Kaune nėra nė vieno musulmono!

„Per tyrimą buvo apklausti 1500 žmonių, gyvenančių Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje, Bulgarijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Italijoje, Lenkijoje, Portugalijoje, Ispanijoje ir Švedijoje.“ (lrytas.lt)

***

Kaip manote, ką tokiu tyrimu galima nustatyti? Ogi štai ką:

„Daugiau kaip pusė 12 Europos Sąjungos (ES) šalių gyventojų (52,6 proc.) prieštarauja, kad musulmonės būtų su islamiškais galvos apdangalais mokyklose, rodo apklausos, kurią surengė Ispanijos banko BBVA tyrimų skyrius.“

***

Būtinai pateiksiu šį pavyzdį savo studentams! Darome taip: Lietuvoje apklausiame 130 žmonių. Teiraujamės, ar kuris nors prisipažins, kad yra musulmonas. Žinoma, respondentus apklausai pasirenkame taip, kad žmonių būtų abiejų (visų?) lyčių, įvairaus amžiaus, įvairaus išsilavinimo, įvairiausių profesijų ir – svarbiausia! – iš visų šalies regionų. Taigi iš vienos apskrities – maždaug 12 žmonių. Tai iš Kauno bus ne daugiau dešimties…

Pratęskite eksperimentą patys: lėtai eikite Laisvės alėja ir kiekvieno sutiktojo klauskite, ar jis musulmonas. Kodėl man atrodo, kad pirmi 10 atsakys neigiamai? Jei taip atsitiks, padarykite išvadą, kad Kaune nėra musulmonų!

***

Jau esu čia rašęs, kokius kliedesius skelbia vietinės, pavyzdžiui, reitingų tyrimo tarnybos. Dabar pasirodė, kad tai tarptautinis būdas įrodyti tai, ką nori įrodyti…

***

P.S. O gal vis tik buvo apklausta bent PO 1500 žmonių kiekvienoje šalyje? Žinoma, ir tai – vieni niekai, bet vis tik 12 kartų daugiau… Protestuoju ir prieš tokios apklausos „validumą“!

Atsakymai

Dainius, 2010-05-02 19:33:15

Direktoriau, su visa derama pagarba, pastebejau, jog jau ne pirma karta megstate “kelti bangas” ten, kur ju nera (pvz. su Seimo isleistu istatymu skaiciumi ar su svietimo konsultantais). Pries pradedant kazka menkinti, reiktu issiaiskinti detaliau, ka menkinate.

Sis tyrimas buvo atliktas 14 saliu – 12 ES saliu, Sveicarijoje ir Turkijoje. Kiekvienoje salyje buvo apklausta po 1,500 zmoniu, is viso – 21,000. Tyrimo paklaida – +/-2.6%.

http://www.elpais.com/elpaismedia/ultimahora/media/201004/27/sociedad/20100427elpepusoc_1_Pes_PDF.pdf

Burgis, 2010-05-02 19:53:27

Dainiau, su visa derama pagarba pastebėsiu, kad joks lietuvis pirmojo sakinio nesuprastų prasme „…po 1500 žmonių“. Su dar didesne pagarba paprašysiu paprastiems žmonėms pakomentuoti, ką Jūs (jie) vadinate tyrimo paklaida.

Pagaliau, per 11 redaktoriavimo metų prisižiūrėjau IŠ ARTI tyrimo rezultatų tiek, kad kartą neiškentęs savo žurnale įgėliau konkurentams: tyrimai rodė, kad NK žurnalo Kaune niekas neskaito…

Ir jau visai nesupratau, kodėl turėčiau nekritikuoti Seimo įstatymų, švietimo konsultantų? Sukvieskime konsiliumą! Bet užtenka pažvelgti į 20 metų „darbo“ rezultatus. Jums jie patinka?!

Dainius, 2010-05-02 20:59:58

  1. Tyrimo imties paklaida – tai galimas neatitikimas tarp tiriamos visumos (siuo atveju – 12 ES valstybiu populiacijos) ir tyrimo imties pasirinkimu.

Siuo konkreciu atveju, minetas tyrimas atskleide, kad galime buti 95% tikri, jog is visu siose 12 ES valstybiu gyvenanciu gyventoju, tokiu, kurie priestarauja tam, kad musulmones butu su islamiskais galvos apdangalais mokyklose, yra nuo 50% iki 55.2%.

