Kvailiai turi išmirti badu! Kuo greičiau.

Grįžome iš sodo. Aprišau obelaites žiemai. Rytoj nunešiu obuolių gimnazistams – mudu nespėjame valgyti, obuolienių privirėme daugiau nei galima įsivaizduoti… Šiuo metu Albina man kepa obuolių pyragą.

Bet negaliu tverti iš piktumo! Pažvelkite į nuotraukas. Matote krizę? Ne, matote žmonių apatiją, kvailybę, tingėjimą! Manote, čia tik vienas “šeimininkas” toks? Dešimtyse sodų pakeliui matėme neskinamus obuolius!

Kai socializmo dėstytojai aiškindavo apie kapitalistus, išpilančius apelsinus į jūrą, kad nekristų rinkos kainos, maniau – sovietų propaganda. Kai pamačiau, kaip išpilami kontrabandiniai alkoholiniai gėrimai (geri gėrimai!), kaip deginamos kontrabandinės cigaretės (geros cigaretės!), supratau – politikai proto neturėjo ir neturės. Bet dabar, kai matau savo bendrijos kaimynų elgesį su gamtos (jei norite – Dievo) dovanomis – šaukiuosi dangaus keršto!

Atleiskite už nelietuvišką posakį apie durnumą, bet kad jau ir žodžių nėra: nejaugi visi tokie buki, kad pasiteisins, jog NEAPSIMOKA obuolių skinti. Neva benzinas brangiau kainuoja… Tai nevažiuok, neskink! Man paskambink – aš nuskinsiu ir geriems žmonėms išdalinsiu. Esu piešęs maršrutą į savo sodą gimnazistams, kai pats nebespėjau derliaus sudoroti. Tiesa, to daugiau nedarysiu, nes yra rizika dėl saugumo ir būtinai kas nors įtars tarnybinių įgaliojimų viršijimu… Kvailystė! Leisti supūti puikiausiems obuoliams – pagal įstatymus?! Pasakyk būreliui paauglių – bematant nuvažiuos ir surinks. Bijai, kad apvogs? Taigi dabar pats iš savęs vis tiek vagi!

Skelbiu nepaprastąją padėtį: ujti ir šantažuoti visus, kurie naikina gėrybes! Siūlyti jiems paprastus būdus išvengti Aukščiausiojo teismo. Prognozuoju, kad kvailių šalyje pinigai ir kitais metais neaugs…

Atsakymai

M.A., 2008-11-30 20:24:17

Pasvalyje pilnas pramoninis sodas obuolių. Nežinau ar čia sodininkystės ūkis nebeapsidirba, ar savininko nėra? Bet čia pat miestas. Pilna vaikų ir nelabai privalgiusių. Gal draudžiama, visgi sodas tvora aptvertas. Bet šitiek gero prapuola. parašytų laikraštin: eikit mielieji ir skinkit. Tikrai neliktų obuoliukų. Vasarą važiavom į mišką, tai pilnas serbentynas juodųjų serbentų pamiškėje. Negi skinsi, juk ne tavo. Šitoks geras prapuola. O gal čia mažiesiems miško draugams palikta?

Matilda, 2008-11-30 20:44:36

Pone B.Burgi,ne Žmonių, bet VALDŽIOS kvailumas. Ačiū, Dievui, kad mūsų sode šiemet – ne derliaus metas, nes neturėtume, kur obuolių dėti. Kiek galima džiovinti, virti uogienes, spausti sultis, kaimynams dalinti, gyvulius šerti ir pan? Valdžiai nerūpi, kad derlius pūva,jie NESUPERKA, nes NEAPSIMOKA, jiems geriau atsivežti iš užsienio chemikalais apipurkštų, kad greičiau lietuvius išnuodytų. Nes už tokius ,,biznius” kai kam gerai į kišenę įbyra. Valdžios vykdoma nuosekli politika- lietuvių tautos genocido.Apnuodytomis smegenimis tauta vėl ir vėl išsirenka superinę valdžią, todėl ir sėdime dugne. Ką patarsite p.Burgi?

