Kasos aparatai

Nes yra laikas teisti. Bet yra laikas tapti…

(Antoine de Saint Exupery. „Citadelė“)

*

Na, kas per valstybė! Suklumpa ir nulenkia galvą prieš bet kurią minią, jei tik ta pardeda garsiai rėkti. Čigonai (atsiprašau – romai!) prekiauja narkotikais – valstybė klūpo nulenkusi galvą. Kontrabandininkai milijardą patraukia į šešėlį – valstybė dar tik drąsinasi, kad atsiims. Kodėl neatsiėmė iki šiol!? Kas tie kontrabandininkai – pusdieviai?! Gėda!

*

Dabar matysite, kaip turgaus verteivos šoks prieš kasos aparatų įvedimą. Kam paslaptis, kokia yra pasipriešinimo priežastis? Valstybei paslaptis! Aš ją jums atskleisiu.

*

  1. Kasos aparatas prekiaujant maisto produktais, ypač žalia mėsa, yra visiškas nesusipratimas! Kaip tu gali riebaluotais pirštais (tegu ir su pirštine) paspausti tuos klavišus?! Kur tas aparatas turi stovėti? Kodėl pirkėjas net turguje turi gaišti laiką, kol antelę papjovusi bobutė bandys pataikyti į klavišus? Gal jums maža idiotizmo, kai autobusas stovi, o vairuotojas kasos aparatėliu bilietus pardavinėja? Iš Anglijos ta mada, iš Anglijos…

  2. Kas mažaraštį valstietį išmokys naudotis tuo kasos aparatu ir, tai dar svarbiau, visa apskaita, kuri nusidriekia nuo to aparato? Gal jums papasakoti, kokias kančias aš išgyvendavau rengdamas metų balansą, kai veikė mano individualioji įmonė? Ir nepamirškite – aš turėjau nuostabią pagalbininkę su 40 metų buhalterės stažu – savo žmonos mamą! Ar jūs norite, kad pusė valstybės žmonių išmoktų buhalterijos ir įtiktų VMI, „Sodrai“ – organizacijoms, kuriose į visus a priori žiūri kaip į nusikaltėlius!?

***

Dabar apverskime plokštelę…

*

XXI amžiuje, kai veikia GPS, „Skype“, internetas, mobilusis ryšys, RFID ir pan. padaryta viskas, kad apsauga nuo vagių, sukčių, kontrabandininkų būtų tik tas varganas, skurdžios minties gaminys – kasos aparatas. Kažkam labai naudinga, kad taip būtų! Tai panašu į negebėjimą pagaminti piliečių automobilį, kuriam tiktų ne iš naftos gaunamas kuras. Nes naftos kompanijoms nieko kito nereikia!

*

Dabar vertelgoms tiesiog ant padėklo paduodami argumentai prieš kasos aparatus! Kažkam tai naudinga! Ir aš, ir jūs žinote – kam. Bet valstybė – ant kelių, nulenkusi galvą…

*

Pasvajokime… XVII amžius. Jokių aparatų. Renkama duoklė. Vagys kariami. Prekyba klesti (šilko kelias, arbatos kelias, lenkiškos mėsos kelias…).

Atsakymai

sonata, 2011-01-13 13:39:04

man dar patiko Graužinienės idėja apmokestinti prostitutes

http://www.lrytas.lt/?data=20110113&id=akt13_a3110113&sk_id=99&view=2

Gal toj ūkio šakoj bus eksperimentinis projektas su kasos aparatų panaudojimu:) Tik pasimiršo matyt, kad tą verslą pirmoj legalizuot reiktų. Prostitutes, paskui narkotikų dilerius, nelegalių ginklų tiekėjus. Ir visiems – kasos aparatus:)) Priešpilnis, nieko nepadarysi.

Burgis, 2011-01-13 14:07:21

Sonatai: man patiko šis scenarijus kino filmui: ateina vyrukas į tokį menkai apšviestą kambarėlį, guli ten pusnuogė gražuolė – šalia kasos aparato. Vyrukas ryžtingai sako: man prašyčiau tą ir aną, taip ir kitaip… Moteris susinervina: neskubėk taip, aš dar negaliu taip greitai tuo aparatu fiksuoti tavo pageidavimų!

