Mauglis mokykloje

Ne tik mokykloje, Mauglis ateina ir į universitetą. Tada mes, miesto gyventojai, nebežinome, ką daryti. Mauglis ateina iš džiunglių. Ten gyvena jo tėvai ir giminaičiai: Bagira, Balu, Ka, Akela… Ten jis kovojo su šakalais, beždžionėmis, su tigru Širchanu. Tai tu nori, kad dabar jis visa tai pamirštu ir staiga taptų toks, kokio tu nori?…

*

Mauglio negalima bausti! Jis nekaltas, kad džiunglės jį tokį užaugino. „Tai ne tavo kaltė, tai tavo nelaimė“, – sakau gimnazistui, kuris nori kautis su mokytojais taip, kaip kovėsi džiunglėse su priešais, kurio globėjai džiunglėse kalba žmonėms mažai suprantama kalba, kurio instinktai veikia stipriau ir greičiau už protą.

*

Bet ką daryti, jei ne visi aplinkui iškart pamato, kad čia Mauglis? Pamenate fantastinį apsakymą apie mokytą beždžionę, kurios šeimininkas, keršydamas žmonėms, paliko savo auklėtinę patardamas atlaisvinti kaklaraištį, jei „svečias“ pradės keistai elgtis? O kaip tik atvirkščiai – mokyta beždžionė gana padoriai elgdavosi tik tada, kai kaklaraištis verždavo kaklą…

*

Mauglis ateina į visuomenę, kurioje jo niekas nesmaugia, nekeikia, nemuša. Jis taip nepratęs! Ir jis pradeda elgtis, kalbėti taip laisvai, kaip jis tai supranta. Aplinkiniai susigūžia…

*

Na, tai ką darome?

  1. Maugliui visą laiką reikia paaiškinti, parodyti, kad jis Mauglis, kad jis elgiasi kaip Mauglis.

  2. Turime suderinti laisvę su jos ribojimais. Kas leidžiama džiunglėse, neleidžiama mieste.

  3. Mauglį turime mokyti ir mokyti, lavinti ir lavinti, auklėti ir auklėti, turėdami viltį, kad jo vaikai jau bus tikri miesto gyventojai.

  4. Turime išmokyti Mauglį iš naujo pažinti džiungles ir miestą, pamatyti ir pajusti skirtumus. Turime elgtis taip, kad kai Mauglis grįžta į džiungles, į savo buvusią buveinę, jis ten būtų mūsų kultūros pasiuntinys ir ambasadorius.

  5. Turime turėti kantrybės! Mauglių ne mažėja, o daugėja…

Atsakymai

Burgis, 2012-12-10 13:34:45

Įvertinkite…

Raigardas, 2012-12-10 14:12:41

originalus ir suprantamas paaiškinimas

Lina, 2012-12-10 14:45:51

O kodėl jų daugėja?

Raigardas, 2012-12-10 14:47:47

Linai: nes Lietuvoje atšyla klimatas ir laukinėmis sąlygomis tarp laukinių darosi laisvėje išgyventi vis lengviau.

Burgis, 2012-12-10 15:16:55

Linai: todėl, kad miestiečiai mauglėja, nes nėra poreikio, nėra socialinio užsakymo išeiti iš džiunglių… Pažiūrėkite, kiek Mauglių valdžioje!

Darius, 2012-12-10 15:26:05

Nemanau, jog laukinio instinktus galima pakeisti. Instinktai dažniausiai yra įgyjami visam gyvenimui – laukinė gamta tam geras pavyzdys. Kad ir kaip dresuotojas myli savo liūtą ar tigrą, kad ir augina nuo mažens, laukiniai instinktai vistiek išsiveržia į paviršių ir vieną gražią (arba ne labai) dieną jis užpuola dresuotoją. Per National Geografic kanalą teko matyti dokumentinį filmą, kaip vienas natūralios gamtos tyrinėtojas apsigyveno su rudosiomis meškomis (grizliais) ir kelis mėnesius iš arti filmavo jų gyvenimą, netgi maitino iš rankos ir glostė. Tačiau atėjo ta diena, kaip prabilo gyvūno instinktai ir iš tyrinėtojo liko tik rožki da nožki…

Saulius, 2012-12-10 15:31:23

“kuris nori kautis su mokytojais taip, kaip kovėsi džiunglėse su priešais, kurio globėjai džiunglėse kalba žmonėms mažai suprantama kalba, kurio instinktai veikia stipriau ir greičiau už protą”

glaustai ir taikliai. Ir visas įrašas, mano galva, yra vienas iš geriausių Jūsų įrašų.

Rasa, 2012-12-10 15:33:37

Nepavadinčiau sunkaus vaiko Maugliu, mano nuomone, tai įžeidimas džiunglėms, kur viskas gražu ir savo vietose… 😉

*

Kita vertus, atsiminus pasakojimą apie tą mokytą beždžionę- žmonės taip ją mylėjo, gerbė ir liaupsino, kad iš šalies ir pagalvoji- tai gal būti beždžione tikrai labiau apsimoka? 🙂 Juk žmonės už ją tikrai prasčiau ten atrodė? 🙂

*

O dar iš kitos pusės, gal gal gal… O gal vis tik su žmonėmis reikėtų stengtis kalbėtis ta kalba, kurią jie supranta? Jei čiukčiai apie gyvenimo būdą ir tai, koks jis turėtų būti visuomenėje aiškinsim lietuviškai, ar jis supras? 🙂

Saulius, 2012-12-10 15:40:30

gal reiktų steigti anoniminių mauglių klubus ? Būtų ir mums, maugliams, ir sociumui lengviau. Aš čia visai rimtai, be krislelio ironijos.