Robertas, 2008-11-30 20:50:26

Sutinku, skausmingas pastebėjimas. Sakykim, kad perprodukcija, bet krizė, taip negalima sakyti. Pernai supirkinėjo, buvo bumas, vaikai ateidavo pas senesnius, prašydavo, kad leistų nusiskinti. Šiemet daug kur kabo ant šakų. Lietuviškas obuolys-ekologiškas. Na, tai kas, kad nelabai gražus, bet savas, kvepiantis tėviške. Iš dalies jį jau nukonkuravo atvežtiniai kurie blizgūs(kaip katino k…), neaišku kelintų metų derliaus, o skonio… na, dėl skonio nesiginčijama, ko gero priprantama. Šiuo metu kaimo vaiko obuoliu nepavaišinsi, kitam pasiūlysi, tai lyg juokais pasakys,- nesikeik! Mieste kitaip, sodų prie žaidimų aikštelių nėra, o jei yra tai obuoliukai senai nuskinti. Visur visokių gaspadorių esama. Netvarkos nuo mažiausio iki didžiausio ūkio, savo apimtimi, ir ne iki obuolių jiems. Gerb. p. Bronius suprato kur suku. Taigi pradėjom nuo obuolių, o nuėjom…

Vaikystėj tokį filmuką rodydavo, lapė gudruolė ant vilko raita, juokdamasi sakė,- jei nebūtų kvailių…

Taigi, nors liūdna, tai neišvengiama. O kvailiai neišmirė ir neišmirs, tai tikriausia eina kartu su evoliucija. O ant ko lapės jos?

sh, 2008-11-30 21:18:02

na mes pas tevus 1.5 tonos pririnkom.. isdalint sunkoka butu.. 🙂 na pardavem.. 100 lt gavom.. linksma.. 🙂 ne tiek del pinigu kiek del darbo… priduot ir reikejo pazystamu nes nieks nenori imti.. 🙂

Vytautas, 2008-11-30 21:27:24

Tai gryžtam prie obuolių. Nuotraukose tai obelys nedidelės, o ką man daryt jei mano obelim jau daugiau nei 50m. ir dėlto aukštis jų siekia apie dešimtį metrų? Be keltuvo nepasieksi, o ir keltuvas į tokia (karo atveju strategiškai patogią) vietą neužvažiuotų.

Burgis, 2008-11-30 21:46:13

sh: o mainai? Jūs kažkam duodate obuolių, jie jums – sūrį ar bulvių… 1,5 tonos obuolių ir 100 litų! Aš jums būčiau davęs 200 litų ir surengęs linksmą šventę gimnazistams: nuskinti, surūšiuoti, išvežti ir išdalyti obuolius – jiems tikra šventė!

Vytautui: kam Jums tokios obelys ir obuoliai? Kažkada sode mes auginome braškes, bulves, agurkus, net rūgštynes, dabar – tik mėtas ir avietes. Reikia suprasti gyvenimo ritmą…

Matildai: palikime valdžią ramybėje! Kapitalizme niekas nieko neprivalo – viską reguliuoja rinka. Leisti valdžiai supirkinėti, pardavinėti, šelpti – tai reiškia grįžti į socializmą ir leisti valdžiai dar labiau mus apiplėšti. Ne! Ir obuolių, ir kitokias problemas mes turime išspręsti patys. Štai kodėl valdžia man beveik nerūpi…

GL, 2008-12-01 01:24:39

Labai gera tema – as pats bunu labai daznai isiutes del tokiu dalyku. Pvz. paskutini karta vienoje konferencijoje Bostone buvo priemimas (reception), ir as paprasciausiai isgeres sulciu norejau isipilti dar (kaip visada visur). O tie “padejejai” ar kaip juos pavadinti ne tik kad man pradejo aiskinti, kad as turiu ju paprasyti, o ne piltis pats, bet is pradziu net kategoriskai nesutiko ipilti i ta pati puodeli (vietoj to, sena ismesti ir pilti i nauja!) Ju priezastis: pilant “pagal taisykles” butelis turi liesti pilama puodeli, ir jeigu jis naudotas, tai netinkama del “higieniniu priezasciu” :] Kai is pradziu pasakiau, kad nebutina puodelio liesti, ir jeigu jie nemoka, as pats galiu isipilti, vel mane apkaltino saviveikla :] Galiausiai teko gincytis 10 min prieinant iki tokio lygio, kad jiems pasakiau kad internete maksimaliai paskleisiu informacija kokia “neekologiska” ju firma yra… iki kol leido naudoti ta pati puodeli…

