Laisvalaikio studijos

… but what that something was was not yet clear…

*

Didelė plieninė piramidė apversta smaigaliu žemyn ir pastatyta ant storos lygios plieninės plokštės. Po piramidės smaigaliu padėtas 50€ banknotas. Net nežymiai pajudinus piramidę, ji nuvirstų.

Jei pašalinsite tą banknotą iš po piramidės, gausite 500€.

Kaip žadate tai padaryti?

*****

(Malcolm Gladwell. „Blink. The Power of Thinking without Thinking.“. Sąlygą šiek tiek modifikavau… – B.B.)

*

Paskaitykite kitą užduotį iš tos knygos, gal tai padės išspręsti piramidės užduotį?

*

A man and his son are in serious car accident. The father is killed, and the son is rushed to the emergency room. Upon arrival, the attending doctor looks at the child and gasps, “This child is my son!” Who is the doctor?

*

Kadaise ši antroji užduotis buvo pateikta Gimnazijos „Mokslo lyderių turnyro“ dalyviams. Man neatrodė, kad užduotis labai tinkama… Ir dabar abi šios užduotys man neatrodo labai tinkamos. Kodėl?

Antroji užduotis yra kaip mįslė: kas žino atsakymą, be vargo užduotį atliks, o kas nežino yra akivaizdžiai nelygiose sąlygose su žinančiuoju.

Pirmoji užduotis yra suformuluota nekorektiškai, miglotai…

Angliškai paklausiama taip:

How do you remove the bill without disturbing the pyramid?

Knygoje pateikti atsakymai neįtikina, kad užduotis atlikta teisingai…

***

Užsirašiau šiuos du pavyzdžius iš The No.1 International Bestseller, kad seminaruose mokytojams (jei pakvies…) galėčiau pailiustruoti taisyklę: „Ne viskas auksas, kas auksu žiba.“ Egzaminų, kontrolinių darbų, konkursų užduotys turi būti labai kruopščiai parenkamos!

*

P.S. Komentuoti kviečiami visi, bet atsakymų prašyčiau nerašyti, jei juos ne patys sugalvojote…

Atsakymai

Violeta, 2017-02-05 13:07:30

Puiki mankšta sekmadienį -ačiū !

Uždėti kitą plokštę ant piramidės pagrindo ir visą sistemą apversti aukštyn kojom , tada be problemų nuimti pirmą plokštę ir banknotą, nes piramidė stabiliai stovės ant savo pagrindo.

Jei piramidės judinti negalima ar ji labai sunki, tai labai atsargiai sukarpyti po smaigu esantį banknotą vis artėjant prie smaigo. Manau, kad sunki plieninė piramidė įsmigs į banknotą ir prakirs jame skylutę, o ne prislėgs jo dalį. Todėl pamažu karpant , tiesiog prieisime akimirką, kai nuimsime “apkabinusį” smaigą banknoto likutį.

Dėl avarijos ir gydytojo – nežinau kame čia sudėtingumas, nes atsakymas labai akivaizdus, juk gimstam dviems tėvams.

Burgis, 2017-02-05 13:16:06

Violetai: puiku! Jūsų atsakymai kur kas geresni už tuos, kurie pateikti knygoje. Ir vis tik – prisikabinčiau prie vieno iš atsakymų… Kai kiti pakomentuos…

Paulius, 2017-02-05 14:42:59

Sąlygoje nepasakyta, kad pašalinti banknotą reikia taip, kad piramidė nenuvirstų…

Giedrius, 2017-02-05 14:44:19

Paprastai uždaviniuose ir galvosūkiuose reikia išnaudoti kiekvieną sąlygos žodį. Na, nebent tai būtų labai suktas galvosūkis, kuriame pradžioje kalbama bele kas, o po to paklausiama: kiek sveria kilogramas vinių? 🙂

Šiuo atveju kol kas nebuvo panaudota piramidės savybė, jog ji yra plieninė. Galbūt reikėtų panaudoti magnetinį lauką? Gerai ir tiksliai jį apskaičiavus, šiek tiek kilstelėti piramidę, paimti banknotą ir susilpninus magnetinį lauką, vėl ją gražiai nuleisti į vietą.

Ir 50Eur banknotas liks sveikas 🙂 tik skylute per vidurį.

P.S. Žinoma kartu neturėtų kilti ir plokštė, taip kad laukas turėtų būti tiksliai apskaičiuotas. Jeigu tai įmanoma žinoma. Na, bet jeigu piramidę kažkas ant smaigalio sugebėjo pastatyti, tai kodėl gi nesugebėjus ir tinkamo magneto parinkti.

Rasa, 2017-02-05 15:34:10

Gal galima pinigą sušlapinti, jis lengvai supliš ir išimti. Gal galima jį padegti, bet jei plieninė ta piramidė, tai įkais nevienodai ir parvirs 😛 turbūt.

