Lageryje ar už jo?

Skaitau Nobelio premijos (2009 m.) laureatės Hertos Müller knygą „Amo sūpuoklės“, o mintyse skaitau dar dvi tokias panašias tos temos knygas: Balio Sruogos „Dievų miškas“ ir Aleksandro Solženycino „Viena Ivano Denisovičiaus diena“. Iš tų trijų autorių Nobelio premijos, mano supratimu, labiausiai nusipelno B. Sruoga.

*

H. Müller šokiruoja savaip:

„Rusams lageryje nosinė nebuvo reikalinga. Jie prispausdavo smiliumi vieną šnervę ir išpūsdavo snarglius lyg tešlą ant žemės pro kitą. Tada užspausdavo švariąją šnervę, ir snargliai trykšdavo pro antrą.“

*

Matote, viską lemia trys išspausdinti (būtent – išspausdinti, o ne tik pasakyti) žodžiai: „snarglius“, „tešlą“, „trykšdavo“. Be jų – jokio efekto. Įprasta procedūra…

***

„Ji valgė tai, ką buvo įmanu rasti lagerio kieme ir fabriko teritorijoje. Piktžolių žiedus, lapus ir sėklas. Ir visokiausius gyvius: kirmėles ir vikšrus, lervas ir vabalus, sraiges ir vorus. O sniegų nuklotame lagerio kieme – sušalusį sarginių šunų mėšlą.“

*

Skamba šokiruojančiai, jei nežinai, kad kalbama apie silpnaprotę moterį. Jei žinai – skamba banaliai, erzinančiai, pretenzingai…

***

Rašau Vasario 16-osios išvakarėse. Šiandien gimnazistams pakartojau: Kovo 11-osios šventei iki Vasario 16-osios šventės – kaip iki Mėnulio.

*

Tos trys knygos apie lagerius – į temą. Apie visuomenes ir jų žmones. Apie didingumą lageryje ir didingumą prezidiume. Apie išdavystę. Vienos tautos išduoda kitas, vos pasitaiko proga. Lyderiai išduoda savo tautas… „Vienas kraujo lašas būt tave apgynęs…“, – su kartėliu rašo poetas. O mes rytoj minėsime tuos, kurie sukūrė neapgintiną valstybę. Bet tą valstybę išdavė maždaug po 20 metų. Kaip šiandien?! Nejaugi po 20 metų didvyriams jau nebeįdomu, ką jie sukūrė?

*

600 pretendentų pašalino iš kandidatų į savivaldybes už nuslėptą teistumą. Tokia valstybė. Kokia nors lietuviškoji Müller po daugelio metų gaus premiją už šių dienų absurdo, purvo aprašymą? Ne, negaus! Nes tai – įprasta. Reikia, kad būtų žymiai labiau neįprasta – tada tema būtų gera.

*

Bet ar negalėtume mes, Gerb. Sonata ir kt., ir šią situaciją vertinti kaip šokiruojančią, įžeidžiančią valstybės piliečius? Ar tinka tai prie kostiumuotų, išsilavinusių Vasario 16-osios Akto signatarų? Gal bent šventės dieną išsišluokime?

Atsakymai

Algirdas, 2011-02-15 17:40:42

Ar jums, kas nors sakė:.. Pasenai, dieduk pasenai…”

Smokas, 2011-02-15 17:47:01

kartą kalbant su brite pedagoge ji paklausė manęs, ką galėčiau rekomenduoti paskaityti jai iš mūsų literatūros. Mintyse prasukau savo skaitytą bibliotekėlę (nesakau, kad ji didelė) ir sustojau tik ties Baliu Sruoga. Kas dar labiau galėtų būti suprantama kosmopolitiškos ir imperinės tautos atstovei ? Balys rašė apie ŽMONES, o kas dar iš musiškių taip genialiai rašė ir rašo ne apie lietuvius ir Lietuvą, o apie ŽMONES. Bent jau aš nepamenu…

