-
„Šiandien bus dušna“, – sako gydytoja medicinos seseriai. Gydytoja už mane dvigubai jaunesnė, ir man nejauku. Nenoriu, kad ji mane gydytų…
-
Seimo narys A.Valinskas reklamuoja TV sezono pradžią. Viskas teisėta! O man nejauku…
-
Valstybė skyrė 200 000 Lt kaip pagalbą Rusijai kovoje su gaisrais. Apie tai diskutuojama. O man nejauku… Gal tiek galėjo skirti ne valstybė, o vienas kuris nors mūsų milijonierius?
-
Apskritis panaikino. Panaikino?! Man šiurpą kelia toks panaikinimas…
-
Šiemet į mokyklas ateis 22 000 mažiau moksleivių. Siaubingas skaičius!
-
Per TV žemaičiai kalba puskalbe – nei žemaitiškai, nei lietuviškai, o prasčiokiškai. Kas juos mokė? Kodėl jie nesimokė? Juk tokie jauni!
***
Kodėl taip sparčiai mažėja norinčių mokytis, tobulėti, daug imti ir dosniai atiduoti? Jūs mane gąsdinate, mano gentainiai! Jokie pinigai, jokia pramonė ar prekyba mūsų neišgelbės, jei neliks spyruoklės žmoguje… Jei kas nors klausytų, skaitytų, aš galėčiau nemokamai perduoti paveldą – ką ir kaip turi daryti žmogus, kad visą laiką būtų žmogus. Šiaip ar taip – nemažai jau metų man, nemažai…
Atsakymai
Jurate, 2010-08-13 11:04:38
Taip, mazeja besimokanciuju, zingeidziu, daugeja visokio sou, kico, lengvo pragyvenimo siekianciu. Bet yra ir daug doru, issimokslinusiu jaunu zmoniu. Tuo reikia dziaugtis.
MariusM, 2010-08-13 11:35:08
Jūrate, taip- yra, bet deja ne dauguma. Reikia džiaugtis, kad (dar?) yra.
Justinas, 2010-08-13 13:08:54
O tegul nemeluoja. Ši Juratė yra klozetė. O ,,MariusM” yra onutė.
zyle, 2010-08-13 23:58:37
na, dėl pagalbos Rusijai, tai aš nesutinku su Burgiu. Kai bėda, juk negali laukti, kol koks milijonierius susimyles. tuo labiau mūsų milijonieriai. Jie geriau dar vieną namą, vilą nusipirks. O dėl “dušnumo”, tai gal nereikia labai pykti. Na, pasitaiko. Aš irgi kartais pasakau duchofkė vietoj orkaitė. Ir ką? Ir nieko. Sėkmingai mokytojauju. Ir netampu kvailesnė.
Tik jau neperdĖkim. Nes yra daug labai svarbių dalykų. Ir gražių.
Burgis, 2010-08-14 08:03:06
Zyle, zyle, mokytoja, mokytoja! Jūs, be abejo, žinote, kad yra liga ir yra ligos simptomai. Kartais liga dar nepastebima, pastebimi tik simptomai. Apie juos ir parašiau…
-
Dėl paramos Rusijai – Jūs nesupratote. Tai tokia suma, kurią netinka minėti tarpvalstybiniuose santykiuose. Žmonės gali tokias sumas skirti kam nors, valstybės – irgi gali, bet tik ne kalbėti, rodyti tai kaip pagalbą. Nes tai labai jau „neskani“ politika.
-
Jei išgirsčiau Jus pasakant duchofkė, kaip mokytoja Jūs man nustotumėte egzistavusi. Tai mąstymo vėžio simptomas. Kodėl turėčiau tikėti, kad išmokote visko, ko mokytojai reikia, jei net kalbėti neišmokote? Kodėl turėčiau tikėti, kad kritiškai vertinate savo poelgius, darbą, jei nekritiškai vertinate net buitinę kalbą? Ir kodėl turėčiau tikėti, kad taip nekalbate su savo moksleiviais? O jei kalbate, tai jau visai pražūtis: 1) taip kalbės ir moksleiviai; 2) jie visą gyvenimą prisimins, kad taip sakė ne bet kas, o mokytoja; 3) jie bematant supras, kad niekas nieko neturi stengtis daryti gerai; duchofkė, dušna, dokUmentas – ir važiuojam! Viskas gi apytiksliai: pavogei = pasisavinai, pamelavai = nuslėpei tiesą ir t.t. Nenoriu, kad mano anūkėliai gyventų apytiksliame pasaulyje, nenoriu! Jei jiems kas nors gyvenime pasakys „aš tave myliu“, tai turi būti taip tikslu, kaip įrėžta deimante!