As zinau kad sustainability, recycling, etc. daugumai amerikieciu (ar visgi daugumai Amerikos pinigu?) toli grazu taip nerupi kaip europieciams… bet kad jau nusileis iki tokio lygio, negaliu patiketi… Ir kas keisciausia, nors kai pasakojau europieciams, toks ju elgesys atrode absurdiskas, bet kai kuriems (vietiniams) amerikieciams jis atrodo “visiskai normalus” :]

i2243, 2008-12-01 08:27:33

Anksčiau teko daug kartų dirbti Klausučiuose( didžiulis sodininkystės ūkis Jurbarko rajone). Suveždavo studentu būrius net iš kelių fakultetų daugiausiai 1-o kurso studentų. Šie per 2 mėnesius nuskindavo visus obuolius. Saugojo dideliuose sandėliuose , o žiemą veždavo į rusiją. Šiuo metu nėra rimtų verslininkų , kurie supirktų ir galėtų realizuoti šių metų didžiulį derlių, o savininkai prisiskyne kiek sau reikia palieka obuolius net ant medžių. Kiti net dėl to nesivargina. Daugumas modernių lietuvaičių atvažiuoja į sodą švęsti , o ne dirbti. Kam tie obuoliai kai gali parduotuvėje nusipirkti?

Tačiau as tikiu ateis laikas , kai nebus taip kaip dabvar yra.

Andrius, 2008-12-01 10:27:07

Lietuvoje patarnaujant klientus laikomasi tokios taisyklės, kad, pilant gėrimus, butelis neturi liesti taurės. Profesionalus padavėjas ar barmenas taip ir pila. jei kakliukas liečia taurę, padavėjas – diletantas.

Dėl obuolių. Šitą jūsų išdėstytą poziciją aš priskirčiau miesčioniškam mąstymui. Mano sode obuoliai nekabo nei ant obelų, nei ant žemės mėtosi. Jie arba komposto krūvoje, arba sandėliuojami. Bet tokio kiekio obuolių mes nesuvalgom. Didelė dalis jų supūva sandėliuojant. Vargas obuolius skinant, renkant, rūšiuojant, transportuojant, sandėliuojant ir vis tiek jų nemaža dalis išmetama.

O kad niekam neįsiūlysi obuolių, tai čia faktas. Man nauda būtų jei iš mano sodo paimtų bent kelias dėžes obuolių. O tokie kiekiai mažai kam reikalingi.

Provincijoj obuoliai neturi vertės. Tais metais, kai jų daug, niekam jų neįsiūlysi. Kiek teko aplankyti kaimų ir miestelių gyventojų tokaisi metais, daugelis siūlydavo obuolių. Ly gerą darydami. Bet nuo obuolių nei sotus būsi, nei jų suvalgysi daug. O dar kai pas patį pilnas sodas…

i2243, 2008-12-01 11:52:28

Andriui: jei pas jus viskas tvarkoje sode, tai pasižiūrėkite gerai pas kaimynus. Jei sode viskas idealu, tai jūs esate nenusiplūkęs pensininkas, bedarbis ar šiaip daug laisvo laiko turintis žmogelis. Tai jūsų teisė : ką noriu tą darau. Daugiausiai obuolių palikta kaimuose. Dideli sodai nėra kur dėti, nėra kam skinti (gerti pilstuką yra kam). Mažuose soduose miestiečiai apsirenka obuolius nors ir vėliau. Žino, kad taupyti reikia.

F. Ch., 2008-12-01 12:34:54

Ar tik pats nepervelai susigribote su tais obuoliais Lapkričio 30 d? Kazkada su tevu smarkiai apsipykome kai pasakiau kad kolektyvinis sodas yra skirtas tada kai neturi ko veikti gyvenime… (cia tik mano nuomone, esu betono vaikis gal metams begant poziuris keisis)

Burgis, 2008-12-01 12:57:24

Andriui: o prieš šimtą metų, laikant taurę, mažasis pirštas turėjo būti atlenktas į šoną. Dabar tai juokinga. Po šimto metų ekologiškai išauklėti (kaip GL) žmonės juoksis iš mūsų “etiketo” taisyklių.