*

Kai kasos čekis pagaliau išspausdinamas, vyrukas pajunta, kad kai kurių paslaugų jam jau nepavyks gauti…

sonata, 2011-01-13 14:14:24

p.Burgiui: na tai jei paslauga nebuvo atlikta dėl užsakovo kaltės, pinigai negrąžinami. Tiesa, dar prieš visas procedūras reiktų pasirašyti trišalę sutartį – paslaugos teikėja-klientas- paslaugos buveinės administracijos atstovas. Kaip Jums toks variantas? :))

Burgis, 2011-01-13 14:19:15

Jūs, moterys, mane suprasite: aš TO kaip mokamos paslaugos niekada negalėčiau priimti – organizmas nepritaikytas. O jei dar su kasos aparatu – iškart vadinkite mane tuo negražiu žodžiu…

just, 2011-01-13 16:18:38

OMG kaip sunku padavus mėsos gabalą paspaust kelis klavišus. Dauguma ar taip ar taip spaudžia, tik ne kasos aparate, o skaičiavimo mašinėlėj. Mintyse nesugeba grąžos suskaičiuot, bet drąsiai teigia, kad galvoje atsimena kiekvieną operaciją, ir dienos pabaigoj atsisėdęs parašo už kiek suprekiavo.

Beje, apskaitą galėjai su UAB palygint, dar baisiau būtų atrodę.

Regina A., 2011-01-13 16:49:03

Taip gardžiai prisijuokiau iš jūsų scenarijų 🙂

Ačiū už C vitaminą 🙂

Darth Vader, 2011-01-13 19:42:05

Gera idėja, tik su 1 nereikšmingu pataisymu: apmokesdinti populizmą ir politinius pažadus. Nori pažadėti pakelti pensijas- susimoki, pasiimi kvitą, PVM sąskaitą-faktūrą, atiduoti VRK, finansų ministerijai, FNTT…ir pirmyn. Gal atsikvošėtų?

Gintaras, 2011-01-13 22:43:37

Antelę atnešus kasos aparato nereikia. Jei anteles kasdien pardavinėji – reikia. Spaudo tie mėsos pardavėjai skaičiavimo mašinėlės klavišus, svarstyklių mygtukus (reik įvest kilogramo kainą, kad svarstyklės pasvėrusios kainą parodytų), paspaus ir kasos aparato mygtukus.

Lina L., 2011-01-13 23:30:57

Aš prisimenu šventą prekiautojų pasipiktinimą, kai buvo pareikalauta kasos aparatų parduotuvėse, gal 1993 metais. Sakė, bankrutuos visi, nes “juodai” prekiauti bus sunku, o “baltai” iš viso ir iš principo neįmanoma.

Nežinau, kaip dabar yra iš tikrųjų, ar kitaip “juodai” prekiauja, ar dar rado kokių resursų.

pasaka, 2011-01-14 01:06:05

kažkaip kvaila. Visiems smulkiems prekybininkams turėtų būt vienodos sąlygos, nesvarbu, ar tu prekiauji turguj, ar steigi VĮ ir atidarai mažą parduotuvę. Mokesčiai yra kita kalba. O tvarka yra tvarka.

zemaituke, 2011-01-14 01:19:19

kazkoks absurdo teatras….ar isdris kas pasakyt,kad Karalius nuogas…Keliavau nemazai po pasauli,bet neisivaizduoju Egipto turguose kasos aparato…nes ten kaina-pagal nuotaika,pagal ora ar dar ka…Bet ponai,cia gi TURGUS…kartais taip idomu deretis…ne del to,kad islostum,ne…tai -procesas…

Baisuoklis, 2011-01-14 07:34:09

Tai pagal nuotaiką ir skaičiukas bus išmuštas. Vienok, reikia laukti kainų kilimo…

Simonas, 2011-01-14 09:07:23

Zemaituke, o kada paskutini karta pas mus turguje kazka nusiderejai kaip egipte – na, per puse?

O jei keliauji, pakeliauk ir ten, kur aparatai stovi…

Burgis, 2011-01-14 09:28:18

Šįryt Kaune prie „Akropolio“ pirkau ūkininko atvežtą vištą. Iš jo perkame jau gal penktą ar šeštą kartą, bet kodėl šįryt toks jausmas, kad jau ir tas pagyvenęs žmogus pardavė ne savo užaugintą vištą?! Vakare žmona atliks ekspertizę. Jei prielaida pasitvirtins, tai ką jūs tada sakysite apie kasos aparatus?

