Kasa tėveliams su vaikučiais

Vakar buvo tokia diena: trylikta mėnesio diena, futbolo finalas, sekmadienis, pilnatis…

*

Dabar aš turiu teisę „Maksimoje“ stoti prie kasos „tėveliams (žinoma, ir seneliams!) su vaikučiais“. Ir ką aš ten matau? Štai jauna šeima. Berniukui gal treji metukai, bet jau beveik aišku, kad bus specialiųjų poreikių vaikas. Tėvai jauni ir, ko gero, neblogai uždirbantys, nes jų prekių vežimėlis kupinas visai nepigių prekių. Deja, dauguma „prekių“ šiurpina: alus, alus, alus, vynas, degtinė, degtinė… Žvilgtelėjau, tik žvilgtelėjau, į tėvų veidus ir supratau – tai ne šventei. Tai kasdieninis rinkinys…

*

Gal tai išskirtinis atvejis? Deja, deja… Kartą žmonai sakiau:

– Kaip čia yra? Jie perka ir perka alkoholį, o girtų mieste nedaug… Kur jie išgeria visa tai? Kada? Kodėl po miestus ir kaimus neskamba girtų dainos? Mūsų laikais skambėdavo!

*

Niūriai geria žmonės… Kietai. Rezultatus matai kriminalinėse suvestinėse ir… klasėse.

*

– Niekšai! Kodėl jūs žudote vaikus?! Savo vaikus, mūsų vaikus…

Paklausykite jų atsakymo…

Atsakymai

Burgis, 2014-07-14 10:17:26

Šaukti, šaukti, šaukti!…

petras, 2014-07-14 13:05:49

Ne paprasta pilnatis 🙂 jei neklystu, būtent vakar ( o gal užvakar), mėnulis buvo labiausiai priartėjęs prie žėmės šiemet. tikriausiai pastebėjot, kad labai didelis atrodė 🙂

Nevet, 2014-07-14 18:10:01

Keista, jei tai kasdieninis rinkinys, is kur tuomet pas juos pinigai ? Paprastai, gerai uzdirbantys tokio rinkinio neperka, nes antraip greitai taptu mazai uzdirbantys.

Galima ju paklausti kodel jie taip daro, bet bijau, kad ju smegenys nera pajegios suformuluoti blaivu atsakyma.

Rasa, 2014-07-14 19:20:20

Pagalvojau: ar blogis yra tiesiog blogis, ar yra mažas blogis ir didelis blogis? 🙂

Smalsu ką apie tai mano kiti.

Savo pamintijimus gal būt išdėstysiu vėliau, kai pareisiu po darbo namo 🙂

Regina D., 2014-07-14 19:24:43

Ne tokie turtingi sugeba savo talonus parduoti perpus pigiau, o už gautus pinigus perka alkoholį ir cigaretes. Vaikams nelieka nieko.

Rasa, 2014-07-14 21:18:35

Goda Juocevičiūtė l.ryte rašo:

“…Tuo metu suaugę, šiurpstantys nuo stipriuosius eliksyrus litrais maukiančių nebrendylų, nepastebi, kad vulgarios girtuoklystės madas jaunajai kartai patys ir diktuoja. Susirūpinę piliečiai dėl savo atžalų kvailiojimų kaltina mokyklą, sistemą, verslininkus. Žinoma, labiausiai žiniasklaidą. Pastaroji, kuri tėra virškinamasis visuomenės nuotaikų bei kaprizų traktas arba veidrodis, dažnai lieka kalčiausia. Bet tik ne tėvai.

Tik ne tie, kurie savo dukrytes ir sūnelius tempiasi į suaugusiųjų balius su degtine. Tik ne tie, kurie ją su šeimos draugais lupa saulės atokaitoje paplūdimy arba paėję giliau į kopas. Tik ne tie, kurie per trimečio gimtadienį mažiesiems šventės dalyviams kiša susidaužti mikimauzais išmargintas stiklines, sklidinas sintetinių vaikiško šampano purslų…”

