Maksimali programa vasarai

Žinoma, tu nutarei mesti cigaretes į šoną…

Žinoma, tu nutarei reguliariai mankštintis…

Žinoma, tu nutarei valgyti subalansuotai…

Žinoma, tu nutarei nebesikeikti…

Žinoma, tu nutarei nebevėluoti…

***

Tai gerai! Bet visa tai niekai palyginus su tuo, jei tu nutarei niekada nebesakyti „biški“!

*

Mūsų meilė tapo ryški,

užpirkau bonbonkių biški...

*

Lietuvoje nebus tvarkos, nebus laimės, nebus doros, kol bus biški…

Tas žodis yra indikatorius, visuomenės veidrodis, kultūros rodiklis, mąstymo defektas ir antivalstybinės veiklos ginklas…

Tas vienas žodis įrodo, kad mūsų švietimo sistema bejėgė, kad tėvų ir vaikų santykiai blogi, kad mūsų šalis yra provincija…

Tas vienas žodis įrodo, kad politikai yra veidmainiai, kad valdžia yra bukagalvių rankose, kad ekologija žlugdoma…

*

Čia biški nusišnekėjau, kad jūs bent biški apie tai pagalvotumėte rimčiau!

Atsakymai

Burgis, 2013-06-17 08:03:25

Mokantiems…

Adefagija, 2013-06-17 11:50:21

Nu jo, šįkart biskutuką nusišnekėjot…bet nieko – tas Jums visai tinka.

Neaišku liko, ar žodis “biškį”, neįtiko, kad yra barbarizmas, ar dėl jo lingvistinės semantikos.

Dėl barbarizmo, tai “biškį” yra kilęs iš vokiečių ein bischen -truputį, ir labai sėkmingai prigijęs lietuvių kalboje. Man jis tinka ir pilnai vartotinas. Juk ne visada tinka žodis truputį, todėl panaudoju biskį, biškį, biškiuką. Juk ne visada ko nors reikia cielo ar ilgam…Reikia tik truputį ir trumpam…tik biškį…

Bet jeigu tokiu pasakymu apgaudinėjama, t.y. prašoma biškį, o veiksmas įvykdomas pilnai ir suvisam; kai prašo įkelti tik vieną koją, o po to susikrausto su viskuo, – nu patys suprantate, visko nevardinsiu, -tada jau Jūsų moralas tinka.

Tuomet tokius prašinėtojus reikia gerai išvanoti: pirmiausia už kalbos teršimą ir už kaulinimą ant chaliavos…ir už apgaudinėjimą…Ir už viską, jeigu nuotaika bloga.

Iš arčiau, 2013-06-17 12:31:38

Adefagijai: truputuką ant proto krito? 🙂

sonata, 2013-06-17 13:38:45

Iš arčiau: priešpilnis 🙂

ak, 2013-06-17 14:38:44

Na, žemaičiai tą biškį naudojo ir naudos. Žemaičių kalboje daug skolinių iš vokiečių kalbos – neveltui du šimtmečius su jais kariavo o ir vėliau teko… Taip, žinau, kad vyras parėjęs namo sako, kad su draugais išgėrė tik “biški” nors liežuvį sunkiai beapverčia. Bet čia jau sena žemaičių taisyklė – joks normalus vyras nesakys žmonai kiek išgėrė ir su kuo gėrė. Šiaip tas biškis – visai nekaltas žodelis. Daugelis jam neteikia Burgio suteiktos prasmės – be to normaliam žemaičių visiškai aišku, kodėl ir kada jis sakomas… “Aš tik biški kepštelįjau jam per kramę, ir guli sau rupūži. Matyt skysta ta krameli tebova….”

ak, 2013-06-17 14:40:00

Na, žemaičiai tą biškį naudojo ir naudos. Žemaičių kalboje daug skolinių iš vokiečių kalbos – neveltui du šimtmečius su jais kariavo o ir vėliau teko… Taip, žinau, kad vyras parėjęs namo sako, kad su draugais išgėrė tik “biški” nors liežuvį sunkiai beapverčia. Bet čia jau sena žemaičių taisyklė – joks normalus vyras nesakys žmonai kiek išgėrė ir su kuo gėrė. Šiaip tas biškis – visai nekaltas žodelis. Daugelis jam neteikia Burgio suteiktos prasmės – be to normaliam žemaičiui visiškai aišku, kodėl ir kada jis sakomas… “Aš tik biški kepštelėjau jam per kramę, ir guli sau rupūži. Matyt skysta ta krameli tebova….”

