Krizė ne krizė – eglutė turi būti!

Aš tik susiruošiau “mokyti”, kokia turi būti šių metų kalėdinė eglutė, o Gerb. Rasa tą temą jau pradėjo (kitame skyriuje).

Pasimokykime iš KTU gimnazijos, įdedu dvi netikusiu fototelefonu darytas nuotraukas: eglutės ir “saldainio” (o gal saldainių maišo?) (iš vidaus šviečia lemputės):

O štai ir mano taisyklės:

  1. Eglutė turi būti tikra lietuviško miško eglutė! Jokių sintetikų.

  2. Nekankinkime eglučių, sodindami jas vazonuose! Tai tik pardavėjams naudinga. Neprigyja jos žemėje, neprigyja – mes jau bandėme.

  3. Eglutė turi būti papuošta labai saikingai! Juk pati eglutė – nuostabus grožis, kvapas.

  4. Visi “žaisliukai” turi būti valgomi: saldainiai, namuose kepti “mėnuliukai”, meduoliukai ir pan. Bus dar vienas džiaugsmas tiems, kurie “nupuoš” eglutę.

  5. Po eglute turi būti dovanų! Išradingų dovanų, malonių staigmenų. Kam? Nejaugi maža gerų žmonių?!

  6. Geriausia dovana šiemet – pažadas! Pažadas nesikeikti, pažadas nevėluoti, pažadas nerūkyti… Galvok toliau! Pažadėk, ko niekas nesitikėjo – ir visus metus pažadą tęsėk.

Atsakymai

Rasa, 2008-12-17 18:37:10

Vat ir prigyja eglutės, vat ir prigyja. Mano pernykštė sidabrinė prigijo ir šiemet prigis, jau žinau, kaip laikyti! 😀 Tik viena neprigijo, nes tėvai garaže laikė, ten per šalta. Jei perki mažutę, jos šaknys nedidelės ir prigyja. Tik laikyt reik vėsiai, ne per šaltai ir ne per šiltai, va!

Rasa, 2008-12-17 18:46:20

Ir dar. Jūs vieną kartą labai rimtai susiruoškit Kalėdų seneliui laišką parašyt ir paprašykit gero fotoaparato dovanų. Jums gi labai reikia!

Burgis, 2008-12-17 18:51:44

Fotiką jau gavau, gavau! Vaikai padovanojo gimimo dienos proga: mažą, gražų, galingą! Tik dar neįpratau…

Burgis, 2008-12-17 18:52:45

Rasai: eglutės prigyja tik LABAI geriems žmonėms. Tik kiek jų čia yra…

Rasa, 2008-12-17 20:00:10

Aš saldainių negaliu kabinti ant eglutės… Nei savimi nei sūnum tiek nepasitikiu… Tikrai neištverčiau, ko gero.

Bet… Va kitiems metams tai sugalvojau, kaip saldainių pakabinti! Nusižiūrėjau idėją nuo dailininkiukų (dar netikrų) iš Dailės Akademijos. Būna tokių permatomų burbulų, kurie susideda iš 2 dalių. Prieš kabinant juos reik sudėti, o į vidų galima ką tik nori įdėti: jei yra vaikų, po mažą žaisliuką pav. iš kinderių galima įdėt ar dar ką nors. Aš tai dėčiau po saldainį, džiovintą gėlę ar dar ką nors. Būtų pagrindinė viena spalva, o viduj visokių grožybių! Ir ne per marga, nes pav. mano lemputės labai gražios irgi baltos, tokios puokštelės gėlyčių baltų su lemputėm. O dar įberčiau į bumbulą ko nors panašaus į sniegą, ant jo padėčiau tuos saldainius. Ir negalėčiau saldainių išimti, nes viskas išbyrėtų… Bet šiemet nespėjau tokių bumbuliukų rasti… 🙁 Tik didelių mačiau.

