Per atostogėles pasiekiau visų laikų rekordą: per keturias dienas iš eilės aplankiau keturias Lietuvos mokyklas tolimuose šalies kraštuose, surengiau keturis seminarus. Įspūdžių – iki kaklo! Bet visose mokyklose daviau konfidencialumo įžadus, todėl papasakoti galiu nedaug…
*
Pateikiu jums dviejų testukų, kuriuos atliko dviejų mokyklų (J ir K) mokytojai, rezultatus. Pirmasis testukas panašus į mano čia jau skelbtą dainelių testuką penktokams. Reikia vienu dviem žodžiais pratęsti kiekvieną frazę:
*
1. Pasėjau linelį ant…
2. Gėriau, gėriau, pamečiau…
3. Už Raseinių, ant Dubysos…
4. Tegu tavo vaikai eina vien takais …
5. Mūsų dienos kaip šventė, kaip žydėjimas …
6. Aš papuošiu žirgo galvą…
7. Tūkstantis žingsnelių lig …
8. Nuo saulės suskeldėjo lūpos, prisirpo …
9. Šalčių pramonės su ledais …
10. O tu man atsakai stovėk kaip stovi …
11. Seku, seku pasaką, vilkas rijo …
12. Bėga žalčio vaikai …
13. Išsisupus plačiai vakarų …
14. Kur lygūs laukai, snaudžia …
15. Ant marių krantelio statyčiau…
*
Pamenate, rašiau, kad mokinukai apstulbino kontrastais. Dabar pažiūrėkite, kokie kontrastai būdingi mokytojams…
Antrasis, atminties testas, buvo toks, kokį pateikiau prieš MLT: perskaičiau 20 teiginių, tada reikėjo parašyti kiek galima daugiau teiginių iš pirmojo dešimtuko. Už teisingą atsakymą – du taškai, už teisingą teiginį, bet iš antrojo dešimtuko, – vienas taškas.
*
Kiekvienam testui atlikti buvo skirta po tris minutes.
*
Gal jus sudomins keli įdomesni pirmojo testo atsakymai:
*
Tegu tavo vaikai eina vien takais dulkėtais…
Bėga žalčio vaikai takais smėlėtais basi…
Seku, seku pasaką, vilkas rijo pasagą…
Šalčių pramonės su ledais vasarą…
Kur lygūs laukai, snaudžia vėjai…
Kur lygūs laukai, snaudžia malūnai prie kelio…
*
Mokytojai patys turėjo suskaičiuoti savo balus. Nesmagu pranešti, kad kai kurie iš jų beskaičiuodami „pagerino“ savo rezultatą… O mokinukus jau išmokiau sąžiningai save įsivertinti! Kiek laiko, kiek mokytojo laiko sutaupoma!
*
Nemaloniai stebino nedrausmingi, sakyčiau net nekultūringi mokytojai. Laimė, tokių buvo nedaug, tikrai nedaug! Ačiū visiems, kurie suteikė man daug malonumo, daug patirties!
Atsakymai
Burgis, 2013-04-02 20:12:08
Įvertinkite…
sonata, 2013-04-02 22:06:58
O kaip pratęsti 12-ąjį posmą? Keista, bet kitus žinau.
mokytoja, 2013-04-02 22:12:28
Puikus testukas! O 15 frazė man negirdėta, bet tikriausiai tiktų žodis namelį.
Jauniems mokytojams, manau, būtų sudėtinga atsakyti (ne ta karta).
mokytoja, 2013-04-02 22:15:28
Laivelį:)
mokytoja, 2013-04-02 22:16:10
Bėga žalčio vaikai, pasiilgę namų.
asta, 2013-04-02 23:09:06
suprantu, kad kiekvienas testas yra absoliučiai subjektyvus, bet tikrai nepergyvenčiau, jei mano vaikas nepratęstų tokių “kultūrinių palikimų” kaip #1, #5 ar #8. nes nei jie kultūriniai, nei palikimai – tiesiog tam tikra pseudo pop-kultūros kompiliacija. neteisingi atsakymai nerodo išsilavinimo spragų – taip pat sėkmingai čia gali būti ir kitos preferencijos.
