Laiškas direktoriui

Pradėsiu be užuolankų – esu šokiruotas. Vakar per posėdį supratau, kad manai mane prisijaukinęs! Taip, „tu“, o ne „jūs“, nes aš – Mokytojas, o tu… Tu tik sistemos įkaitas, nors galėtum būti mano bendražygis.

Kodėl, na, kodėl yra tokie žmonės, kurie visą gyvenimą tiki, kad gali, net privalo kitiems aiškinti, kaip reikia vairuoti automobilį, ką valgyti, kaip rengtis, ką skaityti? Maža to, jie tiki, kad visi, kuriuos jie moko, auklėja, anksčiau ar vėliau paklūsta jų valiai, tampa prijaukinti. Mulkių atmaina! Būdinga tai, kad visi tie mulkai neabejoja, jog jų pareigos, jų postai suteikia jiems dar daugiau galių ir teisių tvarkyti kitų žmonių gyvenimus.

Žmogeli, aš vėl pakartosiu: aš Mokytojas, mane galima mokyti tik įrodžius, kad nesu mokytojas. Tu neįrodei. Mokytojų negalima prisijaukinti, nes tai neprijaukinamų gyvūnų rūšis. Prijaukintas mokyti nebegali. Aš jau seniai stebiu, kaip tu bandai apie save suburti prijaukintų, tau paklusnių žmonių būrelį. Su užuojauta stebiu, kaip vienas po kito žmonės išsižada Mokytojo laisvių ir teisių. Žinau, kodėl jie taip elgiasi: jei tau reikėtų palaužti juos, tu nesunkiai įrodytum, kad jie nėra mokytojai. Tiksliai apskaičiavę jie supranta, kad naudingiau būti prijaukintiems, nei atkakliu kasdieniniu darbu, savišvieta ir savistaba, bado dieta, buitine prasme skriaudžiant savo šeimą, prisiversti likti mokytojais.

Ir vis tik mane apstulbino, kad tu toks žioplas ir nesupranti, jog manęs dar neprisijaukinai. Ir niekada neprisijaukinsi! Turėjai žinoti, kad aš mėgstu šiuos Prometėjo žodžius, pasakytus Dzeuso siųstam ereliui:

„Aš savo nelemties į tavąją vergystę, tikėk manim, neišmainyčiau niekad…“

Turėjai žinoti, kad yra keistuolių, kurie mulkius priverčia keiktis paskutiniais žodžiais, nes nesiduoda prijaukinami. Tie keistuoliai įtikėję kaip fanatikai dviem tiesomis: aš neamžinas, bet ir tu neamžinas. Ir savo būties mirksnį jie nori pasimėgauti Mokytojo didybe. Juk tai beveik pusdievio didybė! Juodąjį diržą karatė meistras gauna nelengvai, Mokytojo titulą pelnyti dar sunkiau. Tai kaip galima atsisakyti tos likimo dovanos (nes be likimo skirtų savybių Mokytoju netapsi, žmogau, ar tu girdi, – netapsi!)?

Kita tiesa – tu neamžinas. Kaip turi jausti žmogus, kai jį prisijaukinęs valdovas staiga virsta dulke, nuliu be vieneto, panieką sukeliančia žmogysta? Kur tada dėtis? Kaip buvusiems bendradarbiams, buvusiems mokiniams į akis pažiūrėti? Ne, nepatikimas prijaukintųjų gyvenimas, nepatikimas… Pakeisiu žinomą posakį: gimęs skraidyti – negali šliaužioti!

Jūs, sistemos vergai, ne tik bandote pavergti mus, laisvuosius žmonių mokytojus, bet ir kuriate neįveikiamą klaną. Tu esi tik viena slibino galva, kurią nukirtus užaugtų kita. Tai tau atsakymas, kodėl aš nesistengiu tavęs pašalinti iš savo ir kitų kelio. Laukiu, kol mūsų, laisvųjų, bus tiek daug, kad jūs patys išsigąsite ir išsislapstysite urvuose. Kol kas, deja, ne vien švietime matome ataugančiųjų galvų stebuklą…

Kol kas jūs, mulkiai, nekreipiate dėmesio į tai, ką mes kalbame, rašome. Kol kas jums užtenka prijaukintųjų. Nelabai tikiu, kad ir šį laišką iki galo perskaitysi – labai nervinasi valdovai, pyksta, kai kas nors jiems nepaklūsta: laiškus drasko, laikraščių neskaito, į tribūnas tik prijaukintuosius siunčia…