Darius, 2012-12-10 16:04:19

Sauliui: geriau Mauglių rezervatus, tada visiems būtų saugiau…

Saulius, 2012-12-10 16:12:47

Dariui: tuomet likę rizikuoja tapti Šerchanais, o gal ir susilaukti jo likimo. 🙂

Vladas, 2012-12-10 16:39:26

Labiausiai įkvėpė ir nudžiugino paskutinis sakinys. Džiaugiuosi, kad Lietuvoje daugėja Mauglių. O kad Šerchanui nelengva juos perauklėti į šakalus – nieko nuostabaus. Džiaugiuosi ir dėl to:)

Taip norėčiau gyventi su maugliais, bet ne su šakalais ar vergais kokio Radžos rūmuose.

Saulius, 2012-12-10 16:55:46

Vladai, manau kalba sukasi ne apie tuos ką Jūs turite omenyje. Tai ne tie maugliai kurie žirgus juodojoje girdė ar stovėjo prie laužų Sausio 13. Kalba manyčiau eina apie tuos kuriems pasakyti tinkamai “labas” – tai jau iššūkis ir jiems Jūs pats galite greitai tapti Šerchanu.

Vladas, 2012-12-10 17:46:53

Sauliau, aš kalbu apie tą Mauglį, kurį mačiau filme ir apie jį skaičiau R. Kiplingo knygoje. Jis nevilkėjo kostiumo, nevalgė su šakute, bet visiems, kurie to buvo verti, nuoširdžiai sakė “labas”. Jis negarbino Širchano, kaip šakalas ir gal netgi su juo tinkamai nesisveikino, juolab prieš jį nešunuodegiavo. Jis turėjo savo mokytojus ir juos gerbė (bet ne garbino), nes jis su jais buvo “vieno kraujo”.

Sunku pasakyti kokie žmonės girdė žirgus prieš kelis šimtmečius žirgus Juodojoje jūroje, bet tie, kurie Sausio 13 stovėjo prie laužų išties labiau buvo panašūs į Mauglį, nei š Šerchaną ar Šakalą.

Nežinau kokie ten “laukinai” sugeba įstoti į vieną prestižiškiausių Lietuvos gimnazijų ir ką jie ten išdarinėja, bet tikrųjų maugliškų savybių: drąsos, savigarbos, savarankiškumo, dvasios stiprybės ir teisingumo jausmo, mūsų visuomenėje dar beviltiškai trūksta:((

sveplas, 2012-12-10 17:56:21

Sveiki, gal zinote ka daryti miestieciui papuolus i dziungles?

Rasa, 2012-12-10 18:07:37

Vladui: kaip suprantu, tai tema gimė po berods Dominyko klausimo su nuoroda į vieną straipsnį temoje :”jau gruodis, tai klausk” 🙂 Straipsnyje rašoma apie vaiką, kuris per mažas (iki 14m.) kad jį kas nors galėtų kaltinti, taigi jis muša kitus. Vienam vaikui pažeistos akys, trūko ausies būgnelis, o to, kuris muša, bausti negalima, jis mažiukas tipo. Išties įdomu, kokia išeitis būtų geriausia. Tėvai (mušamų vaikų) norėtų, kad jis būtų perkeltas į kitą mokyklą, bet juk ir kitoje jis lups kitus? Kai kas siūlo skriaudžiamam išeiti, bet juk kiti lieka, kitus ims skriaust?

Taigi, smalsu, ką protingi tėčiai patartų čia? 🙂 Esu girdėjus įdomių variantų, kaip tėvai kitur sprendė tokias problemas.

Ką daryt su tuo “blogiečiu”, dabar pilna tokių vaikų, kurie ir į mokytoją kažką paleidžia ir pan. Kai kas siūlo filmavimo kameras dėti klasėse, bet tai irgi pažeistų vaikų teises tipo 🙂

Kas mato kokius sprendimus?

Andrius, 2012-12-10 19:35:57

Nesu psichologas, bet manau, kad tokį mauglių elgesį sąlygoja du veiksniai: energijos perteklius ir dėmesio poreikis. Toks mauglis klauso tik autoritetų, o autoritetais jam dažniausiai nebūna nei tėvai, nei mokytojai. Prieš kokių 20 metų tokius vaikus geriausiai suvaldydavo įvairių sporto šakų treneriai ar techninių šakų (kartingai, lenktyniniai automobiliai, aviacija ir pan.) būrelių vadovai, kurie sugebėdavo tapti autoritetais ir patraukti tuos vaikus iš neteisingo kelio. Tokie užsiėmimai duoda erdvę išlieti energiją ir galimybę atkreipti į save dėmesį teisingais būdais. Pats užsiiminėjau dziudo ir žinau kaip tai vykdavo. Treneriai net liepdavo atnešti pažymių knygeles ir tikrindavo kokie pažymiai. Ir tai veikdavo tik dėl to, kad jie būdavo autoritetai tiems maugliams. Dabar turbūt viskas ant tiek pasidarė komerciška, kad tokių trenerių pasidarė mažuma, bet gal jų, kaip ir gerų mokytojų, vis dar galima rasti?

sonata, 2012-12-10 19:40:37

…išėjo Mauglis iš džiunglių, bet džiunglės iš Mauglio neišėjo… smagiai pasišaipau, kai garbūs maugliai demonstruoja kojaraiščius, nenuplėšia kainų nuo batų padų ar stato kolonas svetainėse… man nekliudo, tik mano kaime taip nesugalvotų. Kaip gerai, kad kaimas iš manęs neišėjo:-)

Vladas, 2012-12-10 20:11:31

Sveiki, Rasa. Gal ir esu kaltas, kad nesusiejau šio įrašo su ankstesne istorija. bet net ir tuo atveju nesuprantu, kodėl blogai besielgiantis vaikas prilyginamas Maugliui?:(.