********

Kiek iš mūsų turim teisę piktintis pijokais? Kiek iš mūsų? Kai (jei) pobūvyje atsiranda bent vienutėlis, kuris nevartoja alkoholio, į jį žiūrima beveik kaip į iškrypėlį ar mirtiną ligonį, ar net kaip į alkoholiką nebegalintį gerti. Kai mūsų visuomenėj net nėščiosios visi nuoširdžiai gaili: “O gal bent pusę taurės vyno? Juk kraujui gerai? O gal tada brendžiuko?…” Taigi, kas iš mūsų turi teisę smerkt pijokus? Tie kas geria brangesnius gėrimus? Ar tie, kurių vaikai tiesiog dar pavalgę? Ar tie, kurie moraliai ir brandžiai geria, t.y. jie daro viską, kad galėtų pasakyti: “AŠ NE TOKS!” O skirtumas tik toks, kad vieni jau priklausomi, kiti dar ne. Vieni jau šlapinasi į kelnes, kiti dar nueina iki tualeto. Esu visiškai prieš alkoholį, tai tautos nelaimė. Bet, kol išgeriu bent taurę, nenorėčiau smerkti tų, kurie nebegali sustot. Aš ne geresnė… Ir Jūs ne geresni.

****

SUFIJŲ IŠMINTIS

Pas Mokytoją Rumi ateidavo daug žmonių klausti jo išmintingų patarimų. Kartą pas jį atėjo moteris su savo sūnumi ir paprašė:

– Mokytojau, mano sūnus valgo per daug saldumynų ir neklauso mano draudimų. Pasakykite jam, kad tai nesveika, jis jūsų paklausys.

Rumi pažiūrėjo į vaiką ir pasakė:

– Ateikite po trijų savaičių.

Moteris nustebo, gavusi tokį atsakymą – juk tai toks paprastas prašymas!.. “Nesuvokiama, – galvojo moteris, – pas Mokytoją Rumi atvažiuoja žmonės iš tolimų kraštų su sudėtingiausiomis problemomis, kurias jis padeda greitai išspręsti.. Bet… juk Mokytojas žino, ką daro”.

Ji grįžo po trijų savaičių. Bet Rumi tik vėl atidėjo terminą trims savaitėms, ir taip tris kartus…

Trečią kartą, kai jie atėjo, Mokytojas Rumi pasakė berniukui:

– Vaikeli, paklausyk mano patarimo, nevalgyk daug saldumynų – tai kenkia sveikatai.

– Gerai, jei jūs taip patariate, aš paklausysiu, – atsakė berniukas.

Išgirdusi tokį patarimą, moteris padėkojo ir paprašė berniuką palaukti kieme, o pati kreipėsi į Mokytoją:

– Kodėl, Mokytojau, jūs negalėjote to pasakyti pirmą kartą?

Mokytojas Rumi prisipažino jai, kad ir pats mėgo valgyti daug saldumynų, todėl prieš duodamas patarimą jos sūnui, jam pačiam teko atsikratyti šios silpnybės… Pradžioje jis nusprendė, kad tam užteks trijų savaičių, bet suklydo…

Moralė: vienas iš tikro Mokytojo požymių yra toks: jis niekada nemokys to, ko neišbandė ir nemoka pats, nes Mokytojas sąžiningas pirmiausiai prieš save. Mokytojo žodžiai išplaukia iš jo gyvenimo, jo išmintis gyvena jame pačiame, o ne popieriuje.

Išmintis teigia: “Kai geras žmogus skleidžia melagingą mokymą, jis išsigrynina ir tampa Tiesa. Kai nedoras žmogus skleidžia mokymą apie tiesą, toks mokymas tampa melu.”

Ema, 2014-07-14 22:41:47

Kai pasižiūri, kiek PC vietos užima C2H5OH lentynos, nelabai smagu darosi. Pieno skyriai mažesni ir kuklesni. O štai vienos firmos, prekiaujančios alkoholiu, darbuotojų šūkis: ,,išmokykime tautą sveikai gerti”. Problema valstybinio masto. Bet pradėti reikia nuo savęs. Ką mato mano vaikai? Kaip praeina šeimos šventės, kur akcentai? Ir draugų kompanijose po truputį galima keisti ,,proporcijas”, jei tvirtai laikaisi. Kartais tai suintriguoja ir suveikia.

Bet vaikai žudomi ne tik geriančiųjų šeimose. Pilna problemų ir viduriniojo sluoksnio, ir elito šeimose. Abejingumas, nemeilė, nepagarba darbui, išsilavinimui, dvasingumui, lėkštas laisvalaikis.