Vakar tavo balsas išdavė tave – dabar keršysi. Dabar bandysi įrodyti, kad nesu Mokytojas. Tikriausiai artimiausiu metu sulauksiu nekviestų svečių, kurie – o, siaube! – nepasiklausę įsibraus į mano pamoką. Tu, menkysta, seniai pamiršai, kad pamoka yra šventas dalykas, kad pamoka turi būti pamoka net prasidėjus karui, o į pamoką be mokytojo leidimo neturi teisės įžengti net šalies prezidentas. Jei taip nėra, tai mokytojas jau ne mokytojas, o tik bendrovės darbuotojas. Kol kas į savo pamoką nenumatau nieko įsileisti. Pamėgink…

Dabar tu ieškosi šalininkų nevykusių moksleivių, kuriuos man tenka mokyti, ir jų tėvų stovykloje. Rasi, bet ne tiek daug, kad galėtum mane įveikti. Aš žinau savo vertę. Geriau jau tu pasiduok – įsidarbink vadybininku kokioje nors prekybos bendrovėje. Gal ten nebus nė vieno mokytojo.

Atsakymai

Rokas, 2010-11-06 10:17:48

Mokytojau, o ar jau turite įpėdinį? Kiek suprantu ilgai netempsit, nes vieną menkystą keis kitas, o savo galimybes žinote pats.. Siūlyčiau pagalvoti, kam visa tai Jums dabar, augintųte sau ramiai anūkus, o dabar vis dar stengiatės ruošti ateities kartas, kurios nusispjovę išvyks iš tėvynės.

Mindaugas, 2010-11-06 10:19:03

Gerbiamas Direktoriau, pagarba Jums. Skaitau ir dėlioju to “laiško” žodžius mintyse ir su nuostaba ir pagarba skaitau Jūsų Atsakymą. Visada gerbiau ir gerbsiu Tikrus Mokytojus.

Darth Vader, 2010-11-06 11:05:21

Paauglio (iki 13 metų) laiškas. Menkystos, mulkiai, sistemos vergai, neįrodysi, nevykę tavo bendražygiai ir t.t. Nesolidu, nerimta. Jei išties kažkoks didysis anonimas toks niekingai šlykštus ir šliužiškas – ignoruoti. Jei jis turi racijos – nesiginčyti.

O čia – nykuma, kurios iš Burgio nesitikėjau. galvojau, kad jis rimtesnis ir solidesnis.

neringa, 2010-11-06 11:26:05

Suprantu Burgi,ir tai emocinngas zmogus,ir nors kartais kovoti su visais tais menkystomis,sukciais atrodo kaip kova su vejo malunias,nes ju tiek privise visur,visgi nereikia tylet.Tegu issako,ko jie istikro verti,tegu isrekia,o ne tyli ir filosofuoja,kaip kad Darth Vader.

Pati esu susidurus su didele korupcija ir neteisybe ir tikrai nusibodo tylet ir apsimest kad viskas o.k,nenoriu sokti pagal kazkokiu vagiu,neturinciu morales dainele ir nesoksiu ir reksiu,kad taip neturi but,kad tai neteisinga!Ar ka nors tuo pakeisiu?Gal ir ne,bet isliksiu savim ir neissizadesiu savo principu vien del to ,kad kazkieno “virsuneje”principai supuve.

Persona Grata, 2010-11-06 13:29:56

Sunku Dartho Vaderio komentarus laikyti filosofavimu. Tai panašiau į vargšo, savigraužos kamuojamo totalitarizmo šalininko sapaliones.

O gerbiamas Burgis buvo ir yra žmogus, tvirtai tikintis savo idealais ir galintis dėl jų padėti galvą.

miego megejas, 2010-11-06 15:13:15

O, veideri, kai visas teksas yra sapalionės apie kažkokius fsb, kedį, revoliuciją, ir fašizmą (na, šito žodžio Tu vengi, bet idėjos tai grynai fašistinės), tai tada jau rimta, solidu?

NiekurNeiva, 2010-11-06 15:15:46

Sventvagiska mintis:

Ar gali buti, kad Mokytojas ir Direktorius tas pats (vienas) zmogus ?