F.Ch. ir kt.: obuoliai – tik indikatorius to, ar žmonės turi proto, sumanumo, darbštumo, gerumo… Mes į savo sodą nuvažiuojame 4-5 kartus per metus, bet nevadinčiau jo paleistu. Kiemą irgi prižiūrime, nors turiu ir kitokio (apmokamo) darbo. Kapitalizmą reikia suderinti su gamtos vertybėmis.

Andrius, 2008-12-01 14:05:03

Na atkišti mažąjį pirštelį reikia ir dabar. Geriant espresso kavą, pavyzdžiui. Viena yra taisyklių nežinojimas, o kita neteisingas jų interpretavimas.

Laisvo laiko turiu nemažai. Nuo 17 val visas laikas yra mano. Matau, kokia padėtis pas sodo kaimynus. Daug priežasčių tam. Žmonės sensta, medžiai auga. Kas kažkada buvo sodinta pavėsiui, dabar ištįso iki dangaus ir kelia problemas. Turiu naują sodo kaimyną. Inteligentu jį pavadinčiau. Nusipirko sodą poilsiui, o ne darbui. Atvažiuoja, pasėdi tyliai, pavaikšto. Bet beveik nieko nedirba.

Obuoliais sotus nebūsi. Kas kita būtų jei žmonės nekastų pasodintų bulvių ar nepjautų pasėtų javų.

Dabar net benamiai obuolių nevalgo. Mano mama pasakojo, kad, pagailusi “miesto sanitaro”, besikuičiančio šiukšlių konteineriuose, nunešė pririnkusi obuolių ir kriaušių. O tas tik atsakė, kad obuolių šiemet pilna visur, paėmė tą krepšį su obuoliais ir mamos akivaizdoje išmetė į konteinerį.

Burgis, 2008-12-01 14:08:17

Andriui: nebesuprantu – tai Jūs už tokį (benamio) požiūrį, gyvenimą, ar prieš? Todėl jis ir benamis, kad bukagalvis…

O jūsų sodo kaimynas (inteligentas) panašus į mane. Aš irgi beveik nedirbu, bet gėrybėms pražūti neleidžiu, tvarka rūpinuosi.

GL, 2008-12-01 14:48:13

Sutinku, ir man ta taisykle keistai pasirode. Nesunku suprasti, kad restorane indai stikliniai ir ju neismesi panaudojus 1 karta, tad be abejo del tos pacios higienos butina indo neliesti…

Siaip juokingiausia buvo, kai jie paaiskino “it is a company policy, it’s not up to us”. Idomu, kas tokia “policy” sugalvojo… :] Nors zinant kokia publika Bostone (Harvardas, MIT), tiketina, kad koks “gudrutis” pagrasino paduoti juos i teisma del nehigieniskumo, kas galiausiai privede prie to…

Man labai patiko straipsnis apie IKEA ikureja:

http://www.alfa.lt/straipsnis/10238863/?Taupumas.padejo.Svedijos.sykstuoliui.susikrauti.milijardus=2008-11-29_10-32

(isskyrus tai, kad autore ji vadina sykstuoliu)

Jeigu bent puse turtuoliu butu tokie kaip jis, pasaulyje butu kur kas maziau skurstanciu ir badaujanciu, ir (visiskai tuscias ir nereikalingas) prabangos verslas klestetu kur kas maziau…

Siaip manau is Svedijos mums yra daug go pasimokyti: kad ir tai, kad ju miskai nors gali buti privatus tam tikriems tikslams, bet negalima uzdrausti zmonems rinkti misko gerybiu, arba tai, kad jie neturi notariniu nesamoniu (vietoj to, norint patvirtinti dokumento kopija reikia paprasciausiai paprasyti atsitiktinio nesusijusio zmogaus, pvz. pardavejos ar bibliotekininkes, pasirasyti…

Andrius, 2008-12-01 15:23:00

Aš tiesiog to nesureikšminu. Benamis kaip lakmusas. Parodo, kad obuoliai nėra vertybė pati savaime.

Inteligentas nedirba gal dar ir dėl to, kad nemoka tokių darbų. Žemdirbystė, augalininkystė, sodininkystė taip pat reikalauja žinių.