Žmonija yra piramidės formos. Yra piramidės pagrindas. Yra ir piramidės viršūnė.

Aš optimistė. Matau daug gero ir pozityvaus. Ir dėl to gero, pozityvaus reikia labai labai stengtis. Tikrai yra ką veikti.

petras, 2014-07-15 09:17:19

Man atrodo kas su saiku, tas nėra blogai. o jei dar tarkim žmogus išgėręs (ne pergėręs) elgiasi atsakingai, tai irgi nėra blogai. juk vartodamas alkocholį ar kitus svaigalus žmogus gauna ir nemažai teigiamų dalykų.

Ema, 2014-07-15 09:35:36

Nemeilė su saiku, nepagarba su saiku…?

Rasa, 2014-07-15 10:08:30

Petriukui: 🙂 Štai dėl va tokio požiūrio kaip tavo aš ir klausiau prieš ilgąjį savo komentarą: “ar blogis yra tiesiog blogis, ar yra mažas blogis ir didelis blogis? :)” Galėčiau pratęsti: ar gali būt “geras blogis” ir “blogas blogis”?

🙂 Čia prisiminiau Burgio mėgiamą klausimą: “ar gali moteris būt truputį nėščia?”

Ema, 2014-07-15 10:19:41

Dar vienas posakis: koks skirtumas, koks šuo įkąs – baltas ar juodas 🙂

petras, 2014-07-15 11:09:55

Rasa, aišku, kad gali būti mažesnis didesnis blogis, pateisinamas blogis, geras blogis, vienam blogis kitam gėris ir t.t. ir taip gali būti ir nepagarba su saiku ir nemeilė su saiku. nemeilė ir nepagarba tik tam tikriem dalykams ir t.t. mūsų aplinka tokia įvairi, kad kraštutinimai sudaro tik labai mažą dalį. tarkim paimkim skritulį, tai jo kraštinė būtų tik super maža dalis viso skirtulio 🙂 manyčiau juodai – baltai mato tik siauro mąstymo žmonės, nes spalvų ir atspalvių juk milijonai yra.

o su nėštumu pavyzdys manau netikęs, nes jis neturi įvairovės, fiziškai įmanomi tik du variantai.

O kas yra blogai kas yra gerai, juk grynai žmonių sutarimo reikalas. O žmonės, kiek patyriau per savo gyvenimą, visada ieško kompromisų (nes daug skirtingų nuomonių).

Man asmeniškai alkogolis ir kiti svaigalai nėra joks blogis, nes jį vartodamas, aš suprantu ką darau ir žinau ką jis daro man.

Ema, priekabiai žiūrint gali būt skirtumas 🙂 pvz. jei mano kaime gyvena tik balti šunys, o įkando juodas. gali būti, kad ateityje aš nebijosiu baltų šunų, nes netapatinsiu jų su tuo kuris įkando (nes jis kitoks) na ir pan. aišku to vieno įkandimo rezultatas – įkasta ranka, bus tas pats 😀

Ema, 2014-07-15 11:12:24

O mes kalbam ne apie rezultatą? Na, jei tik šiaip plepam, tai žinoma, lai kandžiojasi tie balti šunys.

petras, 2014-07-15 11:22:26

Tokiom temom tik ir išeina plepėti 🙂

Vat ką ir norėjau pasakyti, kad skirtumas (kai įkanda baltas ar juodas šuo) telpa tarp – labai didelis ir jokio.

Stiklinė vandens, daug ar mažai ?:D

Alkogolis, blogai ar gerai ?:D

ir t.t. galima kibirus priplepėti

Rasa, 2014-07-15 12:26:32

Petriukui: Man alkoholis- blogis. Ir jei aš išgeriu, aš elgiuosi blogai. Tokia mano asmeninė nuomonė. Tiesiog kartais leidžiu sau blogai elgtis.