Adomas, 2011-01-14 11:56:42

Žmonės gerieji, atsibuskite!

Kodėl niekas čia nesupranta (na, pasaka, matau, į temą parašė), kad, jei gauni pajamų, reikia ir sumokėti mokesčius. Aš dabar rašau sėdėdamas prie kasos aparato. Bet mano parduotuvė yra po stogu, tad tas aparatas man privalomas. Niekas neklausė – noriu jo ar nenoriu. Niekas nesiūlė kompensacijos. Dirbu vienas, prekiauju tuo pačiu, kuo prekiauja turginiai. Kodėl aš turiu mokesčius mokėti, o jie ne? Atsakykite, ponai gudručiai? Kasos aparatas yra pajamas fiksuojantis daiktas, tad galite sakyti, kad turginiai irgi fiksuoja tas pajamas, tik pieštuku ant popieriaus. Pasakos. Paprašykite turguj kvito, kurį jie privalo išrašyti. Paprašykite.

O zemaituke su savo egiptais tai nusišnekėjo – negi jūs nesuprantate paprasto dalyko: į kasą mušį tą pinigų sumą, kurią gauni iš pirkėjo. Sumokėjo 100 pinigėlių – įmušei šimtą, nusiderėjo iki 80 – muši 80. Kur problema? Derėkis, kiek nori, bet pardavėjas turi gautas pajamas registruoti. Patikimiausias būdas – kasos aparatas. Aišku, pirkėjai irgi turi būti padorūs ir reikalauti kasos aparato čekio. Čia dauguma esate iš akademinio sluoksnio. Mažos mokytojų algos? Kol visi verslo subjektai nemokės vienodai mokesčių, jūsų algos ir toliau bus mažos. Kol ginsite mokesčių nemokančius verslininkus, tol pensija bus tik 800 Lt.

Kaimietis, 2011-01-14 13:36:17

Laba diena. Naivu tikėtis, kad kasos aparatai išspręs šešėlio problemą:

  1. Ne visos sumos bus įvedamos į kasos aparatą. Tą darys mažieji prekybininkai;

  2. Galima už prekę paimti 2 litus, “įmušti” 1 litą. Taip pat mažųjų “privilegija”;

  3. Kasos aparato duomenis lengva falsifikuoti, tik reikia žinoti kur kreiptis. Tuo naudosis stambieji;

  4. Galima susimokėti, kad pažeidimai nebūtų pastebimi. Tuo naudojasi ir maži ir dideli… Tiesiog dabar “tarifai” padidės, vadinasi brangs produkcija.

O paprastiems smulkiems ūkininkams, kurie PATYS augina gyvulius, vien kasos aparato paminėjimas sukelia baimę. Tokie iki turgaus neateis.

Juokingiausia tai, kad didžiausia “juodosios” prekybos dalis vyksta per didžiuosius prekybos centrus. Šiam “gerajam” reikalui kai kuriuose iš jų dirba net atskiri gerai apmokami IT skyriai. Mūsų institucijos tiesiog nepajėgios kontroliuoti ten prekių judėjimo, nes neturi tam resursų. VMI ir SODRA skambina ten ir prašo, kad būtų sumokami mokesčiai, nes jie beveik niekada to nepadaro laiku… Su jais tiesiog bijoma kovoti.

Problema – lietuviškas mentalitetas ir valdžios brutalumas. Lietuviai (dauguma) ir taip nėra sąmoningi mokėti mokesčius, o valdančiųjų cinizmas ir arogantiška laikysena kiekvienam “leidžia” pasiteisinti, jog, kas iš to, kad sumokėsiu tuos mokesčius? Pensija mano močiutei vistiek sumažės, tik p. Kreivys savo turtus nuo 5 mln iki 170 mln litų pasididins…

… kad tik būtų galimybė vaikams kitas vertybes įskiepyt…

D., 2011-01-14 13:41:27

Burgiui: ir kaipgi atliekama ta ekspertizė? 🙂 o šiaip manau jog, ypač didesniuose miestuose, turgūs išsigimė, teliko jų tik pavadinimas. Kaip čia kažkas rašė nusiderėt sunku, pačių ūkininkų pardavinėjančių taip pat labai mažai.

pasaka, 2011-01-14 15:28:15

Kaimieti, esi neteisus, didžiausias “šešėlis” vistik vyskta turguose, ypač Gariūnuose, kuriems apie kasos aparatus niekas nekalba.. Kažin kodėl..

giedrius_m, 2011-01-14 16:00:19

Buvau Portugalijos turguose. Stovi kasos aparatai, naudojasi jais. Gal ne kiekvieną prekę įmuša, bet gali pareikalauti čekio.