o va kad “vaikai eina vien takais dulkėtais” – tai čia jau problemėlė 😉
Arvydas, 2013-04-03 06:46:05
Vyresniesiems -testas lengvutis-pamenu su tėveliais dainuodavom prie stalo per šventes.Dabar šis paprotys nunyko,todėl jaunimėiui -sunkiau.O ir suaugę iškartimasi REIKALO-kilnoja taureles ir varinėja tuščias kalbas…mažam kambarėly….MNEMONIKA-senoji mnemonika miršta….mažai dainelių,Mieloji sese-Tau padainuoti ,šiandie …
Burgis, 2013-04-03 08:24:03
Astai: kiekvienas renkasi… O kiti kiekvieną vertina. Niekur nedingsi…
laisvamanis, 2013-04-03 09:56:08
būtinai testuosiu savo atžalas – 23 ir 19 metų. Ačiū. Pats atsakiau 13 (man rodos, velniškai neblogas rezultatas 😉 )
Arvydas, 2013-04-03 10:39:13
Astai-be abejonės-ta SODŽIAUS KULTŪRA nėra kažkas jau TOKIO.Paveldas…Kita vertus-ko ,pavyzdžiui Jūs norėtumėt iš savo vaikų-kokio BENDRO IŠSILAVINIMO,kas DABAR svarbiausia – šokiai,dainos-jei pagal TV ar dar kas nors.O gal išvis grįžtam prie KATEKIZMŲ…-taigi,taigi-kaipgis.Prie Einšteino?-pasirodo ,ir šis buvo MELAGIS.PARTŠKOLA?-irgi ne išeitis-nors marxizmas-leninizmas gajus.Gal vadovaukimės JOBSU-ugdykim IŠMANUJĮ VAIKĄ.Įdomu ką mano MOTERYS-Ieškok moters ,kaip sakoma.Man,asmeniškai patiktų LAISVAI MĄSTANTIS vaikas-deja,tokio PRODUKTO,mūsų mokyklos negamina….ko norėt ,jei mokytojai BAUDŽIAUNINKAI.
ak, 2013-04-03 10:46:34
taigi sodžiaus kultūra… Tai tikra, gera, žemaitiška kultūra. O kokius dabartinius kultūros akcentus kas galėtų pasakyti? Kad ir kaip keista neprisimenu nei vienos šiuolaikinės dainos – dauguma jų angliškos. Kas gali įvardinti šiuolaikinės kultūros akcentus, kuriuos galėtų žinoti visi LR gyventojai? “Pasėjau linelį ant pylimo…” – visai normali dainelė. O ką aš galiu atsiminti iš dabartinės kultūros? Kad ir kaip keista prisimenu pasaką iš “Gender lops” programos apie princą ir princą ir kažkokiuos nuolat kartojamos dainelės priedainį: “u – gu – gu – u”
sonata, 2013-04-03 11:47:50
Mokytoja: ačiū:)
ak, 2013-04-03 12:20:13
Beje Beranže dainą “Paukščiai” kuria žaviuosi parašė bene prieš du šimtus metų… Ji man išspaudžia ašarą ir patinka: “Lengvais pūkeliais krinta snaigės…,
Patinka ir Smorigino dainuojama “Ech dar po taurę mielas drauge…” Bet ši daina irgi sukurta berods Vilniaus universiteto profesoriaus prieš porą šimtų metų… O ką sukuria dabartiniai vartotojiškos ir net gatvės kultūros propaguotojai? Ar aplamai koks nors jų kūrinys turi išliekamąją vertę? Aplamai Beranže man patinka. O kur dabartiniai lietuvių autoriai? Jei panagrinėsite savo mėgiamas dainas tai pamatysite, kad jų autoriai jau mirę arba mano amžiaus ir vyresni.
Saulius, 2013-04-03 12:59:13
ak:
įdomu kokiu prietaisu nustatote, kad kultūra yra gera ir tikra ?
Mano galva kultūros, tradicijų vertė yra tada, kai jos žmogui padeda tobulėti ir prisitaikyti, išgyventi prie kintančių sąlygų, o ne “atsimušinėti” nuo gyvenimo, klampinant žmogų atgal. Vertinga tradicija – skelbianti, kad žmogus privalo pastoviai tobulinti, auginti, dauginti savo palikimą ir savo tradiciją, o ne vien tik saugoti užsėdus savo minkšta vieta.
