Kiek turi uždirbti ministras?

Pedagogų savaitraštis „Dialogas“ paskelbė apklausą:

Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius uždirba beveik tiek pat kaip ir premjeras, apie 11 tūkst. litų. Jūsų nuomone, tai: a) teisinga; b) neteisinga; c) man nerūpi, kiek kas uždirba.

***

Kadangi „Dialogas“ – šios svetainės partneris (pastebėjote? gerai!), tai ir aš noriu ta tema padiskutuoti…

Pirmiausia, ministras gauna ne tik šią algą, teisingai? Ką dar gauna, tiksliai nežinau ir žinoti nenoriu, nes dar pavydėti pradėčiau… :-).

Antra, mano netolimoje aplinkoje yra gaunančių daugiau, gerokai daugiau!

Trečia, nežinau, kiek ministras yra laimingas.

Ketvirta, nežinau, kiek ministras realiai dirba – tarkime kasdien intensyviai dirba po 10 valandų?

Penkta, švietimas šalyje neprogresuoja – tai ministrą skatinti ar bausti?

Šešta, man nepatinka, kad ministras taip retai dirba vienas. Pavyzdžiui, vienas neatvažiuoja į kokią Kražių mokyklą, iš jos – į Kelmę, paskui – į Tytuvėnus…

Septinta, gal ministras yra gavęs kokių valstybinių ar tarptautinių apdovanojimų ir tai jį skatina labiau nei pinigai? Tai algą verta sumažinti…

Aštunta, visai nežinau, kam ministras tuos pinigus išleidžia. Tikrai nemanau, kad taupo prabangioms laidotuvėms (ne kaip žmogaus, žinoma, tik kaip ministro!…)

***

Jei jau aš tiek daug nežinau, tai stebiuosi ir neatsistebiu, kaip tos kelios dešimtys balsuotojų gali žinoti ir nuspręsti… Tai įžvalgūs!

**

**

Atsakymai

Povilas, 2011-01-24 22:38:40

Tegul ministras gauna dar daugiau – manęs tai nedomina. Bet kodėl aš turiu verstis iš 943 litų pensijos? O ką daryti tiems, kurie gauna kur kas mažiau?

Rimvydas, 2011-01-25 07:25:19

Povilui:

Gana solidi pensija

Kristina, 2011-01-25 07:28:54

Kažkodėl visi pensininkai nori gauti pensijos daugiau nei ministras algos…

Įdomu, jei mokyklos visų darbuotojų algas pradėtų skelbti viešai ir viešai visos mamos ir seneliai nagrinėtų, kodėl tam tiek, tam tiek.

Darth Vader, 2011-01-25 08:35:00

Valdžios vyrų algos turi būti skaičiuojamos labai paprastai: A+B+C, kur:

A: minimali alga, gaunama Lietuvoje, padauginta iš 2

B: 100 litų išlaidos reprezentacijai

C: priedas už tarptautinių organizacijų, žymiausių universitetų (Harvardas, Sorbona…) įvertinimus už pasiekimus profesionalioje srityje. Šis priedas lygus rodikliui A.

Toks skaičiavimas būtų objektyvus…ir vien dėl to niekas jo neįgyvendins.

Burgis, 2011-01-25 09:10:46

Jeigu aš būčiau ministras… Pirma, visų mano asmeninių vairuotojų, automobilių išlaikymo, reprezentacinės išlaidos (išskyrus dideles išlaidas svečiams (viešbučiai, maitinimas…) ir konferencijų, seminarų išlaidas) ir kt. būtų mano atlyginimo dalis. Tada kaip norėčiau, taip važinėčiau, kaip norėčiau, taip save ir savo sritį reprezentuočiau…

Antra, mano atlyginimas būtų „harmonizuotas“ (vakar per radiją aiškino, kaip mes pamėgome šį žodį…) su pensijomis, mokytojų, teisėjų, gaisrininkų atlyginimais… Turi gi pagaliau atsirasti kokia nors valstybės (visų mūsų!) pinigų paskirstymo logika!

*

O dabar nusivilsite… Man atrodo, kad 11 000 Lt „popieriuje“ visam tam, ką parašiau, yra per mažai…

bach, 2011-01-25 09:21:44

ministro atsakomybyje kelių milijardų LTL paskirstymas, jis praktiškai tiesiogiai atsakingas už kelių dešimčių ivairių vadovų darbą, o ne tiesiogiai jo “pavaldume” keli (keliolika) tūkstančių… ir jis gauna 11 000 “ant popieriaus”? galima aišku visas algas indeksuoti pvz. pagal vidutinę ar minimalią algą, bet kokiu atvėju manau, kad reiktų dauginti iš 15 ar 20 kartų, jeigu nori, kad ministras būtų tikrai profesionalus vadybininkas (ir netgi už 20 000 ar 25 000 tikrai profesionalus vadybininkas (vadovas savo srities žinovas su prestižinių universitetų diplomais) dirbtų dėl pašaukimo ar patriotiškumo o ne iš išskaičiavimo…

Darth Vader, 2011-01-25 10:54:24

bach, tai gal mokame ministrui – tik 200 mln. algą? Bet ir tai mažai, nes “keli milijardai Lt” jo žinioje :D.

Alga turi būti daugiausiai 2-4 kartus didesnė nei minimali alga Lietuvoje. Tuomet ministras bus suinteresuotas kelti minimalią algą. Priedo ministras yra politikas, politinio pasitikėjimo pareigūnas ir turi dirbti iš idėjos – tam, kad realizuotų partijos programą ir ją realizavęs, atneštų partijai naujų pergalių. Jei į ministrus einama dėl algos, tai į pečių tokį “ministrą”. Valstybė yra idėja, o ne pinigų dalykla.Dabartinė ministro alga yra maždaug 10.000 litų per didelė, turint omenyje, kiek gauna skurdžiausi mokytojai ar pensininkai ir kokie valdančiųjų “pasiekimai” keliant gerovę.

