Jūs žinote taisyklė: įstatymo nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės. Bet kad neįmanoma visko žinoti!
Pavyzdžiui, aš daugybę metų maniau, kad pušys nemeta spyglių „sistemingai“, šakelė po šakelės. Tik dabar, kai pušeles auginame prie namų, matau, kaip kasmet spygliukai paruduoja ir nukrenta tam tikra tvarka, iš eilės:
Todėl Lukas, kai atvažiuos, neturi išsigąsti, kad ir jo pušelė „ruduoja“:
Prieš penketą metų būčiau nusiminęs, kad su pušelėmis kažkas negerai…
*
Nežinojau ir to, kad dabar lauko laidai tiesiami taip, kaip matote pirmoje nuotraukoje. Keletą metų laukiau, kol juos pakeis įprastu mums laidų ketvertu, paskui neiškentęs elektrikų paklausiau, kada pakeis. Atsakė – niekada… Taip turi būti.
*
Šiandien, saulėtą vakarą, užkabino romanetes (žr. antrą aukštą) ir aš supratau, koks tai gėris dirbant kompiuteriu. O štai apatinių langų užuolaidos – tik dekoracija, beveik neužstoja saulės. Reikia žinoti!
Atkreipkite dėmesį ir į tai, kad puskiparisio „spygliukai“ neruduoja, nors tai pietų kraštų augalas. Reikia žinoti!
*
Tai buvo tik įžanga. Dabar – apie esminį nežinojimą, dėl kurio šiandien lankiausi Kauno rajono (kodėl rajono, o ne miesto?) savivaldybėje. Norėjau išsiaiškinti, kodėl mūsų gimnazistė už UAB „Kautra“ parduotą TERMINUOTĄ MOKSLEIVIO BILIETĄ (taip parašyta!) iš Kauno į Prienus per mėnesį turi mokėti 356 litus! Ne, atsiprašau, ji neturi mokėti, už ją sumoka savivaldybė, suprask – valstybė sumoka „Kautrai“. Visi mes sumokame. Bet kodėl tiek daug?! Todėl, kad reikia žinoti: 1) terminuoto bilieto pirkėjas gauna tik 5 procentų nuolaidą (kodėl tokią mažą?!); 2) tai, kad gimnazistė yra gimnazistė, nei „Kautrai“, nei valstybei nerūpi – gimnazistė moka suaugusio žmogaus kainą; va, jei ji būtų studentė, tai mokėtų pusę kainos; bet dar per jauna, o kaip moksleivė – per sena…; 3) kažkodėl (tikrai nežinau kodėl!) „Kautros“ atstovai dėl kainos aiškintis mane pasiuntė į valstybės atstovybę – Kauno rajono savivaldybę. Tai ji patvirtino mistinį skaičių 0,242 Lt už kilometrą. Bet nepavyko sužinoti, kiek tame skaičiuje yra „Kautros“ pelno… Matote, kaip blogai nieko nežinoti…
*
Gimnazijai – jokių problemų, mes savo pinigų neišleidžiame. Tai ko važiavau į tą savivaldybę? Negaliu pakęsti nežinojimo! Pavyzdžiui, kas yra „Kautros“ akcininkai, kaip jie susiję su savivaldybėmis, kodėl savivaldybės tokios dosnios šiai UAB, kodėl internatinės gimnazijos moksleiviai neprilygsta net technikos mokyklų moksleiviams? Nesužinojau… Bet sužinojau, kad trečiame savivaldybės aukšte yra net dviejų Seimo narių priimamieji. Aplankiau D. Jankausko (lyg ir susijęs su šia problema?) priimamąjį. Bet daugiau nieko nedarysiu, kol jūs nedarysite! Nes šiandien ir taip daug sužinojau. O jausmas toks, lyg visi susimokė mane pribaigti, laukia: sąžinė tą durnelį vaikys, vaikys – ir nusibaigs nabagėlis…
Atsakymai
vasia, 2010-09-24 19:17:00
valdzia yra prostituteko is jos noret, sorry
Marius Alaburda, 2010-09-25 11:57:26
Na, “Kautros” pozicija man suprantama – jie orientuoti į pelną. Kuo daugiau litų pavyksta gauti – tuo puikiau. Kas man labiausiai nepatinka šioje istorijoje (nes aš ją žinau nuo pat pradžių) – tai, kad valdininkai skirtingai vertina savus ir “valdiškus” pinigus.
