Laikas yra materialus?

Dabar laukiu abiturientų išleistuvių. Iki jų liko dvi valandos. Laikas pasidarė klampus, jaučiu, kaip sunku per jį irtis…

***

Prieš 20 metų Vašingtone pateikiau stendinį pranešimą tarptautinėje IT konferencijoje. Šiandien vėl gavau kvietimą iš vienos prancūzų mokslininkų draugijos. Reguliariai siunčia. Dvidešimt metų…

***

Vienas draugas, gyvenantis JAV, Kalėdoms man dovanodavo „National Geographic“ (NG) žurnalo prenumeratą. Dabar jau nedovanoja, nes žurnalas leidžiamas ir lietuvių kalba. Bet aš vis tiek retkarčiais iš JAV gaunu žurnalo numerį su paraginimu prenumeruoti. Kada tai baigsis?

***

Mokykloje buvau įsidėmėjęs vieną lengvai įsidėmimą faktą: žmogus Žemėje atsirado (išsivystė?) prieš milijoną metų. Per 50 metų tas skaičius kito, kito ir dabar  – žiūrėkite:

Taigi jau kalbame apie savo protėvius, gyvenusius prieš keturis milijonus metų! Kalbame. Rašo solidus žurnalas. Daug puslapių tai temai paskyrė. Dar neperskaičiau. Bet viena mintis neduoda ramybės. Kaip pradedi dėstyti smulkmenas, aplinkybes, apipini istoriją visokiais priedais, klausytojas (skaitytojas) dažniausiai pamiršta esmę! Tikrai! Ir kaip tuo sumaniai naudojasi milijonai pasakorių! Nuo Seimo narių iki NG žurnalistų, nuo Biblijos aiškintojų iki pasakų rašytojų.

***

Šiuo atveju esminis klausimas, jūs žinote, yra toks: tai žmogų sutvėrė, atsiuntė iš kitur ar jis Žemėje išsivystė iš „dujų ir dulkių sankaupos“ (žvelgiant, žinoma, gerokai toliau nei keturi milijonai metų)? Šiame NG numeryje apie tai – neabejoju! – nerasite nė žodžio. Tai kam man ta istorija apie rastus moters (?) likučius? Bet perskaitysiu. Ir jums rekomenduoju.

Atsakymai

Žydrūnas, 2010-06-18 16:10:07

Kažkokios neįtikėtinos tikimybės dėka atsirado iš sprogusios žvaigždės liekanų, nes visi jį sudarantys elementai taip atsirado (iš kur atsirado pirminis elementas – vandenilis, neaišku..). Ir kaip visa ta kombinacija veikt pradėjo, tai man nesuprantama, čia ir pradedi galvot apie tikėjimą…

neringa, 2010-06-18 16:32:13

Tikejimas-legviausias budas,visa atsakomybe priskiri dievui ir tiek,paciam nereikia smegenu krutint:))Bet visgi,kaip istikruju,nezinau,kur tos tiesos ieskot ir suabejoju bet kokiu teigimu,netgi is NG zurnalo.

Žydrūnas, 2010-06-18 16:40:36

Na kodėl krutina, krutina tas smegenis viso pasaulio geriausi, bet įrodymų kol kas neturi, nėra net teorijos kaip surišt micro pasaulį su macro, o ir tą patį mikro pasaulį standartinis modelis dabar aprašo keliais lapais formulių (tai ne E=mc2 va kur visas grožis). O teorijų begalės bet jose daug nežinomųjų ir konstantų…Ką čia apie gyvybę dar šnekėt, galima tik folosofuot 🙂

Žydrūnas, 2010-06-18 17:01:31

filosofuot, atsiprašau.

Beje jei LHC visgi atras tą Higs’o bozoną, tai gal tos teorijos ir susiriš pagaliau.

