Lapas

Gavau dovanų, gavau dovanų! Šiandien pavadavau trečios klasės mokytojas, gavau dvi pamokas. Tai jau dovana!

Kalbėjome apie kvantus, kvarkus, papasakojau kelis anekdotus, apžvelgiau penkias matematikos temas, bet pradėjau nuo to, kad paprašiau per 10 min. parašyti rašinėlį tema „Lapas“.

*

Tai, ką gavau, forma panašu į… Et, nesakysiu, bet nesiliausiu kalbėjęs ir apie popierių, ir apie paraštes, ir apie rašto kultūrą. Bet tai, ką jie parašė, kiek jie parašė, yra nuostabu! Vėl įsitikinau – mes turime puikią gimnaziją. Negalėjau patikėti – per dešimt minučių daugelis prirašė beveik po puslapį. Svarbiausia – kokia minčių, jausmų įvairovė!

Pateikiu jums ir sau citatų – daug citatų, nes noriu juos tokius prisiminti. Iš vieno rašinėlio – tik viena citata! Jūs tik pažiūrėkite, kiek daug rašinėlių galėjau pacituoti…

***

… Geriau pagalvojus, juk visas mūsų gyvenimas vyksta tarp lapų. Knygos, vadovėliai, laikraščiai, žurnalai, gamta, miškai – visur vien tik lapai.

*

Pirmieji popierių pradėjo naudoti kinai, nors senovėje kaip informacinė priemonė kai kur buvo naudojamas papirusas.

*

Gyveno kartą lapas sąsiuvinyje. Ten jis buvo labai susispaudęs su kitais lapais ir norėjo ištrūkti. Vieną dieną, kai sąsiuvinį atsivertė mokinys, visi lapai pradėjo rėkti norėdami, kad juos išplėštų iš sąsiuvinio, kuriame buvo labai ankšta.

*

Mano lapas labai šaunus. Jis baltas ir labai gerai sueiliuotas. Man patinka rašyti apie jį ir tikiuosi jam patinka, kad aš rašau ant jo.

*

„Lapas yra bendrinis daiktavardis, sudarytas iš penkių raidžių. Dvi iš jų yra balsės „A“ (pirmoji abėcėlės raidė) likusios trys – priebalsės L, P ir S atitinkamai 18, 22 ir 24 abėcėlės raidės).

*

Visai netyčia vakar, skaitydama Astridos Lindgren knygą „Broliai liūtaširdžiai“, aš radau ne tik knygos lapą, bet ir savo mėgstamiausio medžio – kaštono lapą. Šį lapą įdėjau būdama tik ketverių metukų, jis nukrito nuo medžio, kuriam buvo jau daug daug metų.

*

Šiame rašinyje norėčiau išnagrinėti (ar bent jau pasistengti išnagrinėti) lapo egzistencijos prasmę ir įtaką mūsų gyvenimui.

*

Norėčiau, kad tie patys sąsiuvinių ar knygų lapai būtų spalvoti. Juk tokius matyti yra daug smagiau.

*

Lapas – erdvė. Netgi, sakyčiau, erdvėlaikis, kuriame egzistuoja visata. Lapas visatoje, visata lape. To ir užtenka.

*

Įdomu, ką galvoja tie, kurie gamina šiuos lapus? Ar jie kaip nors stengiasi padaryti juos gražius, ar tiesiog paima standartinį lapo modelį ir nesusimąstydami gamina vien tam, kad iš to gautų pelną?

*

Jie plaikstosi blaškomi vėjo ir krenta ant ką tik švariai nušluoto grindinio, apsunkindami kiemsargių gyvenimus. O gal aš rašau visai ne apie tai? Gal B.B. norėjo skaityti mano „šedevrą“ popieriaus lapo tema?

*

Mėlynu rašikliu rašau ant lapo, pro langą matau įvairiaspalvius medžių lapus, kasdien vis iš naujo atverčiu baltą gyvenimo knygos lapą. Pastarasis „lapas“ man reiškia daugiausiai.

*

Lapas – taip plokščias apie 0,1-0,4 mm storio organinių ląstelių, turinčių daug celiuliozės, darinys.

*

Man pasirodė, kad tas lapas kažkuo ypatingas. Gal jis, kaip simbolis, galėtų kažką reikšti? Vienintelė asociacija, šovusi į galvą, buvo kareivio likimas.

*

Antra žodžio lapas reikšmė yra minkštų audinių dariniai ant augalų. Jie turi didelį paviršiaus plotą ir mažą storį, todėl veikiausiai todėl pavadinti lapais. Jų paviršius dengia įvairūs vaškai, kurie lapą padaro neperšlampamu. Žiotelės paviršiuje atsiveria, kai lapui reikia dujų fotosintezei ar respiracijai.

Atsakymai

Burgis, 2012-10-19 11:58:16

Gerai!…

sonata, 2012-10-19 13:35:03

praplėčiau akiratį… ne, netikslu… širdiplotį… nevykęs naujadaras, bet labai norėjosi vieno žodžio. Ačiū už lapą!

M11, 2012-10-19 15:54:49

Vienas įspūdingesnių įrašų paskutiniu metu 🙂

Dalia, 2012-10-19 16:48:58

Tiesiog buvo nuostabu skaityti. Ir sužibo viltis, kad Lietuvoje tikrai bus geriau! Nes buvo apemusi neviltis po tokių “demokratiškų” rinkimų….

Dominykas, 2012-10-19 21:16:47

Čia kokio dalyko pamoka buvo?:)

Burgis, 2012-10-19 21:20:50

Dominykui: aš savo vaikus mokiau, savo anūkėlius mokau ir savo gimnazistus mokau ne pagal tvarkaraštį…

Gytautas, 2012-10-19 23:00:31

Direktorius per pamokas mus moko netik apie matematiką ar kitokią discipliną, bet ir apie gyvenimą.

Burgis, 2012-10-20 19:33:05

Mielieji ir gerbiamieji, aš jūsų prašau – nekomentuokite čia vos ne kasdien parašančio paciento įrašų. Džiaugiuosi, kad jis liko tik vienas (kol kas…), tai leiskite man vienam tai sutvarkyti. Tai vargšas žmogus, jis kaip ekshibicionistas veiks dar aršiau, jei sulauks dėmesio…