Kaune – vienas universitetas?

Vyresnieji žmonės prisimena anais laikais dažnai transliuotą Lenino sakinį, kuriuo jis pradėjo kalbą Smolnyje susirinkusiai miniai: „Revoliucija, apie kurios būtinumą visą laiką kalbėjo bolševikai, įvyko!“

*

Mes prisimename ir „Komunistų partijos manifesto“ pradžią: „Šmėkla klaidžioja po Europą. Komunizmo šmėkla.“

***

Dabar man laikas „įsirašyti“ į istoriją. „Būtinybė sumažinti Lietuvos universitetų skaičių, apie kurią kalbėjau daug metų, pagaliau pripažinta. Universitetų sujungimo šmėkla ėmė klaidžioti po Lietuvą.“

*

Jau džiaugtis? Ne, anksti… Šmėkla klaidžios ilgai (Kaune – ilgiau nei penkmetį) ir nežinia dar, kur nuklys. Bet viziją galima aptarti. Jau esu rašęs, kad niekas nenustebtų sužinojęs, jog Kauno dydžio mieste Vokietijoje ar Prancūzijoje, Britanijoje ar Italijoje yra tik vienas universitetas. Bet ar nenustebtų sužinojęs, kad jis „padarytas“ iš, pavyzdžiui, penkių universitetų?

*

Bandau įsivaizduoti:

Kauno technologijos universitetas

Kauno Vytauto Didžiojo universitetas

Kauno sveikatos mokslų universitetas

Aleksandro Stulginskio universitetas

Lietuvos kūno kultūros akademija

Ir staiga (o gal ne staiga?) jie visi – Kauno universitetas! Kaip – dingsta tokie vardai: Vytauto Didžiojo, Aleksandro Stulginskio!? Kaip – „išnyksta“ nuo 1922 metų veikiantis universitetas?! Kaip –  medikai rengiami kartu su elektrikais?! Sporto instruktoriai – kartu su agronomais?!

*

Tai ir yra svarbiausia – koks bus tas naujasis darinys! Kiek išliks autonomiški dabartiniai dariniai? Kiek bus sumažinta vadovų, darbuotojų, studentų, pastatų? Kaip bus pagerinta studijų bazė? Apie tai dar nekalbama… Bet aš taip norėčiau, kad po 10-20 metų visa Europa kalbėtų, visas pasaulis būtų girdėjęs apie Kauno universitetą! Taip norėčiau, kad Kauno universitetas būtų aukščiausiai iškelta Kauno vėliava, garbės ženklas ir švyturys.

Atsakymai

Burgis, 2011-10-13 11:17:27

Įvertinkite…

Aurius, 2011-10-13 11:24:41

Pritariu. Aš visiems Donkichotams pritariu. 😛

Iš esmės, 2011-10-13 12:11:36

Iš principo mintis originali, bet jos įgyvendinimas nesuvokiamas ir iš esmės nieko nekeičiantis. Aš kaip supratau, kad čia būtų panašiai kaip su VU KHF dabar yra, univeras vienas su daug atskirų fakultetų. Todėl iš principo nieks nepasikeistų.

O geriausia tai kaip tada universitetinės klinikos vadintųsi?

Kauno miesto Kauno universitetinės klinikos 🙂

Mykolas Okulič-Kazarinas, 2011-10-13 12:40:13

Po vieną universitetą: Kaune – „Kauno universitetas“, Vilniuje – „Vilniaus universitetas“. Mąsto ekonomija: bendri resursai, didesnės grupės, lankstesni dėstytojų krūviai. Graži vizija.

*

Realybė. Pirmieji žingsniai jau žengti. Daugiau nei prieš metus prie VU prijungti buvę nepriklausomi institutai. Jau galime įvertinti kaip sekasi tokios reformos.

*

Kiek teko bendrauti su _įvairių_ institutų mokslininkais – visi pastebėjo padidėjusį biurokratizmą. Tiek laiko sugaištama keliaujant 10 km ir toliau iki rektorato ir laukiant eilėje dėl kokio nors parašo. Prireikus kokios nors įrangos moksliniam darbui mokslininkui paprasčiau įsigyti ją pačiam arba darbus perkelti į kitą organizaciją. Be to, pastebėtos trintys tarp darbuotojų dėl skirtingo mokslinio ir pedagoginio darbo organizavimo bei proporcijų.

*

Kiek matau iš šalies – toks sujungimas nepasiteisino. Manau, kad būtų geriau, jei tokiems padaliniams būtų suteikta didesnė autonomija. Universitetuose taip pat jau seniai kalbama apie fakultetų autonomijas.

*

Tai gal visų pirma reikėtų reorganizuoti universitetus į autonomiškų padalinių junginius – tada apjungimas būtų paprastesnis.

