Karpiniai. Prasmė. Erelių kraujo gentis

Jisai mane išmokė mirties ir privertė, kai buvau jaunas, žiūrėti jai tiesiai į akis, nes jis niekados nenudelbdavo akių. Mano tėvas buvo erelių kraujo.

*

Reikia, kad meilė rastų savo objektą. Gelbėju tą vienintelį, kuris myli tai, kas yra, ir kurį galima pasotinti.

*

Man nė motais, jei varlės kurkia apie neteisybę. Iš naujo apginkluoju žmogų, kad jis būtų. Štai todėl nepaisau kvailo plepio, kuris priekaištauja palmei, kad ji ne kedras, kedrui – kad jis ne palmė…

*

Štai jie myli namą, kurį aš sugalvojau pagal savo troškimą. O mylėdami namą myli ir mane, architektą. Kaip ir tasai, kuris myli statulą, nemyli nei molio, nei plytos, nei bronzos, bet myli skulptoriaus veiksmus.

*

Nes sielvartas visados atsiranda iš bėgančio laiko, kuris dar nesubrandino vaisių.

*

„Ir jei tu leisi veistis tarakonams, – man tarė tėvas, – tuomet rasis tarakonų teisės, kurios akivaizdžios. Ir atsiras giesmininkų, kurie tau juos pašlovins. Ir jie tau dainuos, kokia didelė tarakonų, kuriems gresia išnykimas, patetika.“

*

Kodėl turėčiau stoti ginti to, kas yra, pasipriešindamas tam, kas bus? Ginti to, kas vegetuoja, pasipriešindamas tam, kas išlieka kaip galimybė?

*

Neįžvelgiu nieko, kas mane domintų, – kalbėjo mano tėvas, – vien nuostabų vieno su kitu bendradarbiavimą.

*

Nes yra teisinga, kad aš gaučiau tuo pat metu, kai duodu, kad pirmiausia ir toliau galėčiau duoti.

*

Ir nepavykęs mostas tarnauja pasisekusiam mostui. Ir pasisekęs mostas parodo tikslą, kurio jie siekė kartu, tam, kuriams mostas nepavyko.

***

(Antoine de Saint Exupery. Citadelė)

***

Kam jis tai rašė? Man rašė. Nes jis žinojo, kad erelių kraujo gentis neišnyks…

*

Šiandien pietavau su dviem profesoriais, savo kolegomis. Kalbėjome ir apie šios svetainės prasmę – beprasmybę. Sulaukiau priekaištų, kad čia daugiausia negatyvu. Kad aš komentuoju tik pagyras arba priekaištus man. Kad aš be reikalo viešinu savo ir artimųjų privatų gyvenimą… Būtinai turiu parašyti, kad aš labai mėgstu tuos profesorius, tikrus matematikus, vertinu jų nuomonę, bet ką daryti?

*

Ir sutapk tu man taip, kad dar tik mažą dalį „Citadelės“ perskaičiau, o jau šitiek „karpinių“ (anot vieno šios svetainės lankytojo…) prisirinkau. Kam? Tam, kad sau ir tiems profesoriams „Citadele“ atsakyčiau? Labai taikliai atsakyta, tiesa? Bet tai todėl, kad aš renku tai, kas man artima. Kedras yra kedras, o palmė yra palmė…

*

Kam aš tai darau (karpau, skelbiu, ginuosi ir puolu)? Pirma, manau, kad tai man priklauso pagal pareigas. Pedagogo pareigas. Aš turiu perprasti pasaulį, kad galėčiau mokyti ir mokytis. Antra, aš turiu sukaupti konkretybės konkretiems susitikimams su moksleiviais, jų tėvais, studentais. Iš tuščio indo neatsigersi… Trečia, jau rašiau, noriu, kad žmonės neatprastų skaityti. Alus, krepšinis ir popsas gerai, bet skaityti irgi reikia!