Kaip vieną šiuolaikinės kultūros akcentą noriu paminėti, kad ji mums padovanojo naują žodį – korupcija. Juo yra nusakomas reiškinys, kai yra piktnaudžiaujama visuomenine padėtimi. Mūsų “žemaitiškai teisinga” kultūra yra kildinama iš tų laikų kai buvo luominė santvarka ir mūsų ainiai yra iš to luomo, kuris niekaip nedalyvavo valstybės valdyme ir valstybinių sprendimų priėmime. Žmonės kuria savo kalbą įvardindami daiktus ir reiškinius, kuriuos sutinka savo kasdieniniame gyvenime. Mūsų ainiams užteko žodžių vagis, sukčius, kad įvardintų jų buityje pasitaikančius atitinkamus reiškinius. O tokio reiškinio, kaip piktnaudžiavimas visuomenine padėtimi, jie negalėjo niekaip įvardinti, nes paprasčiausiai jie nebuvo nei visuomenė, nei turėjo reikšmingos padėties valstybėje. Visuomenė buvo aukštesnių luomų nariai, tokie kaip bajorija, ir jų naudojimasis savo padėtimi savanaudiškais tikslais žemesnių luomų atžvilgiu buvo jų neginčijama privilegija, o ne nusižengimas. Tad mūsų “teisinga” tradicija mums perdavė, kad korupcija yra tiesiog gyvenimo norma, stipresnio nustatytas įstatymas ir gyvenimo duotybė. Vienintelis būdas išvengti šio “nepatogumo” yra pakilti į aukštesnį luomą ir jau tada naudotis jo teikiamais privalumais tame tarpe ir korupcija žemesnių luomų atžvilgiu.
Su tokia “gera ir teisinga” kultūra mūsų jauna visuomenė savanoriškai pasitiko naujas ir sudėtingesnes kultūras. Savo žodynu negalėdama įvardinti daugybės naujų jai prieš akis atsivėrusių reiškinių, o jei visuomenė neturi žodžio įvardinančio tam tikrą daiktą ar reiškinį, tai ji negali jo ir valdyti.
ak, 2013-04-03 13:36:07
Mielas Sauliau, o vis tik kokias šiuolaikines dainas, kokius šiuolaikinės kultūros šedevrus jūs laikote tokiais, kuriuos žino visa tauta, o ne jūsų gatvės “chebra” kurie išliks ir po šimto metų, kurie aplamai turi tikrą vertę? Kuriuos ir po šimto metų kažkas niūniuos kaip ir Zauerveino tekstą “Lietuviais esame mes gimę, lietuviais turime ir būt…” Arba Salomėjos “Nemune ledai išplauks…” Ar turite kokį pavyzdį? Iš seimo jau žinau, kad melagis vadinamas demagogu, vagis – sumaišiusiu savus ir visuomeninius interesus ir t.t. O ką jūs iš dabartinės kultūros norėtumėte pasilikti, kas jums išspaudžia ašarą? “Bugu – vugi – okei?( beje ir tai jau praėjusio amžiaus dainelė…)
Gintare, 2013-04-03 15:02:23
Ak, nėra nei tokios dainos, nei tokio kultūros šedevro, kuriuos žinotų visa tauta. Nebuvo, nėra ir nebus. Bet va “Fojė” kūryba man skamba kaip šių dienų šedevrai.
Saulius, 2013-04-03 15:03:32
Gerbiamas ak, teisingiausiai atsakyti į Jūsų klausimą galėčiau lygiai po šimto metų. Kad būtų galima įvertinti ir palyginti Jūsų pateiktų pavyzdžių kultūrinę vertę, reikėtų pasiteirauti ir tų kūrėjų bendraamžių. Iš kitos pusės pažiūrėjus, gal nėra teisinga manyti, kad meno kultūra vystosi tolygiai iš kartos į kartą. Būna nykūs periodai, būna nuosmukiai, būna periodai tarp nueinančios ir dar tik besiruošiančio naujo pakilimo. Kaip istorija byloja, kultūriniai pakilimai dažnai sutampa su didelių neramumų laikais. Ramiais ir stabiliais laikais vyksta meno stagnacija ir degradacija. Tai ką Jūs renkatės ?
asta, 2013-04-03 18:05:04
Arvydai, tik norėčiau pasitikslinti: Jūs tikrai manote, kad “pasėjau linelį ant pylimo” yra ta kultūra, kuri rodo išprusimo lygį? jau geriau tegul moksleiviai žino Šekspyrą nei neaiškios vertės “karines-patriotines” ir pan. “čestuškes”. ir nereikia suvulgarinti: ne sodžiaus kultūra, o etnografija, kur galima rasti ne vien “XXa pradžios zvonkių”. nes tai kas yra sena toli gražu netolygu “gera” (kičas visuomet klestėjo).
bet kaip jau minėjau, kiekvienas sudaro testą remdamasis subjektyviais kriterijais. tiesiog nemanau, kad kartelės leidimas iki “ant kalno mūrai” – teisingiausias pasirinkimas. ir šiuo aspektu man be galo smalsu gerb. Burgio testo sudarymo kriterijai.
