Dar atostogauju, bet jau darbo vietoje… Vakar vėlai grįžome iš Vilniaus – jūra šviesų kelyje! Baigėsi šventė, baigėsi „ilgasis savaitgalis“. O čia svetainės lankytojas paprašo manęs paaiškinti, kas man yra šventės. Labai laiku! Nes aš nebuvau nei prie jūros, nei bažnyčioje, o jaučiuosi lyg po šventės…
***
Taigi trumpai – kiekviena šventė yra šamanistinis saviįtaigos ritualas sau ir kitiems. Nepaneigsite – Visatoje nuo mūsų švenčių niekas nekinta. Šventės yra mumyse. Kaip jos sukuriamos?
*
-
Yra valstybių, miestų, bendruomenių šventės, kurios dažniausiai turi patriotinį „užtaisą“, kažkas jomis nori išauklėti jaunimą, piliečius, bendruomenių narius. Sovietinės šventės buvo „primestos“ mums (kas tuo abejoja?), Lietuvos valstybės šventės yra mūsų laukiamos (kas tuo abejoja?). Kiekvienas pilietis (ir aš), kiekvienos tokios šventės prasmę ir įtaigos jėgą pasirenka pats. Pavyzdžiui, aš susireikšminu sau Rugsėjo pirmosios šventę, nes tokia mano profesija, tokia mano gyvenimo gairė sukelia man emocijų, prisiminimų, sentimentų.
-
Yra religinės šventės. Aš stengiuosi jų metu nesugadinti nuotaikos artimiems tikintiems žmonėms, todėl savyje sureikšminu švenčių etnokultūrinę, paveldo, tradicijos dalį – ir man šventės! Stengiuosi būti maksimaliai sąžiningas, todėl tokios šventės verčia mane elgtis subtiliai. Tai šiek tiek vargina, todėl, ko gero, švenčiu tik Kalėdas ir Velykas.
-
Yra šeimos, asmeninės šventės ir tokios „neutralios“ šventės kaip Naujieji metai ar Joninės. Tai va, tokių švenčių metu neriuosi iš kailio, kad būtų kuo įdomiau, kad įtaiga būtų kuo didesnė, kad džiaugsmo man ir aplinkiniams tektų kuo daugiau. Tinka visokie ritualai, staigmenos, puošmenos, išvykos, muzikos, dainos, valgiai ir gėrimai…
-
Pagaliau yra iš bet ko sukuriamos šventės: iš krepšinio varžybų, iš slidinėjimo, iš kelionių, iš susitikimų su draugais ir pan. Stengiuosi, kiek tuo metu turiu jėgų ir noro, pasiekti tinkamą šventei nuotaiką, greitį ir gėrį.
***
Tai nepanašu į jūsų požiūrį, tiesa? Parašykite…
Atsakymai
Burgis, 2011-08-16 09:37:09
Įverčiams…
Nepris, 2011-08-16 11:19:19
“Nepaneigsite – Visatoje nuo mūsų švenčių niekas nekinta.” (B.B.)
Štai ir paneigsiu. 🙂 Teisingai švenčiant, Visatoje nuo mūsų švenčių padaugėja džiaugsmo, meilės, šilumos, draugiškumo, geranoriškumo…
Rasa, 2011-08-16 11:59:21
Neprisiui: o kaip reikia teisingai švęst?
Nepris, 2011-08-16 12:00:17
Rasa — taip, kad Visatoje padaugėtų džiaugsmo, meilės, šilumos, draugiškumo, geranoriškumo…
Rasa, 2011-08-16 12:03:42
Aišku… :)))))))
Nepris, 2011-08-16 12:07:41
Rasa, manau sutiksi, kas tai supranta, tas supranta, o kas nesupranta, tas… geriau jau visai “nešvęstų”.
Rasa, 2011-08-16 12:42:32
O dar būna šventė širdy, kai atsitinka koks nors gražus stebuklas 🙂 Tikiuosi visi tikit stebuklais? Tikiuosi dar nenukvaišot (t.y. nesuprotingėjot) ir nesurimtėjot beviltiškai iki tiek, kad netikėtumėt? 🙂
Bandžiau dabar surasti internete, kaip apibūdinama žodžio “stebuklas” reikšmė 🙂 Manau vis vien visi truputį kitaip jį suprantam.
Įdomu, čia rašančių žmonių supratimu, kas yra stebuklas?
Burgis, 2011-08-16 13:58:57
Na, Nepri, nepaneigėte… 🙂 Viso to padaugėja mumyse, aš tai ir sakiau. Žinoma, mes irgi esame Visatos dalis, bet bet aš turėjau galvoje viską, išskyrus mūsų pačių jausmus.
Nepris, 2011-08-16 14:17:03
Visata yra viskas, išskyrus jausmus? Galima būtų pažaisti ir su tokiu Visatos apibrėžimu, bet nelabai matau tikslo. Man Viskas yra Viskas.
Juolab, kad Energijos tvermės dėsnis teigia, kad energija niekur nedingsta ir iš niekur neatsiranda, tik keičia formą: meilė į rankų švelnumą, džiaugsmas į akių spindėjimą, draugystė į mielas paslaugas, paslaugos į simbolines dovanas, dovanos į atlaidumą, ir t.t., ir pan… Mokslui žinoma Fizika, šįkart Neprio pusėj. Kas būna retai, bet, matote, pasitaiko. 😉
Burgis, 2011-08-16 14:22:46
Nepriui: na, jei meilė, švelnumas yra fizika, energija – tada pasiduodu… Bet ne visai, nes pagal tą patį tvermės dėsnį šventėmis kažką sukuriame, o kažką sunaikiname?
Nepris, 2011-08-16 14:30:43
Gerb.B.B., Jūs negalite pasiduoti, nes aš pirmas pasidaviau po Jūsų pareiškimo apie Visatą be jausmų. 🙂
Klausiate, ką sunaikiname kurdami Gėrį? Atsakymas tik vienas, galite nesunkiai atspėti. Iš Blogio.
Taip, versti Blogį į Gėrį yra dvasios Alchemija, aukštasis pilotažas, bet jam pajėgus kiekvienas, kas MYLI.