*
Matote, kaip toli viskas siekia?
Ursus, 2010-08-14 09:15:02
Del pagalbos taikliai pastebėta. Dėl kalbos – nesutikčiau. Svarbu ne komunikacijos forma, o supratimas. Svarbu tai, ka nori pasakyt, o ne tai, kaip sakai. Ir jei lengviau tai pasakyt svetimizmais barbarizmais ar keiksmažodžiais, tai kam vargti ir rizikuoti, kad tavęs papraščiausiai nesupras? Mokytoja turi būti visų pirma išgirsta, suprasta, jai turi būti suteiktas pagarbos ir pasitikėjimo kreditas, kad po to ji galėtų atlikti savo švietėjišką misija ir įdiegtų, kas šiuo metu yra teisinga ir kas ne. Vargu ar visada tam padeda dogmatiškas ir šventeiviškas požiūris į “teisingus” dalykus. Kalba kuria ir keičia žmonės, o ne kalbininkai. Ir naujadarus priima arba ne žmonės, kuriems jie skirti. Jei man gražus ir suprantamas žodis “modemas”, kodėl aš jį turėčiau vadint “vartikliu”? Kodėl pieštuką vadiname pieštuku, o ne alupka, kaip pageidavo senolis Jablonskis? Kaip bebūtų gaila, visur yra išlygos. Idealus matematinis modelis yra teisingas tik popieriuje. Veikia tik kompiuteryje. Realybėje be išlygų jis neveikia. Ar norėtumėte, kad jūsų anūkai gyventų ir mąstytų kaip kompiuteriai? Juk tik ten viskas idealiai suriktuota pagal idealias taisykles. Norėtusi tikrai, kad viskas būtų tikslu ir teisinga, bet juk taip niekad nebuvo ir nebus. Išsilavinimas – tuomet, kai žinai taisykles. Išmintis – tuomet, kai žinai išlygas, t.y ribas, kuriose tos taisyklės veikia.
loreta, 2010-08-14 14:07:53
Na,kalbai irgi reikia atostogu. Nemanau,kad mokytoja zyle pamokose sako ta duchovke. O buitiniam lygmeny ko gi neatsipalaidavus. Tuo labiau kad bendrine kalba, sutikim, yra dirbtinoka, sukurta, juk gimtoji tai tarmes, dialektai ir laisve kalbeti is vidaus, naturaliai. O cia jau visko pasitaiko, ne tik duchovkiu… Jusu kategoriskumas gasdina, bet kartu ir isprovokuoja:)
Burgis, 2010-08-14 16:39:19
Ursus: nuo pieštuko iki duchofkės – ilgas kelias…
Loretai: mano žmona nustebtų sužinojusi, kad aš jai ištikimas tik darbo metu… :-). Yra dalykų, kuriems atostogos nenumatytos.
Lio, 2010-08-14 18:45:41
Duchofke? Esu Londone ir labiausiai erzina(jaudina) , lietuviu blevyzgos. Vienas zmogus, manes paklause, kodel tu taip nemyli rusu. Jam atrodo, kad , jei nesikeikiu rusiskai…. . Kaip ir mano uosvis, vis SKAITO ,KAD… .
ACIU, PRASAU, ATSIPRASAU, LYGINTUVAS…..
P.S. Ursus? Jei pasakyciau is F… raides, irgi atrodytu normalu? Vis prisimenu ta 12 kedziu, apie oho, ochocho. Kam tie zodziai reikalingi? Pasakei, kad na… ch… tak nach.. ir viskas aisku. Ar ne , Ursus. EASY? Ir visiems aisku.