Taupumas yra vertybė. bet nuo jo netoli iki šykštumo. Kai senyvi žmonės gaili gerbūvio patys sau, motyvuodami tuo, kad reikia taupyti, tai kyla klausimas: “Kurių galų jie taupo? Juk negyvens amžinai”.

Vienintelis dalykas, kuris man seniai neduoda ramybės, ir kur aš mielai taupyčiau – tai geriamo vandens švaistymas tualetuose. Tokiam reikalui nederėtų naudoti gero vandens.

i2243, 2008-12-01 15:36:27

Nors dabar ir ne nauji metai, bet mano mintis išsipildė šiandien. Prieš metus maždaug eidamas į darbą nustebęs pastebėjau sankryžoje naujai pastatyta didžiulį išgaubtą veidrodį. Draugo paklausiau ar jis tikrai stiklinis. Po to kai jis tai patvirtino , pasakiau , kad jis ilgai čia nestovės sveikas. Tai mano patirtis pasitvirtino. Nieko čia nepakeisi mes savo vidumi nepriaugę prie vakarų civilizacijos, kur ne tokie daiktai (prekės išdėliotos ant gatvės) niekur nedingsta.

obuolinė, 2008-12-01 16:04:50

Obuolius mėgstu taip, kad į dieną galėčiau kasdien po kilą suvalgyti 🙂 Bet tai buvo kažkada, gerais laikais…Dabar gi į savaitę kartais vos vieną obuolį suvalgai:nueini į prekybos centrą, pasižiūri į tuos visus vienodus , “plastmasinius”, ir nueini…Nes į tokius net dantys nelenda! :/ Žinoma visi, ir prekybininkai, turi savų interesų. Tačiau man taip skauda širdį, kai šitaip Dievo dovanos žmogui nuvertinamos… Manau, iš abiejų pusių čia kvailumo apstu: kad ir prekybininkai; jei jau Lietuvos ūkininkui po 6ct siūlo, kažin už kokias “utėles”jie jau iš tų lenkų sperka?! Ir koks gi tas žmogaus godumas:negi už litą supirkus, po 3lt pardavus, jiems mažai būtų pelno(čia aš apie mūsų prekybininkus-ryklius)? Kas iš to, kad tų “plastmasių”prisiimportavę-juos juk prastai perka, taigi koks čia biznis?! Mano supratimu, daromi tikrai nusikalstami dalykai, kaip galima taip Dievo dovanų-savų, sultingų, vitaminingų, kvapnių ir t.t.-šitaip nevertinti! Kažkas badauja, o čia…

GL, 2008-12-01 16:18:21

“Kai senyvi žmonės gaili gerbūvio patys sau, motyvuodami tuo, kad reikia taupyti, tai kyla klausimas: “Kurių galų jie taupo? Juk negyvens amžinai”.”

Na taupyti nereiskia, kad laikyti kojinej – esu tikras, kad Ingvaras Kampradas kojinej ju nelaiko. 🙂 Galima investuoti i naujas technologijas, tyrimus, kitus dalykus, galima atiduoti labdarai (atrodo jo labdaros fondas – vienas geriausiu). Nesuprantu, kodel geriau (ir maziau sykstu) pirkti Ferrarius, deveti garsiausiu dizaineriu drabuzius, ir ilsetis Taj Majal lygio viesbuciuose uz 500 euru nakciai… :]

O apie gyvenima amzinai, vienas idomus (ir be abejo labai kontraversiskas) filmas 🙂

http://video.google.com/videoplay?docid=-3329065877451441972

Burgis, 2008-12-01 17:22:44

Andriui: puiki mintis apie vandenį tualetuose! Kažkada vienas rusų žurnalas buvo išspausdinęs pasiūlymą į tualeto bakelį įdėti … plytą. Taip suvartojama vandens “na odin kirpič menše…”.

