Man tipo iki lemputės…

Sveiki vaikai!

Dabar turiu daug laiko parasysiu nors dar ne pavasaris. Bet žiuriu ta pelkė taip uzšalusi vaikai i mokyklą eina tiesiai nežinau man, nepatinka kai eina pro šalį. Ar jūs visi sveiki? Dabar girdėjau Jonavoje ir dar kažkur vis daugiau serga aids kažkokiu ir dar kažkuo. Ta paltuka Mildute jau galetu perduoti Laurutei, bet ne juk jūs vis naujus perkate.

Mes tai gyvename gerai, bet keliai apledėje tai vaiksčiaoti nepatogu. Nu gerai einu praustis ir tvarkytis. Parašykiet ar paskambinkite kada gerai.

Nu vsio. Atia!

***

VLKK įvertino 1068 aukštosiose universitetinėse mokyklose 2013 metais apgintų magistro darbų kalbą (lituanistinių studijų programų darbai nevertinti).

*****

Paaiškėjo, kad apie 38 proc. jų neatitinka kalbos taisyklingumo reikalavimų. Dešimtyje puslapių kalbininkai rado nuo 21 iki 60 ir daugiau klaidų. 44 proc. darbų įvertinti vidutiniškai ir tik 18 proc. darbų kalba taisyklinga.

*****

Maža to, ne visos aukštosios mokyklos, vertindamos magistro darbus, atsižvelgia į kalbos taisyklingumą – net 32 proc. aukščiausiu balu (puikiai) įvertintų darbų yra žemo raštingumo.

*****

VLKK kalbininkus apstulbino ir daktaro disertacijos. Įvertinus 714 daktaro disertacijų santraukų kalbą, paaiškėjo, kad 17 proc. jų kalba neatitiko taisyklingumo reikalavimų, 31 proc. santraukų kalba šiuos reikalavimus atitiko tik iš dalies.

*****

(lrytas.lt)

***

O seminaro dalyvė parašė: „Galėtume „tipo“ ir „iki lemputės“ nevartoti.“ Reikia vartoti, reikia! Tik tada, kai visai sušaržuosime, tik tada ir pasibaisėsime…

Atsakymai

Burgis, 2015-02-03 08:55:16

O tu?…

skaitytojas, 2015-02-03 11:57:48

Pritariu,gramatinių klaidų pasitaiko ir su iškiliausiomis mokslo šventovėmis susijusiuose interneto puslapiuose:

“….Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Geologijos ir minerologijos katedros lektoriaus Sigito Radzevičiaus ir Laimutės Kabailienės mokomoji knyga „Paleontologija“ – pirmasis paleontologijos vadovėlis lietuvių kalba….”

http://naujienos.vu.lt/knygu-lentyna/mokomoji-knyga-paleontologija/

“….VU Geologijos ir minerologijos muziejaus ekspozicijos fragmentas. Nuotr. iš muziejaus archyvo. 1986 m….”

http://www.museums.lt/lietuvos_muziejai_2003_nr3/stakuliene.htm

Mineralas-mineralogija,o ne minerologija…..

Andrius, 2015-02-03 12:21:49

Aš seniai baisiuosi. Vidurinėje mokykloje jaučiausi silpnas rašyboje. Šiandien, tikriausiai, rašau dar blogiau nei tada.

Bet man kasdien akis bado klaidos naujienų portaluose, įmonių tinklapiuose, oficialiose tvarkose…

Skaičiau pernai vieną baigiamąjį darbą. Rašyba beveik gera. Bet turinys… Panašiau į pažodinį vertimą iš anglų kalbos. Bet dabar daug kas taip kalba/rašo. Žodžių daug, o turinio nėra.

