Kam ta balta marškinių juostelė pakaklėje? Tam, kad žinotum – jis kunigas. Jis turi būti matomas, jis nori būti matomas.
O mokytojai – nematomi… Žiūriu į mokytojus seminaruose ir galvoju: ar suprasčiau gatvėje, parduotuvėje, autobuse, kad jis mokytojas? Žinoma, ne! Tai gal reikia uniformos?
*
Seniau miestelyje trys žmonės buvo svarbiausi: kunigas, gydytojas ir mokytojas. Vienas rūpinosi siela, kitas rūpinosi kūnu, trečias rūpinosi protu. Jų pastangomis ir būdavo sukuriami tie, kurie visų vadinami žmonėmis.
*
Dabar kunigas matomas, mokytojas – nematomas, o gydytojų yra ir tokių, ir kitokių… Apie gydytojus – kitą kartą.
Kodėl kunigas nori būti matomas?
-
Jis yra puikiai išmokęs tai, ką teigia kitiems.
-
Jis žino, kad jo pozicijos, teisumo negalima patikrinti jau porą tūkstančių metų.
-
Jis žino, kad yra tų, kurie tiki besąlygiškai, fanatiškai: Dievą ir jį (Dievu ir juo; į Dievą ir į jį…).
-
Jis mėgaujasi pranašumu prieš kitus išsilavinimu, buities pranašumu, gyvenimo užtikrintumu.
-
Jis rodo, kad valdo intymiausią jūsų gyvenimo sritį – tikėjimo sritį, gimimo, gyvenimo ir mirties prasmę.
*
O mokytojas?
-
Jis drovisi savo neturto, savo pažemintosios pozicijos visuomenėje, iš kurios beveik nebeįmanoma išeiti.
-
Jis bijo, kad kas nors pastebės jo neišprusimą, elegancijos stoką.
-
Jis vengia kaltinimų už visus neišmanėlius moksleivius, lyg jis būtų juos susikvietęs ir sugadinęs.
-
Jis bijo pažeisti švietimo hierarchiją, pasakyti daugiau, nei jam leista, pasielgti kitaip, nei iš jo reikalaujama.
-
Jis nebetiki savo darbo prasmingumu, nes visuomenė jam jau parodė jo vietą…
***
Kas užsivilks uniformas, Mokytojai? Metai kiti ir aš jau būsiu dimisijoje. Bet gal dar spėčiau užsivilkti prašmatnią uniformą, praeiti pavasarėjančio Kauno gatve ir parodyti – Mokytojas yra ne žemiau policininko, gaisrininko, muitininko… Mokytojas yra Seimo narių, ministrų mokytojas, gydytojų ir kunigų mokytojas. Patikrinčiau, kiek nepažįstamų moksleivių ir moksleivius turinčių tėvų, senelių su manimi sveikintųsi. Dar sveikintųsi…
Atsakymai
Burgis, 2014-02-07 09:25:34
Įvertinkite…
Edita, 2014-02-07 12:19:47
Man tiesiog smalsu, ar kuriuo nors istoriniu laikotarpiu Lietuvoje mokytojai dėvėjo uniformas? Mano senelis buvo mokytojas, tuometės kaimo pradinės mokyklos vadovas. Leidau ten vasaras ir užaugau su požiūriu, kad mokytojas – LABAI garbinga profesija. Šį požiūrį lėmė tikrai ne asmeniniai dalykai, o gyvenvietės žmonių požiūris. Net kai senelį laidojo, karsto nešikai niekieno neprašomi su visa procesija užsuko prie mokyklos, ir pastovėjome atsukę į mokyklos paradines duris. Ir visi jį vadino ne vardu, ne pavarde, o Mokytoju, iki mirties. Aš nebuvau susiprotėjus senelio paklausti daugelio dalykų, jau nekalbant apie uniformas, bet dabar pasidarė smalsu, nes jo – dar gimnazisto nuotraukose neprisimenu, kad būčiau mačiusi uniformuotą mokytoją.