Dėl taupumo ir šykštumo: prieš porą metų atostogavome su vaikais Prancūzijoje. Suvalgiau pirmą ir paskutinį savo gyvenime omarą – už 45 eurus. Kodėl suvalgiau? Todėl, kad ir kitiems būtų pavyzdys: gyvenk taip, kad kada nors galėtum sau leisti suvalgyti omarą už 45 eurus. Kodėl paskutinį? Todėl, kad už tuos pinigus galiu padėti moksleiviams, seneliams – omarai man neteikia tokio malonumo…

Andrius, 2008-12-01 19:22:40

Gal aš ir riboto mąstymo, bet tikiu, kad kiekvienas medalis turi dvi puses 🙂 Manau, kad mes kažko nežinome apie prekybininkų kasdienybę ir kodėl jie nedaro taip, kaip norėtum mes 🙂 Gal ne viskas taip paprasta, kaip mums atrodo 🙂

Kas trukdo, mėgstančiam obuolius miestiečiui, nusipirkti kelias dėžes lietuviškų obuolių iš lietuviško sodo žiemai? Nereikės prekybos centruose pirkti ir skųstis, kad obuoliai neskanūs.

Kolega paminėjo veidrodį mieste. O man seniai kirba klausimas, kodėl naujai įsigytuose miesto autobusuose nenaudojami mygtukai “Stop” ir durų atidarymo mygtukas. Jie yra, užrašai sulietuvinti, bet mygtukai neveikia. protu nesuvokiama 🙂

Antanas, 2008-12-01 20:08:10

GL: nedidelis pastebėjimas – Kampradas savo “labdaros” fondą įkūrė (ir IKEA tam fondui “atidavė”) dėl kelių pagrindinių priežasčių: 1) sutaupo milijonus mokesčių, 2) fondui parinkta forma leido praktiškai įslaptinti IKEA veiklos duomenis, 3) kad apsaugotų IKEA nuo “išėjimo” iš Kampradų šeimos – labdara tas fondas užsiiminėjo tik tam, kad neprarasti šių privalumų (t.y. tai buvo tik šalutinis produktas) 🙂 Bet apskritai pritariu – Ingvaras Kampradas yra puikus pavyzdys gero verslininko ir gero taupytojo (nors kai kuriais atžvilgiais persistengia).

O ta diskusija apie sodus man priminė vieną anekdotą:

Tėvai su vaiku išvažiavo atostogaut sode. Tėvas visą dieną dirba – pjauna žole, skina obuolius, tvarko namelį. Mama sako vaikui: “užaugsi, sūneli, galėsi tėveliui padėt.” Sūnus nustebęs klausia mamos, “negi jis iki to laiko nebaigs?”

GL, 2008-12-01 21:08:42

Aciu uz informacija. Nuosirdziai sakant, detaliu nezinau, bet mano supratimu kiekvienas toks fondas yra nepelno organizacija, ir jeigu taip yra, tai reiskia, kad uzdirbamo pelno niekas negali lengvai isideti i kisene dividendu pavidalu, ir tada nera jau taip blogai, kad mokami mazesni mokesciai…

Ir be to as visiskai pritariu 3) punktui – is tu visu acquisitions ir takeovers daugeliu atveju nieko gero – neretai gaunasi tik rinkos monopolizavimas ir ekonominio progreso stabdymas.

Taigi iki tol, kol daugelyje modernaus pasaulio saliu dividendai bus apmokestinti bent 50% (darant tai vienoje ar keliose salyse verslas is ju pabegtu), nelabai matau kitos tokios geros institucines formos, kaip “non-profit foundation” statusas.

Robertas, 2008-12-02 10:26:59

O kaip paaiškinti tokį faktą. Važiavau spalio mėnesį Dzūkijos keliais, laukuose nepjauti hektarai grikių ir kitokių javų. Na, pamaniau kokia bėda ūkininkui. Paskui išsiaiškinau, pagal visokias dotacijas apsimoka tik sėti, nes investuojama, o paskui gaunama dotacija ir iš to pelnas. Jei kulti ir ieškoti kur realizuoti, tai jau papildomos išlaidos, o dėl to dotacijos nebus, todėl derliaus nuimti neapsimoka. Pavasarį bus laukas apartas ir vėl iš naujo apsėtas ir pelnas garantuotas. Jei tik pamėginsi nuimti derlių, nors ir paslapčiomis kitais metais negausi nieko. Ir tai vyksta su ministerijos palaiminimu, nors ten žmones su aukštaisiais, visi kaip vienas susirūpinusiais, rimtais veidais, tipo intensyviai mąsto. Kažkas yra pasakęs, kad didžiausios kvailystės yra daromos rimtais veidais.