Adefagija, 2013-06-17 17:17:23

Žemaičių tai iš viso klaiki kalba. Ten jie iš viso svieto prisivilkę visokių skolinių…Todėl žemaičiams būtinai reikėtų sugriežtinti lietuvių klb. egzą.

Paskaitinėjau žemaitiškai, tai skaniai prisižvengiau – net ne biškį, o daug 🙂

Darboujous laikraštė redakcėjuo – Dirbu laikraščio redakcijoje.

***

Je kou nuorintās rēk sietė ar deigtė, vėskou padėrbk lig Juonėniu – Jeigu ka nors reikia sėti ar sodinti, viską padaryk iki Joninių

***

Atalake balundis, apyšikė palungę- Atlėkė balandis, apšiko palangę

***

Kudie tava akis žalės ėr ikīpas – Kodėl tavo akys žalios ir skersos (įstrižos).

***

Jiestė ėšverd, drabožius ėšplaun – Pagamina valgyti, išskalbia drabužius.

***

Palėktė kavuotė vāka – Palikti prižiūrėti vaiką.

***

Nekūšink to monės – Nejudink tu manęs.

***

:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

mokytoja, 2013-06-17 17:35:57

Adefagijai: Pilnai ar visiškai?

Adefagija, 2013-06-17 17:40:36

Mokytoja, nekūšink to monės…Nes mokytojoms, ir dar jeigu sena merga, – esu alergiška.

Darius, 2013-06-17 17:45:54

Dabar gerai – dabar priešpilnis, o kas su a’fakija darysis per pilnatį…

Adefagija, 2013-06-17 17:57:14

Dariau, tu kurwa uzhy kon cia pesi? Išmuok muona varda teisinga, a tujau ka pesu i zharnas… dynk nahui ryzha auka…I bendra padiek mon telipuona kor prigiere ten i ek; ciolpk bybi gaidy; karoc bybi diejau; mata ka seniesnis zmuogus ìskarta nuo apipeste, kuoks tawa telepuons a siemens a bete, telepuons yr isjunkts arba uz zuonas ribu…

:DDDDDDD

Adefagija, 2013-06-17 20:34:10

Dariau, klausu – kuoks tava telepuons a siemens a bete…Paskombinsu ir parokuosma tada… 🙂

Tai aš ir sakau, kad žemaičių kalba niekam tikus, net keiktis ja padoriai neįmanoma,- niekas nesupranta… Solidariai su jumis, deduos minusą .

Indrė, 2013-06-17 21:19:33

išmeskite, užblokuokite ją.

sonata, 2013-06-17 21:34:41

Indre, kaip sakė mano vienas geras draugas Karlsonas – “Ramybės! Tiktai ramybės!” Ta asaba greit išsikvėps, jei niekas nekreips dėmesio:)

Adefagija, 2013-06-17 21:39:44

Nemeskit manęs, dėde Burgi, -aš Jums pamelavau….Aš nemoku nei keiktis, nei žemaitiškai…Ir jokio Dariaus nepažįstu, ir jokio mobiliako jis iš manęs nepavogė…Ir iš viso išsikvėpiau jau.

Bet mergos pas Jus, tai kažkokios tulžingos….Fe….

Burgis, 2013-06-17 21:40:28

Adefagijai: antroji geltonoji kortelė. Jei nesiliausite, daugiau niekada čia nebeįsileisiu.

