Keturios šventės vienu metu!

Ar gali nutikti kas smagiau nei keturios šventės vienu metu? Ir ne bet kokios, o vertos būti įrašytos istorijos atmintin.

Kovo 21 dieną Jaunimo centre, Čikagoje, įvyko kovo 11-osios – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmečio šventė, „Dirvos“ laikraščio 95-erių metų ir Amerikos Lietuvių Tautinės Sąjungos 60-ties metų sukaktys bei Literatūrinio konkurso „Tūkstantis metų Lietuvai“ laureatų premijų įteikimas.

Visos datos svarbios ir reikšmingos, tad buvo garbingai paminėtos, prisimintos, o sukaktys pagerbtos.

Džiugu, jog pasibaigęs Lietuvos vardo tūkstantmečio minėjimo garbei skelbtas konkursas iš 25 romanų rašytojų iškapstė tris premijų nusipelniusius lietuvaičius, kurie nepatingėjo net su lietuvišku duonos kepalėliu atvykti į Čikagą.

Kai kuriems šis pasirodymas JAV – labai reikšmingas įvykis, nes kažkadais tėvynė nebuvo nepriklausoma, tad konkurso nugalėtojui Petrui Venclovui ištarus žodžius “atvykau iš laisvos Lietuvos” ne vienam sukėlė įvairius prisiminimus. Jie ir paskatino žmones dalyvauti konkurse, kurio dosnumas – laureatui įsteigtas puikus piniginis 5000 dolerių prizas.

Ne dažnai tenka dalyvauti renginyje, kuris susidėtų iš kelių švenčių, tačiau sekmadienį būtent taip ir įvyko.

Šventinę programą poetiškai ir nuoširdžiai vedė Dalia Sokienė. Renginio pradžioje buvo sugiedoti Lietuvos ir Amerikos himnai bei pagerbti mirusieji už tėvynę tylos minute.

Programoje dalyvavo gausus būrelis aktyvių ir svarbių žmonių, kurie paminėjo kovo 11-osios datą bei priminė reikšmingus tos dienos įvykius ir jų svarbą Lietuvos istorijoje. Nuoširdžius sveikinimus išsakė kunigas Jaunius Kelpšas, Saulius Kuprys, „Dirvos“ redaktorius bei literatūrinio konkurso „Tūkstantis metų Lietuvai“ idėjos savininkas Vytautas Radžius ir kiti svečiai.

Renginyje buvo ne tik prisimenama tautos istorija, bet ir paminimi šiuolaikinės tėvynės nuopelnai. Lietuvos Respublikos konsulė Skaistė Aniulienė priminė, kuo pasaulyje svarbi tėvynė ir kokius pasiekimus yra pelniusi (primauja pagal jaunuolių Europos Sąjungoje, kasmet įgyjančių aukštąjį išsilavinimą, skaičių; pagal duomenų siuntimo internetu spartą; plečiasi turizmas; auga lyderiavimas ekologiškų produktų srityje ir t.t.).

Vėliau buvo garbingai paminėta „Dirvos“ laikraščio 95 metų sukaktis. Gi ne kiekvienas laikraštis gali pasigirti tokiu ilgaamžiškumu!

Po to vyko literatūrinio konkurso premijų įteikimas laureatams.

Literatūriniame konkurse dalyvavo 25 autoriai iš Lietuvos, turėję rašyti romanus apie tėvynę. Juos vertino 5 komisijos nariai: Jonas Jasaitis ir Petras Palilionis iš Lietuvos bei Danutė Bindokienė, Stasė Petersonienė, Vytautas Volertas iš JAV.

Petras Buchas, Lietuvių Tautinės Sąjungos pirmininkas, įteikė premijas nugalėtojams. Pirmąją garbingą vietą laimėjo Petras Venclovas iš Kauno, kurio prizą sudarė 5000 dolerių suma. Antros vietos laimėtoja Edita Barauskienė iš Priekulės gavo 3000 dolerių– ji šventėje, deja, negalėjo dalyvauti. Trečiąją vietą laimėjo Violeta Židonytė iš Kauno (KTU gimnazijos mokytoja! – B.B.). Jai buvo įteikta 2000 dolerių premija. Piniginius prizus įsteigė Amerikos Lietuvių Tautinė Sąjunga.