Sokolovas, 2015-02-03 12:54:34

KALBA NŪDIEN YRA PAMOTĖS VIETOJE

Ar dabar mokiniai mokomi kalbėti, reikšt savo mintis? Ne tik taisyklingai, bet ir logiškai. Ką jau kalbėt apie jaunimą, jei net kalbininkai painioja kalbos klaidas su žargonu. “Iki lemputės”- tai ŽARGONAS. Nors ir nesu jo šalininkas. O “PILNA mažaraščių” ( iš teminio straipsnio “Lietuvos ryte”!!! ),- tai jau šiurkšti KALBOS KLAIDA. Turėjo būti “APSTU mažaraščių”.

Dabar jaunimas nėra mokomas taisyklingai bei logiškai reikšt savo mintis. NĖRA ŽODINĖS APKLAUSOS. Nei vidurinėse, nei aukštosiose mokyklose. Atsiskaitymai vykdomi TIK RAŠTU. Tai kaip mokiniai išmoks kalbėti? Kaip išmoks kalbėt studentai, tarp jų ir BŪSIMIEJI PEDAGOGAI?

Taigi, netrukus nebylieji rodys kelią nebyliems, kurtieji- kurtiems…

blah, 2015-02-03 17:59:16

Mane tai šokiruoja – kodėl magistro darbai rašomi lietuvių kalba? Kokia nauda iš mokslinio darbo, jeigu jo niekas perskaityt negali…

saiva, 2015-02-03 21:01:43

Kaip apsidžiaugiau, kai man parašė buvęs mokinys, baigęs mokslus, o dabar dirbantis Londone, laišką. Jame jokių klaidų, netgi pasistengta rašyti su varnelėmis ir nosinėmis. Smagu, rodo ne tik pagarbą man, bet ir požiūrį į savo šalies kalbą. Tai patriotiška, tai tikras pilietiškumas.

LeON, 2015-02-04 02:17:32

Kalbos sureikšminimas, man regis, priklauso nuo to, kaip kas save pozicionuoja – lietuviu, Lietuvos gyventoju, kosmopolitu ar kt.

Kas jaučiasi lokaliai, kas globaliai, identiškai ir multikultūriškai ir t.t.

Europoje vis dažniau pasigirsta balsų, jog multikultūralizmo ir perversiškos tolerancijos ideologijos bankrutavo arba pakeliui į tai.

Vadinasi, tautos atsigręš į šaknis, ir lietuviu vėl “nebus gėda” būt 🙂

Senovinė ta kalba mūsų, gilias šaknis turi, daug simbolių, daug žinučių.

Kitas klausimas – kiek visa tai adekvatu nūdienai ir ar pretenduoja į gyvenimo būdą ar tik į paveldą.

Panašu, jog artėja metas, kai nebus sudėtinga skaityti bet kuria kalba.

Vien tik dėl to, kad vidutiniškai/statistiškai vartojamų žodžių ir išsireiškimų kiekis yra baigtinis.

O tai, savo ruožtu, dėl tipinės žmogaus, kaip androido, konstrukcijos ir socialinių algoritmų.

Ypatingų kalbų atvejai neimami domėn.

Todėl esmė, manau, ne tame, kad “mano” kalba kažkam nesuprantama ar “per smulki”.

O “mano” identitete ir sukurto turinio tematikose, taip pat – pakuotėje bei rinkodaroje.

Jei turinys aktualus/unikalus ir rinkodaros dėka pasiekia interesantą, jis ją išsivers iš bet kokių kalbų.

j.m., 2015-02-04 11:56:07

Mokėjimas ir norėjimas taisyklingai lietuviškai rašyti beveik tiksliai atspindi lietuvio erudiciją ir vidinę kultūrą. Gyvenime tuo įsitikinau jau daugel kartų.

Sakyčiau – geras lakmusiukas..

Andrius, 2015-02-04 12:27:03

j.m., tikra tiesa! Tas pats ir su kalbėjimu. Dabar per TV rodo daug visokių pokalbių šou. Laidos vedėja(s) klausia pašnekovo: papasakokite, kaip tai nutiko, kodėl jums nesiseka…

Pašnekovas išsižioja ir iš karto tampa aišku, kodėl jam taip nesiseka…