O aš jau gavau kai ką dovanų nuo Kalėdų senelio. Tik labai nesijuokit visi. Gavau tokią kailinę paklodę, šildomą elektra, visaip ten nusireguliuoja… Dabar jau tikrai nesušalsiu 🙂 Labai puiki. Kadangi gavau iš kitos šalies, tai truputį per anksti, bet vis vien smagu!

matematikos mokytoja, 2008-12-17 20:20:07

Mūsų namų taisyklės kiek kitokios. Eglutė atsiranda namuose tik gruodžio 23 (anksčiau niekaip nespėjam). Būtinai gyva ir didelė, nes ant jos reikia sukabinti visus žaisliukus. O jų daug. Dabarties žaisliukai, toliau žaisliukai, girliandos ir lemputės iš mamos ir tėčio vaikystės (būtinas prisiminimų ritualas), žaisliukai iš močiutės vaikystės ir net iš promočiutės vaikystės (prisimenam prisiminimus). Aišku su skoniu čia prasilenkiama, bet LABAI GRAŽU :).

Robertas, 2008-12-18 08:35:07

Eglutė)- Šv.Kalėdų simbolis. Su vaikais esam diskutavę daug, ta tema, ar eglutė gyva, ar jai skauda, kur geriausia eglutei gyventi ir .t.t. Aš maniau, kad ,,Eretinių” minčių autorius išsakys kiek kitokią poziciją, sąžiningai prisipažinsiu laukiau Jūsų gerb. Broniau apmąstymo ta tema. Tai vadinasi pasigailėti negalima kirsti, kablelį palieku Jums.

O mano nuomone, šiuolaikinės netikros eglutės vizualiai kaip tikros tokią turiu, gal 2000 įsigijau, tai kiek eglučių gyvena, ošia. Jas prie namų, laukymėj pasodinus nedidukas miškelis gautųsi, po kurį laikui bėgant malonu pasivaikščiot, pagrybaut, pasvajot galima. Aišku, Jūs pasakysit kvapas ne tas. O Kalėdų kvapai, kepti pyragai ir kitos vaišės. Juk dėl kvapo galima nedidukę šaką ant stalo, manau eglutė sutiktų su tokia auka. Jūs matematikas, lengva apskaičiuoti kiek eglučių reikia kiekvienai Lietuvos ir ne tik šeimai, kiek tokiom eglutėm galima nenaudojamų, bergždžių žemių apsodinti. Lažkas yra pasakęs- miškai mūsų turtas, auginkime mišką ateinančiom kartom. Mano senelis Jonas, dar gyvas gim. 1913 m. sakė,- aš būdamas 16-kos miškų sodzinau, žurėk kokie medzai, laikas kirsc būt.

O gal aš neteisus?

Aurelija, 2008-12-18 08:38:01

Matematikos mokytoja: Pas mus irgi Lygiai taip pat viskas 🙂 ir mes per kalėdas vis naujų žaislų su mama prisiperkam 🙂

linuxr, 2008-12-18 12:43:40

Ačiū, Burgi už “Kompiuterijos” numarinimą…

Burgis, 2008-12-18 12:47:26

Į sveikatą, linuxr!

Burgis, 2008-12-18 13:03:54

Robertui: taip, nuostatos tuo klausimu reikia! Taigi namuose dabar mes puošiame tik kieme augančias kūgines eglutes. Tačiau… kai paaugs anūkėliai, tikriausiai puošime ir nukirstas lietuviškas eglutes. Ne miške vogčia nukirstą, o specialiai plantacijoje užaugintą – kaip kopūstą… Nieko tokio – juk ir mėsą valgome.

cgedas, 2008-12-18 13:56:01

Vienas juokingiausių dalykų, susijusių su eglutėmis, yra dirbtinės eglutės, apipurkštos kvapu, neva primenančiu natūralią eglutę. Juokiaus susiriesdamas, kai pirmą kartą išgirdau apie tokią:)

Giedrius, 2008-12-18 15:45:40

O kam kirsc? Jeigu prie namų yra žemės, tai auginti ir auginti…O puošti galima ir lauke:-)

Burgis, 2008-12-18 16:12:31

Giedriui: gal Jūs ir teisus, bet pažiūrėsime, ko norės anūkėliai…

vvv, 2008-12-18 17:32:26

Kažkur esu skaitęs, kad dirbtinės eglutės utilizavimas gamtai padaro daug didesnę žalą, negu ta, kurią ta pati gamta patirtų, jei būtų nukirstos visos per dirbtinės eglutės eksploatavimo laiką išsaugotos tikros eglutės.