Ursus, 2010-08-14 20:54:31
Lio, why not? 🙂 Jei tik tai pades pasiekti norima rezultatą. Armijoje tai buvo gana efektyvus budas bendraut. Netuščiažodžiaujant. Galim didžiuotis turedami labai vaizdinga ir archaišką kalba, tačiau tai nereiškia, kad ja naudotis yra labai patogu visais gyvenimo atvejais. Galbūt todėl tų mongoliškų nemalonybinių žodelių vartojimas su visais emociniais atspalviais taip paplites tiek mus tiek pas rusus, o visai ne todėl, kad esam vyžočių baudžiauninkų tautos?
Lio to Ursus, 2010-08-14 21:27:46
Kokioj armijoj? Su kuo bendrauti? Apie ka, kalbeti? Su duchofkem, kaldrom ir cainikais? Maikem, triusikais ir bachurais su tiolkom? Trolikais , verchais ir zontikais. Cirkas.
P.S. Atleiskit, jei nezinau visu, TU, UNIVERSALIU, su visais atspalviais , zodeliu. Atsiprasau.
loreta, 2010-08-14 22:25:01
Ai, gincytis su tokiais fainuoliais butu jau grynas sofizmas:)
Ursus, 2010-08-14 22:28:09
Tarybineje armijoje, Lio, tačiau nemanau, kad lig šiol nenugalėtoje tautinėje armadoje yra esminiai pokyčiai šiuo klausimu. Aš puikiai suprantu, kad visi šie barbarizmai tiesiog sprogdina ausis žmogui, kuris vos tik išmokęs suprasti žodžius miegojo po antklode, gėrė arbatą iš arbatinuko, užkasdamas mamos sausainiais, keptais orkaitėje, jo draugai buvo tik geri vaikinai ir kuris jau darželyje žinojo, kad telyčia yra ne mergina, bet karvės dukra :). Viskas gražu, bet man kažkodėl atrodo, kad jus piktina ne tiek žodžiai, kiek tai, kad esate priverstas būti aplinkoje, kurioje vartojami tokie žodžiai. Deja, taip kominikuoja ir supranta vienas kitą didesnė dalis tautos. Ar jūs nusiteikes tik pasmerkti ir atsiriboti nuo tos dalies ar vistik turit minčių ir idėjų kaip tai pakeisti, na, sakykime kad ir per kokius artimiausius 10 metų? 🙂
Lio to loreta, 2010-08-14 22:29:31
Ar Jums labai patinka keiksmazodziai ir ……
Lio, 2010-08-14 22:33:04
dar. Prisiminiau MOKYTOJA, kuri ieskojo anekdotu, apie Lietuvos partizanus. P.Burgis, ja gyne, …….. Nieko cia nepakeisi, deja…
V.R., 2010-08-14 22:35:30
Kažkas nesuprantamo. Man atrodo, kad didžioji tautos dalis kaip tik gyvena be čiainikų ir duchofkių. Bent jau dauguma mano giminių ir pažįstamų, o jų turiu labai daug.
taigi, kuri tautos dalis didesnė, galima pasiginčyti.
P. Burgis kalbos kultūros, kalbos jausmo prasme yra beveik tobulas. (Ar pastebėjot, gerb. B.B., kad čia jau giriu jus?)
Lio to Ursus, 2010-08-14 22:52:55
Nepykit. Toj Sovietinej kariuomenej buvau fasistas, nes nesikeikiau. Gavau naujoku, juokinga, bet jie buvo gruzinai, . Jie nieko nesuprato. kol nepradejau keiktis. (papasakojau, ta anekdota, apie tarybini majora ir bezdzione , bandancius nuskint banana).
Dar geriau. Tapau kopmjaunimo srkretorium, nes nenonerau gauti i galva. Turejau buti delegatas i X kelinta suvaziavima, bet.. pabande pasodinti. Nevaziavau. Nekenciu , atsiprasau, zodzio – komunikuoja. Cia Venclova- komunikuoja. As – bendrauju. Bet, kai did dalis Lietuvaiciu, keikiasi, kaip …. , ir tai, vadinti… . PO VELNIU, Tetis buvo direktorius, Mama – Valgyklu tresto vyr. ekonomiste, bet ( miegojo po antklode, gėrė arbatą iš arbatinuko, užkasdamas mamos sausainiais, keptais orkaitėje, jo draugai buvo tik geri vaikinai ir kuris jau darželyje žinojo, kad telyčia yra ne mergina, bet karvės dukra :). Mes klausem QUEEN, Led Zeppelin, SPARKS ir STYX, o cia, kazkas, kalba apie komunikacija? Pakeisti mastyma? Kad ir per 10 metu? Suprantat angliskai? ar ne? COMMON SENCE.