  1. Visiskai nesiginciju su Jumis del to, kad sakinys, pateiktas BNS ir perspausdintas lrytas.lt ir delfi.lt, yra neteisingas. BNS cia tikrai yra kalciausi. Taciau kuomet informacija, pateikiama pirmuose naujienu puslapiuose, yra tokia keista (kvaila?), niekuomet negalima pasitiketi ziniasklaida ir visuomet reikia pasitikriti patiems, ieskant arba originaliu saltiniu, arba patikimesniu saltiniu. Dabar Jus padarete lygiai ta pati, ka padare ir lrytas.lt bei delfi.lt, net nekvestionuodami nukopijave sia informacija bei platindami ja toliau.

  2. Del Seimo priimtu istatymu ir svietimo konsultantu, as gal ne visai teisingai issireiskiau ankstesniame irase. Norejau pasakyti, kad Jus kaitinate aistras ir kategorisku tonu pateikiate informacija, su kuria pats nesate gerai susipazines.

Pavyzdziai:

a) Jusu irasas apie Seimo istatymus remesi mintimi, kad ju yra beprotiskai daug (“Per 20 metų – 20 000 įstatymų. Jūs juos skaitėte?” – B.B.). O labai greita paieska internete parode, kad ju yra bent dviem trecdaliais maziau, nei Jus sakete.

b) Jusu irasas apie svietimo konsultantus remesi mintimi, kad mineti konsultantai yra “islaptinti (“O šiandien, kai pažadėjau, kad surasiu tuos konsultantų sąrašus ir viešai juos paskelbsiu, viena švietimo tarnybos, irgi rengusios konsultantus, direktoriaus pavaduotoja metė repliką: „Jūs labai daug žadate!“ – B.B.). Velgi, itin greita paieska internete iskart pateike visa siu konsultantu sarasa.

Visiskai sutinku su Jumis, kad Seimo priimami istatymai turetu buti zymiai aiskiau ir patogiau pateikiami visuomenei. Visiskai sutinku su Jumis, kad svietimo konsultantu praktikoje yra neaiskumu ir trukumu. Tik norejau pasiulyti, kad kuomet kalbesite apie faktinius dalykus, labiau pasidometumete tuo, apie ka kalbate ir nepateiktumete visiskai klaidingu faktu, kaip kad padarete ir siame irase.

Dainius, 2010-05-02 21:03:02

Kad jau kabinejuosi taip labai prie Jusu, tai pasitaisysiu ir pats iskart, kol kas nors kitas nepataise – ne 12 ES valstybiu, o 12 ES valstybiu + Sveicarijoje ir Turkijoje:)

toler, 2010-05-02 21:35:09

Bijau, kad jau greitai bus taip: jus letai einate Laisves aleja, klausiate kiekvieno sutiktojo… O jis tyli, nes bijo pasakyti, kad jis musulmonas, gejus ir turi dar daug kitu Jums nepriimtinu “trukumu”. Kodel jis tyli? Todel, kad jo atsakymai gali nepatikti Daugumai.

burgis, 2010-05-02 22:09:00

Mielas ir gerbiamas Dainiau! Taip, aš neturiu laiko ir kantrybės, taip, aš neimu tikslinti duomenų – bet kodėl turėčiau? Pavyzdžiui, dabar mes galėtume pradėti diskusiją apie atrankos (imties, prabos) tūrį, tiriant nežinomą generalinės visumos požymį, apie pasikliovimo lygmenis ir intervalus, bet kas iš to? Aš vis tiek esu marksizmo sugadintas, mane yra įtikinę, kad praktika – tiesos kriterijus…

***

Tie du pavyzdžiai: 1) ar yra skirtumas, jei Seimas priėmė ne 20000, o 7000 įstatymų, jei „bardakas“ aplink, o ką tik per TV diskutavo apie koalicijos pakeitimą ir išankstinius Seimo rinkimus? 2) ot, ir ne visų konsultantų sąrašus suradote, ot, ir „mirusių sielų“ sąrašuose Jūs suradote, bet svarbiausia – taip ir nesužinosite, nei kodėl jie konsultantai, nei kam jie mums reikalingi, nei kiek jie mums kainavo…

***

Aš žiūriu praktiškai… O šioje svetainėje tikslių duomenų nebuvo, nėra ir nebus…

Bet kaip smagu, kad yra tokių krapštukų, kaip Jūs! Kažkas juk turi patikrinti, patikslinti, išaiškinti… Tik man bus labai gaila, jei gyvenime kada nors pasigailėsite tai ir taip daręs. Taupykite savo brangų laiką! Ačiū.

giedrius m, 2010-05-03 00:34:16

Apie šio tyrimo rezultatus išvis negalima kalbėti kol neaišku kaip žmonės buvo parinkti : pagal teritorinius vienetus ar pagal teritorijos populiaciją. Abu variantai turi t.t. prasmę, ypač šitame kontekste. Galima nesunkiai gauti visiškai skirtingus rezultatus.