GL, 2008-12-18 18:27:13

As asmeniskai pries egluciu kirtima, manau ramiai uztenka sakos, nereikia viso medzio naikinti…

O tiems kurie turi nuosava nama/sklypa – geriausia tureti augancia eglute kieme – ir per Kaledas ja tiek galima puosti zaislais, tiek gamta (galbut) naturaliai papuostu sniegu 🙂

Aisku Lietuvoje tokiems dalykams dar truputi reikia zmoniu kulturos – kad nesibrautu i kiema, nevogtu zaislu arba dovanu, bet noriu tiketis, kad ateityje taip bus.

GL, 2008-12-18 18:29:45

oops sorry, Giedriau, nepastebejau, kad jau sita ideja parasei… 🙂

Burgiui: tikiuosi anukeliai tures labiau “sustainable” iprocius nei Jusu ar mano karta 🙂 tame tarpe ir eglutems.

Burgis, 2008-12-18 18:47:04

Gerai, pasakėte nekirsti – nekirsime! Tuoj tai perduosiu Mildutei ir Lukui – jie supras… Iš tiesų, tradicija nėra iš geriausių.

Laisvas, 2008-12-18 19:50:55

Cheminis maistas, cheminiai saldumynai, cheminiai gėrimai… Negi prie tokios puokštės tinka eglutė iš miško? Jokiu būdu.

O Robertui priminčiau, kad jo senelio laikais eglutes ne tik kalėdom puošdavo, bet ir visą žiemą jomis šildydavosi. Ir nieko, užteko tų eglučių. Nes ne tik nukirsti, o ir pasodint mokėdavo…

Jovita, 2008-12-19 00:34:48

Bet ar eglutese esme? Dirbtine ar naturali – svarbu visi laimingi! Mes puoseme dirbtine eglute. Tikriausiai mes pigaus skonio, bet koks skirtumas! Man ne geda. Mes visi parsinesam ta eglute is rusio, visi kartu statom, svajojam apie sniega, kaledu seni. Maziukas nori sedeti eglutes dezeje, vyresniajam labai svarbu, kad musu eglute patiktu kaledu seniui. Saugom zaisliukus vaikai pagamino darzelyje… Pasaka, kiek prisiminimu… Nuostabiausios akimirkos…

Ir apie kokia krize kalbame? Jau keletas temu? Ar kazka praleidau? Per daug visi prisiskoline ir ekonomika zlunga? Dauguma zymiai daugiau “prasiskoline moraliskai” – laiku seimai, vaikams, mintimis saziningumui, groziui, zydram dangui… Valio krizei, kuri privers mus tai labiau vertinti! Kaip kunigai kalba – dangaus karalyste tik neturtingiems…

Giedrius, 2008-12-19 08:58:42

GL: Rezultatas -1:1. Laimėjo mūsiškiai:-)

Neprisistatantysis, 2008-12-19 12:53:10

Racionaliai ir utilitaristiškai žiūrint, nieko nereikia — nei žvakių degint, nei gėlių dovanoti, nei namus puošti, nei iš vis ką nors švęsti… Bet yra pasakyta — šventes švęsk! Taigi, nešvęsti negalime. O jei jau švenčiame, tai reikia laikytis tradicijų, nes yra jose didelė prasmė užkoduota.

Natūralios eglutės yra atsinaujinantis resursas, beje — kitaip nei dirbtinės, kurioms padaryti naudojama nebeatsinaujinanti nafta, metalai. Galima daryti iš antrinių žaliavų, bet tai jau dvigubai neprasminga. Barbiškos eglės tinka barbėms, o tikriems vaikams ir eglutės reikia tikros!

Nudžiūsta eglė po švenčių, nudžiūsta. Bet gi ir kalakutas į savo laktą negrįžta, ir silkė atgal į marias nebeparplaukia… Taigi, nevartoti negalime. Todėl geriausia, ką galime padaryti, tai vartoti atsakingai ir įsisamoninant visa ko prasmę.

