Kapitalizmo žmonės

Egzaminas neužtruko (nedaug tų neišlaikiusių liko, labai nedaug…), tai parašinėsiu…

*

Daug žmonių mūsų šalyje dabar skundžiasi, pyksta, pavydi, „balsuoja kojomis“, vagia, sukčiauja, tinginiauja… Suprantama – žmonės įvairūs. Vis tik man atrodo, kad šiek tiek ilgiau pagalvoję apie save ir kitus kapitalizme, galėtume šį tą pagerinti, negatyvo sumažinti. Siūlau įsivertinti ir įvertinti būtent žmogų, o ne aplinkybes.

*

  1. Aš griebiu kaip lydeka jauką įvairiausius darbus, projektus, veiklas… Viską, kas „plaukia pro šalį“, o mane domina. Todėl ir esu sotus. Kai kurie kiti tūno kaip karosiukai dumble, todėl ir yra alkani.

*

  1. Kapitalizmas numato išnaudojimą. Aš sutinku būti išnaudojamas! Mane išnaudojo, išnaudoja, bet ne tiek, kiek būtų galima. Dabar aš esu labai patogus išnaudotojams: dar šį tą moku, galiu, o pretenzijų dėl atlyginimo turiu vis mažiau. Kodėl jūs, vargšai kapitalistai, to nematote?

*

  1. Nenori būti išnaudojamas? Dirbk sau! Nėra sąlygų? Susikurk! Ne sąlygų nėra, nėra pasirengimo dirbti, veikti. Tau reikia gerai išmokti bent dvi užsienio kalbas, puikiai dirbti informacinėmis priemonėmis, rašyti be klaidų lietuviškai, tau reikia išmokti galvoti, ieškoti, bendrauti – ir sąlygos bus! Tau net nereikia dirbti, tau reikia samdyti dirbančius (žr. 2 p.)

*

  1. Prisėskime ir pagalvokime, kas yra geras gyvenimas. Ar tu nori visą gyvenimą, visą savo vienintelį gyvenimą, vogti, sukčiauti, manyti, kad esi politikas, manyti, kad esi menininkas, verstis kontrabanda, gyventi turtingų moterų (vyrų) sąskaita ir pan. Ne, aš nė už ką nesutikčiau! Duona, vandeniu misiu, bet nesutiksiu! Ir tu nesutik.

*

  1. Tu nori, kad tave šelptų, kad tau suteiktų lengvatų, nuolaidų, kad tave praleistų be eilės? Aš nenoriu!

*

(Čia įterpsiu epizodėlį iš Tenerifės. Gretimame kambaryje mieganti Emelie (3,5 m.) pro miegus pradėjo beveik verkti. Aš pašokau iš savo lovos, nuėjau į jos kambarį ir pabandžiau atsigulti greta savo saulutės. „Čia mano!“ – garsiai sušuko Emelie. „Aš noriu tave paglostyti“, – patyliukais pasakiau mergytei. Ji labai mėgsta, kai užmingančią ją glostau… „Aš nenoriu!“ – dar garsiau sušuko anūkėlė. Ir čia pat… saldžiai užmigo. Mokykitės!)

*

Aš noriu gyvenime įrodyti, kad pats galiu! Ir tu norėk. Pamatysi, kaip tas gyvenimas pasikeis, sužėrės naujomis spalvomis. Tik kai (jei) būsiu neįgalus, paprašysiu – padėkite…

*

6.Labiausiai mane stebina žmonės, kurie nieko neturi, nieko neužgyveno, nepasiekė ir… nieko nenori! Kaip galima nenorėti?! Toks gamtos dėsnis – norėti! Geriau, aukščiau, plačiau, greičiau reikia gyventi, nes tuoj tuoj tas tavo vienintelis gyvenimas baigsis…

***

Dabar pasiginčyk su manimi. Bet prieš tai gerokai pagalvok, koks tu pats esi kapitalizme…

Atsakymai

Burgis, 2014-01-11 09:57:44

Reitingams…

qwerty, 2014-01-11 11:29:44

Jei tinklaraštininko paklaustų kiek laiko jis rašė šį įrašėlį, veikiausiai atsakytų, kad 25 minutes ir 60 metų.

