Mano svoris – mano priešas

Kitoje temoje gavau užsakymą parašyti šia tema. Ir man ji aktuali…

*

Viršvorio priežastys gali būti keturios:

1. Įgimta kūno savybė.

2. Liga, vaistų poveikis arba senatvė.

3. Netinkamas gyvenimo būdas.

4. Dvi ar trys iš paminėtų priežasčių kartu.

***

Žmonės yra žiaurūs – apkūniam žmogui jie dažniausiai priskiria trečiąją priežastį, pamiršdami apie pirmas dvi. Laimė, kad apkūnieji iš prigimties turi ir įgimtą gebėjimą gintis, dažniausiai geru humoro jausmu. Blogiau, jei apkūnumo priežastis antroji – be patirtos bėdos dar prisideda ir žmonių panieka, pašaipa…

*

Suprantama, kad viršsvoris yra bėda, trūkumas. Ne vien dėl to, kad padidėja įvairių ligų rizika, bet ir dėl to, kad pablogėja gyvenimo kokybė. Tačiau ta bėda nėra tokia didelė, kaip, pavyzdžiui, nemokšiškumas, paleistuvystė, nesąžiningumas… Tiesa, ilgakojė botulininė bukagalvė blondinė dažniausiai nesupranta, kad jos gyvenimas yra nieko vertas prieš apkūnaus erudito gyvenimą.

*

Kokia pagrindinė teorema tinka viršsvorį turintiems žmonės? Pusiausvyros nėra! Ką tai reiškia?

Vos tik susitaikai su tuo, kad gimei apkūnus, nieko čia nepadarysi, o valgyti norisi, tuoj pradedi ristis žemyn: jau ne valgai, o ėdi, apvalumus maskuojanti apranga tau jau nerūpi, apkūnumą kompensuoti kitais privalumais nebesirūpini – ritiesi žemyn…

*

Vos tik pasuki kita kryptimi, gyvenimas apkarsta: krūpčioji nuo kiekvienos replikėlės apie svorį, vieną dietą keiti kita, perdėtai rūpiniesi apkūnumo maskuote, kūno priežiūra užgožia minčių ir jausmų gyvenimą…

*

Koks sprendimas? Pirmiausia, žinoma, reikia sau sąžiningai atsakyti apie priežastį. Gal tai ketvirtasis variantas? O gal net trečiasis? Paskui turi sau pasakyti: viskas turi būti subalansuota – kūno priežiūra, išprusimo gilinimas, savigynos pratimai, savo privalumų suvokimas. Prisimenu patarlę: verkiau dėl batų, kol nepamačiau žmogaus be kojų.

*

Mano priežastis – antroji. Man patinka susikauti! Jaunystėje nė nesapnavau, kad kada nors bus mestas ir šis iššūkis. Įdomu…

Atsakymai

Burgis, 2013-02-17 17:36:02

Įvertinkite…

ak, 2013-02-17 21:10:04

na nežinau. Niekada nesusimasčiau dėl savo svorio nors sveriu 115 kilogramų. Kiek žinau tikro žemaičio vyro pečiai turi būti kaip daržinės durys, o užpakalis griaudėti kaip patranka. Berods Burgis irgi žemaitis. Beje Žemaitijoje susitinku nemažai platesnių už save. Tad Burgis gal yra iš tų, kuriuos gimtinėje vadina “noperskais”? Šiaip jau man atrodo, kad kuo didesnis ir stipresnis vyras – tuo geriau. Ir draugai gerbia, ir moterys myli. O skaniai išgerti bei pavalgyti niekada nesu atsisakęs ir nė karto dėl to nesigailėjau.

Beje, mano 82 metų uošvis yra kokiais dvidešimčia kilogramų už mane sunkesnis, ramiai išmaukia stiklinę samanės ir valgo lašinius ir dar ganėtinai tvirtas atrodo… Aišku lietuviai, na miestelėnai ir visokie nususę inteligentpalaikiai – jie juk nėra Žemaitijos vyrai, tai gali tuos gramus skaičiuoti…

Arvydas R., 2013-02-17 22:26:41

Žiūrint praktiškai, patys neparankiausi varžovai muštynėse – lengvaatlečiai. Jei Jūs už jį esate stipresni, jo vis tiek nepavysite, o jei jis už Jus stipresnis, tai nė velnio nuo jo nepabėgsite.. Taip, kad pečiai kaip tvarto durys – tai dar nieko nereiškia 🙂