GL, 2008-12-02 14:05:35

Tikrai netikiu, kad Europos Komisija sugalvotu tokia nesamone – kad negalima nusiimti derliaus (kam tada seti?…)

Cia arba musu ministerija kazka visiskai i dausas interpretavo (nors irgi nesinori tiketis, nes tokia nesamone kaip pat butu ant ziniasklaidos liezuvio), arba tas ukininkas kazka ne taip suprato… arba paprasciausiai yra butent taip, kad “jei kulti ir ieškoti kur realizuoti, tai jau papildomos išlaidos, o dėl to dotacijos nebus, todėl derliaus nuimti neapsimoka”, kas is esmes yra tas pats kaip ir su obuoliais…

Ir siaip, cia labai geras pavyzdys, kas atsitinka del (produktu supirkimo) rinkos monopolizacijos

Antanas, 2008-12-02 16:46:31

GL: jeigu idomu kas ten per struktura tas IKEA fondas, tai apie tai pries pora metu buvo gana neblogas straipsnis The Economist – http://www.economist.com/business/displaystory.cfm?story_id=6919139

GL, 2008-12-02 18:14:14

Aisku.. keista, kodel tai neatkreipe olandu pareigunu (ir parlamantaru, leidzianciu istatymus, reguliuojanciu tuos stichting’us) demesio. Ir dar, visa tai – akivaizdus rezultatas to, kad Europos Sajungoje tarpvalstybines operacijos labai supaprastintos, bet mokesciai neretai visiskai skirtingi. Taigi zmogus paprasciausiai pasinaudojo siais skirtumais ir skylemis istatymuose…

Tokiu atveju sutinku del “sykstuolio” vardo – gerai bent kad ju firma nedaro aplinkai ir zmonems blogu dalyku.

Antanas, 2008-12-02 20:20:30

Na, jo šykštumas tuo ir apsiriboja – kuo mažiau atiduoti valdžiai. Bet tuos pinigus kurie visgi nubyra į jo asmeninę kišenę jis leidžia labai pavyzdingai – labai geras pavyzdys yra tai, kad skirtingai nei daugelis turtuolių jis neturi prabangių limuzinų ir vairuotojų, o į oro uosta važiuoja netgi ne taksi, o autobusu 😉

Vega, 2008-12-03 21:00:36

Dėl nenuimto derliaus tai viskas paprasta-ekologinis ūkis.Europinės išmokos mokamos už pasėtą ha skaičių,o ne už nuimtą derlių.O išmokos už ha tai apie 1000lt sukasi(priklausomai nuo augalų rūšies).Ekologinio ūkio ir nenašių žemių išmokos laabai nemenkos.

GL, 2008-12-03 21:48:14

Na vis vien tai visiska nesamone – ir nera prasmes nesamonei bandyti rasti pateisinanciu argumentu.. :]

Jeigu musu kaimo zmones jau taip gerai gyvena, kad jiems atsiprasant neapsimoka nuimti derliu (kad ir rankomis ar paprasta ir nebrangia technika), reikia visgi ivesti tokia socialines paramos sistema, kokia girdejau yra (ar buvo) Vokietijoje – bedarbiams pasalpos mokamos TIK tokiu atveju, jeigu jie sutinka atlikti tam tikra darba (pvz. miestuose tai gatviu valymas, tvarkymas, kaimuose galetu buti derliaus nuemimas). Darbdavys moka simboliskai viena eura, o valstybe prideda likusia “bedarbio pasalpos” suma.

Tada ir viesose vietose butu tvarka, ir derlius nuimtas…

V., 2008-12-03 22:43:47

BET.

O kur padėti tuos obuolius, jei jų niekas NESUPERKA? Kas iš to, jei juos nuskinsi.

Mano senelių sodyboj 15 km nuo Pasvalio(jau niekas negyvena ten) didžiulis sodas. Tėtis pasakojo, kaip su močiute “prie Smetonos” veždavo obuolius į Rygą parduoti. Lietuvoj -anksčiau- obuolius supirkdavo Anykščių vyno gamykla. Dar atsimenu, tokias neblogas koncentruotas sultis gamindavo (be vyno). O kur dabar dėti kelis sunkvežimius tų obuolių? Nėra jie patys geriausi, senų veislių, bet sultims tiktų.