Turėtume galėti pareikalauti čekio iš prekeivio turguje čia taip pat. VMI turėtų galėti patikrinti kartais ar įmuša tiek, kiek sumoka. Kodėl nenori tų aparatų? Realiai 1 priežastis: nenorima rodyti apyvartos. Mokesčiai (su verslo liudijimais) tikrai maži, bet jei pasieki 100 000, turėtum mokėti PVM. Kaip ir visi kiti, įskaitant prekybos centrus.

Ar kasos aparatai padės? visiškai – neišspręs. Bet padėti – padės.

Kas liečia prekybos centrus, reikia uždrausti atsiskaitymus tarp įmonių grynais. Daug kas užsiriš.

korpusas, 2011-01-14 18:44:13

O knygom prekiaujant reik kasos aparato? Nes nuėjau į gimnaziją, iš budinčio nusipirkau netikusią knygą, o čekio man niekas nedavė. Šešėlis?

Baisuoklis, 2011-01-14 19:46:40

Adomui:

Prieš metus PVM padidėjo, o mokytojamas algos sumažėjo. Kasos aparatai sumažins pasiūlą ir kilstelės kainas. Iš surinktų mokesčių mokyklose bus toliau rengiami vidiniai auditai ir seminarai apie “integracija ir diferenciacija”

Burgis, 2011-01-14 20:00:53

korpusui: Jūs pirkote knygą, už kurią mokesčiai jau sumokėti! Jokio šešėlio…

Adomas, 2011-01-15 00:06:50

Gerb. Burgiui:

“Jūs pirkote knygą, už kurią mokesčiai jau sumokėti! Jokio šešėlio…”

To neužtenka. Iki pardavėjo (paskutinio) gal mokesčiai ir sumokėti. Bet pardavėjas gavo pajamų tik pardavimo momentu. Jei nors litą “užsidėjo” – privalu susimokėti.

Burgis, 2011-01-15 09:44:38

Adomui: tas ir yra, kad jis „užsidėjo“… minus 18 litų! Ta knyga knygynuose kainuoja iki 38 litų (jei jų dar yra…), o aš uždariau savo įmonę, išpirkau likučius ir dabar savo studentams, moksleiviams suteikiu labdarą – atiduodu knygą už 20 litų. Ir Jūs galite įsigyti, nes mano garaže jų dar yra…

Burgis, 2011-01-16 11:44:50

Ekspertai mano vištą patikrino (suvalgė) ir pripažino, kad ji „tikra“, naminė. Atsiprašau gero žmogaus už įtarimą…

pilietis, 2011-01-17 11:02:46

Kauno vienoje is turgavieciu gyvena broliai , kurie pardavineja mesa , 4 namai ir 4 naujutelaites masinos , tai cia uz tai ,kad jie pardavineja be kasos aparatu , o mesa vietoj Lietuviskos perka Lenkiska o pavadina Lietuviska. Tad maziau reikia verkti jeigu nezinot realios situacijos , as esu uz Ukininkus kurie pardavinetu be kasos aparatu kaip dabar ir bus istatyme , bet ne “perekupams”

MariusM, 2011-01-17 12:11:00

Nereikia ir Portugalijos, vakar Rygos halės turguje šio bei to nusipirkau, gavau kasos čekius, aparatai tikriausiai pas visus yra. Prekiaiviai ne tik, kad nebankrutuoja, bet jei iki Rygos turgaus būtų toks pat atstumas kaip ir iki Vilniaus Kalvarijų ar kokio kito- eičiau į Rygos.

giedrius_m, 2011-01-17 14:31:36

Yra dar viena priežastis, kodėl turguose nelabai nori kasos aparatų: garantijos ir galimos problemos. Na, gal už padirbtus rūbus niekas garantijos nereikalaus, bet jei parduos maistą nekokybišką ir bus čekis – juos tikrins. O dabar…

Naudinga, 2013-08-26 17:07:49

Visiškai pritariu giedriui. Manau turgaus prekeiviams būtų sunku atsakyti už prekių kokybę, nesvarbu ar rūbai tai ar maistas.