Rasa, 2013-02-18 09:03:26

Nežinau ar tikrai viršsvoris didelė bėda 🙂 Manau žiūrint koks tas viršsvoris. Ir dar žiūrint kokiu laiku mes gyvenam, į kokius rėmus to meto grožio supratimas mus nori įtalpinti 🙂

Paskaičius nuėjau paskaičiuoti KMI, kiek gi aš turiu sverti, kad būčiau “be priešo”- be viršsvorio 🙂 Tai va, kad būčiau “normali” galiu sverti nuo 48kg. Sąžiningai manau, kad jei tiek sverčiau, aš atrodyčiau tokia graži, kaip ką tik paleista iš konslagerio… 🙂 Dar paskaičiavau, kad jei sverčiau 63, aš jau turėčiau viršvorio. Bet man kažkaip neatrodo tai labai jau tragiškai didelis svoris tas 63 😛

Ai, nežinau, man tai pav. visai nemaišo kitų svoris, va turiu tokį draugą nuo mokslo laikų, susitinki, aaaaaaaaaaaapsikabini ir turi daug daug ko apkabint 🙂 Visai miela 🙂

Kita vertus, pati jaučiu, kad su amžium tokiais tempais lėtėja medžiagų apykaita, kad tuoj reikės tikrai kaip kokiam triušiui tenkintis tik žolytėm :))))) Bet aš noriu tortų su šokoladais! Aš juk ne triušis!

ak, 2013-02-18 09:30:17

na jau tikrai – su 48 kg. sveriančia aš net nežinočiau ką veikti. Mano žmona sveria 68 kg. Bet smagiai žaidžia tenisą, savo laiku bėgiojome, kopėme į kalnus, turime ktūvas diplomų ir visokių skardinių medalių – net ir dabar neseniai vasario 16 teniso varžybose manoji pelnė prizą. Na o dėl bėgimo – nepergyvenu – savo laiku esu prabėgęs kelis tarptautinius maratonus, o kokius dešimtį kilometrų nubėgti man būdavo niekai. Tačiau dabar manau kad nepabėgčiau net nuo sunkiaatlečio, man man irgi jau visai netoli tie 60 metų (neseniai atršvenčiau 58) tad manau, kad toliau smagiai kirsiu lašinius, nes tai augalinis produktas (tai prieš kelis metus įrodė kažkoks brazilų profesorius), ir jei jau reikės mirti tikrai mirsiu ne ligoninės palatoje po ilgų kaNČIŲ, BET KUR NORS MIŠKE, PRIE LAUŽO IR SU TAURE RANKOJE…

Arvydas, 2013-02-18 13:38:29

Žemaičių globėjas yra Lokys-taigi tikram žemaičiui -svoris tinka.

Kirke, 2013-02-18 15:45:38

O aš taip ir nesupratau, turi p. Rasa viršsvorio, ar ne? O p. Burgis irgi nesu tikra… Ar čia mes kalbam apie tuos kg, kurių nemylim ir nenorim turėti?

Aš atsidariau šią temą kaip labai sau aktualią, bet va, tikslumo dėlei, pagal KMI skaičiuoklę, esu normalaus svorio įsikūnijimas, tik va nesijaučia, gal ir jums taip?

P. Burgis rašo, kad viršsvoris gali būti ligos pasekmė. Bet aš esu pastebėjusi, kad kai žmogui nukrenta svoris, pirma mintis apie jį yra, kad o gal kuo susirgo? Man pačiai taip buvo, kai natūraliai nukrito keli kg, tai komplimentų nesulaukiau. Į akis išsakytas komentaras buvo “Tu kažkokia sukūdus” ir tai skambėjo panašiai kaip kad “Tu kažkokia surūgus”.

Na bet vis tiek, taip norėtųsi atsikratyt tų kelių kg prieš pavasarį…

Burgis, 2013-02-18 15:47:39

Kirke: ir kai svoris krenta, ir kai svoris didėja be aiškių priežasčių, reikia šiek tiek susirūpinti… Jei priežastys aiškios, reikia susitvarkyti fiziškai ir psichologiškai.