*

Būtų labai gaila, jei per tuos junginėjimus būtų prarasta tai, kas unikalaus sukurta atskiruose universitetuose. Pavyzdžiui VDU studentų mokymo organizavimo modelis. Šiuo atveju autonomija turėtų apimti ir tokias sritis.

Mykolas Okulič-Kazarinas, 2011-10-13 12:43:32

Pavyzdžiui, tokia Kauno universitetų apjungimo idėja:

*

Visų pirma visus smulkius Kauno universitetus jungti prie VDU, leisti perimti vieniems kitų patirtį. Sukurti ir išbandyti autonomijos suteikimo padaliniams tvarką.

*

Po kurio laiko apjungti KTU ir VDU kaip du lygiaverčius partnerius, o ne prijungti mažą prie didelio.

matematikas, 2011-10-13 18:46:51

Turbūt ši sujungimo šmėkla norės Kauno universito gimnazijos gimimo. Įdomu, kaip KTUG atrodys jos viduje. Kiek ji išliks autonomiška? Kiek bus sumažinta mokinių, mokytojų, direktorių? 🙂

jurgis, 2011-10-13 23:37:59

o kaip yra su VU KHF ?

jis toks “H”, kad jame ir informatikos magistratūrą galima rasti 😀

Tai gal galėtų gautis ir koks Kauno universiteto VD fakultetas???

Tomas Juskevicius, 2011-10-14 02:39:01

Jei kalbame universitetus, manyciau, kad gerai butu Lietuvoje bent viena tureti. Kol kas mums tai dar artimoje ateityje nenusimato. O gaila.

skaitovas, 2011-10-14 09:14:55

Kur problemos, kad liks tik po vieną Kaune ir Vilniuje? Pats U n i v e r s i t e t o pavadinimas sako, kad tai universalus darinys. O agronomas su sporto instruktorium vienam universitete atrodo panašiai kaip inžinierius su pedagogu dabartiniame KTU. Nieko nauja po saule:-)

Giedrius, 2011-10-14 09:46:51

Užtektų vieno universiteto:)…Juk nešaukiame, kad Lietuvos laisvosios rinkos institutas tik vienas?;)

Vinge, 2011-10-14 17:51:58

O kur problema? Buvo kažkada Lietuvoje vienas Universitetas. UNIVERSITETAS.

O dabar nori padaryti du 🙂

Liuks.

Vainius, 2011-10-15 14:14:20

Paryžiuje yra kažkas panašaus, kad visi universitetai yra “University of Paris”, bet iš tikro ir nėra.. nes yra kaip ir atskiri..

Arba Londone tiek UCL, tiek Imperial, turi istorišką “University of London” pavadinimą.. bet kas iš to.. vis tiek atskiri 🙂

Šitas dalykas berods vadinas “federalinis universitetas”.. Bet čia nevisiškai į temą.

pasaulį seną išardysim, 2011-10-15 17:44:02

Jau toks optimizavimas atliktas su kai kuriais mokslo institutais: sujungus kelis institutus į mokslų centrus liko tiek pat direktorių, buhalterių + atsirado vienas centro direktorius. Žodžiu, ekonomijos jokios, tik bereikalingas tąsymasis.

protoBokštas, 2011-10-16 14:39:49

Ta proga, uždavinukas: 1 pusgalvis + 1 pusgalvis = ?

Vaiva, 2011-10-16 20:36:48

Atsakymas: psichiatrijos klinikos priimamasis

Mr. Student, 2011-10-16 23:03:40

Aš visomis keturiomis už universitetų jungimasį, bet niekaip neįsivaizduoju kaip būtų galima LSMU, VDU ir KTU sujungti į vieną. Pradėsiu vien nuo to, kad tarkim tokiame KTU deklaruojamos naujovės – didžioji dalis pinigų skiriama naujovėms, tyrimams ir t.t. Tuo tarpu VDU turbūt pinigai skiriami materialinei bazei atnaujinti. Atsisikaitymo tvarka: LSMU studijuojama ciklais po vieną dalyką ir atsiskaitoma mėnesio gale, KTU griebia viską iš karto, begalė laboratorinių, kursinių, koliokviumų. Toks VDU deklaruodamas laisvai pasirenkamus modelius visiškai prieštarauja LSMU ir KTU privalomiems dalykams. Tad atsakykite man kaip viską tai suderinti? Kaip paskirstyti lėšas?

Kitą vertus, tokie universitetai kaip LKKA, VU KHF, ASU tikrai ilgiau “rinkoje neatsilaikys” ir bus prijungti prie didžiųjų universitetų. Bet ir tai dar problemos nesprendžia. Mano manymu, Kaune galėtų likti ir 3 universitetai, tik reikia labai optimizuoti jų kapitalą, išteklius. Priimamų studentų skaičius turėtų būti drastiškai mažinamas. Dėstytojų kvalifikacija nuolat keliama ir stebima. Tik tai garantuotų kokybę.

Burgis, 2011-10-17 10:05:41

Bravo, Mr. Student!