Kad tinklaraščio skaitytojui tinkamai suprasti tai, kas parašyta reikia kiek mažiau, kokių 2 minučių ir 30 ar 40 metų, na gal 50 metų.

Tokių, kurie suprato-beveik dauguma.Bet…

Dabar belieka smulkmenos. Tačiau esminės.Veikti pagal šį algoritmą. Ir, kas yra esmė-veikti nuolat. Nes momentinis veikimas yra niekas.

Tokių, kurie pradėjo nuolat taip veikti yra mažuma.

Todėl klausimas yra ne apie tai, kaip Tai supratsi ir įvardinti/užrašyti, ne apie tai, kaip tai suprasti. Tai lengva.

Klausimas yra, kaip tai realizuoti!

Bet tai sunkiau…čia viskas ir pasibaigia…dažniausia.

Burgis, 2014-01-11 12:09:46

qwerty: koks tikslus Jūsų komentaras! Bravo!

Linas, 2014-01-11 18:27:39

Broniau, jus reiktu klonuoti! Ir nedelsiant!!

Rasa, 2014-01-11 19:18:11

Aš tai esu netikus kapitalizme. Gal. Jei žiūrėčiau iš tokios pozicijos, kaip žiūri p. Burgis. Bet aš žiūriu truputį kitaip 🙂 Todėl nemanau, kad esu netikus.

Nedaug turintis žmogus nebūtinai “karosas”, kuris nieko nenori veikti. Tiesiog ne visi moka tinkamai save pardavinėti už pinigus 🙂 Kai kas (pav. aš) tiesiog mėgsta dovanoti, atiduoti savo kai kuriuos “darbus”, laiką kitiems tiesiog šiaip, tiesiog. Nes taip smagiau. Kapitalizmas ar ne, bet ne visi kaip pagrindinį orientyrą savo kelyje mato pinigų užsidirbimą.

qwerty, 2014-01-11 19:25:52

Rasa, savęs dovanojimas, laiko atidavimas kitiems tiesiog šiaip yra tam tikra tingėjimo forma. I

qwerty, 2014-01-11 19:33:48

Ir tai nėra blogai.Štai komentatoriui a.k. tingėjimas yra gyvenimo būdas. Tačiau toks pasirinkimas, bent jau jo dominavimas, niekur neveda.. Teisingiau veda į akligatvį, kuomet tiesiog jau negalėsi ar neturėsi ką duoti kitiems, net ir šiaip sau. Žmogus socialinė būtybė, todėl negali visiškai ignoruoti, kad ir tokį akvivalentą, kaip pinigai. Bent jau todėl, kad jie suteikia laisvę būti geram.

Rasa, 2014-01-11 19:50:08

qwerty: nepavadinčiau tingėjimu pav. padėjimo ruoštis kokiam egzaminui ar padėjimo parašyti kursinį 🙂 Pamokas galima būtų ir parduoti. Arba tarkim mezgimas. Juk galima megztinukus parduoti, o man patinka kažką nudžiuginti ir dovanoti. Ypač saviems mažiems vaikiukams smagu megzti 🙂

Be to, aš nesakau, kad pinigai yra blogybė. Tai puikus ir reikalingas dalykas. Jei gerose rankose 🙂 Ir didelis blogis jei blogose. Ir nekalbu apie tai, kad nereikia jų užsidirbinėti 🙂 Aš apie tai, kad nemoku ir nenoriu iš visko daryti pinigų. Kai kas taip moka.

O kad savęs dovanojimas ir laiko atidavimas kitiems yra tam tikra tingėjimo forma, nesutikčiau. Juk gali dirbti tarkim pas draugą talkoje, padėti jam statyti namą (kas šiais laikais darosi vis retesnis dalykas- tos talkos)- argi tai tinginystė?

O galima viską skaičiuoti- apsimoka ar neapsimoka. Ir tada pas draugą nevažiuosi 😉

qwerty, 2014-01-11 20:15:53

Rasa, čia svarbu raktinis žodis “dominuoja”.

Rasa, 2014-01-11 20:47:26

🙂 qwerty: ką tik grįžau iš tikro darbo 🙂

Tai aš apie tai ir kalbu, kad man ne dominuojantis dalykas yra uždirbti daugiau.

