Kompromisų menas

paraz_m

*

Šalin, plevėsos tituluoti!

Be jūsų man – smagiau kur kas:

Man gėda linkčiot ir meluoti

Ir pašlemėkų spaust rankas!

(Džordžas Baironas. „Gyventi laisvėj man norėtųs“)

*

„Ligoniai jūs! Visi ligoniai!“ – vakar „Auksinio balso“ konkurse dainavo aktorius Vidas Bareikis. Apie politikus. Ir žiūrovai jam skyrė pirmą vietą…

O aš galvojau: „Kaip tai panašu į tai, ką aš noriu pasakyti. Išrėkti!“

*

Bet tik panašu. Ne visi jie ligoniai, ne visi.

Yra tokių, kurie ateina į valdžią aiškiai žinodami, kad atėjo pasiimti daugiau, nei gebėjo iki tol. Jie gudrūs, apsukrūs, įžūlūs, ciniški. Jie – niekšai.

Yra tokių, kurie valdžios postuose jaučiasi lyg išlošę loterijoje. Jie žiopli, nemokšos, menkystos, bet tėvą motiną parduotų, kad tik liktų valdžioje. Kaip žarnyno kirmėlės…

*

Bet aš galvoju apie trečiojo tipo žmones. Ir ne tik politikoje.

Galvoju apie tuos, kurie nori šį tą pagerinti, sutvarkyti, šį tą nuveikti politikoje, versle, moksle. Jie protingi, išsilavinę, dori, bet jie yra kompromisų įkaitai.

*

Statybos vadovas mintyse keikia tuos neišmanėlius, tinginius savo pavaldinius, bet gerai supranta – kitokių dabar negaus.

Mokslo grupės vadovas norėtų, kad magistrantai, rezidentai, doktorantai būtų labiau išprusę, labiau talentingi, labiau darbštūs, sumanūs, bet dirbti reikia dabar, o ne tada, kai tokių atsiras.

Gimnazijos direktorius supranta, kad ne visi mokytojai jo gimnazijoje yra geresni už kitos gimnazijos mokytojus, bet supranta ir tai, kad mokytojai – ne bulvių maišai, jų neįmanoma lengvai perkelti iš vienos vietos į kitą.

Teisingas, protingas politikas nori tarnauti šaliai, pagerinti savo šalies žmonių gyvenimą, bet supranta, kad vienas lauke – ne karys.

*

Va, dabar pažvelkite į nuotrauką. Medis negalėjo pabėgti nuo to, kuris rangėsi jo kamienu, šakomis. Medis guodėsi, kad leisti vijokliui gėrėtis tuo, jog beveik prilygsta medžiui, yra kompromisas, kad rudenį spalvomis vijoklis atsilygins. Bet rudenį nuliūdo medis, ėmė gelsti…

*****

„Diplomatija – kompromisų menas“, – guodžiasi geri politikai, tyčiojasi politikos niekšai.

Ne, tai ne menas! Kompromisai kartais yra šlykšti būtinybė, o kartais – išdavystės pateisinimas.

Jei toliau rašyčiau, turėčiau analizuoti savo biografiją. Nerašysiu. Ne dabar. Dar ne…

Atsakymai

juristas, 2016-10-16 22:27:23

dar geras posakis – „se lia vy“ – maždaug „suprask, taip reikia“ (laisvas vertimas) 🙂 šiaip lengviausias dalykas gyvenime – sugalvoti sau pasiteisinimą. Ypač jei kiaulystė kolektyvinė…

Andrius-2, 2016-10-17 07:05:14

C’est la vie. Toks gyvenimas.