Lietuviškos braškės. Eksperimentai su bobutėmis.

Grįžome iš turgaus. Braškių nenusipirkome. Importinių nenorime, o lietuviškos – po 24-25 Lt, nesame lepūnėliai…

*

Bet užvakar aš buvau Zanavykų turguje, braškių būtinai turėjau nupirkti, nes važiavome į Vilnių pas anūkėles.

Ieškau lietuviškų, brangių… Štai vyrai rūko, pardavinėja daug daug braškių „iš Klausučių, Jurbarko rajono“. Nostalgija, ten daug gražių dienų praleista… Perku, po 12 Lt, brangesnių turguje nėra. Spėlioju, kokias nusipirkau: lenkiškas ar ispaniškas?

*

Turgaus pakraštyje bobutė vos kelis kilogramus braškių parduoda. Užrašyta: „lietuviškos“. Po 8 Lt. Tardau:

– Tai kur tos braškės užaugo – Ispanijoje ar Lenkijoje?

Bobutė pažiūri į mane kaip į liaudies priešą ir atkerta:

– Palemone!

– Nejaugi jau prisirpo? – klausiu klastingai.

– Taigi mes dengiame, ne taip kaip kiti! – aiškina bobutė diedukui, kaime vaikystę praleidusiam, savo kieme braškes auginančiam.

*

Nusipirkau kilogramą. Tik tam, kad bobutė degtų pragare. Man negaila! (Nei pinigų, nei bobutės.)

*

Paieškokite šioje svetainėje – apie tokią prekybą jau esu rašęs. Bet nesiliauja stebinti vagiančios bobutės (ir diedukai, žinoma…). Kada ta tautiečių moralė pasikeis? Bobutė apvogė (apnuodijo?) mano anūkėles – ir patenkinta! O gal patenkinta, kad aš kvailas, žioplas, o ji – štai kokia šaunuolė? Bobute, tu paprašyk, aš tau iškart duosiu 10 litų, bet nevok! Šlykštu gi, bobute!

Atsakymai

Burgis, 2012-06-03 12:42:07

Ką čia bepasakysi…

Indrė, 2012-06-03 13:25:01

Sveiki,

Mes irgi dengiame braškes agro plėvele – tad pirmosios pasirodė jau prieš daugiau nei savaitę (ankstyva rūšis). Tad bent jau galimybė nusipirkti lietuviškų braškių yra, tiesa 8 Lt. kaina verčia tuo suabejoti.

PS: jeigu auginate braškes, pamėginkite pasisodinti įvairesnių rūšių – ankstyvų, taip pat kurios veda du kartus. Tokiu būdu galėsite ilgiausią įmanomą laiką mėgautis tikrai lietuviškomis braškėmis ir nereikės ieškoti kur nusipirkti 🙂

vidutinis, 2012-06-03 14:31:42

na bet leiskite paklausti ar tikrai tos lietuviskos buna maziau nutrestos nei atveztines is lenkijos pietu. labai abejoju. reikia augintis paciam, ir pakentet viena kita savaitele.

Burgis, 2012-06-03 14:45:44

vidutiniam: matytumėte, kaip greitai jas „identifikuoja“ mano močiutė! Dar aiškiau – anūkėlės!

slidu, 2012-06-03 14:53:47

Abejoti visai neblogai, bet kartais tai siutina. Auginau braškes ir aš. Rytą, kol priskinu, rankų nejaučiu – taip sušąla nuo rasos ir vėsaus rytmečio oro. O atvežus į turgų, išrankios tautietės paniekinamai tvirtina, kad “šitos tai tikrai lenkiškos”. Lieka du keliai: įkvėpti giliai oro, suskaičiuoti iki penkių ir … nusišypsoti arba iš visos širdies stengtis įrodyti, kad ji neteisi (net siūliau atvažiuoti, kad aprodyčiau lauką). Sveikiau elgtis pagal pirmąjį modelį.

Taigi, jei bobutė buvo teisi, ji liko labai įskaudinta (o taip labai galėjo būti, atsižvelgiant į kitus komentarus). Jei ne, p.Burgi, Jūs visiškai pelnytai piktinatės.

Regina A., 2012-06-03 22:12:36

Slidu, kokioje prekyvietėje Jūs prekiaujate?:-)

Lietuvoje yra ta problema, kad ypatingu atveju (kaip šiuo atveju, anūkams ar kt.) galėtum ir daugiau sumokėti, bet nėra garantijos, kad nupirksi kokybišką produktą: ar nepertręštas braškes, ar “rūkytą” dešrą, kuri dūmo nematė, o tik dūmų kvapo cheminiu skysčiu pašventinta ir t.t. Dažnai, melas = biznis (kad juos kur)…

Povilas, 2012-06-04 09:41:04

Slidu o jūs negalvojote persiorentuoti į ekologinį ūkį? ir tada po 5 metų tokiai tautietei kuri pasakis jog braškė nelietuviška elemtariai parodysite sritfikatą ir galėsite įrodyti jog braškės lietuviškos ir dar švariai užaugintos. Aš asmeniškai tikėčiau nes sode jau irgi pries 4 dienas radau keletą raudonų o jos net nebuvo dengtos agro plėvele 🙂

Saulius, 2012-06-04 09:54:02

O be sertifikato labai sunku pirkėjui patikėt, kad braškės lietuviškos, o pardavėjui jo neturint nemeluot neišeina ? …čia su tai įrodymais, tai tada jau reiktų kiekvienoj braškėj po čipsą įskiepit 🙂

Daiva, 2012-06-04 10:17:35

“Bobutė apvogė (apnuodijo?) mano anūkėles – ir patenkinta! O gal patenkinta, kad aš kvailas, žioplas, o ji – štai kokia šaunuolė?”