sonata, 2011-02-15 18:19:34

Gerb. Burgi, jau buvau nusprendus nebecypsėt kurį laiką Jūsų tinklalapyje ir nebepiktint daugumos čia besilankančiųjų. Bet tiesiogiai įvardinot… tai leisiu sau parašyt. Man žinomi duomenys turbūt seni, bet ar ne apie 250 kandidatų vrk pašalino? Na tai esmės nekeičia – visų kadencijų savivaldybę gasdinančios tv savininkas Pukas jų tarpe taip pat yra:) Ar po kurio laiko nebus tai įvardinta kaip politinis susidorojimas? Juk nieko blogo nedarė – tik (!?) spekuliavo “anais laikais”, t.y. griovė santvarką 🙂 Neteisinu jokiu būdu, ironizuoju. O juk kandidatuoja daugybė (lyginant su slapukų skaičiumi) dorų piliečių . Gal nereikia desperacijos dėl tų kelių šimtų melagėlių iš visos Lietuvos, bet stengtis, kad miesto vairas atitektų tokiems garbingiems žmonėms, kaip Sakalnikas, Medvedevienė, Kudarienė, Matekonienė, Labanauskas, Mileika – skirtingų partijų doriems žmonėms. Va ką mes visi galim padaryt atsakingai apgalvoję, o ne protesto vardan (prieš ką protestuojam?) “ant juoko” išsirinkti dar kokį vieną mėlynanosį. Gal aš klystu, bet toks jausmas, lyg ir supriešinat “piliečius” ir “valdžią”. Tai kad nėr ką priešint – kaip nubalsuosim, taip ir bus. Ir situacija vėl gali būti “šokiruojanti, įžeidžianti”, nes patys save vėl galim apsispjaut. Tik patys.

Giedrius, 2011-02-15 18:36:12

Sonata, apie koki garbingą Labanauską kalbate?

Burgis, 2011-02-15 20:59:37

Gerb. Sonata, gal Jūs žinote mechanizmą, kaip mes galėtume išrinkti TIK tuos, kurie tinka?

sonata, 2011-02-15 21:27:41

Mechanizmas – asmeninė pilietinė atsakomybė prieš save patį. Pirmoj eilėj – kiekvieno, turinčio teisę balsuoti. Kai už visus kauniečius nusprendžia 50 000 neptingėjusių ateiti prie balsadėžių, kurių nemaža dalis yra socialiai remtinų, bet iš inercijos balsuojančių už stambųjį kapitalą, tai apie ką mes kalbam? Antra, pasidomėti ne partinėm programom, gražiom ir vienodai populistinėm prieš rinkimus, ypač į Seimą, (ten daugiau erdvės fantazijai), o pasidomėti asmenybėm. Šiais “googlinimo” laikais nieko nėr paprasčiau. Ir tiesa dar tokia, kad mūsų miestelyje beveik pažįsta vieni kitus – negi nerastumėt keliančio Jums pasitikėjimą žmogaus iš kandidatuojančių? Ne? Tada belieka eit pačiam. Šiaip tai partinė rinkimų sistema gal kiek ir pa(at)gyvenusi, bet gal tegu amerikonai pirmi pasidaro eksperimentinį projektą be partijų, yra gi jau tokių pamąstymų:)

Burgis, 2011-02-15 21:30:26

Algirdai, man ir sakyti nereikia, pats žinau, bet man tai jau nebaisu…. O tau dar reikės kablelius rašyti tinkamose vietose išmokti – va, čia tai grėsmė!

D., 2011-02-16 11:44:54

Tai džiaukitės jog gyvenat ne žemaitijos pusėje, o tai dabar jau būtumėt apsemtas, kaip kiekvieną pavasarį 🙂

D., 2011-02-16 12:27:37

Atsiprašau. Prieš tai buvęs komentaras turėjo būti prie įrašo “Man patinka Lietuvoje”. 🙂

nv, 2011-02-16 13:44:00

Ech,,mechanikai”:..,,gal Jūs žinote mechanizmą..”B.B.,

o Sonata R.į tai atsako:,,Mechanizmas – asmeninė pilietinė atsakomybė prieš save…”

Negi Jums negana seimo ,,mechanikų”?

Kai vakar rašėt,dar nežinojot,kad šiandien mus paliks Justinas Marcinkevičius…..