Tavo paminėta istorija matyt tampa chrestomatine, nes labai panašiai buvo mano anūkės darželio grupėje. Petriukas (pavadinkim jį taip) auga vienas su mama. Tėvas – pietietis. Turkas ar tai čečėnas. Petriukas muša visus vaikus, o mama, auklytės ir direktorė tik gūščioja pečiais: “Tokia prigimtis, kaštas pietietiškas kraujas”.

Ši rudenį visa grupė perėjo į pirmą klasę (ten darželis-pradinė). Mokymo procesas praktiškai nevyksta, vaikai pešasi, mokytoja ištisai rėkia.

Praėjus kelioms savaitėms žentas su dukra anūkę perkėlė į kitą mokyklą. Viskas super. mokytoja rami, berniukai nesimuša. Anūkė apsiprato su nauju kolektyvu. Ir vieną dieną žinia, kaip iš giedro dangaus: žentas pasiimdamas vaiką naujosios mokyklos koridoriuje susitinka Petriuko mamą.

Kitą dieną papildomos žinios: Petriuką išprašė iš ano darželio ir priėmė į šią mokyklą (visa laimė į paralelinę klasę) bet pirmąją dieną Petriukas nutraukė pamoką, perkando iškviestai socialinei pedagogei ranką, jį vos nulaikė iškviesta direktorė ir mama.

Žentas buvo baisiai pasipiktinęs ir nusiteikęs eiti pas direktorę, perspėti ir reikalauti, kad Petriuko nepriimtų ne į paralelę klasę.

Tuomet dar pagalvojau, o ką daryti tam vaikui ir su juo? Utilizuoti? Žmogui teks užaugti ir kažkaip gyventi tarp mūsų.

Po kokio mėnesio prekybos centre sutikau tos pradinės mokyklos direktorę. Tarp kitų klausimų aišku paklausiau kaip jiems ten sekasi su Petriuku. Ir buvau labai maloniai nustebinta direktorės požiūrio, metodų ir jų rezultatų. Visų pirma, jos nuomone, tokias atvejai didžiausia problema yra neteisingas tėvų ir pedagogų požiūris bei elgesys. JI papasakojo kaip šnekėjosi su Petriuku, apeliavo, kad jis jau didelis ir protingas, kad tikrai nenorėtų jog jis pakliūtų į specialią mokyklą, atsisakė duoti uniformą (jos Petriukas labai norėjo) nes neaišku kelias dienas dar lankys tą mokyklą ir gali padaryti gėdos mokyklai ir t.t. Petriukas klasės mokytojos vis tiktai kitą dieną atsiprašė, mama lankosi pas psichologą, o pedagogų kolektyvas bendromis pastangomis sprendžia vis dar išlendančias kitas problemas.

Nežinau ar ten tikrai viskas vyksta taip kaip pasakojo direktorė, juolab niekas negali pasakyti kaip viskas baigsis, bet direktorė, kaip pedagogas, po to pokalbio bent mano akyse išaugo per kokius du sprindžius.:)

Pelėda, 2012-12-10 20:43:01

Labas vakaras gerb. B.B.,

Nors ir visai visai ne į temą, bet noriu paklausti. Kada gi pagaliau jau bus tie MLT rezultatai 🙂

Su pagarba-

Pelėda 🙂

sonata, 2012-12-10 21:29:22

Visais laikais visko būdavo. Muzikos pamokų pradžioje nuolat atlėkdavo spjūvis iš “galiorkos” iki mokytojos staliuko. Mokytoja nereaguodavo. Tik kartą po pamokos pasiliko talentingąjį spjaudalių. Pro rakto skylutę paeiliui žiūrėjom visi… mokytoja mokėsi spjaudyti! Paskui klasiokui davė skudutį. Po trijų mėnesių į skudučių ansamblį netilpo visi norintys.Atspėkit, kas buvo prima-skudutis;-)

jamaica, 2012-12-10 22:01:21

Aš panašia tema kartais susimąstau… Apie Mauglius. Universitete. Atrodo, jau turėtų būt išaugta iš to paaugliško maištaujančio amžiaus. Bet kur tau. “Kankinkit, budeliai, smarkiau, iškęsiu – nė už ką nesimokysiu ir nemąstysiu.”

Na, bet žiūrint, kaip šiom dienom formuojama Vyriausybė (!), tai gal ir nereikia stebėtis… Argi ne Maugliai..?

Burgis, 2012-12-10 22:23:38

Pelėdai: yra jau rezultatai, yra! Jei negavote, paskambinkite man rytoj į gimnaziją – pasakysiu.

Siunis, 2012-12-10 22:28:42

O kada bus paskelbta http://mlt.ktug.lt/ svetainej?

Vladas, 2012-12-11 10:25:42

jamaikai, apie maištautojus. Gal būt tiri pedagogai geriau išmano tą klausimą, tad jei suklysiu jie pataisys.