Kazkuria prasme tai taip deretu prie rudeniskai liudnu pastebejimu apie Velines, mirti, nasles, laikinuma, anukus…

i.k., 2010-11-06 16:45:14

Skaitau p. Burgio monologą lyg maldą, ne kartą gyvenime panašiai norėjau pasakyti, bent jau būseną labai gerai žinau. Kad ir kaip ten būtų, pasaulyje yra teisybė – visi mes mirtingi. Ne be reikalo Mama, Meilė, Mokytojas, Malda ir Mirtis lietuvių kalboje prasideda ta pačia raide.

is provincijos, 2010-11-06 19:29:00

noreciau visiems pasakyti, kad nuo 1989 m. kai buvo ikurta gimnzija Burgis buvo (ir yra) tik DIREKORIUS bei DESTYTOJAS. Ne 5 dienu is eiles nera vedes bent vienai klasei kokio nors dalyko pamoku. Jis n MOKYTOJAS

j., 2010-11-06 20:30:04

Joo… Kaip manot, ar cia vis dar apie ispuoseleta saviverte, ar apie didybes manija? Siaubingai siauras turi buti akiratis, kad sugebetum taip susireiksminti.

Evaldas, 2010-11-06 20:48:55

i.k.: nesiginčysiu ir gerbiu Jūsų pritarimą Burgio monologui. O šalia temos (OT) pažymėsiu, jog žodžiai Machinacija, Marazmas, Maišatis, Mandrumas, Manipuliavimas, Maras, Materializmas, Melas, Mėmė, Mėšlas ir daugelis kitų Jūsų sekai nederančių žodžių taip pat prasideda ta pačia M raide…

S.S., 2010-11-06 22:14:32

Skaitytojui objektyviai įvertinti Jūsų atsakymo negalima, nes “laiškas” nėra pateiktas. Aišku, galima bandyti nuspėti kontekstą, bet ar tai būtų objektyvu?

Žydrūnas, 2010-11-07 15:11:15

Aš nieko nesupratau, bet mintys (neįvardinant ir nežinant konkrečių veikėjų) man patiko 🙂

Evaldai, čia kaip norėsit matyt, man rodos…

Evaldas, 2010-11-07 16:28:40

Žydrūnai, be abejo 🙂 O savo offtopic’u norėjau nedaug – tik parodyt, koks nedidelis žingsnis tarp tokių skirtingų dalykų. Kartais net sumaišyt visai nesunku – kaip ne kaip ta pačia raide prasideda 🙂

Burgis, 2010-11-07 19:27:02

Mielieji, dabar aš jūsų atsiprašysiu ir pasiūlysiu dar kartą perskaityti tą laišką direktoriui…

Kodėl atsiprašysiu? Kai kas iš jūsų žino, kad aš visus metus rašinėjau pedagoginį „džiazą“ savaitraščiui „Dialogas“. Atėjo laikas, kai supratau, kad nebenoriu rašinėti konkretybių apie pedagoginį gyvenimą, noriu tikro džiazo, improvizacijų arba … nebenoriu nieko rašinėti, nes mano kolegos, mano bendraamžiai gali iškviesti medikus…

***

Tai va. Tai, ką perskaitėte, buvo paskutinis (neišspausdintas) rašinys savaitraščiui. Kodėl neišspausdintas? Čia ir norėjau pasitikrinti. Jūs patvirtinote – tokių dalykų negalima skelbti, neinformavus apie žanrą. Visas tas „laiškas“ – mano pramanas nuo pirmo iki paskutinio žodžio! Tai grynas džiazas, kūryba! Kam tai rašiau? Norėjau tokia forma skaitytojams pasakyti, koks, mano supratimu, turėtų būti Mokytojas.

***

Dabar perskaitykite ir pagirkite mane – juk tikroviškai parašiau? Juk tai veikia emociškai labiau, nei nesibaigiantys komentarai apie mokytojų ir direktorių santykius? Jei taip – savo tikslą pasiekiau. Ačiū ir atsiprašau…

Žydrūnas, 2010-11-07 19:31:50

Tai kad nėra už ką atsiprašinėti, bent jau mano kuklia nuomone, labai teisingai ir gerai 🙂

NiekurNeiva, 2010-11-07 21:00:05

Ir man smagu, kad sventvagiska mintis apie pamfleta pasitvirtino.

