir matosi, kad įdėta daug rankų darbo, kad jį pagaminti (konstrukcija yra taškas-taškas, be spausdintos plokštės). Net ir po tiek laiko vis dar veikia, kai kurios lempos dar gal net originalios.

Sokolovas, 2015-05-13 19:23:19

IŠ ŠALIES GERIAU MATYTI

Papasakosiu, kaip aš tapau senas.

Neauginu jokios floros ant palangių, netempiu namo nereikalingų daiktų, sendaikčiais atsikratau, vos tik turiu laisvą akimirką…Ačiū Dievui, nekamuoja ligos…

Bet laiko tėkmė- negailestingas veiksnys. Prieš kelerius metus aplinkiniai leisdavo suprast, jog jau esu senas. “Ar pensiją gauni?” ( man tik 54),”senjorams šiandien nuolaida”, “jums juk lengvatinio bilieto reikia?”. Na, ir visi kiti “geri norai, pragaru grįsti” 🙂

Iš pradžių buvo netikėta. Po to- pikta. O dar vėliau …susitaikiau. Iš šalies geriau matyti,- nutariau. Ir pasakiau ( įdiegiau, įsakiau! ) sau- Sokolovai, tu jau senas, tu labai senas…

Ir palengvėjo….Juk išties geriau matyt iš šalies:)

skaitytojas, 2015-05-13 21:09:35

Sokolovai: gal Jūs juokaujate-54 metų-senas??? Mokslininkai yra nustatę,kad žmogus senu tampa 80 metų,iki tol jis-brandus.Jau buvo rašyta,kad dabartiniam Italijos prezidentui Mattarella-73 metai,prieš tai buvusiam Napolitano-89 metai (buvo dvi kadencijas),kandidatei į JAV prezidentus Hilary Clinton-67 metai. Pasaulinio garso architektas Oscaras Niemeyeris,būdamas 96 metų,buvo pakviestas projektuoti Londono Serpentine galeriją,o būdamas 100 metų,kūrė skulptūras ir savo ankstesnių darbų atnaujinimo projektus. Galų gale mūsų maestro Virgilijus Noreika-puikus balsas,puiki artistinė forma,o juk jam tuoj sukaks 80 metų.Žinoma,Lietuvoje siautėja (gal dirbtinai palaikomas?)jaunystės kultas,kai dvidešimt kelių metų ,be profesinės ir gyvenimo patirties tampama “finansų analitikais”,”politologais”,”NT specialistais” ir t.t. Manau,reikia sklaidyti “senatvės mitą”,nepasiduoti jaunystės kulto apraiškoms.

Trakimas, 2015-05-13 21:34:25

“Servetėlė ant stalelio.” mane graudina iki asaru.Man tai ira nepaprastai grazu.Mana mociute buvo visur primezgusi ir priklojusi serveteliu.Kur jos manymu -reikia ir mano manymu-nereikia.Taciau vis viena tai kele jaukumo atmosfera.Man patinka labai seni zmones,nes jie turi ryskius nepriklausomus charakterius.Kaip ir pats gerbiamas Bronislovas.Leiskime jiems reikstis “kalydariais ir servetelemis”.:)

Sokolovas, 2015-05-13 21:50:08

TECHNOLOGINĖ APOKALIPSĖ

Skaitytojui:

Man ne mokslininkai nustatė, o ( pasikartosiu) aplinkiniai:)

Na, o jei rimtai, tai juk neteigiu, jog senatvė yra gyvenimo užribis…

Patiko Jūsų pastebėjimai dėl “jaunystės kulto”. “Be patirties tampa…analitikais”, ir pan. Nemanau, jog taip yra tik Lietuvoje.

Tai turi objektyvių priežasčių. Esmė tai, kad mes gyvename brutalaus naujųjų technologijų įsigalėjimo laikotarpiu. Aišku, pagyvenęs žmogus gali “išmokti naujovių”, bet…Atleiskite už juodą humorą, ir meška ( pvz, cirke) išmoksta vairuot mašiną, bet ar kas veržtųsi būti jos keleivis?

Taip ir čia.

Tuo laikotarpiu ( nesvarbu, ar tarybiniai laikai, ar tarpukaris, ar “caras-maras”), kai mokslo pažanga vyko tolygiai, ir technika nevirsdavo brukamų prioritetų sūkuriu, būdavo vertinama patirtis, įgyta “su metais”. Pagyvenę pedagogai mokydavo jaunesnius, dalindavosi patirtimi. Dabar- priešingai! Jaunimas “moko senius”, ir vien tik todėl, kad nėra kur pastarųjų dėti ( vėl juodas humoras tikrovės veidrodyje). Nes būtent jaunimas geriausiai išmano tai, ko siekiama dabartinėmis “reformomis”- padaryti Mokyklą vienu didžiuliu kompiuteriu, Gyvąjį žodį pakeisti “informacinių technologijų” invazija.