Rašytoja Violeta Židonytė džiaugėsi, kad galėjo atvykti iš Lietuvos į Ameriką ir vaizdžiai pasakojo apie gilius prisiminimus ir tuometinę tvarką tėvynėje, kai laisvė buvo suprantama kitaip. Taip pat prizininkė atvežė į Čikagą savo išleistų romanų ir vaikiškų knygelių, kurias padovanojo lituanistinėms mokykloms.

Pirmos vietos laureatas Petras Venclovas su giliu atodūsiu prabilo: „Atvykau iš LAISVOS Lietuvos…“, ragindamas susimąstyti apie gilią žodžių prasmę. Konkurso laimėtojas džiaugėsi, jog galėjo atvykti į Čikagą ir sudalyvauti renginyje bei dalinosi mintimis su šventės svečiais. Prizininkas visus netikėtai nustebino savo atvežtomis dovanomis „Dirvos“ laikraščiui, o jo žmona padovanojo specialiai į šventę atgabentą lietuvišką gardžios duonos kepalėlį.

Po oficialiosios šventinės dalies visus susirinkusiuosius smagiai linksmino Dariaus Polikaičio „Dainavos“ ansamblio vyrai dainininkai. O po programos gardžiais patiekalais vaišino „Kunigaikščių“ restoranas.

Keturios šventės baigėsi su šypsenomis, teigiamosi emocijomis ir džiugiais susirinkusiųjų pokalbiais.

Kristina Bružaitė

Nuotr. autorius – Gintautas Beržinskas

Atsakymai

Rasa, 2010-03-28 12:32:38

Visad sakiau, kad Mokytoja Violeta šaunuolė darbštuolė puikuolė! Bet aš ją jau asmeniškai senų seniausiai pasveikinau 🙂 Tegaliu pasakyti, kad man labai malonu, kad su ja susipažinau, juo labiau taip juokingai. Ji atėjo pas mane į darbą su reikalais, o aš ir prisistačiau: “Labas, esu Rasa iš Burgio svetainės” :)))) Tai mes ir pasijuokėm, kad jei taip, tai mes beveik giminės :)))))) Puiki moteris. Ir labai labai džiaugiuosi už ją.

Saula, 2010-03-28 18:17:29

Violeta, nuoširdžiai prisidedu prie sveikinimų! Nuostabu!

V., 2010-03-29 02:56:27

Ačiū visiems už sveikinimus. Dar tebesu Čikagoj – daug mačiau, daug regėjau (galima ir naują romaną iš to sukurti!)…daug kalbėjau, iš inercijos net pamokytojavau Čikagos šeštadieninėj lituanistinėj mokykloj – 3 pamokas, bet tuoj grįšiu… nes Lietuvoje, žinokit, daug daug geriau.

nuo SAMPO klasės, 2010-03-30 20:28:29

Sveikinam, Auklėtoja 🙂 per kitą mūsų susitikimą lauksim pasakojimų

Ronaldas, 2010-03-31 17:30:54

Laba diena, p. Burgi. Norėjau jūsų paklausti klausimo apie matematiką. Viename forume įvyko diskusija apie iracionaliuosius skaičius, tai ir iš ten klausimas atsirado: ar įmanoma Pi išreikšti skaičiumi e ar atvirkščiai?

Burgis, 2010-04-01 15:19:44

Ronaldui: puikus klausimas! Taip, galima. Bet aš moku išreikšti tik eilute…

Burgis, 2010-04-01 15:40:15

Dar kartą Ronaldui: kompleksinių skaičių aibėje tas ryšys labai paprastas: e laipsniu (i*pi)=-1.

V.R., 2010-04-02 12:52:33

Sveikinu Mokytoją Violetą!

Man tik labai įdomu, iš kur, kokiais būdais KTU Gimnazija prisirenka tokių neeilinių, ypatingų mokytojų (čia klausimas Direktoriui) ir kur galima gauti paskaityti tą premijuotą knygą? (klausimas autorei).

Kitus jos romanus jau teko skaityti. Patiko. Labai sklandus ir lengvas stilius.

Burgis, 2010-04-02 13:10:37

V.R.: ir aš dar nemačiau tos knygos…