Belieka “kompostuoti” – didžiulis darbas! Arba palikti.

Jūratė, 2008-12-04 00:27:00

Yra obuolių rūšių, kuriuos galima nuvalius sniegą valgyti. Įdėja paprasta – košių prisidarėm tiek, kad visą žiemą brolius, tėvus ir senelius vaišinsim, obuolių prisitalpinome pilnus rūsius. Obuolys, papuolęs į rūsį visada praranda dalį savo sultingumo. Kol nėra didelių šalčių daug smagiau nueiti į sodą, nusivalyti sniegą ir suvalgyti šviežią sultingą obuolį. Aišku, jei sodas ne prie namų, kita problema.

Patarimas tiems, kurie neturi kur dėti, nes “niekas nesuperka”. Ar labai daug “prarasite” surinkę tuos nevalgomus, neparduodamus obuolius ir pristatysite į kokius globos namus, Carito valgyklas? Galbūt dauguma globos namų turi savo sodus. Bet tikrai rasite, kam tų obuolių reiks. Dideliais kiekiais obuolius surenka Carito valgykla. Taip kad ne obuoliuose, o žmonių geranoriškume problema

Giedrius, 2008-12-04 11:41:10

…ir niekas nekalba apie obuolių džiovinimą.

Giedrius, 2008-12-04 12:13:10

Jūratė teisingai pastebėjo, kad vertingiausias geranoriškumas…šviežias ir sultingas…kaip obuolys:-)

V., 2008-12-05 16:34:55

Jūs tiesiog neįsivaizduojate tų obuolių KIEKIŲ. Taip, dėdė nuvežė keletą maišų vienos mokyklos valgyklai, bet daugiau jiems nereikėjo; siūlė ligoninei – neėmė, siūlė globos namams prie bažnyčios – sakė, patys turi. Kiek gali gaišti laiko ieškodamas ir degindamas brangų benziną? O obuolių tai keletas sunkvežimių, ne maišų…Ir jie sparčiai genda. Anksčiau, kaip sakiau, veždavo į Anykščius kasmet.

Gal problema kitur: parduotuvėse kiniški džiovinti obuoliai, kaina kosminė. Su sultimis panašiai. Gal Lietuvoj tokie įstatymai, kad žaisti su obuolių džiovinimu ir sultimis NIEKAM neapsimoka? Samdyti žmones, mokėti visokioms sodroms, PVM-us ir t.t.

Paskui, kai baigiasi sezonas, atleidinėti tuos pasamdytus žmones, mokėti jiems išeitines pašalpas ir t.t. ir t.t. Pasiklauskite verslininkų, kurie bent ką bando legaliai daryti…

Laisvas, 2008-12-09 13:09:41

Iš straipsnio supratau, kad jūs, p.Burgi, tikrai žinotumėte ką reikia daryti su tais obuoliais. Tai ar nebuvo galima užvažiuoti pas tą sodo kaimyną ir jam pasakyti jog jis kvailas, nežino ką daryti su obuoliais ir, kad atiduotų juos jums?

Taigi, atiduotų. Tik įdomiausia būtų buvę jeigu jis už tai paprašytų pinigų.

Burgis, 2008-12-09 13:38:11

Laisvas: taip, yra ir mano kaltės, bet: 1) mes nuvažiavome per vėlai (sode būname labai retai…); 2) labai panašu į tai, kad kaimynai būtų tikėjęsi pinigų…

neringa, 2008-12-13 17:39:38

na,valdzia kaip ir visuomet skrajoja padebesiais,o kas vyksta po nosim nepastebi.gal ir pastebi,bet nesureiksmina…kuria mat visokius krizes iveikimo planus,o sis elementarus pavyzdys su obuoliais parodo kodel ta krize mus riecia.

zmones prarado bet koki nora uzsiimti zemdirbyste,auginti darzoves,vaisius,kuriems tikrai neprilygsta tie chemikalu pripurksti importuojami.absurdiskai juokingos supirkimo kainos,neapsimoka ka nors daryti.

o siaip tai ,jeigu patys nevartojate isdalinkite kitiems!