Burgis, 2013-04-03 19:44:14
Astai: atminties testą sudariau paimdamas teiginius iš žiniatinklio, visai nesirūpindamas nei tų teiginių svarba, nei patikimumu. Juk tikrinau dėmesio koncentraciją, atmintį.
*
Dainų testą sudariau žmonėms, kurie gyvena visuomenėje, o ne džiunglėse. Žmonėms, kurie domisi net tuo, kas jiems visai nepatinka, kas jiems visi nėra svarbu. Yra tokia taisyklė: norint kovoti su priešu, reikia išmanyti apie jo ginklus. Mokytojas turi matyti, girdėti, išmanyti daug, daug, daug, jis negali sakyti – tai man nerūpi!
ak, 2013-04-03 20:17:23
Na mat dainelė “pasėjau linelį…” – neturi amžiaus – jai gal jau ir keli tūkstančiai metų. Šekspyrui – jau virš trijų šimtų. Kernagis ir Smoriginas, Visockis – irgi jau senukai… Kas belieka – Zvonkė, Bunkė ar dar kažkas. Bet aš ne apie tai klausiu – Saulius, gal yra seimo narys, nes “atsifutbolina” taip į klausimą ir neatsakęs… Ką jis vis dėl to laiko šiuolaikinės kultūros šedevrais kuriuos kas nors atsimins ar bent jau dabar neblogai žino? Po šimto metų bijau, kad mokiniai skaitys tą patį Šekspyrą, vis dar žinos Salomėją Nėrį, Maironį, o ką jie žinos iš dabartinių?Taigi bent aš manau, kad ir po šimto metų Burgio testas bus prasmingas.
galeo, 2013-04-03 22:08:33
Gerb.Burgi, man ydomu ar galima butu sudaryti ‘tikro’ Mokytojo ‘paveiksla’. Turiu omenyje koks turetu buti Mokytojas? Pav.
Mokytojas turi:
– visa gyvenima mokytis;
– matyti, girdeti, ismanyti, … ;
– negali sakyti man nerupi;
– ir t.t..
Arba bent isryskinti pagrindinius svarbius bruozus 🙂
Pagarbiai.
oLbe, 2013-04-03 22:24:25
Atsiprašau , kad rašau ne į temą , tačiau kiek klasių komplektų gimnazijoje bus šiemet ?
Burgis, 2013-04-03 23:09:39
oLBe: dar keliolika dienų – ir pasakysiu!
petras, 2013-04-04 08:43:35
galeo, manyčiau jūsų išvardinti dalykai tiktų visiems žmonėms, ne tik mokytojams 🙂
Burgis, 2013-04-04 09:30:56
galeo: atsakysiu kitoje temoje…
Arvydas, 2013-04-05 08:23:38
Asta-nežinau ,kaip Jūs supratote tą mano sodžiaus kultūrą ir požiūrį į bendrą išsilavinimą..Manau ,tokius dalykus ,kaip bendrą kultūrą ,išsilavinimą-reikia tiesiog jaust ,o ne kažkaip mechaniškai sudėliot.Reikalinga-sintezė-kitaip sakant surišimas.Ne tiek jau svarbu nuo ko atsispirsi-nuo etno,nuo Šekspyro,nuo Froido ar Jungo ,nuo Jasperso ar Heidegerio ar ,pagaliau -nuo Zaratustros,kaip darė draugas Benderis.Kai kurie ,pvz,labai neblogai atsispyrė nuo marxizmo -leninizmo-kodėl gi ne -juk ir ten tiesos grūdą galima iškapstyt -pasistengus.Svarbu susidaryti VIENTISĄ PASAULĖŽIŪRĄ-kuri padėtų gyventi ir rasti bendrą kalbą su kuo įvairesniais žmonėmis,bei duotų TEIGIAMĄ GYVENIMO IMPULSĄ.Atleiskit man už šias banalybes.
Saulius, 2013-04-05 09:40:29
Arvydui:
gražu, kai atsiprašoma už išreikštas banalybes. Kartais net kai kuriam profesoriui toks subtilus kultūringumas nesuvokiamas. Esu girdėjęs kaip vienas žmogus prieš skaitydamas savo eiles yra atsiprašęs už esantį patosą (perdėtą iškilmingumą) jose. Gerbiu tokias žmogaus savybes.
Arvydas, 2013-04-05 11:20:27
Sauliui-Ačiū,tiesiog pagalvojau,kad ir kiek stengčiausi-banalybės neišvengsiu-todėl esu truputį kaltas ,kad gaišinu mano rašliavas skaitančiųjų laiką….,o laikas juk -brangiausias turtas.Pagarba Jums,kad nepagailėjote laiko ir net “rašalo”.