Manau teko girdėti, kad dar Eicas Berne ir Claude M. Steineris savo transakcinės analizės, gyvenimo scenarijų ar žaidimų teorijoje pastebėjo, jog žmonės bendraudami į kitą kreipiasi iš iš Tėvo (viską žinančio autoriteto), Suaugusio (logiško, racionalaus, atsakingo, bejausmio) arba Vaiko(emocionalaus, neatsakingo, nežinančio, žingeidaus, smalsaus, išdykusio, maištaujančio) pozicijos.

Mūsų vidinis Vaikas savo ruožtu gali būti adaptuotas (paklūstantis), maištaujantis ir laisvas. Vidinio Vaiko, Tėvo ir Suaugusio būsenos yra žmoguje visą gyvenimą ir skirtingose situacijose skirtinguose kontekstuose pasireiškia vis kita to patie žmogaus vidinė pozicija. Manau akivaizdu, kad mokytojai su mokiniais dažniausiai bendrauja iš Tėvo arba autoriteto pozicijos, o mokiniai – iš Vaiko. Pradinėse klasėse tas vaikas kaip taisyklė būna adaptuotas ir puikiai paklūstantis. Dalis žmonių su tokia adaptuoto vaiko pozicija nugyvena visą gyvenimą (ypač tai galioja totalitarinėse ar monoreliginėse šalyse). Dalis dar mokykloje pradeda pastebėti jog tėvai, mokytojai ir kiti suaugusieji, projektuojantys save į absoliučius autoritetus nėra tokie jau visiškai tobuli, kaip bando save pateikti ir pradeda maištauti. Dalį maištautojų Autoritetams pavyksta sutramdyti ir gražinti į adaptuotą būseną (kaip Kinijos valdžiai pavyko sutramdyti maištaujančius studentus Tianeminio aikštėje), dalis pradeda suprasti ir atleisti suaugusiems jų nuodėmes. Jų Vaikas tampa laisvas, o kai kurie taip ir eina per gyvenimą niekaip neišaugdami iš maištaujančio paauglio pozicijos:((. Jie labiausiai matomi, jie užkliūva daugeliui, o labiausiai – adaptuotiesiems.

Kaip doriausiems katalikams ar musulmonams, kad labiausiai niežti nagai kiekvieną atskalūną ar eretiką supleškinti ant laužo Dievo garbei

Arvydas, 2012-12-11 11:30:20

na -šį kart-nesutinku.Mauglis -juk visuomet buvo -teigiamas herojus.Aš ir Tu -Vieno kraujo….Taip -Mauglį auklėjo Džiunglės…kilnieji vilkai,neprilygstamoji Bagyra,mokytojas Balu ir išminčius Ka.Rudieji šunys-štai kur būtų tiksli neigiama alegorija.Jie ima- skaičiumi…apsidairykim -daug tokių pamatysim.Na , o Mauglių -mažai, labai mažai…

Burgis, 2012-12-11 11:41:11

Chmmm, aš nebesuprantu, kaip jūs supratote mano įrašą… Teigiamas Mauglis ar neigiamas? Apskritai ir mano akimis? Džiunglės geriau nei miestas ar blogiau? Apskritai ir mano akimis?

*

Nesakysiu nieko daugiau nei pasakiau… 🙂

laisvamanis, 2012-12-11 12:34:25

keista, kai protingas žmogus B.B kalba kaip paksius: aš jau pasakiau viską, ką norėjau pasakyti.

Burgis, 2012-12-11 12:48:12

laisvamaniui: na, čia jau nevykęs palyginimas… Tiesiog man atrodo, kad tai gerai, jei į temą įvairūs žmonės žiūri įvairiai.

Raigardas, 2012-12-11 12:56:57

Aš tai suprantu, kad atėjęs iš džiunglių negali savo normų primesti kitiems, o ne pats turi prisitaikyti.

Arvydas, 2012-12-11 13:13:10

Ne vien matematikoje ,būtinas tikslumas…,o jūsų įrašą-supratau ,kaip parašyta…Gal ir Pitagorą painterpretuokim laisvai-juk tai ,kas vieniems atrodo ,kaip trikampis-kitiems, apskritai -jų akimis,gali būti visai kita figūra.Taigi -Mauglis -yra Mauglis,o Trikampis -yra Trikampis-ir nieko čia jau nebepadarysi…

Burgis, 2012-12-11 14:10:48

Siuniui: rezultatus sužino kiekvienas individualiai, viešai rezultatai neskelbiami.

Burgis, 2012-12-11 14:11:11

Arvydui: man smalsu – kaip supratote?

petras, 2012-12-11 14:48:34

čia viena iš tų neišsprendžiamų problemų. kai skiriama daug dėmesio, daug energijos, bet rezultatų nerasta 😀

mokine, 2012-12-11 14:54:08

As irgi cia ne visai i tema,noriu paklaust apie antrojo MLT rezultatus,kurie mane is tiesu suerzino.Kodel mano bendraklase, kuri neissprende pilnai fizikos uzdavinio(t.y. parase sprendima,bet iki galo nesuskaiciavo) gavo pilnus uzdavinio taskus kaip ir as,gaisusi nezinia kiek laiko kol iki galo suskaiciavau.

Kas cia per vertinimo sistema?