Tokiai teoremai irodyti pakako prielaidos, kad ismintingas zmogus “ant kitu nepyksta” – jei pyksta, tai tik “ant saves”. Gi Mokytojas, kaip ten nebutu, irgi zmogus…

birute, 2010-11-07 21:51:18

Niekurneivai

Jeigu dar pamokytumete, kaip padaryti , kad tas pyktis “ant savęs” neužgraužtų galutinai, tai būčiau labai dėkinga.

vapt’siukas, 2010-11-07 23:42:38

narcizas darotės… “perskaitykite ir pagirkite mane”. Kaip Vader’is rašė – kalba panaši į paauglišką (mano manymu į tuos “atsišakojimus prieš tėvus”) Mintis taip, stipri, bet Mokytojas sugebėtų tai pasakyt subtiliau, be menkystų, mulkių ir pan.

neringa, 2010-11-08 09:26:03

Subtiliau?jeigu patiri kokia neteisybe,kad tavo viduj viskas verda,ir matai,kad visi tyli,subtiliai filosofuodami sau patiems,tai zinot…Man pvz tokia “politika” nepriimtina ir nera cia ko kist paaugliskuma,nesubrendima,paprasciausia buna zmoniu,kurie patebedami,kad kazkas negerai apie tai ir pasako,netyli,o mulkius,sukcius,menkystas ir reikia vadint ju tikrais vardais,kokie cia pagrazinimai ir mandagumai reikalingi?

Burgis, 2010-11-08 10:12:36

vapt’siukui: norėtumėte, kad aš būčiau kaip Jūs? Ne, nebūsiu…

Ačiū, Neringa. Džiaugiuosi, kad ne aš vienas taip galvoju.

vija, 2010-11-08 17:06:48

pasirašau po kiekvienu žodžiu , kaip su pirštu į akį 🙂

sonata, 2010-11-08 19:30:20

o aš pasirašau po tuo, kad tai yra amžina tarnautojo, specialisto, inetligento, tiesiogiai nekuriančio pridėtinės vertės, problema. Virš jo visada yra toks direktorius: direktorius – kultūros skyriaus vedėjas, direktorius- rektorius, direktorius- vyr.gydytojas, direktorius – vyr. komisaras, ir t.d. ir t.p. Va Jūs rašot – “sistemos vergai”. Negera ir vergams, negera. Todėl stengiasi užsikloti visagalybės miražu.

Regina A., 2010-11-09 00:14:08

Įtariau, kad tai džiazas, bet abejojau. Meistras Jūs, p. Bronislovai 🙂

Kartais elgiuosi, kaip rašo Neringa.

Gal kaip Don Kichotas? Idealistiškai. “Nepatogiai”, nes eini prieš srovę: pasipriešinimas, nepalankumas, šmeižtas ir kitos pasekmės.

O kiti plaukia pasroviui – patogiai:

vieni tyli dėl šventos ramybės, kiti be muilo… Treti – abejingi (“O kam ardytis? Beviltiška.”). Taip ir pasidaro “stovintis vanduo su kvapeliu”. Ypač aštrus jis į švietimo sistemą atėjusiems iš ten, kur kuriama pridėtinė vertė.

Kubilizmo pamokos, 2010-11-09 16:20:14

Verslas pamatė,kad prie lovio tikrai negali leisti Kubiliaus gaujos bepročių ir vagių.Nuostolių nepatyrė tik kelios monopolijos,tačiau ir joms reikia mokios rinkos,o ne ubagų krašto.Ant Kubilo dundukų partijos niekas nebestatys,pasvajokit.Teks grįžt socdemams ir vėl pamažu nureguliuoti bent pakenčiamą gyvenimą Lietuvoje…

zyle- K. pamokoms, 2010-11-10 18:37:41

Oi. Ir čia “analizus daro” iš Kubiliaus. Kai žmogus (šįkart Lapkričio 9 16:20) sako VISADA arba NIEKADA, jau meluoja. Kai keikia bjauriais žodžiais, o ne argumentuoja, – žema.

O frazė, kad reikės socdemams NUREGULIUOTI išvis kelia šypseną.

KLAUSIMĖLIS: Ką tamsta veiki burgis.lt?

Burgis, 2010-11-10 19:08:37

zylei: ką aš veikiu? Skaitinėju, rašinėju… O Jūs siūlytumėte viską, kas Jums nepatinka, ištrinti?

Marius, 2010-11-10 19:32:52

Apie bendrovės darbuotoją ir mokytoją – du skirtingus pasaulius – kalbate. Bet anksčiau esu pastebėjęs, kad rašydamas apie gimnaziją neretai pavartojate žodį “rinka”. Ar kartais anksčiau nesugretinote dalykų, kuriuos šiame džiaze bandote supriešinti?

Burgis, 2010-11-10 21:03:43

Mariui: paprasta – gimnazija yra rinkoje, bet gimnazijoje nėra rinkos…

Mokytoja Sigita, 2010-11-12 00:07:11

Ačiū.