Darth Vader, 2010-05-03 09:18:03

Patarčiau p.Burgiui paskaityti docento Pamerneckio knygą apie matematinę statistiką. Ji reprezentatyvi tada, kai atranka daroma iš ne mažiau kaip 1000 vnt. Tai mokslas. Tuo jis ir skiriasi nuo blog’inės publicistikos.

M11, 2010-05-03 09:38:21

Moksliškai 1000 vnt. respondentų garantuoja ~3 proc. paklaidos ribas (su 95% tikimybe), esant bet kokiai generalinei visumai. Deja, mokslo dėsniai galioja tik tuomet, kai praktika nesiskiria nuo teorijos, t.y. respondentų atranka, apklausa, klausimų formuluotės ir t.t. parinkta ir atlikta idealiai. Patikimas tyrimas yra tas, kurį bet kas kitas pakartojęs, laikydamasis tos pat metodikos, gauna tą patį rezultatą (paklaidos ribose). Dar kartą deja, tačiau praktikoje egzistuoja visa krūva papildomų paklaidų (kurios bendroje sumoje gali netgi viršyti rezultatų apimtį): apklausos atlikėjo kompetencija, profesionalumas, atrankos vykdymo tikslumas, sąžiningumas, respondentų nuoširdumas, projektų vadovo profesionalumas, sąžiningumas, projekto finansavimo šaltinių įtaka, žmogiškų subjektyvumų faktoriai ir t.t. ir t.t… Tad iš esmės tai dar viena religija – arba tikim pranašais, arba ne 🙂

petras, 2010-05-03 09:47:22

taigi, manau tokie tyrimai užsakomi, norint maždaug susidaryt vaizdą. taigi to pasekoje gal būt bus rengiamas referendumas ir tada paaiškės, kiek už, kiek prieš ir ar bus priimtas įstatymas atitinkamas ar nebus. na jei be referendumo priimtų įstatymą parlamentarai remdamiesi “apklausom” tai gal nebūtų labai gerai, užtat labai patogu 🙂 va šveicarai šaunuoliai, įvairiais socialiniais reikalais nemažai referendumų daro, smagu jei ir čia darytų, bet per brangu 🙁

to to nesvarbu, 2010-05-03 11:10:31

Dažnai tyrimai užsakomi norint paveikti visuomenės nuomonę. Štai šiuo atveju: jei apklausime po 100 gyventojų iš visų lietuvos rajonų centrų, jei apklausime gyventojus pagal žmonių kiekį procentaliai iš rajonų centrų (iš vilniaus daugiausiai, toliau iš kauno, klaipėdos) – gausime du skirtingus rezultatus. Abu turės prasmę skirtinguose kontekstuose, ir gali būti vykdomi skirtingais tikslais. Vienu atveju mes rasim kad musulmonams geriau nesirodyti Lietuvoje, kitų – kad dauguma abejingi (spėjimas).

Lygiai tas pats, pateikti bendrą Europos statistiką yra nesamonė. Nes musulmonų kiekis yra labai skirtingas įvairiose šalyse. O ir jų integravimasis yra skirtingas.

Burgis, 2010-05-03 16:18:44

Va, tuoj studentams išdėstysiu Bernulio didžiųjų skaičių dėsnį – tegu jie „praktikuojasi“… :-))). Prisipažinsiu, neiškentęs „ekseliu“ ką tik padariau porą bandymų, bet kad čia labai nepatogu rašyti formules…

Geriau pasikartokime: yra melas, yra didis melas ir yra statistika…

Nerijus, 2010-05-04 14:46:06

Ir yra dar melaginga statistika 🙂

zodynas, 2011-02-07 19:27:43

Musulmonu paieska: http://www.zodynas.lt/zmoniu-paieska