Arvydas, 2012-12-11 15:45:58

Kaip supratau? Na,visų pirma -į mokyklą (universitetą)-ateina Mauglis,štai ,šioje vietoje,man ir iškyla klausimėlis-ar tikrai -Mauglis? O gal ateina ,sakysim- banderlogas, o gal “rudasis šuo”.Su Maugliu-problemos iškiltų,bet jos nebūtų principinės (gal šukuoseną reikėtų kiek pakoreguot ,gal dialektą).Daug rimčiau,jei susidurtume su ruduoju šunimi (jo gyvenimo sampratos tikrai nepaveiktų nei mokyklinis ,nei universitetinis lavinimas).reikia pastebėt ,kad Kiplingas labai jau gražiai ir tiksliai perteikė žmonių visuomenę ir moralas čia visiškai aiškus-kam išradinėti dviratį ir iš Mauglio daryt tai, ko “Maugliu” niekaip nepavadinsi.Tam galima paieškoti tinkamesnių herojų.Aplamai -pedagogams tikrai verta atkreipt dėmesį į šią “vaikišką klasiką”-juk tai pedagogika ,tikrąja to žodžio prasme.Tegyvuoja Maugliai.

Arvydas, 2012-12-11 15:59:09

Petrai-kokia problema neišsprendžiama? Jei turite galvoje “Mauglio Lygtį”-tai ji ,kaip tik -labai lengvai išsprendžiama-“aš ir Tu -vieno kraujo ir tt..”Etinį chaosą naudinga kelti tik tiems,kuriems tai apsimoka.Jie sako -nėra jokių normų,nėra jokių įstatymų,nėra jokių atskaitos taškų…nieko negalima išpręsti -todėl net nereikia bandyti spręsti-geriau sutelkime savo dėmesį rimtesniems dalykams-dalykams ,kurie duoda rezultatus.

Arvydas, 2012-12-11 16:10:20

…Taip ir nutarė vienas” studentas” Raskolnikovas-pasiėmė kirvį ir patraukė pas senutę-gryna”rezultato” filosofija.Na -dabartiniai “studentai” ir įdomesnių būdų sugalvoja-nors kraštutiniu atveju -praverčia ir “klasika”-tik jie ,aišku, “neprisiduoda”-koks gi tada rezultatas…

petras, 2012-12-11 16:15:52

na gerai gerai 🙂 realiai smurtaujančių vaikų problema gal ir išsprendžiama, bet tai įvyksta daugiau mažiau “savaime”, keičiantis žmonėms, visuomenei, o ne taikant kažkokius metodus. mąstymas turi keistis didelės dalies žmonių, o tai manyčiau praktiškai neįmanoma, kol nepasikeis bent kelios kartos.

aišku galima mėgint ir greitai problemą spręst, metodiškai, bet tai neatitiktų mūsų šių laikų “demokratijos”, ta prasme metodai gal ir geri (ir jie seniau tiko), bet dabar kaip ir nepriimami tos gerosios visuomenės. o “blogieji” individai šiuolaikiškai metodikai visiškai atsparūs, manyčiau jinai juos net dar labiau skatina taip elgtis. o kompromisą surast kažkaip nepavyksta. (tikiuosi ką nors supratot ką norėjau pasakyt :))

Burgis, 2012-12-11 16:29:02

mokinei: ateik, kai turėsi laiko (prieš tai paskambink), bandysime išsiaiškinti…

Filo, 2012-12-11 19:49:46

Mano nuomone, tai vienas labiausiai vykusių gerb.B.B. pamintijimų. Pravestos tikslios paralelės, jautriai sudėlioti akcentai.

Gal ir nieko baisaus, kad kai kurie skaitytojai leidžiasi į laisvas interpretacijas, bet stiprinantiems toną pasiūlyčiu peržiūrėti dar kartą — pradiniame įraše Mauglis yra laukinukas, su jam nepatinkančiais dalykais kovojantis tais metodais, kurių išmoko laukinėje aplinkoje.

Pradiniame įraše nėra net užuominos, kad Mauglis žiaurus, piktas ar kitaip “blogas”. Jis tiesiog neauklėtas pritapti intelektualioje aplinkoje. Jis prisitaikęs išgyventi grubioje aplinkoje. Žinant, kad didelė dalis jaunimo po studijų ir toliau gyvens ne šiltnamyje, tai visai gerbtinas įgūdis. Ugdytojams uždavinys turėtų būti ne žmogaus stiprybes atimti, o padėti deramai įvaldyti.

Filo, 2012-12-11 19:52:02

Ir dar. Turime įsisąmoninti, kiekvienas mauglis yra nešėjas energijų, kurios mumyse, sukultūrintuose, nepelnytai apmarintos… Kiekvienas sutiktas mauglis yra aiškus priminimas apie kiekvieno mūsų poreikį ir pareigą siekti viršūnės savo pačių gyvumo, stiprumo, veržlumo, raiškumo… Mauglis gražus toks, koks jis yra. O pas žmones, kiek pamenu, sugrįžo, kai pats to užsinorėjo.