Edgaras, 2017-02-05 18:30:27

Aš banknotą atsargiai padegčiau ir baigta.

Esencija, 2017-02-05 19:34:06

Tik neturintys fantazijos ir fizikos žinių, gali siūlyt banknotą sudegint. Tą galima padaryt labai paprastai- trakiant pinigą žaibišku judesiu. Tokiu būdu, piramidė nespėja susigaudyti į kurią pusę virsti ir lieka stovėt vietoje.

Ar sąskaitos nr. atsiųst, į ką pervesit 500?

Burgis, 2017-02-08 09:37:20

Chmmm… Didelio susidomėjimo ši tema nesulaukė, bet vis tiek esu patenkintas, kad sumanūs lankytojai pasiūlė geresnių būdų „ištraukti“ banknotą, nei pasiūlyta toje knygoje. Labiausiai man patiko Violetos pasiūlymas apversti sistemą ir Giedriaus pasiūlymas panaudoti magnetinį lauką.

Kiti pasiūlymai (sukarpyti, sudeginti, suėsdinti ir pan…) ir knygoje, ir čia neatitinka sąlygos „remove the bill“. To tikrai nesuprantu taip, kad banknotas gali būti sunaikintas. Gaila gi…

*

Trumpai sakant, nemėgstu ir nepateisinu miglotų sąlygų. Svetainės lankytojai iškart pastebėjo, kad visai neaišku, kokio dydžio ir svorio ta piramidė, kokia ta viršūnė, jei ant jos galima pastatyti, kiek stabiliai stovi piramidė ir pan…

*

Tebus tai įspėjimas mokytojams, kuriantiems kontrolinių darbų, egzaminų užduotis.

Violeta teisingai atsakė apie mamą-gydytoją, bet vis tiek tokia užduotis netinkama, nes žinantis atsakymą turi pranašumą prieš nežinantį.

Ačiū, temą „uždarau“.

QED

pwl, 2017-02-10 09:51:42

Deja, aš taip pat pagalvojau apie sudeginimą, nes išvertėte “pašalinsite”.

petras, 2017-02-10 10:04:25

Čia jau be anglisto kaip ir neišsiversi. nes pažodinis tiesioginis vertimas kaip ir būtų “perkelti”, bet šis žodis dažnai verčiamas ir turi prasmę kaip ir lietuviškas žodis “pašalinti”. ogi pašalinti ir perkelti tikrai ne tas pats 🙂 tai čia susiduriam su užduotimi dar net nepradėję spręst užduoties 🙂 užduotis kvadratu.

Vilkas Pilkas, 2017-02-13 16:30:46

Norite, palinksminsiu tiesiog išvardindamas savo minčių eigą?

“Su nelaiminga mamule viskas aišku, o ką daryti su piramide? Pradanginkim? Na bent jau sumažinkim. Kodėl būtent plienas? Jei piramidė yra ideali (juk čia apie matematiką), o plienas-popierius-plienas sąlyčio taškas nykstamai mažas taškas (būtent “taškas”) tai piramidės svoris (esant Žemės gravitacijai), vadinasi ir dydis turi būti labai nedideli (smaigalys deformuotųsi nuo savo svorio ir “sunkusis” objektas nustotų egzistuoti kaip “piramidė”). Taigi – arba turim mažą lengvą piramidę “gulinčią” rimties būsenoje popierinėje mikroduobutėje (sąlygos prieštaravimas) arba neturim nieko – nėra “piramidės” – nėra problemos. Bet palaukit, o kas jei nėra ir “svorio” – tarkim veiksmas kosmose. Ar šiuo atveju galioja sąvoka “pastatyta”?. Užduoties neapibrėžtumas? Ne, ne, ne – jei tai būtų Sokolovo užduotis tuomet dar gal ir galim daryt prielaidas, bet pas autorių taip būti neturėtų, nes prisigalvosim ir kitų niuansų – pvz. kad piramidė ypač greitai sukasi aplink savo svorio centrą, dėl to nenukrenta ir t.t. Bet palaukit, čia gi ne autoriaus užduotis… Gladwell – turėtų būt “amerikonas”. Bet tada ir banknotai ne eurais? O kaip ten su tais doleriais? Ar tik nebūna ant jų banknotų pavaizduota “piramidė” …plieninę piramidę nukeliam, o banknotą su ta masonų pamėgta “visa matančia akim” paslenkam į šalį – juk napajudinau aš paveiksliuko banknote?”

Vilkas Pilkas, 2017-02-13 16:36:42

Apibendrinant, algoritmas paprastas: išjungiam gravitaciją; ištraukiam banknotą; įjungiam gravitaciją.

(Kokia užduotis toks ir sprendimas)