Kas yra sasiska?

Iš visų saldumynų, kuriuos pateikiu savo penktokams, dauguma labiausiai mėgsta pienišką šokoladą.

Nenuostabu, kad vakar vienas vaikas tradicinės mūsų „spaudos konferencijos“ metu paklausė: „Kodėl tos dešrelės vadinamos pieniškomis?“

„Sasiskos“, – patikslino kitas.

„Kas žino, ką rusiškai reiškia сосать?“  – paklausiau aš.

Žinoma, penktokai rusiškai nemoka.

„Čiulpti“,  – išverčiau žodį.

*

Reakcija mane pribloškė! Moksleiviai ėmė juoktis, kikenti taip, lyg aš būčiau pasakęs šlykščiausią keiksmažodį.

„Vaikai, ką jūs darote!? Kodėl jūs patys gadinate gerus žodžius? Anksčiau aš galėdavau dulkinti kilimą…“

*

Reakcija vėl užčiaupė man burną.

„Ar jūs su tėvais nepasikalbate apie seksą?“  – paklausiau tiesiai į tašką.

Viena mergaitė garsiai prunkštelėjo ir pažiūrėjo į mane taip, lyg aš būčiau mirtinai įžeidęs jos tėvus.

*

Tėčiai ir mamos! Aš negaliu su jūsų penktokais kalbėti apie seksą. Galėčiau ir kalbėčiau, jei jie būtų mano vaikai ar bent mano auklėjamosios klasės mokinukai. Dabar prašau jūsų – neleiskite savo vaikams pasišlykštėti tuo, kas Visatos mums duota kaip neprilygstamas gėris! Nejaugi judviem seksas šlykštus? Kodėl jūsų vaikai, jūsų vaikai taip galvoja?! Kodėl jūs nepadedate jiems pajausti tikrojo žodžių skonio, o leidžiate jūsų vaikų aplinkoje esantiems vargšiukams, mažiems ir dideliems, realiame gyvenime ir TV, kompiuterio pasaulyje, viską sušlykštinti?

*

Dabar jie penktokai. Jų kūnuose dar nėra to, kas leistų jiems jausti, apie ką kalbame. Bet po 3-5 metų bus vėlu atkurti tai, kas gali būti nepataisomai subjaurota. Aš jus įspėju…

Atsakymai

Burgis, 2011-10-05 11:23:04

Gal aš neteisus? Reitinguokite…

agni, 2011-10-05 11:29:36

matyt problema tame, kad tėveliai nežino kaip šnekėti, jiems irgi to reikia išmokti.

Arvydas, 2011-10-05 14:14:32

Susitinka du draugai. Vienas klausia:

– Na, kaip seksi? Kaip laikaisi?

– Aij, vakar su draugais gerai pasėdėjom, tai šiandien – kaip iš naujo gimęs!

– Ką? Taip gera?

– Ne. Šįryt kopūstuose rado!..

Blinda, 2011-10-05 14:18:03

agni: Ursula Staudinger – Neliesk manęs.

Ne visai į temą, bet tik tokia knyga dabar po ranka.

Rekomenduojama vaikų darželio auklėtojoms.

Rasa, 2011-10-05 16:49:14

agni: O kaip daryti vaikus, tai tėveliai moka? Lengvai… Tai gal būsimi tėveliai prieš darydami vaikus turėtų pagalvoti ar jie pasiruošę juos auginti ir jiems aiškinti ir išaiškinti viską, kas jiems rūpi ir kas turi rūpėti? Internetas visagalis (vaikų žodžiai), nepasakys tėveliai- bus kas išaiškina kitaip. Ir kur kas anksčiau negu tėveliai susivoks, kad gaaaaaaaaaaal jau greit bus “tas laikas”… O jis jau seniai būna praėjęs… Ir tada tėvelių sapalionės kelia irgi tik juoką…

Justikas, 2011-10-05 21:45:16

Žodis “sosiskos”, manau, yra padarytas iš prancūziško saucisse, turinčio tą pačią reikšmę 🙂

Nida, 2011-10-05 23:26:25

tie, kurie skaito Jūsų svetainę, tikrai nevartoja šitų žodžių tokiomis prasmėmis. o tie, kurie vartoja….

gerb. Burgi, ar nepagalvojate apie televizijos laidelę? čia aš visiškai rimtai.neįsivaizduoju, kokio formato, bet gal tas kelias būtų tiesiausias į kai kurias šeimas?

tėvai, tėvai, tėvai, štai kur didžiausia mokytojo problema….

Daniela, 2011-10-06 09:37:14

manau, kad 99% aprašytų penktokų atėjo iš šeimų, kur tevai skaito B.Burgio svetainę, – vadinasi, namie vulgarybių neturėtų girdėti. Tuomet galim daryti išvadą, kokia stipri aplinkos įtaka…

Vien populiarieji “Simpsonai” ko verti… Paklauskite, ar bent vienas iš penktokų nežiūri šio serialo (siūlau temą aptarimui su penktokais – ką jie galvoja apie “Simpsonus” ir jų juokelius).

