Kas yra diktatūra?

Žiūrėjau į mitinguotojų minią Minske lazdomis talžančius milicininkus ir… niekur nemačiau A. Lukašenkos! Ne tik kad pats darbuotųsi lazda, bet kad net kažkur netoliese stovėdamas nurodymų nedavė, mušimo intensyvumo nekontroliavo…

*

Tai kas mušė? To doro baltarusio tėvo sūnus. Tos geros baltarusės mamos sūnus. To darbštaus vyruko brolis… Kodėl taip aršiai mušė? Todėl, kad diktatūra išlaisvina gaivalą, todėl, kad diktatūra leidžia pasijusti nebaudžiamu, galingu, svarbiausiu!

*

Jau esu čia rašęs, kad mūsų šeimą į Sibirą išvežė ne Stalinas. Išvežė Plungės rajono žemaičiai. Kaimynai…

*

Dabar jūs matėte, kas gyvena Baltarusijoje. Kas gyvena Minske. Matėte, kaip jie supranta darbą, pareigą. Ar tai neprimena jums pamokymų mūsų moksleiviams – mylėkite Tėvynę! Ginkite ją nuo priešų! Mes jums pasakysime, kas tie priešai. Tik jūs negailėkite jėgų, net savo gyvybės! Jūs nebandykite protu suprasti pareigos, supraskite ją tik širdimi. Mes jums padėsime, mes jus dresuosime taip, kad jums bus vienas malonumas talžyti Tėvynės priešus. Žudyk juos! Nėra tokių sąvokų – kaimynai, bendraamžiai, studentės, svečiai… Yra priešai, ir juos reikia mušti!

***

Diktatūros visada ilgisi nevykėliai, nemokšos, raumenų kalnai be vingių smegenyse… Juk kai turi rankoje lazdą, gali ja kirsti skaudžiai, o gali tik pagąsdinti. Nevykėlis kirs skaudžiai! Tai jo laimės valanda. Tai jo didybės (jo supratimu…) valanda.

*

Tas A.Lukašenka žino, kiek nevykėlių laukia savo valandos. Ir jis jiems tą laimę suteikė. Tik tiek…

Atsakymai

spejimas :), 2010-12-22 12:19:29

Pažadu, čia tuoj vienas totalitarizmo besiilgintis fanatikas parašys, kaip kas nors susiję su “fsb”…

Nepykime ant jo. Dabar – pilnatis.

petras, 2010-12-22 13:03:10

patį išvežimo veiksmą atliko ne stalinas, bet jis už tai yra atsakingas. juk pvz. 15 metų prieš tai, tie patys kaimynai jūsų niekur nevežė 😀 beto ar jūs žinot kokiom aplinkybėm jie tapo tais, kurie vežė žmones sibiran ?

na lukašenkos diktatūra nėra pati baisiausia 🙂 realiai beveik viskas leidžiama, tik va politinis gyvenimas labai smarkiai apribotas 🙂 na ir kaip minėjot labai didelė valdininkų, pareigūnų savivalė ir nėra jokios baimės dėl atsakomybės.

Vainius, 2010-12-22 13:03:55

Man jau seniai baisiausi neatrodo Hitleris arba Stalinas, o baisiausia yra bandyti suvokti kiek žmonių yra, kurie vykdė visus tuos žiaurumus, ir dar baisiau suvokti, kad žmonės nesikeičia ir susiklosčius tinkamoms aplinkykėms istorija gali pasikartoti.. brrrr….

bach, 2010-12-22 13:19:30

Petrai: vežė daugiausia savanoriai, niekas jų nevertė vežti, nes šalia gyveno daug kurie nevežė. o bandė padėti, didžioji dalis stebėjo, nbet tikrai nesiveržė padėti vežti… dažniasuia vežė tie kurie prieš tai buvo didžiausi kaimo, miestelio nevykeliai (moraline, finansine, socialine prasme)… kaip sakant pasitaike jiems proga “s griazi v kniazi”, o to jie sieke bet kokia kaina…

apie luksashenka: su tokiu poziuriu galima teigti kad jokia diktatura nebaisi, kol darai ka tau nurodo paraniojikas diktatorius ir gyveni neklausinedamas ir nenoredamas nieko keisti…

Povilas_K, 2010-12-22 13:44:29

Taikliai ir paprastai apie diktatūrą… vienas Baltarusijos KGB dirbantis pažįstamas žmogus (analitikas) pasakė: ne mes mušam, skundžiam ar kažką darom.. Jie patys skundžia, muša vieni kitus ir kitaip kenkia. Mes tik pasekmes šalinam.

Diktatūra yra sistema, kuri laikosi dėl klestinčio pavydo ir pykčio. Kaimynas sužino kažką apie kaimyną – ir skundžia. Sistemos mechanizmas atidirbtas – reaguoja. Tiesiog negali nereaguot.

