Kembridžo universitetas Kaune? Seniai laikas!

(Vaikai fotografavo Seišeliuose…)

***

Prasidėjo naujas semestras. Abiturientų apsisprendimo metas. Kalbų apie aukštąjį mokslą pagyvėjimo metas. Padiskutuokime…

***

Tik pabandyk supeikti kokį nors vietinį universitetą – pasigirsta šauksmai: mūsų universitetas geras, mūsų mokslininkai žinomi pasaulyje, mūsų mokymo bazė puiki, mūsų studijų programos prilygsta geriausių pasaulio universitetų programoms.

*

Jeigu taip, tai kodėl abiturientai išvažiuoja į Kembridžą, Oksfordą, Jeilį, MIT, Sorboną ir net SSE Riga (Stockholm School of Economics in Riga)?! Kodėl Lietuvoje įsitvirtino ISM?

*

Siūlau verslo planą – įkurkime Kembridžo (ar bet kurio kito garsaus universiteto…) padalinį Kaune taip, kaip Ryga įkūrė SSE. Paskirkime tam padaliniui geriausią Kauno universitetų pastatą, paskirkime to pastato modernizacijai 2-3 milijonus litų. Surenkime konkursą visiems Kauno ir kitų šalies miestų dėstytojams, mokslininkams, paskirkime jiems gerus atlyginimus (pavyzdžiui, po 7000 litų per mėnesį). „Nusipirkime“ 10-15 geriausių užsienio dėstytojų. Neišgalėsime? Krepšininkų prisipirkti išgalime, o dėstytojų neišgalėsime? Juk dėstytojai kainuoja pigiau, žymiai pigiau! Pavyzdžiui, aš manau, kad „atsivežtinių“ dėstytojų algoms užtektų 2-3 milijonų litų per metus.

*

Pastebėkite, kad aš kol kas neviršijau bankroto administratoriui paskirtos sumos… Apie atominės uždarymo administravimo išlaidas išvis nekalbu. O juk kalbu apie prestižinį universitetą! Apie traukos centrą gabiausiems šalies žmonėms. Apie galimybę mokyti įvairių šalių studentus. Apie šalies reputaciją kalbu!

*

Ko dar reikia? Reikia madingiausio dabar dalyko – politinės valios. Reikia įveikti nacionalinę vertybę – pavydą: jei ne mano vaikui – nereikia! Jei ne man, o kitam dėstytojui – nereikia! Jei ne mano universitetui, o valstybei – nereikia!

*

Deja, nebus nei politinės valios, nei pavydą įveikiančios „kritinės masės“… Bet aš pasiūliau!

***

P.S. O kam tos nuotraukos? Tam, kad jūs sau atsakytumėte – mes esame vėžliai ar paukščiai? Paukštis tupi ant nuogos uolos, bet žino, kad bet kurią akimirką gali pakilti ir atrasti kitą, kitokią, geresnę vietą…

Vėžlys gyvena ilgai, atsargiai, saugiai. Gyvena? Aš renkuosi paukščio gyvenimą!

Atsakymai

Burgis, 2012-01-10 09:13:20

Pritarkite, pabarkite…

Iš arčiau, 2012-01-10 09:45:08

Tokio prestižo ir lygio universitetas garantuotai būtų mokamas. Todėl, man kyla klausimas o kas jame studijuotų? SSE Riga, suprantama su tam tikromis išlygomis, paskolomis, stipendijomis ir lengvatomis, bent 2009 metais kainavo 6000 eurų … Suprantama, galima sakyti Lietuvoje mokslas Sveikatos universitete panašiai kainuoja, bet.. čia būtų Kambridžas ne SSE… Todėl ir kainos manau būtų karališkai angliškos… Koks procentas išvažiuoja į angliją mokytis? Būkim realistai, tokio procento išsilaikyti padaliniui Lietuvoje tikrai neužtektų. Tokia mano nuomonė…

nemezide, 2012-01-10 11:06:46

O kuo uzkliuvo ISM? norvegiskojo BI padalinys. pabaigiau ten Executive School, labai patiko.

