Labiau žmogus

Šiandien mūsų draugo Vytauto Martinaičio gimimo diena. Sveikinu!

Kaip tik ši diena yra tinkama pratęsti diskusija su vienu šios svetainės lankytoju, kuris nesutiko su mano fraze „labiau žmogus“.

*

Tai aš ir sakau: Vytautas yra labiau žmogus negu aš. Ir ne vien dėl to, kad jis profesorius, habilituotas mokslų dartaras, ES ekspertas energetikos srityje. Ir dėl to, kad jis laisvai rašo mokslinius darbus trimis kalbomis. Ir dėl to, kad jis išmaišęs visą pasaulį. Ir dėl to, kad jis buvo su manimi SS (studentų statybinių…) būrių komisaras. Ir dėl to, kad jis puikiai groja akordeonu, gražiai dainuoja. Ir dėl to, kad mums gera su juo…

*

Niekada nesutiksiu, kad visi žmonėmis vadinami gyvūnai yra vienodai žmonės tuo, kuo žmogus skiriasi nuo kitų gyvūnų! Apie tai jau ne kartą esu rašęs. Neteisinga, kad visiems gyventojams suteikiamos vienodos teisės rinkimuose, bet, deja, nėra nei būdų, nei teisingumo juos „surūšiuojant“. Kai kas prisimena, kokios diskusijos kilo žiniatinklyje dėl mano žodžio „surūšiuoti“, kalbant apie mokyklą…

*

Bet aš rūšiavau ir rūšiuosiu: vos vos žmogus (prasigėręs bomžas, vagiantis kaimyno daiktus, mušantis sugyventinę…), šiek tiek žmogus (man nieko nereikia, aš nieko nemoku, man ir taip gerai…), normalus žmogus (kasdien į darbą; sau, šeimai, draugams, šaliai…), labiau žmogus (siekiantis, išrandantis, kuriantis…), labiausiai žmogus (profesionalus širdies chirurgas, užauginęs tris vaikus, perskaitęs 1000 knygų, griežiantis smuiku…; močiutė, kurios du vaikai ir penki anūkėliai yra gėris pasauliui).

*

Ir jūs rūšiuojate! Tik vengiate tai pripažinti net sau…

Atsakymai

Burgis, 2014-04-01 08:21:19

Vertinkite. Diskutuokite. Pripažinkite.

ir, 2014-04-01 09:51:58

su tuo rūšiavimu kartais man gaunasi keisti dalykai.Ne vieną kartą mano gyvenime žmogus, kurį ‘nurašiau’ kaip nelabai vertingą, yra nustebinęs savo gražiais poelgiais.Todėl kuo daugiau gyvenu tuo mažiau stengiuosi rūšiuoti,ypač iš pirmo žvilgsnio nustatyti žmogaus vertę:)Bet kaip tai sunku…Kristus irgi turėjo mylimiausiąjį mokinį Joną.Ir neklydo,nes jis vienintelis iš mokinių nepabėgo,o stovėjo po kryžium.

Burgis, 2014-04-01 10:03:22

ir: bet Kristus turėjo ir Judą…

ir, 2014-04-01 10:46:15

Jis gi sakė”vienas iš jūsų mane išduos”.Visvien tai yra mūsų žmogiškam protui nesuvokiama.Nors veiksmažodis “iš-duoti“ yra vieno graikiško žodžio, kuris reiškia “ati-duoti“, versija.Judo išdavystė nuvedė Jėzų myriop, tačiau Jėzus perkeitė šią išdavystės kančią į meilės erdvę.

kaimietė, 2014-04-01 11:34:12

Gal nereikėtų rūšiuoti, jei kalbam apie žmogų, o jei apie žmogaus pasiekimus, tada…

Žmogui siela įdėta.

Burgis, 2014-04-01 12:47:55

kaimietei: dvi problemos: a) kartais labai suabejoji, ar tikrai tas buvęs žmogus dar turi sielą, ar jis ją jau pragėrė; kokia sielą turi nekalto žmogaus žudikas? kokią sielą turi jį mylinčio žmogaus išdavikas?

b) išeitų, kad jei jau turi sielą, tai nieko daugiau ir nereikia? Bet juk net bažnyčios – visos pasaulio bažnyčios! – liepia kai ką daryti, kad ta siela būtų išganyta, kad tu taptum tikru žmogumi (budistai) ir pan.

Egle, 2014-04-01 13:25:51

Sakyčiau siauras požiūris ir kategoriškas vertinimas. Kai pažvelgi į tokių “mažiau žmonių” vaikystę ir gyvenimą iki lemtingo įvykio, tai labiau pradedi suprasti, o jei turi širdį, tai dar ir užjausti:) Niekas neįvyksta be priežasties. O priežastys dažniausiai slypi žmogaus pirmuosiuose gyvenimo metuose. Jei jo niekas nemylėjo, tai mažai tikėtina, kad ir nelaimingasis kažką pamils.. Deja..

Burgis, 2014-04-01 13:37:08

Eglei: taip, aš vertinu kategoriškai, bet aš juk nesiūlau nieko sušaudyti, tiesa?

Pažvelkite kitaip: visi, kas netingi, visame žiniatinklyje ir net mano svetainėje mane kartais vertina labiau nei kategoriškai! Koks skirtumas tarp jų ir manęs? Esminis! Aš niekada nieko nevertinu likdamas anonimas.

ir, 2014-04-01 13:42:19

Čia labai tiktų šie žodžiai (nežinau autoriaus):Prieš kažką smerkiant, užsidėk jo batus ir praeik jo kelią, paragauk jo ašarų, pajusk jo skausmą… Užkliūk už kiekvieno akmens, už kurio jis buvo užkliuvęs… Ir tik po to kalbėk, kad tu žinai kaip reikia teisingai gyventi…

Aušrius, 2014-04-01 14:06:18

Teisti nereikia, bet susirūšiuoti – būtina. Merginos nesirenka bet ko, o susirūšiuoja vaikinus ir renkasi geriausią iš pasiekiamų. Universitetas nepriima studijuoti bet ko, o daro atranką pagal konkursą. Net į komunistų partiją pradžioj priimdavo ne bet ką, o kai pradėjo priiminėti bet ką – prasidėjo jų degradacija.

Burgis, 2014-04-01 14:10:33

ir: nuostabiai teisingi žodžiai (to autoriaus ir Jūsų)! Todėl aš stebiuosi ir neatsistebiu, kaip lengvai mane bara ir moko įvairūs nepažįstami ir pažįstami žmonės, kurie iš tiesų NIEKO apie mano gyvenimą nežino! Aš Jums sakau – NIEKO NEŽINO!

Bet vis tik – jie rūšiuoja ir aš rūšiuoju… Bet aš rūšiuoju pagal tai, ką pripažįsta, ką parodo, ką įrodo pats žmogus. Norėčiau, kad ir mane taip rūšiuotų.

Egle, 2014-04-01 14:16:37

Na kodėl “bara ir moko”? Gal bando suprasti ir mokosi:)

Burgis, 2014-04-01 14:30:20

Eglei: ačiū! Jūs mokate paguosti.

skaitovas, 2014-04-01 15:57:11

Aš ne toks geras kaip Eglė… Todėl ne “bara ir moko”, bet DISKUTUOJA bei į šeimininko PROVOKACIJAS ir IŠŠŪKIUS atsako tuo pačiu. Kitaip tariant, dažnai pasimauna ant kabliuko su jauku.

Gal ir klaidingai suprantu, bet suprantu, kad šeimininkas dažnai tiesiog demonstruoja norą būti puolamas.