Teisybė – ten nėra taip baisiai viskas apribota, tačiau pvz susirinkus didesnei nei 5 žmonių grupei dėdė milicininkas paprašo išsiskirstyt. Fotografuot dėdžių – taip pat negalima. Ir daug kitų smulkių dalykų.

Diktatūrinė sistema veikia, nes įdarbina tikrai gerus specialistus: baigus universitetą gali eiti į privatų verslą su minimalia alga, arba praėjęs konkursą – į karines/policines struktūras su visai padoria net LT mastais alga(1000-2000 Lt pradedančiam).

Netgi batkai numirus keistųsi tik veidas. Gal žadėtų reformas, demokratiją, dar kažką – tačiau realiai viduje reikėtų keliolikos/keliasdešimt metų, kad išaugtų iš visų struktūrų. Prasidėtų Rusijos blokados, mafija, kiti dalykai… 1:1 kaip Lietuva 1990 metais.

Baltarusijos ateitis yra neišvengiama demokratija. Per didelė kritinė masė išsilavinusių žmonių kaupiasi. Inžinieriai ir specialistai netremiami į lagerius, kas metai stiprėja verslo interesai. Niekur jie nesidės. 🙂

D., 2010-12-22 14:29:21

Visa tai paaiškina Milgramo eksperimentas – http://lt.wikipedia.org/wiki/Milgramo_eksperimentas. Yra sukurta ir filmų ta tema. Rekomenduočiau šį – http://www.kinas.info/?movie=666

skaitytojas, 2010-12-22 14:51:01

Nepaišykite jau taip blogai tos Baltarusijos. Viskas ten yra gana gerai (aišku yra ką taisyti). Yra pažįstamų kurie ten gyvena ir patenkinti gyvenimu, visi darbą turi. Nepatiktų nerinktų juk. Jei ne prezidentas Lukašenka įdomu kaip ji atrodytu tarp kitų valstybių. Jokiu būdu nesakau, kad ten nėra diktatūros, bet dauguma žmonių yra patenkinti kaip dabar esama.

Burgis, 2010-12-22 15:12:39

D.: ačiū, labai tinkamoje vietoje priminėte: „Bandos jausmas, noras išsiskirti, dominuoti ar įrodyti savo pranašumą daro savo.“

Burgis, 2010-12-22 15:15:17

skaitytojui: tai ir blogiausia, kad aš Baltarusiją laikau gera valstybe, baltarusius – puikiais žmonėmis! Juk kažkada teko važinėti į tą valstybę, atviroje vietoje nakvoti savo „Moskvičiuke“ su jauna žmona… Bet! Tikrai laiku primintas Milgramo eksperimentas!

Kestutis, 2010-12-22 17:40:31

Jūs teigiat, kad Baltarusija silpna, Lukašenkos priespaudos spaudžiama valstybė, aš sakau ne. Jai kam nors teko važiuot per Baltarusija tas mate ūki geriau išsivysčiusi nei Lietuvos. Tegu pabando mest akmenį tas kuris teigia, kad ten atsilikę. Busiu drąsus ir pasakysiu, kad mes esam atsilikę. Ačiū D. Grybauskaitei (nerašysiu gerb.) , kai matau kas vyksta.

O kur jūs matėte tas demonstracijas. Aš galiu sakyti, kad tai propaganda. Kas paneigs kad ta propagandos mašina kuri puikei veikė 20 a. pabaigoj vis dar veikia. Kas verčia vadinti partizanus liaudies gynėjais tas formuoja informacija kas dedasi Baltarusijoje. Tie asmenys nekur nedingo ir jie puikiai dirba. ATSIBUSKIT NE VISKAS KĄ JŪS MATOTE AR GIRDITE YRA TIESA. PINIGAI VISKA VALDO, IR KAIP MATAU PUIKIAI.

D., 2010-12-22 19:19:50

Kęstučiui: pagal šį sąrašą tai tikrai lenkia – http://lt.wikipedia.org/wiki/S%C4%85ra%C5%A1as:Valstyb%C4%97s_pagal_savi%C5%BEudybi%C5%B3_skai%C4%8Di%C5%B3 , bet jei ten dauguma „atlieka” gamtinius reikalus iš penkto aukšto pro atvirus langus, tada aišku iš kur tokie skaičiai.

Neo25, 2010-12-23 00:08:05

skaitytojau, rinkimai suklastoti. Kiek buvo norima tiek procentėlių ir padarė.

Kęstučiui. Super valstybė. Kaip ten viskas gražu ir kaip gera gyventi. Tiesiog pasakų šalis. Tikiuos pajutai sarkazmą. Su Baltarusija sieja verslo santykiai ir taip pasakysiu, geriau jau kiniečiai, nei Lukašenkos valdžia. Patys žmonės nėra blogi, bet valdžios struktūros tai patyliu.

