Šioje svetainėje jau esu rašęs apie tai, kad A.Wilesui 1993 metais įrodžius Ferma teoremą, praėjus 358 metams nuo to laiko, kaip P. Ferma ją suformulavo, J.Lipmanas el. paštu pasiuntė tokį laiškelį:
There are many rumours buzzing around about one or more gaps in Wiles’ proof. Does gap mean crack, fissure, crevasse, chasm, or abyss?
*
Tik pažiūrėkite, kaip tiksliai J.Lipmanas klausia apie galimą netikslumą įrodyme!
*
Prie šios temos paskatino grįžti talentingo jaunuolio „miklio“ komentaras temoje apie trikampį ir stačiakampį. Nemanau, kad daugelis iš jūsų studijavo tą komentarą, bet manau, kad verta pakalbėti apie kalbų, raštų preciziką. Kaip dažnai dabar žiniatinklyje rašinys apie batus, o komentarai – apie ratus!… Kaip gaila, kad jauni žmonės dažnokai nemoka ne tik spręsti uždavinių, bet ir tiksliai suformuluoti uždavinių, problemų. Jau rašiau, kad mane glumina tikintieji, kurie negali nė maždaug paaiškinti tikėjimo tiesų, ritualų prasmės.
*
Bandau jums dar kartą pateikti klausimų apie tą trikampį ir stačiakampį, kad turėtumėte pavyzdį, kaip galima klausti net nežinant atsakymo.
***
-
Ar tiesa, kad į trikampį įbrėžtas didžiausio ploto stačiakampis visada viena kraštine glaudžiasi prie trikampio kraštinės?
-
Jei atsakymas į (1) klausimą teigiamas, tai kaip, neišbandžius visų trijų variantų, pasirinkti kraštinę, prie kuriuos reikia priglausti stačiakampį?
-
Jei atsakymas į (1) klausimą neigiamas, tai kokie trikampio požymiai lemia alternatyvų variantą? Kaip rasti tą alternatyvų variantą?
-
Ar yra bendri principai, kaip plokščioje geometrinėje figūroje ieškoti didžiausio ploto įbrėžtos geometrinės figūros?
***
Smulkmena tas uždaviniukas, smulkmena! Bet nuo tokių smulkmenų prasideda precizika atsakant į rimtus klausimus:
*
- Ar mums tikrai reikia statyti tokią atominę elektrinę?
(Pastebėjote žodį „tokią“? Jis – esminis šiame klausime!)
-
Ar mums tikrai reikia įsivesti eurą?
-
Ar mums tikrai reikia likti Europos Sąjungoje?
-
Ar mums reikia įteisinti eutanaziją?
-
Ar mums reikia įteisinti vienos lyties žmonių santuokas?
***
O ką tik naujosios švietimo viceministrės klausiau: „Ar tikrai mūsų antrųjų klasių gimnazistai egzaminus turi laikyti birželio mėnesį?“
Atsakymai
Burgis, 2013-01-24 09:43:21
Įvertinkite…
laisvamanis, 2013-01-24 09:53:21
balsuoju pliusu – nes pirmą sykį perskaitęs tekstą ČIA – supratau, kad ne viską supratau 😉
Arvydas, 2013-01-24 13:40:32
laisvamaniui-aiškiau nebūna-matematinė lingvistika…
Arvydas, 2013-01-24 13:44:10
…o Perelmanas -dar geriau sugalvojo -jis atsisakė milijono dolerių už Puankarė “uždavinuko” sprendimą.Čia tai bent lingvistika-geriausiai kalba tas ,kas kalba be žodžių…kaip sakė senukas Lao Dzė.
Arvydas, 2013-01-24 13:45:31
…o aš -irgi atsisakiau -net nepradėjau spręsti.
vilius, 2013-01-24 22:48:42
paziurekite – http://www.viliuszagorskis.co.uk pades gal
jamaica, 2013-01-25 20:38:24
Ne visai į temą, bet visgi ir į temą. Bedėstydamas užsienio kalbas, pastebėjau tokį va (lyg ir keistą, o gal ir visai ne keistą) dalyką: daug kam labai sunkiai sekasi išmokti vartoti jungtukus ir kitus jungiamuosius žodžius. Na, pavyzdžiui, “ir”, “o”, “bet”, “kadangi”, “todėl”, “tad”, “visgi”, “nepaisant”, “tuo tarpu, kai” ir pan. Čia kalbu jau ne apie pradinukus, o apie pažengusiuosius, kurie paprasčiausius vientisinius sakinius jau seniai moka sudarinėti, o dabar mokosi jau kurti rišlius tekstus. Oi, kiek bėdų su tuo rišlumu… Netgi žmonės, kuriuos tikrai apibūdinčiau kaip gabius kalboms ir apskritai protingus, dažnai turi problemų su tuo, koks gi loginis ryšys sieja vieną mintį su kita. Ar “Jonas neatėjo į darbą, *nes* sirgo”, ar “Jonas neatėjo į darbą, *todėl* sirgo”, ar “Jonas neatėjo į darbą, *nepaisant* to, kad sirgo”? Nežinočiau iš patirties, tai gal net nepatikėčiau, kad yra šitiek daug žmonių, kurie niekaip neįveikia tokių “užduočių”, nors šiaip jau sakinius sudaro puikiai.
Ir žinot ką? Man atrodo, kad net ir gimtojoje kalboje daug kas turi problemų su taip ryšiais tarp minčių… Pvz., vienoj reklamoj sakoma maždaug taip (citata, žinoma, bus tik apytikslė): “Širdies ir kraujotakos ligos – viena iš dažniausių mirties priežasčių. Reikia rūpintis savo širdimi. *Tad* pirkite [tokį ir tokį preparatą tokioje ir tokioje vaistinėje, gausite tokią ir tokią nuolaidą].” Čia, žinoma, ne šiaip nelogiškai pavartotas žodis *tad*, o tikrų tikriausias sąmoningas klaidinimas (ar tik ne tai vadinama “non seqitur”?). Bet kaip dažnai mes patikime tokiais “teiginiais” arba patys darome tokias klaidas vien todėl, kad esame įpratę mąstyti ir kalbėti tingiai… Ir tikrai ne vien tik užsienio kalbų mokydamiesi…
praeiv, 2013-02-26 06:13:49
Tarsiu, kad trikampio visi kampai ne didesni už statųjį kampą (turėtų ir bendruoju atveju spręstis panašiai).
-
Taip. Jei įbrėžtas stačiakampis ABCD, kurio viršūnė D ne ant trikampio kraštinės (o viršūnės A, B, C ant kraštinių), tuomet galime stačiakampį pasukti, fiksuodami viršūnę A, kad viršūnė D atsidurtų ant kraštinės, o viršūnės, B, C liktų trikampio viduje.
-
Kadangi maksimalus stačiakampio plotas yra pusė trikampio ploto, galime pasirinkę bet kurios aukštinės vidurio tašką, nubrėžti per jį atkarpą, lygiagrečią pagrindui, ir papildyti brėžinį taip, kad ši atkarpa būtų įbrėžto stačiakampio kraštinė; jo plotas bus maksimalus.
-
Optimalaus ploto įbrėžta figūra turėtų turėti mažiau sukiojimo/stumdymo laisvės negu ne optimalaus.