Neprisistatantysis, 2008-12-19 13:02:26

įsisąmoninant

Rasa, 2008-12-19 13:03:51

Jovitai: Taip ir teisinga, kad kiekvienam jo eglutė pati puikiausia, jei puošta nuoširdžiai ir su džiaugsmu 🙂 O puošimas keičiasi su vaikų amžiumi 🙂 Seniau mums irgi būdavo reikalinga diiiiidelė eglutė su senoviniais mano močiutės laikrodžiais, zuikiais ir net agurkėliais. Beje, tie visi seni žaislai buvo su prasme, net agurkėlis turėjo prasmę. Naujesni žaislai, mano vaikystės, jau buvo trapesni, plonesnio stiklo, jie greičiau duždavo, taigi jų turim mažiau. Bet visus labai saugau, ir senovinius ir nelabai senus… Ateičiai. Augant vaikams namie vietos mažėja ir eglutė mažėja, jau nereikia tiek įvairumo, taigi puošiam šiek tiek kitaip. Bet kai šeimoj bus mažų lėliukų, vėl turės būti daug spalvų 🙂 Mano tėvai dabar gyvena kaime, tai lauke puošia aukštą augančią eglę tėčio pagamintais žaislais, visokiais dalykėliais ir būtinai lemputėm, kad mes atvažiuodami iš toli toli matytume, kad Kalėdų senelis turėtų kur dovanas palikti, nes mes, nors visi jau dideli, po kūčių einame į lauką, deginame šaltaugnes, kad Kalėdų senis matytų kur ateiti 🙂 o paskui vaikai eina ieškoti dovanų maišo. Jis gali būti bet kur: po egle, sode, prie šulinio ar dar kur nors… Būna smagu…

Jovita, 2008-12-19 14:59:52

Rasa, net nepastebejau, bet visiskai sutinku. Tikrai eglute keiciasi. Mazi vaikai Kaledas vel daro stebuklingomis. As siais metais netgi bijojau statyti eglute, nes mano vienu metuku berniukas tikriausiai liestu lemputes, zaisliukus, o tai butu pavojinga, nes jis ten gali visko prikresti, jei tik paliktum nepriziureta bent viena minute. Bet atvirskciai! Jis taip suzavetas musu eglute, kad tik prieina, pirsciuku rodo, tyliai sako “ooooo-uuuu” ir visiems ja nori parodyti:) O juk buvo kazkada laikai, kai privalejom tureti naturalia eglute, sukiojomes menininku parodose filosofuodami apie gyvenima. Net juokas dabar ima. Galvojau panasiai kaip Neprisistatantysis, skaiciau filosofinius veikalus ir zymiausisu pasaulio rasytojus, – visas pasaulis buvo arba baltas, arba juodas – “reikejo”, “privalejom”, “galima”, “negalima”… Mastymas irgi keiciasi kaip eglutes, ar ne? Na, bet svarbiausia, kad kiekvienais metais atrastumeme daugiau laimes savyje – to ir palinkesiu Jusu kelionese, mastymuose, ieskojimuose… Gyvenikime kiekviena akimirka kaip vaikai, kurie kovoja, kad tik nereiktu eiti miegoti, – iki paskutines minutes nenoredami uzmerkti akiu siam nuostabiam pasauliui…

tiesiog, 2008-12-20 16:20:10

Kill the spiders to save the butterflies, it’s rational until you realize that by striving for it you become a spider yourself…That what they call Eden. Tiesiog sukurkime daugiau negu padarome gamtai žalos ir nereikės ieškoti atsakymo į klausima ar reikia gyvos eglutės ar ne. Mumyse esmė o ne šioje gražioje šventėje.

vyr, 2008-12-22 00:03:08

Be abejo, eglė turi būti. Arba tikra, arba jokios! Sakiau sau, jei nerasiu kur pirkti, tai būtinai eisiu kirsti. Net jau pjūklą į bagažinę įsimečiau. Būčiau jau pjovęs nepaisant nieko. Bet laimei pažįstami sau kirto, tai ir man parvežė. Iš nuosavo miško, taip kad kriminalo nėra. Tai dabar iki lubų, vaikai rytoj imsis puošti. Kaip gi, be eglės. Kiek save pamenu, tėvas visada Kalėdoms parnešdavo. Gamtos žalojimu jo niekaip negalima būtų apkaltinti – visgi miškininkas, išauginęs ištisas plantacijas geriausių Lietuvoje sėklinių eglių. Vien eglės kvapas namuose daug reiškia…