Tai nereiškia, kad aš nenoriu kažko daugiau, bet aš turiu pakankamai (nors visai neblogai būtų jei turėčiau ir daugiau, nes kartais sunkoka :). Bet kai dėsliojuosi prioritetus, dažnai pirmą vietą užima ne pinigų uždirbimas 🙁 Ir mano darbas man patinka, aš jame dirbu irgi ne vien dėl to, kad pakenčiamai moka. Tai ir sakau, kad kapitalizme turbūt esu netikus. Bet nieko tokio. Visokių mūsų yra, visokių reik 🙂

ak, 2014-01-11 23:02:56

puikiai suprantu Rasa. Ar tikrai būtina mokėti penkias kalbas, dirbti šimtu kompiuterinių programų ir kalti pinigus? Juk galima gyventi savo malonumui ir mėgautis pasauliu. Ar tikrai būtina pardavinėti save? Gal geriau save turėti sau pačiam. Ir ar viskas perkama už pinigus? Sakykim aš nekalu pinigų bet parašau gerą eilėraštį, apsakymą ar esė – ar tikrai šis darbas veda mane į aklavietę? Arba tiesiog darbuojuosi darže, sode – Burgiui tai poilsis, man, beje, irgi. Aš, aišku, už kai kurias paslaugas imu iš žmonių pinigus, honorarų už straipsnius irgi atgal nesiunčiu, tačiau gana daug paslaugų padarau ir veltui. Ir tikrai nenorėčiau nuo ryto iki vakaro kalti pinigus ir būti “kapitalistu”. Ar tikrai mano gyvenimas tik tiek tevertas ir tegali būti matuojamas litais, doleriais ar eurais? O ir kam man tie pinigai? Jei noriu nuvažiuoti prie jūros, kad ir į tą nuobuodžią Palangą, paagituoju kokį bičiulį, ar susitabdau tranzą ir važiuoju prie tos jūros. Nors šiaip labiau mėgstu Latvijos pajūrį – ten daugiau erdvės, smagiau. Kol buvau jaunesnis keliaudavau po kalnus dykumas , taigą ir net užsienio šalis ir tų pinigų man reikėdavo visai nedaug. Sunku viską paaiškinti. Aš nesitikiu, kad Burgis pakeis savo gyvenimo būdą, aš irgi nekeisiu. Tačiau irgi didžiuojuosi savimi ir manau, kad gyvenu šauniai.

Andrius, 2014-01-13 23:43:35

Sveiki,

aš ginčyčiausi nebent tik dėl vieno dalyko – žodžio „išnaudojimas“. Kad išnaudojimo kapitalizme lieka – sutinku. Visada būna žmonių, kurių padėtis yra tokia prasta, kad iš jų galima išreikalauti bet ką. Tačiau niekaip nesutiksiu su nuomone, kad išnaudojimas yra kaip nors „numatomas“. Jei mainytis sutariama laisvai, tai kaip tai gali būti vadinama išnaudojimu?

Siūlyčiau tą žodį palikti ten, kur jam ir vieta – kalboms apie įvairių tipų vergovę: įvairių tipų feodalines bei socialistines santvarkas.

linkėjimai,

A.

ak, 2014-01-15 19:49:59

Andriau, ar manai, kad

Maximos ar kitų prekybos centrų kasininkės ir krovikai nėra išnaudojami?Dirba po 14 val per parą už minimumą. viršininkai su jais bendrauja vien keiksmais. Joms visada primenama gatvė, kur gali eiti kada panorėjusios…

Ne visi lyderiai tokie kaip Burgis. Pasaulyje dauguma žmonių yra eiliniai. Nei ypatingai gabūs, nei genijai. Nueik į eilinio LR kapitalisto lietuvio įmonę ir pamatysi daug ką – dažnai net atvirą tyčiojimasį iš žmonių, jų žeminimą, ne tik išnaudojimą.

Giedrius, 2014-01-16 09:23:43

http://www.delfi.lt/news/daily/education/profesorius-apie-studentu-gabumus-padetis-tragiska.d?id=63763050