Rasa, 2013-02-18 18:10:57

Kirkei: :))))))))) O argi kam svarbu ar aš turiu viršsvorio ar ne? Mano svoris yra geras. Man 🙂 Vadinasi sveriu tiek, kiek reikia 🙂

Kai žmogui nukrinta svoris, pirma mintis man kyla- įsimylėjo… 🙂 Vienas geriausių būdų mesti svoriui- įsimylėti! Jei nėra ką, tai galima ir save įsimylėti iš naujo… Bet kai žmogus kažką įsimyli, jame ima tirpt visi ledai ir jis tik plonėėėėėėėėėėja akyse 🙂 Dažnas 🙂

ak, 2013-02-18 18:32:14

Rasa, tavo požiūris į svorį man patinka. Kaip tu reaguotum į 115 kilogramų vyrą? Tik jau neįsimylėk manęs nes jeigu liksi 48 kilograų… nu… Na man patinka štokios drūtos žrmaitiškos moteriškos…

Rasa, 2013-02-18 18:40:51

🙂 ak, gerai, pasistengsiu tavęs neįsimylėti 😉 O į 115kg. sveriančius vyrus žiūriu normaliai 🙂 Va Žydrūnas Savickas sveria 170 🙂 O ką, jis ne šaunuolis?

Žiūrėdama į žmogų, žiūriu ne į jo svorį. Ne į jo amžių. Ne į jo sveikatą. Žmogus man kitka 🙂

Kirke, 2013-02-18 19:05:25

Rasa, na aš ir turėjau tą mintyje, kad mediciniškais terminais viršsvoris gali nieko nereikšti, jei žmogus gerai jaučiasi, o kartais dar visai ne viršsvoris jau toks jaučiasi…

Dėl įsimylėjimo, tai galbūt. Man krito, kai jausdavausi tikrai laiminga 🙂

Lina, 2013-02-19 09:30:40

O man atrodo, kad išlavinusiu save laikantis žmogus turi būti išsilavinęs ir mitybos srityje. T.y. žinoti, kas yra mitybos piramidė, kokie produktai vengtini dėl cholesterolio ir pan.

Rasa, 2013-02-19 13:17:19

Linai: kai dar buvau labai labai maža ir dar tik mokiausi rusų kalbos, dar net į mokyklą nėjau, jau tada išmokau tokį netaisyklingą eilėraštuką apie sveiką mitybą, tai, žinot, išsilavinę bestudijuodami ją nieko per daug naujesnio ir neatrado mano kukliu manymu:

“Jieš voda, piej voda, srat niebūdieš nikogda”

🙂

Burgis, 2013-02-19 13:46:48

Rasai: nu, nu, nu!…

Arvydas R., 2013-02-19 13:53:25

Rasa, o tas eilėraštukas susiejęs su sveika mityba ar tiesiog nieko kito parduotuvių lentynose nebūdavo? 🙂

ak, 2013-02-19 14:07:25

Būdavo tuo sovietmečiu tose lentynose gana daug – pirmakursis A. K VVPI bufete nusipirkdavo ir Sibiro lašišos ir šprotų, ir žemaitiškos dešros ir šviežių pomidorų ir armėniško konjako… Pinigų užteko – gaudavau padidintą stipendiją ir pakankamai daug honorarų rašinėdamas į Vilniaus laikraščius. Ramiai vaikščiodavau į operos ir baleto teatrą, ir visus kitus Vilniaus teatrus, net paneles šampanu pavaišindavau.Be to po kelis kartus metuose vykdavau į Kaukazą, Kara – Kumus uždarbiavau Jakutijoje, pabuvojau Chibinų kalnuose ir pasigėrėjau šiaurės pašvaiste, keliavau po Krymą. Manau, kad tie penkeri studijų metai buvo laikas kada gyvenau šauniausiai ir turtingiausiai. Priminsiu, kad buvau vaikų namų auklėtinis ir joks tėtė ar mama manęs nešelpė. Bendrabutis buvo nemokamas, mokslas irgi. Tad tas skurdus sovietmetis apie kurį dabar skiedžia debilai prasidėjo, kiek žinau, 1990 metais. Taip skurdžiai ir nemaloniai kaip dabar ktoje nepriklausomoje LR gyvenu, niekada iki tol negyvenau.