Tvarka yra būtent tokia – perkamas nuolatinis ir išduodamas vaikui. Tarkim, vaikas gyvena pas gimines Kaune, į namus važinėja kartą į savaitę, savaitgaliui. Arba neretai (bet ne visada!) važiuoja į Kauną kartu su tėvu automobiliu, o atgal grįžta autobusu.
Vaikas supranta, kad išleidžia 4x mažiau, nei kainuoja nuolatinis ir sako: “Aš galiu pateikti nupirktus bilietus, gal man galima apmokėti pagal faktą?”. Negalima, sako nustatytoji tvarka. Bet jei nori – tu gali atsisakyti bilieto išvis, jei manai, kad tau jis nenaudingas. Tačiau jis naudingas – savivaldybės išleisti 356 Lt. “valdiškų” padeda sutaupyti 80-100 Lt. “savų”. Kaip patarlė gaunasi: “Už keturis valdiškus vienas savas sutaupomas”. Tačiau skaičiuojančiam mokesčių mokėtojui norėtųsi, kad čia būtų išleidžiama tik 80-100 “valdiškų”, net jei tai reikš truputį daugiau vargo (rinkti vienkartinius bilietus, klijuoti juos ant lapo, užpildyti paraišką kompensacijai, etc).
Ir finale gaunasi vos ne pasakėčia: tris mėnesius per metus gimnazistas gauna nuolatinį už 356 Lt., po tų trijų mėnesių pasakoma, kad pinigai baigėsi… Ir viskas. Arba nesibaigia pinigai moksleiviams, o baigiasi mamoms. Arba pensininkams. Arba mokytojams. Arba PVM dar pakeliama vienu procentiniu punktu. Užmirštant, kad naudojant pinigus racionaliai – ne tik kad užtektų, bet dar ir liktų. Bet liktų “valdiškų”. O svarbiau yra sutaupyti 100 Lt “savų”, nei 1000 Lt. “valdiškų”. Nes valdiškų žinome kur dar gauti. Iš mūsų visų…
Andrius, 2010-09-28 09:41:01
Ten ne laidai, o oro kabelis. Ir jis nutiestas greičiausiai būtent dėl po linija augančių Jūsų pušelių.
Čia dar vienas nežinojimas: negalima sodinti medžių, krūmų, statyti statinių, tiesti metalinių tvorų po laidais.
Burgis, 2010-09-28 09:46:39
Andriui: ne, mes tokį kabelį jau radome prieš pradėdami statyti namelį, sodinti medelius… O kad žemaūgių medžių, krūmų po linija sodinti negalima – nežinojau… Kokiu atstumu galima?
Burgis, 2010-09-28 10:38:52
Nepatikėsite! Ką tik gavau trijų puslapių laišką iš Kauno rajono savivaldybės: „Į Jūsų el. pašto laišką…“. Nuostabu!