Adefagija, 2013-06-17 21:42:11

O kiek reikia surinkti 🙁

Loreta, 2013-06-17 22:29:49

Išmeskit ją! Jūs labai kantrus…

piktuma, 2013-06-17 22:35:35

lazdelė perlenkta…ne tas žodis

ak, 2013-06-18 06:51:11

Taigi Adefagija įrodė, kad žemaičių kalboje yra bjaurių žodžių ir ja galima kalbėti itin grubiai. O tas “biški” – visai nekaltas žodelis. Beje Vilniaus ar Kauno gatvės chuliganėlių žargonas irgi nemalonus ausiai. Šiaip jau man žemaičių kalba skamba kaip gera muzika. Pasirokuoti su kokiu senu kaimo žmogumi – vienas malonumas. Jos grožį galima pajusti skaitant Viktorijos Daujotytės neseniai išleistą knygą “Givenu vina”, žemaitiškos poezijos rinkinį “Sava muotinu kalbo”, S. Daukanto “Būdą žemaičių….” ir t.t. Adefagija aišku nėra žemaitė o ir žemaičius menkai pažįsta, kitaip mūsų gražios kalbos neniekintų ir kaip sako žemaite – nesidergtų.

Burgis, 2013-06-18 08:18:41

Adefagijai, Loretai ir kt.: jau buvau išmetęs, bet leidau sugrįžti. Stebiu, koks tai pamišimo laipsnis. Tai visiems jums, mieli lankytojai, pavyzdys, kaip tai gali būti. Jūs jau skaitėte tuos, kuriems nebeleidžiu sugrįžti… Jūs skaitėte tuos, kuriems debesėlis saulę užstoja periodiškai… Jūs visada ir visur skaitote ak – birželio viduryje!

*

Mes turime juos pažinti. Mes turime žinoti, su kuo gyvename. Ir ne tik virtualiojoje erdvėje. Todėl kartais ir leidžiu jiems daugiau nei man priimtina čia „pasireikšti“…

loreta, 2013-06-18 15:20:52

  1. Kas nesusijuokė, skaitydamas Ad?

  2. Kas nėra nusikeikęs?

Į abu klausimus atsakę teigiamai parašykite, kaip gyvenate, ir pamokykite gyventi kitus:)

Burgis, 2013-06-18 15:41:22

Loretai: 1) kas yra Ad?

  1. aš keikiausi kaip vežikas iki gal aštuntos klasės, todėl dabar mokau vyresnius (ne aštuntokus…) nesikeikti…

ak, 2013-06-18 20:30:23

Nu va, o man mama sakė, kad esu bajoras. Tad turbūt beveik niekad nesikeikiau. Tik dabar mokausi. Žmonių likimai – keisti. Burgis, kaip suprantu, buvo tikras žemaitijos kaimietis, aš esu bajorų palikuonis, bet jis yra direktorius, aš esu valkata… Tiesa valkata su dviem aukštojo išsilavinimo diplomais. Mano žmona, beje, man pavyzdžiu dažnai nurodydavo Burgį – va, kaimo vaikis, o kiek padarė…. Na o aš savo pavyzdžiu laikau Sidhartą ir dažnai džiaugiuosi, kad nieko ypatingo nedariau. Ypač, kad nepadariau nieko rimtai blogo…

Darius, 2013-06-18 22:34:35

Oho du bajorai prieš pilnatį atsirado. O kodėl ne Napoleonai, Cezariai ar bent jau Žana D’ark?

Ema, 2013-06-20 11:22:55

valkata su dviem aukštojo išsilavinimo diplomais – diagnozė

petras, 2013-06-20 13:04:38

Manau čia ir yra didžiausia aukštojo mokslo problema, kad nėra tikrai stiprių (gerų) profesinių mokyklų ir kolegijų, nes dauguma visuomenės žmonių siekia diplomų bet kokia kaina, nors ateityje jų gal net nereikės ir stoja į universitetus.o ten lieka tik silpniausiai besimokę (po to “nelygis” gi su tokiais mokytis).

jeigu sustiprinus profesines mokyklas ir kolegijas, pareklamavus, jei darbdaviai pradėtų vertinti paruoštus amatininkus, o ne tik aukštųjų popierius, gal daugelis rinktųsi būtent profesines mokyklas ir mokytųsi specialybių (amatų). o į aukštąsias eitų tie, kurie siektų mokslų.