Tai aš apie tai ir kalbu, kodėl kiti žmonės, manydami, kad alkoholis blogis (apie tuos, kuriem gėris, aš nekalbu, tai juk jiems dėl to jokio “galvos skausmo” :), tuo pačiu mano, kad jie geria geriau už kitus? 🙂 Žinai, kaip aš maždaug pasakyčiau: va aš žolę traukiu elegantiškai, o tu kažkaip prasčiokiškai. Dėl to tu turėtum liautis, nes tavo vaikai debilai užaugs.

petras, 2014-07-15 13:29:27

Tai turbūt ateina iš žmonių prigimties, egoizmo. Juk dauguma žmonių stato pasaulį pagal save ir mano esantys svarbiausi. tik vieni supranta, kad yra ir kitų nuomonių. ir galima ieškoti kompromisų arba primesti savo valią (įvairiais būdais) ar atsiriboti nuo kitų (jei tai įmanoma). ir manau žmonės linkę, kitus tempti prie savo nuomonės, o dažniausiai tie, kurie įsitikinę, kad jie absoliučiai “teisūs”. iš čia manau gimsta ir dvigubi standartai. kai kažkas nori versti kitus gyventi pagal savo taisykles, tačiau tuo pat metu pats gali pažeisti jas, nes tėra tik žmogus. o pasaulis ne pagal žmonių taisykles sukasi 🙂

ne humanitaras, 2014-07-15 15:45:40

Alkoholis nėra blogis. Netgi naudojamas medicininiais tikslais.

Bet sutinku su ta pacituota straipsnio dalimi, kad laikantys besaikį svaiginimąsi dideliu blogiu, neturėtų ir patys svaigintis, nei trupučio. Nes tie saikingi svaiginimaisi kuria svaiginimosi kultūrą.

Nuo 12-os iki maždaug 24-erių metų nevartojau jokio alkoholio, tai labai akivaizdžiai jaučiau, kad visuomenės spaudimas vartoto alkoholį yra LABAI didelis. Visiškas dviveidiškumas arba kvailumas yra šlykštėtis alkoholikais ir tuo pačiu stumti žmones vartoti alkoholį. O būtent tai ir vyksta.

petras, 2014-07-15 16:21:53

Labai geras straipsnis buvo šiandien delfi.lt portale. apie alkogolį. pasisakė toksikologai ir pan. specialistai. besaiko vartojantys, saikingai (+-) vartojantys ir visai nevartojantys, tai trys visiškai skirtingos grupės žmonių. ir visi nori prastumt savo idėjas 🙂 bet ne daugelis bando rasti bendrą visus daugiau mažiau tenkinantį sprendimą.

Aušrius, 2014-07-17 00:27:37

O gal norėtumėt truputėlio žiurkių nuodų? Kodėl ne? Su saiku juk galima! Jie niekuo nesiskiria nuo alkoholio.

Kadaise šioje svetainėje klausiau, kodėl žmonės kenkia patys sau ir dar už tai primoka? Dabar aš jau žinau atsakymą. Todėl, kad mus kantriai ir sistemingai mokino. Mes tokie buvom ne visada. Ir jokių čia sąmokslo teorijų – vien tiki biznis.

Rimvydas, 2014-07-17 00:36:17

Visais laikais žmonės svaiginosi įvairiausiais pasiekiamais svaigalais, taip kad…

petras, 2014-07-17 08:16:25

Aušriau, jei norite, tai prašom, ragaukit žiurkių nuodus į sveikatą 🙂

Aušrius, 2014-07-17 13:39:25

Ačiū, Petrai, bet aš negeriu, nerūkau ir nesikvaišinu. Tai nuodėmė prieš Gamtą, kuriai brangiai atsieina mūsų buvimas Žemėje.

Rimvydai, žmonės svaigalus pažinojo visada. Bet mada svaigintis atsirado tik prieš kelis šimtmečius. Iki tol svaigalai buvo naudojami tik ritualuose. Ir tą madą maukti svaigalus tik dėl džiaugsmo mums padovanojo visų pirma “naujieji lietuviai”, atsiradę kartu su naujo tipo visuomene.

petras, 2014-07-17 13:56:35

Na, alus jau senovės egipte gamintas ir pas šumerus. Vynas pas senovės gruzinus ir t.t. čia tūkstančiai metų atgal 🙂 manau ritualams rimtesni svaigalai naudojami buvo. beje, gyvūnai irgi mėgsta svaigintis, nors mados jie nesivaiko. papilkit valerijono prie savo namų ir laukit draugų 😀