P.S. Esu alergirkas ir rusiskiems ir angliskiems keiksmazodziams. Ypac. AS SKAITAU, KAD……
Lio to V.R., 2010-08-14 22:55:22
Todel. as Ji ir gerbiu. Nors pasiunte, mane velniop, bet skaitau. Ir LABAI TUO DZIAUGIUOSI.
Lio to V.R., 2010-08-14 22:57:05
O tai , niekas giminej, nesako, AS SKAITAU, KAD…….
Ursus, 2010-08-14 23:03:11
V.R., manau, kad tai puiku, jei taip jums atrodo. O aš kaip tik dažniau susiduriu su čainikais, vienok tai manęs neslegia, nes matau šiokią tokią pažangą į teigiamą pusę. Kita vertus, kartais net nusijuokiu išgirdęs kokį nors negirdėtą “nelietuvišką” darinį. Pvz. ar žinote, reiškia žodžiai bovelna arba pilnioja? Juos nuo senų laikų vartoja dzūkai. Man skamba labai egzotiškai, nežiūrint tos pačios slaviškos žodžių kilmės, kaip ir duchovke 🙂
Lio to Ursus, 2010-08-14 23:07:32
Zinau, ka reiskia, KNIUISIUS. Ka, tai turi bendro su keiksmazodziais?
Rasa, 2010-08-14 23:15:18
Skaitau ir galvoju- Wtf, apie ką jūs čia visi… Ursus gana teisus. Ar manot, kad jei taip galvoju (kartais ir pasakau), būčiau bloga mokytoja ar nepatikima darbuotoja? Tiesiog viskas savo vietoje savo laiku 🙂
Štai sūnui padėjau pasiruošt kalbėjimo įskaitai apie kalbos ypatumus, mokytojos buvo sužavėtos. Ir genių birbinimu ir rusicizmais ir jaunimo žargonu bei mūsų, senių, citatomis iš “mūsų” laikų kūrinių.
Svarbiausia- susikalbėti. Kad galėtum susikalbėti, dažniausiai turi su žmogum kalbėtis jo kalba- angliškai, rusiškai, tarmiškai, kaimiškai, žargonu ar intelektualiai ir t.t. :))))))) Žinot, tobula “intelektuali” kalba kartais skamba baisiau už jaunimo “fakizaurą” ir visokias točkes, skarvadas ir pan.
Na, aš nesu tobulai kultūringa kalboje, bet dėl to tikrai nesu nepatikima ir nesu bloga darbuotoja, o mokytoja aš būčiau išvis nepakartojama! Jau nekalbant apie tai, kad esu puikus žmogus ir šiaip :)))
V.R.: aš tai pastebėjau, kad giri, bet ne per saldus tas kompotas… 😛
V.R., 2010-08-14 23:18:55
Rasa. Tamstos kompotas – nuolat. Mano tik pusė cukraus gabalėlio, ir tik šįkart. Nes šiaip jūs abudu su Svetainės Bosu -tokie konditeriai!
Lio to rasa, 2010-08-14 23:28:23
Gal as ir konservas. Bet. NESIKEIKSU ir sunus atpratinsiu, nors ir siaip, kiek zinau, is ju saipomasi, kad nemoka ‘zmoniskai, kalbeti. Neturit problemu su keiksmazodziais, Jusu valia. O as alergiskas.Nors isaugau tarybinej mokykloj. Skaitykit, kad, naudokit duchovke ir siuskit ant triju raidziu. Jums gerai? Uzjauciu, bet suprantu. Svarbu pasiteisinti, ar ne?
Rasa, 2010-08-14 23:32:00
V.R: O “Svetainės Bosu”- saldi plakta grietinėlė desertui, vyruti… 😀
Lio, 2010-08-14 23:33:34
Siaip, pradzia, buvo p.Burgio. Parase – IDEALIAI. PAGARBA.
Mazai – Talentingu – Lietuvoj. ACIU.