Rasa, 2014-02-07 12:30:25
Visuomet buvau prieš uniformas 🙂 Man nepatinka būti įspraustai į rėmus. Bet kokius. Nors aš darbe irgi šiek tiek “uniformuota” 🙂
Burgis, 2014-02-07 12:47:24
Rasai: aš irgi esu kategoriškai prieš uniformas!… Kol visokie pašlemėkai nepradeda tyčiotis.
petras, 2014-02-07 13:36:02
tai uniformos tik padės tyčiotis 🙂 juk iš kart bus žinoma, kad žmogus dirba mokykloje 🙂 dabar gi gatvėje gali sakyt, kad pvz. yra daktaras arba policininkas 😉
Burgis, 2014-02-07 13:42:08
Petrui: tai va, ir Jūs ten pat… Taigi aš ir mokau Mokytojus parodyti prasčiokams, neišmanėliams, kas yra kas valstybėje. Mokau pasirengti ir parodyti, mokau turėti, ką parodyti… Aš nesigėdiju, kad esu Gimnazijos direktorius! Esu įsitikinęs, kad esu geras geros Gimnazijos direktorius, todėl visuomenėje jaučiuosi aukščiau už plebėjus. Arčiau aristokratų.
sonata, 2014-02-07 14:11:34
Pirmiausia – vis mes žmonės. Tik paskui jau kažkokios profesijos atstovai. O žmogiškumo negali nei sumažinti, nei padidinti uniforma. Į pareigoti – gal menką dalį. Negelbėja tos baltos juostelės pakaklėje nei nuo ištvirkavimo, nei nuo piktadarystės, jei sutana dengia nežmogų. Šiandien kabinete viena labai mano gerbiama mokytoja apsiverkė – “Įsivaizduojat, pirmą kartą per trisdešimt darbo metų porelė mano buvusių mokinių pakvietė į savo vestuves, nors esu jiems niekas”. Klystat, Mokytoja. Bet kas į vieną reikšmingiausių asmeninių švenčių nekviečiamas.
Burgis, 2014-02-07 14:48:45
Sonatai: ir aš pasigirsiu: kadaise mes su žmona buvome vieno buvusio gimnazisto vestuvėse (na, ne pokylyje, o ceremonijoje…), o dabar štai jis dosniai parėmė gimnaziją…
ak, 2014-02-08 09:42:03
Carinėjė Rusijos imperijoje visi valstybės tarnautojai, taipogi ir mokytojai turėjo griežtai nustatyto pavyzdžio uniformas atitinkančias jų padėti pagal rangą.
Smetoninėje LR ir sovietinėje LR uniformų mokytojams lyg ir nebuvo, bet buvo ganėtinai griežti aprangos reikalavimai mokytojams ir mokytojoms. Tamsios spalvos kostiumas, balti baltiniai juodi nublizginti pusbačiai, tamsios spalvos kaklaraištis ir skrybėlė vyrams. Tamsios spalvos kostiumėlis – sijonas ir bliuzė – moterims.Jokių prašmatnių šukuosenų, mini sijonėlių ar ryškiai nudažytų lūpų. Kaip pasakojo man tokia a.a. mokytoja Julija, smetonos laikais mokytojas atėjęs į pamokas nevalytais batais, nelygintomis kelnėmis, nenusiskutęs ar kitaip netvarkingas galėjo būti direktoriaus išvarytas iš pamokų ar net atleistas iš darbo. Tas pats lietė ir mokytojas moteris jeigu jos ateidavo į mokyklą netvarkingos. Neblaivus mokytojas negalėjo pasirodyti ne tik darbe bet ir šiaip viešoje vietoje – toks būdavo atleidžiamas iš karto. Taipogi mokyklos teritorijoje nei mokytojai nei mokiniai negalėjo rūkyti.
sonata, 2014-02-08 10:16:41
Šeimininkui: tai juk Jūsų ir tinklalapio moto: “Gilėj ąžuolas miega – žinau!”. Išpuoselėjot ąžuolą, tai va ir jo prieglobstis. O mano Mamutė, paprasta kaimo moteris, mums su broliu sakydavo: “Jeigu nori būt laimingas, laimę nešk kitam – o tada ji paslaptingai grįš ir tau pačiam”. Nežinau, gal tas paprastas tekstukas iš savo laiku madingų “Atminimų” albumiuko. Bet kas nesudėtinga, dažnai būna labai reikšminga.