O vyresnių paauglių kalbos tame pačiame mokyklos kieme ar koridoriuje, ar grįžtant namo – troleibuse? Ausų penktokėliui ar pradinukui juk neužkimši, nors ir norėtųsi.

Ir, tiesą sakant, nežinau kaip neleisti aplinkai daryti įtakos… Kaip močiutė sakydavo, “nepavoši vaiko po puodu”, t.y. neizoliuosi nuo visuomenės, kokia primityvi ji bebūtų. Savo pavyzdžiu rodyti tikrąsias vertybes ir nepritarimą vulgarybėms, viliantis taip įtakoti vaiko supratimą, kurį jis giliai viduje turės (tikuosi), nors paauglių būryje ko gero, bus “kaip visi”…

Nida, 2011-10-06 11:10:40

taip, vaikai iš KTU gimnazijos, kitų mokyklų…bet yra ir kitoks kontingentas, ir jo nereiktų visai nurašyti.visur kitur sutinku su Daniela. bet mes juk visada , ir pačiose aukščiausiose sferose, dirbame su tėvais (ir ten, kur ,,aukščiausia” dažnai problemos būna ne mažiausios), ir iš dalies slapta visada esame skirtingose barikadų pusėse. abipusis kompromisas ir pamokos vieniems iš kitų…

Burgis, 2011-10-07 10:24:26

Reitingas teigiamas, bet nelabai… Kas nepatiko, netiko? As vis dar manau, kad jausti zodzio svori ir skoni yra labai labai svarbu!

Arvydas, 2011-10-07 11:19:30

Reitingas – pakankamai geras. 30 žmonių, kurie pritaria Jūsų pamąstymams ir 12 žmonių, kurie su jais nesutinka. Spėju, kad žmonės, kurie su Jumis nesutinka, galvoja ne apie žodžių svorį, bet apie pokalbius šeimoje sekso tema :))

petras, 2011-10-07 13:18:51

aš tai asmeniškai nesuprantu kam tie pokalbiai sekso tema apskritai reikalingi ir ką ten galima kalbėt ?? bent jau remdamasis savo patirtim, galiu pasakyt, kad su manim apie tai tėvai nekalbėjo, bet aš to absoliučiai ir nepasigedau. o jei paauglys pats nesupranta, kad seksas turi būt saugus (ir kaip tai pasiekt) ir t.t., tai arba jis kvailas arba jam nerūpi pasėkmės. tai manau jokios kalbos jam nebepadės.

Tiesiog manau turėtų būt daugiau profesionalų informacijos tokiomis temomis, lengviau prieinamos ir paprasčiau suprantamos. juk patys tėvai kažin ar daug išmano apie ligas, apsaugos priemones ir t.t.

petras, 2011-10-07 13:26:46

oj truputi prašoviau su savo ankstesniu komentaru 🙂 šiaip pritariu idėjai, kad jaunesniems vaikams pvz. 5tokams, gal išties reiktų paaiškint apie tai, kad po to nesijuoktų iš žodžių, kuriuos nugirdo kokiam nešvankiam kontekste, ir po to nesuprasdami juokiasi.

apskritai paplitus raštui ir dabar su tokiais informacijos kiekiais, tikras žodis nebeturi galios, kokią turėjo. juk duotu pašaliečio žodžiu absoliučiai niekas nebetiki 🙂

Vaiva, 2011-10-07 19:20:48

Stebina Petro baimė sekso švietimo tema 🙂 leiskite spėti: Jums apie 75 m. 🙂

petras, 2011-10-10 09:16:13

🙂 visiškai nėra baimės ta tema. tačiau manyčiau, kad tėvai (dauguma) nesugebės duot paaugliams (ne vaikams) reikiamos informacijos, nes jie ir patys ne viską žino. be to reik ir mokėt informaciją perteikt. todėl tai turėtų daryt profesionalai.

Vaiva, 2011-10-10 16:23:12

“Patys ne viską žino”… skamba intriguojančiai, bet sutinku, kad ne viską tėvai žino, tik klausimas ar paaugliams reikia daugiau už tėvus žinoti ta tema?

MariusM, 2011-10-11 09:00:01

Manau, kad nemažai tėvų net tarpusavyje per mažai kalba sekso tema…

petras, 2011-10-11 09:00:40

aš kalbu apie apsaugos priemones, ligas, kūno pokyčius ir panašiai. o jei tėvai aiškins paaugliui kas apskritai yra seksas (kalbant apie dvieujų žmonių sueitį), tai tas paauglys gali pagalvot, kad jį tėvai durnu laiko.

M11, 2011-10-11 09:29:20

Jei tėvai nesugeba nuoširdžiai pasidomėti, kaip vaikui sekasi, tai iki pokalbių apie lytinį gyvenimą jiems kaip iki kosmoso 🙂