Ursus, 2010-08-14 23:37:22
Su keiksmažodžiais tai neturi nieko bendra, nebet tai, kad tai importuoti žodžiai. Na kniuisius, itariu, yra tas pats kas kuisis. Žemaitiškai. O bovelnos fabrikas buvo Alytuje. Didžiausias Europoje, kol nebankrutavo. Dzukeliai ne saugo,stebi, bet pilnioja.
Rasa, 2010-08-14 23:37:40
Lio: tai ko tupite tam Londone? Būtumėt Lietuvoj, būtų vienu talentingu daugiau…
Ursus, 2010-08-14 23:43:11
Va, Rasa tikrai įnešė žavesio i diskusiją :). Ar pastebėjot, kokia nuostabi naktis už lango?
P.S. Tikiuosim neprikelsim Burgio ir neišvaikys jis čia mūsų…
Ursus, 2010-08-14 23:57:08
Lio, Burgis kalbėjo ne apie talentų trūkumą. Jis pergyveno dėl motyvacijos trūkumo. Kodėl žmonės nenori tobulėt, o pasiduoda pasiektos elementarios buities siekimui ir jos įtakai. Kuomet noras skaniai valgyti ir saldžiai miegoti nustelbia norą tobulėt ir nestovėt vietoje. Bent jau aš taip supratau…
Rasa, 2010-08-15 00:04:54
Ursui: mieste už lango naktis nelabai puiki, pas mane labai taikosi įskrist visokie dideli sparnuoti, bet ne paukščiai, jei langą pilnai atidarau, bet… va ką tik grįžau iš kaimo, tai ten… Jau kad klykauja žiogai!!! (Čia Rasa prisiminė saldžius kompotus ir laiku nustojo kalbėti… :))))))))
Ursus, 2010-08-15 00:19:22
O as kaip tik kaime. Ir nieko baisaus tie dideli ir sparnuoti. Ne tokie jie dideli ir ne tiek jų daug, kad užstotų žvaigždes. 🙂
V.R., 2010-08-15 00:52:27
Rasai. Na, kada gi tuos saldžius kompotus sirupus virti, jei ne vasarą, bet jūs tai jau nuolat. Net pagalvoju kartais, kad gal Burgis jums kokią algą moka( :p).
Turėtų.
Burgis, 2010-08-15 10:52:04
Na, jūs mane pritrenkėte! Nemiegate naktimis?! Juk rašiau, kad „…rugpjūtį įvykti negali, kas įvyksta pavasariui siaučiant…“
Bet, po galais, kaip tai atitinka D. Keruako knygos „Kelyje“, kurią dabar skaitau, dvasią! Apie ją parašysiu atskirai, kai Mildutė išvažiuos. Dabar tik perfiltruoju per save kibirus vandens… Ir keiktis norisi. Išradingai. Mėgstu tą matematinį keismą: „Tri gospodi matj v kvadrate!“
zore, 2010-08-15 11:09:28
O aš dendrologinį: “Thujopsis dolabrata!”
Gražus tas augalėlis, rytinis tujenis, bet lotyniškas pavadinimas riebiai skamba…
Rasa, 2010-08-15 12:04:55
Lio: ačiū už užuojautą 😉 Sakot, suprantat? Ne, juk tikrai nesuprantat! 🙂 Na, aš ne “skaitau”, paprastai aš “manau” ir kai kurie netaisyklingai vartojami žodžiai ir man rėžia ausį 🙂 Man labiausiai nepatinka, kai klausia “kelinto šiandien?”. Visada perklausiu “Ko? dieno?” 🙂
Ir… aš tikrai nesiteisinu 🙂 Nėra nei ko, nei prieš ką 😀 Esu pakankamai laisvas žmogus kalbėti kaip noriu, galvoti ką noriu ir elgtis, kaip man patinka. O jau tai, kaip tai supranta žmonės- tai jų problema, teisintis neturiu ko 😉 Galiu nebent pasakyti- “Papūskit jūs man visi į uodegą…” ir… nusijuokti :)))))))
Beta, 2010-08-15 12:39:55
reikia kovoti su TV. Ten laidų vedėjai tyčia ar ne vartoja rusiškus žodžius. O juk jie mokslus baigę, pačią tikriausią lietuvių kalbą įsisavinę geriau nei mokytojai. Gal jiems moka už tai? Net Deivis dainoje užstaugia “ura”. Grūzinti, molodec ir t.t. tapo įprasta. Mokiniai tiesiog negali išreikšti savo minčių be žodžio “karoče”. TV diktuoja madas. Tad gal mokytoja, sakydama “duchovkė” yra labai moderni? Mokiniai iš mokytojų reikalauja labai daug, kontroliuja, stebi, ar gerai vedama pamoka; gabus jaunimas, kritiškas, tik ne sau, ir kaip jie viską spėja? Kai buvau mokinė, aš neskirdavau tiek daug savo laiko mokytojų darbo ir charakterių analizei. Neįdomu. Nors buvo “tie” laikai, bet savo laiko neskirdavau tokiems menkiems dalykėliams, nieko iš kitų nelaukiau, viską turėjau ir norėjau pasiimti pati. Juk buvo ne tik mokytojai, buvo ir bibliotekos.