nes gal net ir aš būčiau pasirinkęs profesinę mokyklą, nes baigiau universitetą ir galvoju, kad iš jo naudos ne kažką man buvo. o ten stoti taip spaudė tėvai ir “aplinka”. net tie patys mokytojai, ragina stot tik į universitetą.

ak, 2013-06-20 20:15:44

Na aš diplomus įsigijau sovietmečiu – stojant į istoriją VVPI konkursas buvo penki į vieną vietą. Stojant į žurnalistiką VVU buvo net aštuoni… Tad mano diplomai su dabartiniais nelygintini. Bet pats stebiuosi kodėl nieko niekada nenorėjau daryti to už ką mokėdavo pinigus. Noriai kopdavau į kalnus, kelis kartus ėjau per Kara Kumus, basčiausi Sibire ir iš tų žygių parsigabendavau nebent keistą akmenį, kedro kankorėžį, aukso šaknį bet niekada nenorėjau uždirbti. Visada miegodavau palapinėje ar po kedru susikūręs lauželį ir jausdavau palaimą.Visada turėjau daug draugų ir daug skolų. Dirbau mokytoju, korespondentu, turizmo instruktoriumi, mero padėjėju, stebėtoju meteorologinėje stotyje, anketų rinkėju, buvau partijos skyriaus pirmininkas, rajono švietimo profsąjungos pirmininkas, literatų klubo kancleris – viskas man greitai nusibosdavo. Išleidau keturias knygas, rašinėju ir dabar – bet irgi viskas tuštybių tuštybė… Tiesiog pasaulis yra ir aš dabar laimingas pasijuntu tik kai išėjęs į mišką susikuriu laužą ir sėdžiu per naktį, arba kai su meškere sėdžiu prie ežero ir koks paukštelis paprašo iš manęs tešlos trupinio. Todėl man sunkoka suprasti Burgio aistrą kaupti, skubėti, ,daryti daugybę dalykų – juk galiausiai ir jis atsidurs kapinėse kaip ir aš…

petras, 2013-06-21 08:45:36

ak, juk kiekvienam savo, tad be reikalo stebitės. aš bent jau į kitų žmonių mokymus kaip gyvent ir pan. žiūriu gan pasyviai.

Matas, 2013-06-21 11:11:07

ak, o jūs kada/ar bendraudamas su žmonėmis jaučiate malonumą? Arba padaręs kažką gero ir teisingo dėl šeimos, draugų, pasaulio ar net tiesiog nepažįstamo žmogaus? Daug kam – tarp jų ir aš – tai yra vieni didžiausių gyvenimo malonumų.

sonata, 2013-06-21 14:36:47

ak: “Visada turėjau daug draugų ir daug skolų.” O nepagalvojot, kad kažkam reikėjo “kaupti, skubėti, ,daryti daugybę dalykų”, kad turėtų galimybę Jums paskolinti?

ak, 2013-06-22 13:02:14

Na jūs visi teisūs – daugeliui draugų aš taip ir liksiu skolingas. Net nežinau kas vertė juos draugauti su manimi ir skolinti arba tiesiog duoti nedidelę sumą – tad puikiai suprantu, kad kažkas turi uždirbti tuos pinigėlius, kartais gana sunkiu ir labai nuobodžiu darbu. Na – kartais gana daug uždirbdavau ir aš. tADA IRGI neskaičiavau… Prisiminkime vaikystės romaną “RUgiuose prie bedugnės”… Na jeigu tas vaikų saugojimas prie bedugnės taptų pelninga profesija…. Beje, galiu bajoro garbe prisiekti, kad nieko rimtai nenuskriaudžiau – tos mano skolos būdavo kokie 10 rublių ar bičiulio pastatytas bokalas, kokioje aludėje. Kartą nusiskutau plikai ir gavau už tai 25 rublius/ Pasiskolinęs dar 15 rublių galėjau išvykti į žygį CHibinų kalnuose….,

Saula, 2013-06-25 13:55:48

Tokie bajorai vadinami plikbajoriais (čia labai švelniai:-)). O močiutė tokius vadindavo tranais

Ema, 2013-06-25 14:38:40

Saula, tavęs nepažįstu, bet gerbiu.

petras, 2013-06-26 09:17:44

gal ak turi daug žemės 🙂