ST, 2010-06-18 19:48:31

Ne į temą, galbūt Dievo požiūris toks: Kažkur tarp 100 milijardų galaktikų yra viena galaktika (“Paukščių Takas”), kur tarp jos 400 milijardų žvaigždžių yra viena žvaigždutė (“Saulė”), aplink kurią skrieja keletas planetų. Vienoje iš jų (“Žemė”) yra užsiveisusių parazitų (“Žmonės”). 🙂

Žydrūnas, 2010-06-18 20:43:40

Stebuklas argi ne? 🙂 reik tai vertinti kol gyvenam 😉

Aurelija, 2010-06-19 09:26:49

O Jūs irgi skaitote NG 🙂 Šaunu 🙂 Tiesa, Jums kartais neatrodo, kad vertimas straipsnių retkarčiais būna prastokas?

Justinas, 2010-06-19 17:55:59

Gerbiamas, Direktoriau, reaguojant į šios temos pavadinimo filosofinį atspalvį (ačiū už tokias temas!), naudodamasis proga norėčiau Jūsų paprašyti pasidalinti mintimis keliais klausimais.

Dažnai kalbėdamas apie gyvenimą ir laiką Jūs minite žodį “likimas”. Kas Jūsų manymu tasai likimas ir kas jį valdo? (Čia turbūt kaip suprantate aš daugiau referuoju į metafizinį Jūsų pasaulio supratimą ir žmogaus protu suvokiamų dalykų sąryšį su dvasiniais aspektais).

Taip pat dažnai minite žodį “gamta” ir kalbate apie gamtą kaip apie gyvą, pulsuojančią. Iš ko Jūsų manymu ši gyvybė ir kartais toks grožis, kad širdį užgniaužia ir atrodo, kad per gražu, kad atlaikytum? Ar nesutiktumėt tuomet, kaip kažkas yra pasakęs, kad galbūt šis gyvenimas mūsų vizualiai matomas ir jaučiamas yra tik tikrosios realybės atspindys? Šiuos spindulius mes tik akimirkomis pajaučiame. Rašytoja ir aktorė Doloresa Kazragytė tokias akimirkas yra pavadinusi “rojaus ilgesiu”.

Ir trečias klausimėlis. Gyvename liberalioje visuomenėje, kai labai nepopuliaru kalbėti apie vieną tiesos idėją – apie vientisą dėsnių visumą, kurios laikydamasis ar bent stengdamasis laikytis žmogus sukuria didžiausią tikimybę būti ir pats laimingas ir padaro savo gyvenimą teisingu kitų jį supančių žmonių atžvilgiu (Jūs dažnai kalbate apie tokius dėsnius). Labai populiaru kalbėti apie visišką “laisvę”, bet kaip matome pasaulyje labai ir labai daug tokioje visiškoje “laisvėje” gyvenančių nusiminusių žmonių. Kokia būtų Jūsų nuomonė apie tokios vientisos tiesos egzistavimą žemėje (tarytum nematomų gairių), aplink kurią žmogaus gyvenimas tarytum sinusoide gravituoja, tai nutoldamas, tai priartėdamas (o viduje, tarytum kažkas indikuoja, kada nuo to mediano esame nutolę). Ir ką manytumėt apie Dekalogą (ar neišmintingi jo autoriaus pasiūlymai mums?) tokios vientisos tiesos idėjos kontekste?

Dėkui už pasidalinimą mintimis.

mariux, 2010-06-21 10:56:29

Keli asmeniniai žemiški įspūdžiai.

Laikas materialus:

– galiu jį paliesti. Aš jame gyvenu. Na ir kas, kad įkeistas bankui?

– galiu jį valgyti. Štai nuskinsiu nuo lysvės ir suvalgysiu!

– galiu jį gerti. Gydytojų nustatytu laiku ir tvarka…

– galiu jį matyti. Besilaukianti moteris- kas gali būti gražiau?

– galiu jį užuosti. Ar atsimenat, kaip kvepia miegantis kūdikis?

– galiu jį girdėti. Kiekvieną rytą- jau laikas! jau laikas! jau laikas!

Visi šie nenuginčijami teiginiai, be jokios abejonės, įrodo laiko materialumą 🙂

P.S.

Pažiūrėjau į sąskaitas- oho, koks materialus!