MariusM, 2010-12-23 07:41:08

Neo25, o kuo verslo diktatūra geresnė?

Antanas, 2010-12-23 11:12:45

“Nesvarbu, kas balsuoja, svarbu, kas skaičiuoja.” – Stalinas.

Giedrius, 2010-12-23 11:49:46

Koks Stalinas veža lietuvius dabar? Tikrai ne rusai, bet KITOKIE pernai ištrėmė Šilutę, šiais metais – Panevėžį, kitais metais… Kauną?

Kiek šimtų tūkstančių darbingiausių žmonių? Kiek divizijų!

giedrius_m, 2010-12-23 12:31:37

Giedriau : verta pasiskaityti Lietuvos istoriją. Ypač jos ekonominę dalį, apie Lietuvos prieškarį.

TSRS sudėtyje Lietuva iš agrarinės valstybės tapo labiau industrine, o 1990 metais TSRS industriniai užsakymai dingo. Tas pats (iš dalies) galioja ir Baltarusijai, nors dar joje yra keletas karinės pramonės gamyklų. Yra ir daugiau kraustymosi iš šilučių, panevežių priežasčių. Baltarusija pasirinko uždarumo politika. Jie skolingi Rusijai už dujas, ir tai toleruojama tik dėl politinių priežasčių. Jie gali daugiau ką pasigaminti sau dėl šalies dydžio. Bet ar taip galės testis amžinai? Kažin.

Skirtumas tarp emigracijos ir vežimų yra paprastas: žmonės pasirenka laisva valia. Pragyventi įmanoma ir Lietuvoje. Įmanoma ir uždirbti. Visa kita – ieškojimas to, kur geriau (neatsiejamas nuo tikros Laisvės pasirinkti).

Nematau Lietuvos per rožinius akinius. Darbo vietų tikrai reikia, bet ne valstybė turi jas parūpinti. O sukurti sąlygas joms kurtis.

Povilas, 2010-12-23 12:40:16

“Darbo vietų tikrai reikia, bet ne valstybė turi jas parūpinti. O sukurti sąlygas joms kurtis” – ar šie du sakiniai neprieštarauja vienas kitam”.

Povilas, 2010-12-23 12:41:01

12:40 rašė giedriui_m

Giedrius, 2010-12-23 14:23:29

Giedriui_m: “Lietuvos kuras” už 1 Lt, “Kuro aparatūra” parduota neaiškiems tipams (rusai pradėjo juoktis, patys atsiuntė pažymą apie savininkų ryšius su Toljačio “struktūromis”…pažyma paslaptingai dingo:), Lietuvos laivynas ir t.t. Taip kuriamos darbo vietos?

giedrius_m, 2010-12-23 14:47:27

Povilai: Aš už privatų verslą (protingame lygmenyje su valstybinėmis struktūromis). Aš prieš valstybinių įmonių plėtimą ar valdininkų gausėjimą, kuo paprastai pasibaigia “darbo vietų kurimas”

Giedriau: kuo tai siejasi su darbo vietomis? Įmonių pirkimai/pardavimai darbo vietas įtakoja tik keliais atvejais: įmonė gauna galimybę plėstis (arba turi trauktis) dėl ekonominių priežasčių, kas gali atsitikti ir neperperkant jų. Arba įmonė užsidaro, kai jos darbo perspektyvos nekokios.

Giedrius, 2010-12-23 16:16:12

Giedriui_m: šiuo atveju…valstybinis turtas pavagiamas, šiuo atveju apie privatizacija net neverta kalbėti. Beje, už tokius antivalstybinius “pokštus” niekada neatsakė. Kaltų nėra…ir nebus:)

Povilas_K, 2010-12-23 16:24:34

Giedriau: geriau jau “pavagia” už 1 LT niekieno nevaldomą ir pastoviai dotuojamą bendrovę, nei išlaiko n metų mokesčių pinigais, taip ir nesugebėdami jos atgaivinti.

Teisingai pasakė Masiulis: už 5000 lt algą (ar kokia ten maksimali valstybės įmonių vadovam) vadovauti gali arba kvailiai, arba vagys…

Šarūnas, 2010-12-26 23:20:19

“Ar tai neprimena jums pamokymų mūsų moksleiviams – mylėkite Tėvynę! Ginkite ją nuo priešų! Mes jums pasakysime, kas tie priešai.”

Tebūsiu nesuprastas, nesu už Lukashenką, bet kartais daros graudu, kad vėl MES žinom, kaip turi gyventi JIE. Tauta turi tokią valdžią, kokios nusipelnė. Išsiaiškins patys. Išsiaiškins tikrai. Po metų. Po 10 metų. Po 15 metų… Tikrai išsiaiškins! Komentuokim, bet nesikiškim kaip esam įpratę…