Mes, pagyvenę pedagogai, ne tik neišmanom visų “naujųjų technologijų” taip, kaip nuo gimimo jų lydėtas jaunimas, bet ir negalim sutikti su tuo, kad “naujovės padeda mokymui(si). Nes taip nėra, nes tai melas, nes mums, “seniams”, jau vėlu apsimetinėt, vaidint, veidmainiauti…

O čia ir slypi dar viena priežastis to, kad “pirmame ešelone” yra jaunimas. Juk…Jiems gyventi! Aš su savo įsitikinimais ir numirsiu ( tik nuolat sau linkiu numirti būdamas rikiuotėje, dėstydamas), bet gyvens jie,- dabartiniai jaunieji…Tai ir tegu kuria sau tokią ateitį, kokios nori!

Nesustabdysi upės tėkmės.

P.S. Žinau, kaip vargsta pagyvenę žmonės su “išmaniaisiais telefonais”. Kitų jau nebegamina. Nors dar prieš penkerius metus mano “Nokia 3110”, kurią labai saugau, buvo “naujovė”. Tokios sraunios pseudo-pažangos upės istorija dar neregėjo. Pseudo-mokslininkai mus veda į technologinę apokalipsę.

P.S. 100-metis skulptorius galės kurti, bet tik tol, kol jam neužkraus kokios nors “informacinės technologijos”. Tada- viskas. Jis bus nukonkuruotas jaunimo…

skaitytojas, 2015-05-13 22:05:41

Sokolovui: patarčiau apsilankyti pasaulinės popmuzikos supergrupės Depeche Mode koncerte ( manau,jie dar grįš koncertuoti į Lietuvą),pamatysite,kad jie jaučiasi jauni,nors vokalistui Dave Gahanui ir daugumos dainų autoriui Martin Lee Gore po 53 metus. Pašėltumėt kartu su publika (įvairiausio amžiaus) ir,manau, pasijustumėt bentjau nesenas.

Trakimas, 2015-05-13 22:09:40

Gerb.Bronislovas ir dabar galetu programuoti.Pasigerines savo ivaizdi auskaru nosyje ir tatuiruotem ant pirstu.:)Jis savo patirtimi gali valdyti bet kokia situacija.Taciau jis nori atrodyti padoriai ir graziai.Kaip ir kiekvienas normalus zmogus—-

Trakimas, 2015-05-13 22:29:29

Prarasto laiko beieskant—Pamenu kaip buvo saldu nusnusti ant senobines sopos kambaryje,kuriame kabejo kiciniai sventuju paveikslai ir servetele denge siaura i primityvu rekord 6 TV ekrana:)Skaudedavo biciu sugeltas kojas nes su broliu padedavom “apdirbti” kolhozo skirtas normas mociutei:)Bet buvome apsoliuciai laisvi-net pietu musu niekas nekviesdavo.Mes kaip laukiniai zverys paTYS ATSLINKDAVOM ISHALKE AR SUSHALE PAS MUSU ANGELA -MOCIUTE:)

Trakimas, 2015-05-13 22:32:28

Mociute buvo sena.O mes buvom vaikai.—

Temidė, 2015-05-14 07:55:48

Aš nešiojuosi ir medžiaginę nosinę, nes su popierinėm neviskas nusivalo…

Andrius, 2015-05-14 08:31:13

Sokolovas nori numirt dėstydamas…

O rytoj turit paskaitų? Gal būtų galima sutarti dėl tikslaus laiko? 😀

Pentium100, kokias bangas 50-metis radijo imtuvas gali pagauti šiandien..?

G.J., 2015-05-14 09:38:34

Sokolovui: manau,Jūs painiojate “senatvės” ir “viduramžio krizės” sąvokas.

Rosita, 2015-05-14 12:45:12

O man graži toji sena kalba. Ji turi savyje daug tarsi įrašytos atminties, kurios nesijaučia jaunatviškai kalbantiesiems prabilus ir yra lietuvių kultūros dalis. Be to, galima išmokti labai gražių išsireiškimų. Pavyzdžiui, mano senelis sausainį vadina “pipirniku”. Jiems mokytis reikia, nesiginčiju, tačiau mums daug daugiau iš jų pasimokyti reiktų.