Tikra kapitalistė ta bobutė 🙂

petras, 2012-06-04 14:38:08

hahahah rimtai, pasirodo kapitalizmas, kaip ir lazda turi du galus 🙂 o jei į temą, tai aš senai nebevalgau braškių :)) per metus tenka kartą ar du paskanaut. tėvų ar senelių užaugintų.

o kas dėl “švarumo” tai išties rimta bėda. seniau valgiau gan daug arbūzų, po to prasidėjo man alergija iš niekur nieko (nusprendžiau, kad dėl arbūzų, nes jie labiausiai mane dabar veikia). tai nebegaliu normaliai valgyt nei daržovių nei vaisių. ir pasakysiu, kad labai didelis skirtumas tarp naminių ir parduotuvinių. aš iškart jį pajaučiu, nes parduotuvinių dažniausiai negaliu valgyt, bo alergija iškart stveria. su naminiais dažniausiai ok būna, bet ir tai ne su visom daržovėm ir vaisiais. iš turgaus irgi visokių pasitaiko.

Mykolas, 2012-06-04 16:02:23

Povilai, o kaip sertifikatas garantuos ant prekystalio esančių braškių kilmę? Jei ant Opelio užklijuosim Ferrari’io ženkliuką jis netaps Ferrari’iu…

jurgis, 2012-06-05 00:07:01

hm, jei braškės tikrai šviežios & originalios – galima padalint vizitinių, ir kai kurie žmonės gal patys užsuks – net turgui sėdėt nereiks 😉

aš vis matau www vienus kitus besiskelbiant, pvz. http://www.viskoko.lt/darzoviu-krepseliai-2012/

RiVa, 2012-06-05 09:59:56

Pritariu Mykolui. Sertifikate nėra braškės nuotraukos, kaip asmens pase.

Va ūkininkas turi sertifikatą, kad augina ekologiškus grūdus. Bet ekologiškai ne kas užauga, tai nuperka iš kaimyno (kuris neturi sertifikato) ir parduoda kaip ekologiškus, nes vokiečiai už juos gerai moka. Įdomu, pačių grūdų neįmanoma ištirti, kad kontroliuojama tik auginimas?

jurgis, 2012-06-05 11:41:04

Apie grūdų ekologiškumą nesenai pasakojo botanikos institutietis, sakė įmanoma atsekt pagal mineralų santykį – ar jis panašesnis į natūralių trašų (ne toks optimalus), ar į sintetinių. Bei laiks nuo laiko komisija prasuka laukus apžiūrėt, kaip auga.. ir kompensuoja tik tada, kai produkciją realizuoji, nes apsimokėdavo gaut išmokas, subert grūdus į žemę ir daugiau niekuo nesirūpint (net pardavimais ;)… nors rinkoje kaina, sakė apie trečdaliu didesnė, berods, gaunas…

Povilas, 2012-06-06 13:23:30

Tikrai įmanoma atsekti ir istirti ar tai ekologiska preke ar su velnias zino kuo uzauginta :), ir tikrai nei vienas ukininkas turintis ekologini uki nemanau kad rizikuos netekti sio statuso , del elementariu priezasciu :

1 Europos parama

2 Gresianti bauda

3 Produkcijos kaina

Socrates, 2012-06-06 20:51:58

O kodel nekilo ideja cia pat tas braskes nupirkti ir prie bobutes akiu ismesti? Pamoka butu efektinga, nors ir kainuotu brangiai 🙂

Pentium100, 2012-06-06 23:47:18

Klausimas: kaip bobutei įrodyt, kad jos braškės lietuviškos? Tarkim jo nebuvo užaugintos kažkokiam dideliam ūkyje, paprasčiausiai bobutė jas užaugino savo sode ar pan. Braškių nėra daug.

Kiek kainuoja tyrimai, po kurių galima gaut sertifikatą (kad taip, lysvė yra Lietuvos teritorijoje)?

Kiek kainuoja atsakingo asmens pasamdymas (t.y. asmuo, kuris galėtų patvirtinti, kad braškės yra tikrai iš tos lysvės, kuri gavo sertifikatą)?

Ai, tikriausiai geriau bobutėms net nebandyt nieko parduot, gi yra didelės kompanijos, va ten tai bus patikima ir su visais reikalingais popieriais…

Silke, 2013-06-28 12:44:01

Kažkaip čia viskas į vienus vartus. Kokia begėdė ta bobutė. Na nepatinka jos prekė, tai ir nepirkite. Jūs neturite įrodymų, kad jos prekė nelietuviška, o ji irgi neturi įrodymų, kad tikrai lietuviška. tas “anūkėlės identifikavimas” skamba kvailai ir juokingai. Pati gyvenu kaime, auginu sūnų ir jis man irgi “identifikuoja” – kartais beria, kartais ne. Nereikia čia dabar skalpuoti tų bobučių. Pirkite iš maximos ir būsite visi laimingi.