Rasa, 2012-12-11 20:40:55

Gyvenimas toks sudėtingas, kai pagalvoji…

Va grįžau iš darbo- alkana kaip šuva… (Bet maistas gaminasi 🙂

Noriu ryt atrodyt, ne kaip beždžionė, o kaip žmogus, taigi… rišu tą suknistą kaklaraištį, rišu… Nes net p.Burgis sakė: “mokyta beždžionė gana padoriai elgdavosi tik tada, kai kaklaraištis verždavo kaklą…” 😀 O man ypatingam vakarėliui irgi jo reik. Būtinai. Bet… Tikrai manau, kad jei dar per valandą mazgas nebus gražus, aš pavirsiu ne laukiniu Maugliu ir nebūsiu beždžione, aš būsiu pikta kaip Šerchanas ir suėsiu bet ką, kas pirmas pasitaikys man po kojom… 🙂

Arvydas, 2012-12-11 22:31:11

Filai-užuominų apie Mauglio ” blogas energijas”-pakanka-pvz.-retorinis klausimas-o kiek gi mauglių -valdžioje-atsakymas-nė vieno! Mauglis turi labai aiškų etinį principą (‘tu ir aš….-na ,manau- nepamiršot)-negi kur nors matyti ,kad valdžios žmonės laiko save-“vieno kraujo.. su paprastais neišrinktaisiais”.Beje -aš “tono” nestiprinu-tai juk 2×2 lygio uždavinukas-ko gi čia taip karščiuotis.Mūsų primityvioje “akropolizuotiję” ir visaip kitaip “maximizuotoje’ visuomenėje-toks mauglis -būtų tikras brangakmenis ,kiekvienam mokytojui. pagaliau neužmirškim ,kad kai kuriose gimnazijose jau ir hanibalizmas atsiranda-tarp visiškai civilizuotų mergaičių…pagalvokim ,ką šiuo atveju pasakytų Mauglis?

Rasa, 2012-12-12 00:32:30

Tai ką, brangieji? 🙂 Kaklaraištis įveiktas 21val.51min… Ir ne tik mazgas, ir ilgis pagaliau gavos!!! Tiesa jis bus rišamas ant nuogo kaklo, būsiu šiek atsegiotais marškinėliais, bet vis vien būsiu žmogum… Fuuuuu. Tik pagalvojau, kad reikėjo man sugalvot rengtis kai visos rengsis. Perlų karolius kur kas lengviau užsisegt :)))))

Bet dabar jau eisiu miegot, peržvelgiu mintis ir…

12-a diena atėjo! Vakarėlis vakarėliu, bet nu taigi- pono Burgio GIMTADIENIS!!!

Matematiškai paskaičiavus, biologiškai nustačius, chemiškai ištyrus, fiziškai pasvėrus, lietuviškai aprašius, vokiškai išvertus, angliškai nusišnekėjus, informatiškai apdorojus, geografiškai apieškojus, istoriškai padiskutavus, filosofiškai pažvelgus, politiškai įteisinus, meniškai apipavidalinus, muzikaliai pagražinus, teologiškai nušvietus ir žmogiškai pagalvojus buvo iškelta hipotezė, kuri skamba taip: ar tik JŪS nebūsit vienas iš nuostabiausių žmonių žemėj, ponas Burgi? Su Gimtadieniu! 🙂 Sėkmės Jums!

Regina A., 2012-12-12 01:27:18

12-12-12!

O-ho! Ypatinga diena!

Su gimimo diena, gerb. Bronislovai! Sveikatos ir 100 metų be šių metų!

sonata, 2012-12-12 07:21:10

Va va, p. Burgis net ir savo Gimtadieniu pirmas – graži įžangą į metų šventes:) Nuoširdžiausi sveikinimai – sveikatos, meilės, ištvermės, kantrybės. Ir tegul Jūsų dienos išlieka tokios pat spalvingos!

Arvydas, 2012-12-12 08:53:41

Sveikinu! ir žaviuosi-kaip jus myli moterys ! Štai -Rasa,net kaklaraištį (ant nuogo kūno) pasirišo ir net sulaukė 12 nakties ,idant galėtų taip gražiai jus Pirmoji pasveikint.Tiesiog -pavydas ima-ir net ne lietuviškas,bet kažkoks prancūziškas.Prisijunsiu ir aš prie Mūzų (gal reiks net ta proga -barzdą nusiskust).”..o Mūza-pasveikinki Vyrą-daug vargo kelionėj patyrusį…’Linkiu Jums užkopt ( o jei ten esate-pasilikt) į savo Olimpą-arčiau Amžinųjų Dievų-kur viskas gražu ir teisinga,paragaut Dievų maisto Ambrozijos-šiaip ar taip derinukas 12 12 12 -tikrai skirtas ne kiekvienam,o ir inicialai B.B-matyt esat “išrinktasis’.beje -aš -objektyvus stebėtojas-nes -visai Jūsų nepažįstu-taip man tiesiog atrodo -“iš šalies’.

Burgis, 2012-12-12 09:08:22

Ačiū! Žr. temą „Dvylika!“

Vladas, 2012-12-12 22:44:07

Tema jau kaip ir uždaryta ar tolygiai perėjo į šventinę:), bet radau ir noriu įkelti keletą nuorodų. Pirmoji apie mauglių tramdymą Kinijoje 1989-aisiais:

http://www.youtube.com/watch?v=s9A51jN19zw&NR=1&feature=endscreen

Ir gražesnioji apie tai iki kokio aukšto lygio galima išauklėti inteligentiškus miestiečius. Aišku, norint to pasiekti reikia auklėti ir auklėti:

http://www.youtube.com/watch?v=UMtnYr96Eok

Audrius, 2012-12-14 00:36:52

Vladui> jums turetu patikti PBS documentary “The Gate of Heavenly Peace” (virs 3ju valandu trukmes): http://www.youtube.com/watch?v=bZ4dwPk26Js

Del antrosios nuorodos – nebuciau linkes ja taip zavetis. Skirtumas tarp puikaus mechanizmo sraigtelio ir laisvo zmogaus yra didelis. As linkes rinktis antraji varianta.