Rasa, 2013-02-19 14:16:18

Arvydui R.: žinoma, kad su sveika mityba. Tą patį galima ir kitaip pasakyt, galiu išverst tą patį į lietuvių kalbą, tik ilgesnis tekstas gaunasi 🙂

Štai:

Svarbiausioms funkcijoms atlikti organizmas sunaudoja nuo šešių iki aštuonių stiklinių viso kūne sukaupto vandens. Todėl vandenį reikėtų gerti po aštuonias (po 250 ml) dozių per visą dieną jas tolygiai paskirstant. Laikydamiesi tokio principo, jūs neišeikvosite benzino iš savo automobilio dar prieš pripildydami jo į baką. Jūsų kūnui negalima leisti patirti dehidratacijos anksčiau, nei jūs išgeriate vandens.

Vandenį reikia gerti prieš valgį. Optimalus laikas – likus pusvalandžiui iki valgio. Taip paruošiamas virškinimo traktas, ypač tų žmonių, kurie serga gastritu, dvylikapirštės žarnos uždegimu, rėmeniu, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opomis, kolitu ar esant sutrikusiai skrandžio veiklai kai išsiskiria dujos.

Vandenį reikia vartoti visada, kada norite gerti. Netgi valgio metu.

Vandenį reikia gerti praėjus dviem su puse valandos po valgio, kad užbaigtumėte virškinimo procesą ir pašalintumėte dehidrataciją, kuri atsiranda skaidant maisto produktus.

Vandenį reikia gerti rytą tik atsikėlus, kad pašalintumėte dehidrataciją, atsiradusią po ilgo naktinio miego.

Vandenį reikia gerti prieš pradedant mankštintis, kad būtų iš ko susidaryti prakaitui.

Vandenį turi vartoti žmonės, kuriems užkietėję viduriai ir kurie nevalgo pakankamai daržovių ir vaisių. Dvi trys stiklinės vandens tik atsikėlus rytą veikia kaip geriausias vidurius laisvinantis vaistas.

Arvydas R., 2013-02-19 14:32:06

ak, mano replikų nepriimkite už gryną pinigą 😉 Tiesiog, perskaičius Rasos įrašą man galvoje susidėliojo kalambūras, jį ir užrašiau. Beje, Jūsų įrašą vis tiek buvo įdomu perskaityti. Ačiū!

Rasa, tęsiant temą..

Vandenį gerti geriau, nei valgyti dešrą, nes dešra apkrauna virškinamąjį traktą ir dėl to alinamas organizmas.

Nė viename vaisiuje Jūs nerasite tiek naudingų medžiagų ir mineralų, kiek jų yra vienoje stiklinėje vandens.

Vandenį geriant dideliais gurkšniais, stemplėje susidaręs vandens slėgis puikiai išvalo kapiliarus bei virškinamojo trakto paviršutinius audinius.

Čia galima mokslinį darbą parašyti kodėl vendenį gerti geriau nei valgyti mėsą 😉

ak, 2013-02-19 14:35:28

Na vandenį organizmas įsisaviną įvairiais būdas – kava, sriuba, arbata, alaus bokalas, vyno taurė – net ledų porcija – visa tai padaryta iš vandens. Be to žemaičiai yra išradę tokį gėrimą kurį sudaro 60 proc. vandens, ir kuris labai pakelia nuotaiką bei suaktyvina bendravimą. Visai nemanau, kad ryte, prieš geriant kavą reikia dar išgerti stiklinę vandens. Rasos receptas tinka jei maitinsimės šunų sausainiais. O šiaip gerti vandenį prieš geriant kavą, prieš valgant sriubą ar net prieš geriant alaus bokalą – tikra nesąmonė.

Rasa, 2013-02-19 14:54:11

ak, apskritai skysčiai ir geras grynas vanduo nėra tas pat 🙂 O tu gali manyti kaip tik nori ir keisti vandenį alumi 🙂 Kiekvienas galim rinktis 😉

Andrius, 2013-03-09 22:33:06

Sveiki,

gera mintis, kad turi būti harmonija – nereikia apleisti nei kūno, nei sielos.

Tik smalsu pasidarė, sakydami „savigynos pratimai“ turite galvoje emocinius gebėjimus, ar fizinę savigyną?

A.