V.R., 2010-08-15 16:30:23
Ne, nepūsim į uodegą. Pernelyg intymu 😛
Rasa, 2010-08-15 20:19:22
V.R. Ištvirkėlis! 😀 Intymios mintys mat jam galvoj! :)))))))
V.R., 2010-08-15 22:51:15
Taigi pati prašėtės papučiama, o ištvirkėlis, mat, aš! Na jau tos moterys!
Rasa, 2010-08-15 23:03:25
V.R.: tai sakot (o gal vis tik “tu” sakom? 🙂 tos moterys! Nežinau, kaip tie vyrai taip sunkiai jas supranta… Kaip anekdote… :
***
Vaikštinėdamas po pajūrį banglentininkas skundžiasi mažomis bangomis:
– Dieve, visada buvau geras, paisiau dešimties tavo įsakymų, stengiausi vykdyti tavo valią. Gal galėtum padaryti dėl manęs vieną dalyką?
Dievas nusišypso ir sako:
– Prašyk bet ko.
– Nuostabu. Gal galėtum pastatyti tiltą iki Havajų? Sėsčiau į automobilį ir greitkeliu nudumčiau pašokčioti per bangas.
Dievas liūdnai palinguoja galvą:
– Per sunku. Prašyk ko nors kito.
– Tiek to, – sutinka banglentininkas – padaryk taip, kad suprasčiau moteris.
– Taigi apie tą greitkelį, – atsidūsta Dievas. – Dviejų ar keturių eilių?
giedrius m, 2010-08-15 23:30:20
Padėti Rusijai reikėjo.
Kai dega kaimyno namas, kibirą skolini, o ir pats šoki vandeni nešiot. Bet, kadangi givename demokratinėje valstybėje, turime įkainuoti tą skolinimą.
sonata, 2010-08-17 11:27:58
o man gražu, kai kaime sako :”ko vėpsai kaip palivonas” arba “ko išsiviepei kaip blišine”. (Verčiu, jei kas nežino: palivonas – puodynė, o tas kitas daiktas- atpjauta konservų dėžutė:) Savo laiku mokytojai su tais barbarizmais “kariavo” – na nunyko jie savaime be jokių karų. Kiekvienai kriaušei savas laikas:)
Mykolas Okulič-Kazarinas, 2010-08-18 13:36:24
Sutinku: keli šimtai tūkstančių – juokinga suma valstybei. Tokia pagalba galėtų būti matuojama milijonais. Bet mane nustebino kitas dalykas: kažkurį vakarą pranešė, kad esą „svarstoma dėl pagalbos Rusija suteikimo“. Ar tai reiškia, kad vėlų vakarą valdininkai ar politikai kažką svarsto? Ar tai reiškia, kad svarstoma kelias dienas? Manau, kad Prezidentė ir kiti valstybę atstovaujantys asmenys galėjo pasiūlyti pagalbą nieko nelaukdami.
Milijonai išleidžiami visokiems mokymams, pratyboms, pasiruošimams ekstremalioms situacijoms. Štai reali ekstremali situacija.
Padėkime žmonėms, išbandykime savo galimybes, įgaukime tarptautinio bendradarbiavimo ekstremaliose situacijose patirties, parodykime kaimynams, kad norime gero jiems.