Vladas, 2012-12-14 11:16:56

Audriau, aš visai nesižaviu puikiu rudųjų šunų muštru ir labai tiksliu žygiavimu. Kaip nesižaviu Hitlerjugendo, Šiaurės Korėjos ar sovietų armijos išmuštruotais daliniais.

O pirmajame rolike Mauglį man simbolizioja žmogus, sustabdęs tankų koloną. Gaila, kad jų yra mažai, bet B.B. pastebi, jog jų daugėja. Tuo ir džiaugiuosi:)

petras, 2012-12-14 12:56:35

O gal atvirkščiai, mauglis sėdėjo už tanko vairo ir todėl nesuvėžino to piliečio. nes dažniausiu atveju tankai važiuoja per žmones be problemų.

petras, 2012-12-14 13:07:38

Vladai, o labai tiksliu čiuožimu ant ledo arba labai tiksliai atliktais matematiniais skaičiavimais, ar bet kokiais kitais žmonių pasiekimais (kur reikalingas tikslumas, drausmė, bendras kelių žmonių darbas ir t.t.) taip pat nesižavit ?:) juk tie japonai kur žygiavo rolike nėra kareiviai ir manau tikrai ne per prievartą, o savo noru ten dalyvavo. ar jūs manot juos vertė kas nors marširuoti ?

Vladas, 2012-12-14 16:00:28

Petrai, gal ir nepatikėsit, bet nesižaviu jokia dresūra. Nei dresuotais tigrais, kurie šokinėja per lankus, nei dresuotais kiniečių vaikučiais kurie šoka ir dainuoja kaip vienas, nei dresuotais japonais. Kareiviai ir SA smogikai dažniausiai irgi žygiuoja ne per prievartą, jiems tai labai patinka. Jie jaučiasi stiprūs ir vieningi, kaip vienas kumštis, bet aš jais nesižaviu.

Ir nenorėčiau patikėti, kad atlikti labai tikslius skaičiavimus ar atrasti elegantišką teoremos įrodymą gali būrys gerai dresuotų klerkų. Manau greičiau tai daro vienišas mąstytojas, nepatyręs pernelyg daug dresūros.

Sutinku, kad tanko vadas ir vairuotojas galėjo turėti mauglio kraujo, kaip ir kiekvienas iš mūsų jo kažkiek turime, bet tas žmogus, sustojęs prieš tanką su savo pirkinių maišeliais, to kraujo turėjo daugiau.

Lina, 2012-12-14 16:16:34

Vladai, įsivažiavote… Jeigu norite pasakyti, kad svetainės šeimininko siekiamybė yra savo auklėtinius padaryti puikiais robotukais, tai tikrai nėra taip… Tiktai KTUG atskleidė kai kurias asmenybes, kurie savo ankstesnėse mokyklose buvo užspausti aplinkinių nuomonės. Direktorius niekada nepavadino maugliu to šmaikštuolio, kuris atėjo į mokyklą basom kojom ir visą dieną taip pravaikščiojo, laukdamas, kaip gi sureaguos direktorius (būtent tik jo vieno reakcijos labiausiai ir laukė :)) , ar mokinės, plikai nusiskutusios galvą (apie 1994 metus!) 🙂 Aišku, reakcija visuomet būdavo, bet iš visų paauklėjimų mes jautėm, kad direktorius mus labai myli. Nes meilė ir yra ne tai, kad viską vaikui leidi, bet tai, kai parodai, ką jis turėtų daryti kitaip. Bet iš šito įrašo man atrodo, kad jau daugėja nusivylimo, o meilės mažėja… Ir iš to, kad “mauglių ne mažėja, o daugėja…” jaučiasi svyrančios rankos. Mano nuomone, dabartiniai vaikai tikrai neblogesni, o tai, kad jie laisvesni, tai tik todėl, kad mums jų tokių laisvesnių ir reikia…

Vladas, 2012-12-14 18:12:13

Lina, manau diskusija vyksta daugiau apie muštrą ir laisvę, o taip pat apie R. Kiplingo vaizduotės kūrinį – Mauglį.

Akivaizdu, kad netgi visiems iki smulkmenų žinomos istorijos herojus skirtingiems žmonėms kelia skirtingas asociacijas ir sulaukia gan skirtingų vertinimų. Tai kaip aš galiu vertinti tai, kas vyksta KTUG? ar kažką sakyti apie jos direktoriaus elgesį jei nei pats, nei mano vaikai ten nesimokė? Atvirai pasakius asmeniškai neteko bendrauti nei su vienu KTUG absolventu. Tad tikrai neturiu teisės svarstyti, smerkti ar girti B.B. siekiamybes ar metodus.

Gal būt mane labiau emociškai užkabino Mauglio, kuris jau daugiau nei 40 metų yra mano mylimas herojus, netikėta traktuotė ir pateikimas kaip laukinio, kurį būtina “mokyti ir mokyti, lavinti ir lavinti, auklėti ir auklėti, turint viltį, kad jo vaikai jau bus tikri miesto gyventojai”. Aš tiesiog nenoriu, kad Mauglis ar jo vaikai virstų eiliniais miesčionimis:(

O kad įsivažiavau tai tai tikrai. Nesiginčiju…:)

Saulius, 2012-12-16 00:13:01

bediskutuojant vieniesiems apie “obuolius”, o kitiems apie “kriaušes” vienas iš mauglių įvykdė siaubingas vaikų žudynes Konektikuto valstijoje.