*

Šiandien bandžiau šį tą paskaityti moksleiviams – pavadavau literatūros mokytoją. Turėjau tris pamokas – antroje ir dviejose abiturientų klasėse. Koks kontrastas! Kaip užaugo abiturientai! Kokie jie jau geri klausytojai, pašnekovai! Štai jums pozityvas, mieli kolegos profesoriai! Nusišypsokite…

Atsakymai

Nepris, 2010-12-03 17:45:56

Pagaliau!

sonata, 2010-12-03 20:31:27

O ar tiesa, kad antrokė deklamavo Erlicką?

Burgis, 2010-12-03 20:35:58

Sonatai: taip! Ir ji mane sužavėjo ne tik tuo, kad profesionaliai pasirinko gerą J.Erlicko eilėraštį (tokių gi nelabai daug…), bet ir tuo, kad priminė mano vaikystę, kai mergaitės turėdavo eilėraščių knygeles…

sonata, 2010-12-03 20:54:33

Gerai. Pasitikrinau dar kartą, kad atžalynas gražus ir nėr čia ko vaitot, “koks dabar jaunimas”. Buvo šviesuliukų ir yra. Buvo “perestukinų” ir yra. Kiek pasikeitė atsakaitos taškai, bet vistik nihil novi sub sole.

Audrius, 2010-12-03 21:52:09

Tiesa sakant, labai keista, kad tik dabar “Citadele” skaitote… O del Erlicko eilerasciu – irgi idomu, ar daug ju esate skaites? Is kur zinote, kad geru yra nedaug?

Burgis, 2010-12-04 10:24:47

Audriui: kitų gyvenimai man irgi keisti… Ir klausimai…

Rasa, 2010-12-04 11:10:26

“Erelių kraujo gentis”- jau maniau čia bus apie “undėnus” (čia mano sūnus kai buvo mažiukas taip indėnus vadindavo, jis sakydavo, kad jis kai užaugs bus “underkindas” arba jei nepavyks, tai bent “povetas” ir kad su mamytės kaime pagamintu lanku, jis tikras undėnas… 🙂

Bet “Citadelė” beveik nenusileidžia undėnams, ne… Ji tikrai puiki 🙂

Mindaugas, 2010-12-04 11:22:14

Tikiuosi, kad man pavyks įveikti “Citadelę” iš trečio karto. Gal dar per mažas esu tai knygai, arba nemoku susikoncentruoti.

Audrius, 2010-12-04 12:07:08

Nezinau, kuo pasirode klausimas keistas. Esu perskaites visa JE kuryba (beje, kaip ir Saint Ex’o) ir zinau begale dainu, kuriu zodziai – Erlicko tekstai. Todel ir idomu, is keliu Erlicko eilerasciu ar knygu sprendziate, kad geru yra nedaug? Ir jei tie eilerasciai nera geri – kodel?

Burgis, 2010-12-04 15:16:55

Audriui: nenoriu komentuoti, nes mudu pernelyg seniai ir šiek tiek keistai pažįstami…

Audrius, 2010-12-04 16:49:58

Jusu teise rinktis 🙂 As irgi nematau reikalo leistis i asmeniskumus – ypac tada, kai klausimas buvo apie poezija.

GZ, 2010-12-07 13:16:06

Labai gražios ištraukėlės, dėkui, reikės kada nors tą knygą susirasti ir perskaityti. Gal pavyks kiek anksčiau nei Burgiui, kad paskui kitiems keistas neatrodyčiau 🙂

Kokias dar knygas rekomenduotina būti perskaičius iki 60-ties metų amžiaus, Audriau ? Laiko man dar marios, manau suspėsiu, jūs tik sąrašėlį pateikite. Iš anksto dėkingas.

petras, 2010-12-07 14:27:06

yra tokia nebloga “akis į akį su aštuonkoju”

GZ, 2010-12-07 17:31:59

petrui: geras, iš viso esu gal kokias penkias knygas perskaitęs, ir aštunkojinė viena iš jų (du kartus nugriuvau nuo kėdės, kai internete pamačiau gerai pažįstamą viršelį). Knyga įdomi ir “iš kito pasaulio”, bet panašių nemažai Horizontų serijoje. Jei ir kitos rekomendacijos panašios, tai šansai prisivyt planą yra. Bus sunkiau, jei užrekomenduosite Siluetus.