RD, 2011-01-25 11:08:16

Darth Vader:

Tai gal pasirinkite kažkurį variantą.

Sakote, kad ministras “turi dirbti iš idėjos” ir sakote “Jei į ministrus einama dėl algos, tai į pečių tokį „ministrą“.

Bet taip pat sakote, kad ministro “Alga turi būti daugiausiai 2-4 kartus didesnė nei minimali alga Lietuvoje” ir sakote, kad “Tuomet ministras bus suinteresuotas kelti minimalią algą”.

Taip ir nesupratau, ar iš idėjos, ar už pinigus 🙂

bach, 2011-01-25 11:39:55

Darth Varder: negalima lyginti politiko ri politinio pasitikėjimo pareigūno… pas mus suiformavusi praktika (kas manau nėra labai gera) kad ministras (su retom išimtimis) turi būti iš partijos viršūnėlių… nebūtinai nusimanantis toje srityje bet svarbu iš partijos viršūnėlių… tokiu atvėju aišku alga gal ir gali būti tarkim 1,5 seimo nario algos… bet absurdas būtų ją daryti 2x ar 4x minimali alga, kas iš vis tada eitų į politiką (išskyrus vagis), kam ta atsakomybė ir viešumas už paprasto vadybininko algą…. P.S. bet kiek jūsų komentarus esu skaitęs tai turbūt nereiktų čia su jumsi pradėti veltis į diskusiją, nes kad ir ką sakysit iš manęs komunisto/anarchisto/fašisto nepadarysit 🙂

Povilas, 2011-01-25 12:23:23

Rimvydui 07:25 – kai sumoki apie 700 mokesčių, kiek lieka iš 943 lt? Dar sveikata, prakeiktoji, šlubuoja…

giedrius_m, 2011-01-25 12:27:47

Darth Vader: švietimo ministras NETURI būti suinteresuotas kelti ar mažinti minimalią algą. Tai finansų ministerijos/darbo ministerijos reikalas. Švietimo ministras turi rūpintis švietimu, tos srities finansavimu ir taškas. O ne globaliomis ekonomikos problemomis. Visa valstybės valdymo problema gal ir yra tai, kad visi Seimo, vyriausybės nariai yra išlaikomi iš biudžeto, todėl suinteresuoti jį surinkti didesnį.

Ministras, dirbantis už 2-4 minimalias algas, bus prastas srities specialistas. Neturės vadybinių įgūdžių arba turės dalinti savo dėmesį švietimo sferai su kitais darbais. Arba plaus pinigus. Čia kaip pasakojimai apie automobilių šiukšlynuose dirbančius žmones, kurie negaudavo algos keletą mėnesių, bet pareiginai eidavo į darbą ir gerai gyvendavo…. Iš išvogtų detalių. O firma vos vos sukdavosi… Man geriau ministras, gaunantis normalią algą negu ministras, turintis pašalinių interesų ar rūpesčių.

Kiek gauna skurdžiausi pensininkai – ne ministro reikalas. Kiek gauna skurdžiausi mokytojai – ministro. Ir net alternatyvos aiškios: Atleisti kažkiek % mokytojų koncentruojant moksleivius mažesniame kiekyje mokyklų, tuo pačiu pakeliant algas kitiems. Kuris ministras tam ryšis? Tik politinis savižudis. Beje, greičiausiai nukentėtų būtent tie patys mokytojai, kurie dabar gyvena skurdžiausiai.

D., 2011-01-25 12:47:40

Kristinai: tai kad mokykloms (ir ne tik joms) jau privaloma skelbti savo darbuotojų uždarbius internete. Ir tai daro pakankamai daug mokyklų.

TB, 2011-01-25 16:29:05

Lietuvoje yra daugybė visokių smulkių įstaigėlių (centrai, agentūros, tarnybos, komisijos, …) su savomis buhalterijomis, kur sėdintys karaliukai gauna daugiau už tą ministrą, o darbuotojams mokami 1000 Lt atlyginimai. Reikėtų aiškiai apibrėžti tvarką tokiame lygyje, ministrai jau seniai sutvarkyti.

Dainius, 2011-01-26 17:01:42

Šiame kontekste pridėkime dar ir tai, kad kai kurie ministrai gauna ir seimo narių algą, ty dvigubą atlyginimą. Šis kazusėlis lig šiol dar yra nesutvarkytas. Vat čia tai, valstybės lėšų švaistymas. O didysis taupymo kombinatorius Kubilius šioje vietoje kol kas neinicijuoja jokių pakeitimų.

sh, 2011-01-27 15:06:17

Sutikčiau su kai kurių nuomone, kad ministrų alga gali būti didelė ar net labai didelė. Juk yra daug žemesnės grandies valdininkų kurie gauna algas, priedus ir t.t. Arba rajono meras perka automobilį valdišką už 200 000lt, bei dar turi akcijų keliose įmonėse kaip šiukšlių išvežimas, statybos įmonės, ir tos įmonės netikėtai laimi visus konkursus..

nuoba, 2011-01-27 19:33:36

Atlyginimas turėtų būti siejamas su valstybės atlyginimų vidurkiu, ministerijos pasiektais rezultatais, korupcijos lygiu. Ir maksimalus informatyvumas ir viešumas (tai ne MINISTRO, o MŪSŲ pinigai, todėl skaičiuoti privalome).

Rytas, 2013-05-13 10:16:57

Uz ka dykaduoniams moketi, retai jie buna darbe, daugiausia 2-3 MMA.