Burgis, 2012-01-10 12:30:31

ISM, BMI nekomentuoju, nekritikuoju ir negiriu – tik konstatuoju, kad tokie yra…

petras, 2012-01-10 13:40:20

pirmiausia, reiktų išsiaiškint ar Kembridžas norėtų Lietuvoj atstovybę atidarinėt. tada jau galima apie detales kalbėt 🙂 o šiaip idėjai žinoma pritarčiau, kaip manau ir daugelis kitų žmonių.žmonių išsilavinimas visada atsiperka.

Ignas, 2012-01-10 14:27:28

Pradžiai užtektų ir keletos pokyčių, kurie finansiškai pigūs:

  1. Laisvė renkantis studijų dalykus, kuriuos nori mokytis. Nemotyvuotiems studentams tas pats, ką nesimokyti, net patogiau, kai kažkas už kitas tave parenka – nereikia sukt galvos. Tuo tarpu norintiems kažko daugiau nei diplomas, negalėjimas mokytis, ką jie nori, ir vertimas mokytis, ko jie nenori – stiprus paskatinimas vykti mokytis kitur.

Sistema turi būti orientuota į motyvuotus. Studentų nemotyvacija – atsakas į sistemą, kuri pernelyg pataikauja nemotyvuotiems.

  1. Draudimas vertinti lankomumą. Versti studentus eiti į beprasmes paskaitas – stiprus paskatinimas vykti mokytis kitur.

  2. Laisvas literatūros naudojimas per kontrolinius, egzaminus. Tai iš esmės užkirstų kelią taip įsitvirtinusiam informacijos kalimui. Informacijos dabar daug, prie jos lengva prieiti. Reikia gebėjimo ja pasinaudoti, suprasti, palyginti, apibendrinti..

Iš arčiau, 2012-01-10 14:32:41

Vaje, man kartais susidaro įspūdis, kad kai kurie dedantis minusus galvoja, kad geri dalykai atsiranda iš oro, visiškai į juos neįdedant lėšų, o visi įstaigos/darbdaviai pastarųjų lėtų nenori atgauti. Maždaug reikia Kambridžas, o kaip ten viskas toliau, ne mūsų reikalas. Toks požiūris manau viską stabdo… Minusuokit į sveikatą.

Vaiva, 2012-01-10 21:29:46

Kambridžas…skamba panašiai kaip Kambras…Paleozojaus pradžia…Žmogaus vystymosi pradžia, parašiau ir pagalvojau, gal vis dėlto tai ne klaida 🙂

nuoba, 2012-01-10 22:09:21

Vaiva, geru 100X pasendinot žmogelį

Marius A., 2012-01-10 23:26:24

  1. Laisvas literatūros naudojimas per kontrolinius, egzaminus. Tai iš esmės užkirstų kelią taip įsitvirtinusiam informacijos kalimui. Informacijos dabar daug, prie jos lengva prieiti. Reikia gebėjimo ja pasinaudoti, suprasti, palyginti, apibendrinti..

Labai įdomi mintis 😉

sonata, 2012-01-11 13:28:09

Kai mokėmės “Strateginį valdymą” KTU, dėstytojas per atsiskaitymus leido naudotis litertūra – tik tiek trumpai, kad privalėjai būti skaitęs ir suvokęs, norint teisingai atsakyti. Iš visų dalykų tos žinios išligo giliausios. Aš – už:)

shalikas, 2012-01-11 20:11:09

Kam kviestis Kembridžą – pasistatykim Kembridžą. Jei daugiau nei du dešimtmečius turime eksperimentinio tipo Gimnaziją, tai kodėlgi negalėtų atsirasti eksperimentinio tipo unviersitetas. Su laiku pradėsiantis “diktuoti madą”. 🙂

Violeta, 2012-01-11 21:15:00

O kokia būtų jūsų nuomonė apie KHAN akademijos fakultetą Lietuvoje ? Ar laiminate savo mokinius šiai akademijai ?

jurgis, 2012-01-12 01:20:00

na, Stanfordo kursus studijuot (ir gaut jų įvertinimus!) jau galima nuo šių mokslo metų:

IT: http://ai-class.com/ , http://ml-class.org/, http://db-class.org/

Verslo: http://www.venture-class.org/

o MIT – gal nuo kitų 😉

http://www.forbes.com/sites/jamesmarshallcrotty/2011/12/21/m-i-t-game-changer-free-online-education-for-all/

http://web.mit.edu/newsoffice/2011/mitx-faq-1219.html

Burgis, 2012-01-12 07:57:18

Violetai: labai nedaug žinau apie KHAN, bet niekada nepasitikėjau ir nepasitikėsiu niekuo, panašiu į KHAN…

Burgis, 2012-01-12 08:10:52

Jurgiui: neeee…, nuotolinės studijos manęs nežavi… Užvakar gavau pasiūlymą dalyvauti Ukrainos mokslininkų rengiamoje konferencijoje švietimo klausimais. Susidomėjau. Temos – konkrečios, pinigai už dalyvavimą – konkretūs, datos – konkrečios, bet niekaip nerandu, kur bus ta konferencija? Pagaliau suradau! Ji bus… žiniatinklyje. Ačiū, nedalyvausiu.

nemezide, 2012-01-12 15:14:33

Stanfordo online kursai – jega 🙂

Violeta, 2012-01-12 19:19:58

Khan akademija – didžiausias matematikos ir net tik pamokų lobynas internete. Bill Gates šią akademiją ir jos įkūrėją pavadino mokymosi ateitimi. Khan akademijos Youtube kanalas 2-as daugiausiai prenumeruojamas kanalas tarp visų Youtube kanalų.

http://khanacademy.org/

Khano akademijoje ketinama pereiti į naują mokymo lygį. Norima išbandyti „atvirkštinio“ mokymo(si) metodą. Jį taikydamas, mokytojas įsikiša ir padeda mokiniui tik tuomet, kai to reikia. Tai vadinama diferencijuotu mokymu.

http://www.ted.com/talks/lang/en/salman_khan_let_s_use_video_to_reinvent_education.html

Ted interneto archyvas yra neįkainojamas puikių idėjų lobynas, kuriame siūlau apsilankyti kiekvienam.

2011m Salman Khan yra pats populiariausias.

Mes JBG gimnazijoje pradėjome ruoštis TEDxJBG konferencijai kovo mėn. Varasio mėn numatytas vizitas į jūsų gimnaziją dėl jau vykstančio bendro projekto, ten ir pasidalinsime mintimis apie Khan.

jurgis, 2012-01-13 19:30:44

Direktoriau, o kodėl nuotolinės – ne?

Pavyzdžiui, knygų skaitymas irgi yra tarsi nuotolinės studijos – ir tai veikia jau kelis šimtus metų visai neblogai.

O su video + užduotim/testais tai dar efektyviau.

R0b, 2012-01-16 11:16:12

“Surenkime konkursą visiems Kauno ir kitų šalies miestų dėstytojams, mokslininkams, paskirkime jiems gerus atlyginimus (pavyzdžiui, po 7000 litų per mėnesį). „Nusipirkime“ 10-15 geriausių užsienio dėstytojų. ”

Atleiskite, kada tai parašyta — 1989-aisiais?

Negi KTU nėra dėstytojų iš užsienio? (dėl “pačių geriausių” — kitas klausimas). Ar KTU dėstytojai nevažiuoja dėstyti į užsienio univerus? Tas pats galioja ir kitiems LT univerams. Bent jau VDU atsakymas į abu klausimus yra TAIP. Gal nuo to ir reiktų pradėti (plėsti tarptautinę rotaciją), o filialų steigimas yra Zuoko stiliaus “pakazūcha”.

Burgis, 2012-01-16 11:55:13

R0b: vietiniai universitetai gerai, bet vardas, VARDAS yra labai svarbu! Juk ir VDU pasinaudojo žinomu, prieškario Lietuvoje įtvirtintu vardu. Tą patį galiu pasakyti apie į Lietuvą atėjusius ISM, BMI universitetus – kodėl jie atėjo, kai jau buvo KTU, VDU, VU…?