Tema baigta. Laiško turinys, kaip ir spėjau, toks: įkainius mes patvirtinome; kodėl tokius – ne tavo reikalas; nuolaidos moksleiviams nenumatytos; kodėl – ne tavo reikalas…
studentė, 2010-09-28 12:40:08
šaunu, kad nors mūsų dėstytojui netylėjimas padėjo:)
Andrius, 2010-09-28 14:53:11
Pacituosiu esminius dalykus:
Elektros tinklų apsaugos zonos – tai žemės juostos ir oro erdvė, apribotos vertikaliomis plokštumomis, esančiomis abiejose linijos pusėse šiuo atstumu:
• oro linijų apsaugos zona – iki 1 kV įtampos elektros oro linijoms – 2 m;
• 6 – 10 kV įtampos elektros oro linijoms – 10 m
Elektros tinklų apsaugos zonose
GRIEŽTAI DRAUDŽIAMA:
be elektros tinklų savininkų leidimo statyti, remontuoti, rekonstruoti arba griauti bet kokius statinius ir inžinerinius tinklus, atlikti įvairius kalnakasybos, krovimo, žemės kasimo, griovių gilinimo, melioravimo, užtvindymo darbus, mechanizuotai laistyti žemės ūkio kultūras, įrengti gyvulių laikymo aikšteles, vielines užtvaras ir metalines tvoras, sodinti/rauti/kirsti medžius ar krūmus, taip pat už apsaugos zonos kirsti medžius, galinčius užgriūti ant laidų ir atramų…
Nepris, 2010-09-28 15:30:21
Kitaip tariant, aplink elektros stulpus turėtume šokti ir dainuoti, o ne šiaip gyventi. 🙂
Burgis, 2010-09-28 16:26:11
Andriui: aaaa, tik du metrai! Tai gerai, atrodo, kad nepažeidėme…
Andriusb, 2010-09-29 10:30:39
Šlykščiai orinės linijos atrodo, reikėjo jas po žemėmis pakišti.
qwerty, 2010-09-29 11:13:26
bet jei pažeidėt ir bandysit nukirst ar išraut bus 2as pažeidimas 🙂
Burgis, 2010-09-29 11:50:57
qwerty: yra trečias kelias – nusišauti…
Andriuib: tikra tiesa! Dar pridursiu, kad ta linija neteisėtai nutiesta per arti mūsų sklypo ribos!
Įdomumui, 2010-09-29 17:44:45
Tos nuolaidos keistas dalykas. Tarpmiestiniai autobusai moksleiviams jokios nuolaidos išvis netaiko, traukiniai – tik Nacionalinės Mykalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos mokiniams (50 proc.), o vasarą suteikia, rodos, 30 proc. nuolaidą visiems moksleiviams 🙂 Ir nesuprasi iš kur čia tokie skirtumai.
Įdomumui, 2010-09-29 17:47:44
Patikslinu: Čiurlionio mokykla tokią pat nuolaidą gauna ir iš autobusų…
Burgis, 2010-09-29 21:08:16
Įdomumui: taip, tai ir yra didžiausia neteisybė! Juk KTUG – internatinė mokykla! Dvidešimt vienerius metus kai kurie to negali pamatyti…
Andrius, 2010-10-01 08:57:04
qwerty, nebus pažeidimas. Aš tik pacitavau dalį taisyklių. Plačiau pasiskaičius, daugiau aiškumo atsiranda.
Burgi, kaip tai “neteisėtai nutiesta per arti mūsų sklypo ribos”? Tokios linijos gi ir per pačius sklypus eina, ne tik šalia.
Žmonės dažnokai pyksta, kad tos linijos jiems gyvenimą nuodija. Negi jie pamiršta, kad šios linijos būtent dėl jų, dėl žmonių, ir tiesiamos.
Burgis, 2010-10-02 12:01:37
Andriui: na, aš visai nesuprantu, koks kvailys galėtų pirkti sklypą, per kurį eina elektros linija?!
Andrius, 2010-10-04 09:15:08
Na, kol elektros energija bangomis dideliais atstumais neperduodama, tol elektros linijos yra ir bus. Sklypai taip pat.
Milda, 2010-10-10 20:12:34
kadangi mano paskutinėmis žiniomis KTUG yra pusiau privati gimnazija, manau, kad būtent KTUG pareiga yra užtikrinti, kad jos moksleiviai keliautų namo pigiau, arba nemokamai. nes kitaip jau gauname neteisybę- teisių KTUG nori turėti daugiau, nei paprastos valstybinės mokyklos (pvz.: rengti stojančiųjų atranką, imti mokestį už mokslą iš gimnazistų tėvų), o nuolaidų reikalauja tokių pat, kaip visų kitų švietimo įstaigų.