Vladas, 2012-12-16 13:34:56

Sauliau, tiek Konekikuto valstijoje, tiek Tianamenio aikštėje, tiek sovietmečio Tibilisyje, tiek ir nacių konclageriuose, žudynes vykdo tie, kuriose nebeliko nieko maugliško. Tai labai gerai išmuštruoti arba pasiutę nuo muštro ir nemeilės individai suburti į bandą arba veikiantys pavieniui:(((

Regina A., 2012-12-16 14:17:15

Manau, visi diskutuojantys šioje temoje turėtų priimti „žaidimo taisykles“, kurias pateikia B.B., o ne kiekvienas interpretuoti į įvairias puses per kilometrą 🙂

B.B. rašė, kaip Mauglis atėjęs iš savo aplinkos į inteligentišką aplinką (kur jo nesmaugia), pradeda elgtis laisvai, kaip įpratęs. Tada jau tampa rakštimi naujai bendruomenei (tokia esme, nors sutrumpinus, dingo kai kurie niuansai).

Turbūt vienai temai diskutuoti ir pakaktų tokio apibrėžtumo (siaurumo), o ne visas pasaulio problemas iš karto spręsti 🙂

Vladas, 2012-12-16 15:01:38

P. Regina, manau jog Mauglį su jo visomis laukiniškomis ir žmogiškomis savybėmis jau prieš šimtą metų sugalvojo ir aprašė R. Kiplingas, todėl manau B. B. turėtų priimti ir naudoti jį tokį, kaip pateikta R. Kiplingo. Greičiausiai jis taip ir daro.

Aš suprantu, jog čia diskusija apie laisvę ir sugebėjimą prisitaikyti prie daugumos. Manau neišdetalizuota diskusijos esmė tame, kiek kiek ir dėl kokių dalykų žmogus gali “šventos ramybės” labui pristaikyti ir aukoti savo nuomonę, savo įsitikinimus? Kokių motyvų vedamas (baimės, drąsos, nesureikšminimo, dėmesio trūkumo, savęs išaukštinimo ar kt.) jis taip elgiasi ir ar visada prisitaikėliškumą galime tapatinti su inteligencija?

Labai įdomus pavyzdys būtų kitame įraše Burgio išsakyta nuomonė apie Maironio kūrybą. Manau nesuklysiu sakydamas, jog ji tikrai laisva, drąsi ir nesutampanti su Lietuvos “inteligentiškos aplinkos” nuomone. Taigi šiuo atveju jis elgiasi kaip Mauglis ir trukdo aplinkinių ramybę. Kokie motyvai?

Ar reikia pritarti tokiam elgesiui ar pasmerkti jį???

Regina A., 2012-12-16 15:30:38

  1. Diskusijose (debatų klube) visada svarbu apsibrėžti daugmaž ratą, kad neišsiplėsti per plačiai. Nebus rezultato.

  2. Mauglio irgi vieną savybę galima paimti, o ne „visą“, aprašytą R. Kiplingo.

  3. Ir ne apie prisitaikėliškumą, o apie tai, kaip tolerantiškai, bet ir sėkmingai sutarti, sugyventi, kad nebūtų pažeistos ir Mauglio, ir šalia jo esančių teisės. Manau, tam nereikia aukoti savo nuomonės, įsitikinimų, idėjų.

Vladai, gal pats turi kokį „aukšto polėkio“ pavyzdį, bet man taip ir stovi prieš akis mokinukai – atstovai iš romų bendruomenės. Oi, kiek sveikatos jie man kainavo… Vagystės, utėlės, 3 mėn. neprausti, kitos drausmės ir elgesio problemos…

Vladas, 2012-12-16 16:04:00

Regina, matote kiekvienas turime skirtingas gyvenimo patirtis, todėl tie patys knygų ar multifilmų herojai ar netgi tie patys žodžiai mums sukelia skirtingas asociacijas ir mintis. Todėl galima ginčytis iki užkimimo jei nebandysime patikslinti kas apie ką galvojame pvz. sakydami Mauglis ir maugliškas elgesys.

Išgirdus žodį Mauglis, Jums akyse stoja mokinukai iš romų bendruomenės, – man Burgis, išsakantis savo požiūrį į Maironio poeziją:)). Ir kol nesukonkretinsim apie ką kiekvienas galvojame, tikrai nesusikalbėsim:)

Nežinau ar galėčiau duoti tinkamą “aukšto polėkio” pavyzdį, bet, skaitydamas kaip vargote su romų vaikučiais, prisiminiau savo dvi auklėtojas, kurioms tikrai sukėliau nemažai problemų nestodamas į pionierius ir komjaunimą. Kartą net pasiaiškinimus rašėme abu su auklėtoja:(.

Vargu ar tai galima laikyti “aukšto polėkio” pavyzdžiu, juolab pabaigęs institutą ir pradėjęs dirbti dar spėjau pabuvoti komjaunuoliu:(. Tiesiog jau buvau vedęs, auginome dukrą, stovėjome eilėje butui ir gal būt dėl to mano “maugliškumas” kiek pasilpo. Gal būt galėjau taip pasielgti jau mokykloje ir nekelti aplinkiniams papildomų rūpesčių? Kas žino?