Mes esame chaoso žmonės

Esu netvarkingas. Labai netvarkingas. Pripažįstu tai nesiginčydamas.

Bet ar jūs matėte tvarkingą medį? Jo šakos auga chaotiškai, nenuspėjamai. Ar jūs matėte tvarkingą laukinę pievą. Joje gėlės ir žolės auga tokia pat „tvarka“, kaip popieriai ant mano darbo stalų… O upės krantai? Netvarkingai tiesūs, netvarkingai… O jūros dugnas? Netvarkingai banguotas, netvarkingai…

*

Atvažiavo Lukas ir Emelie. Štai ir šiuo metu trejų neturintis Lukas didina chaosą mano kambaryje. Lietuviškame darželyje jį kasdien moko mašinėles pastatyti tvarkingai. Lukas nesupranta… Juk gatvėse jos išdėstytos netvarkingai?

*

Gal Lukas jau supranta ir tyčia erzina chaosu? Tai kodėl 10 mėnesių Emelie taip mėgsta viską sujaukti? Tik todėl, kad senelis toks netvarkingas? Ar todėl, kad pasaulio chaose mes jaučiamės geriau, nei žmonių įvestoje tvarkoje?

Esu įsitikinęs, kad teisingas balansas tarp chaoso ir tvarkos ugdo kūrybingumą. Esu įsitikinęs, kad pedantiška tvarka yra tik brangaus laiko švaistymo padarinys. Esu įsitikinęs, kad tik matydamas ir jausdamas chaosą gali pamatyti ir pajausti tvarkos grožį, gėrį.

*

Todėl ir esu liberALUS…:-).

Todėl ir balsuočiau už tuos, kurie chaose moka išlikti dori, orūs, linksmi, romantiški, teisingi, garbingi… Balsuočiau už tuos, kurie moka gyventi Visatos chaose.

Atsakymai

Nepris, 2011-02-21 19:42:01

Teisingai, tobulam ekvilibriume nėra entropijos, bet tokioj sistemoj niekas neatlieka jokio darbo.

O čia vaizdesnis paaiškinimas, kodėl truputis chaoso yra gerai.

Rasa, 2011-02-21 21:17:08

“Esu įsitikinęs, kad teisingas balansas tarp chaoso ir tvarkos ugdo kūrybingumą.”- mhm, bet bent šioks toks balansas turi būti, geriau šiokios tokios tvarkos pusėn pakraipa, užtat šiandien ir derinau juos… T.y. nuo rašomo stalo nusirinkau liemenukus ir kitokius įdomius dalykėlius ir palikau vietos tam, kas ten turi būti, o visą kitą stalą svetainėj nuklojau reikmenimis savo “kūrybai” :))))) Kartais kai pagalvoju, kaip gerai, kad mažai ateina netikėtų svečių, o “tikėti” žino, ko tikėtis :)))))))

Burgiui: naaaaaaaa, jei balsuotumėt už tokius puikius žmones, tai aš dar pagalvosiu, gal reik man ruoštis į politiką?… :))))))))

NiekurNeiva, 2011-02-21 22:49:42

Ale yra sirtumas:

CHAOSO žmonės ar CHAOTIŠKI žmonės ?

…………………………………………………….

chaosas [gr. chaos]:

  1. sen. graikų įsivaizduojama beribė erdvė arba atvira praraja, iš kurios atsiradusi žemė (Gėja), meilė (Erotas), migla (Erebas) ir naktis (Niukta);

  2. sen. graikų ir romėnų filosofijoje – pirmykštė medžiaga, elementų maišatis;

3*. netvarka, painiava, suirutė.

———————————-

chaotiškas [~ chaosas],

netvarkingas, supainiotas, nedarnus, be sistemos.

D., 2011-02-21 23:16:44

gamtoje to chaoso nėra tiek daug, viskas turi savo vietą. O gal Burgis pamiršo logaritminę spiralę 🙂

petras, 2011-02-22 08:44:39

aha ir medžių lapai truputi sistemingai išsidėstę taip, kad kiekvienas per dieną gautų saulės spindulių 😉 jie tik sudaro iliuziją, kad belenkaip išsidėstę 🙂

Valentinas, 2011-02-22 08:53:46

O dar galima paminėti ir fraktalus 🙂

Gamtoje chaoso nebūna, jis visas sutelpa ant darbo stalų.

Burgis, 2011-02-22 09:47:17

O, kokie intelektualūs (intelektualų) komentarai!

NiekurNeivai: ta prasme: elementų maišatis;

3*. netvarka, painiava, suirutė; netvarkingas, supainiotas, nedarnus, be sistemos. Taigi tinka ir „chaoso“ ir „chaotiškas“, bet aš norėjau labiau pakylėtai – chaoso – Visatos maišaties prasme.

***

Apie tvarką gamtoje: studentams aiškinu: jei viską aprašytume lygtimis ir išspręstume begalinę lygčių sistemą, tai nebūtų nei atsitiktinumų, nei nežinios ateityje… Bet laimė, kad neaprašysime, neišspręsime, todėl mėgaujuosi gražiu chaosėliu karklų krūme, kuriame atsitiktiniu dėsniu striksi paukščiukai… Ech, jūs, romantikai…

NiekurNeiva, 2011-02-22 18:55:05

…”jei viską aprašytume”.

Tiesiog prisiminiau, kad buvo tokių bandymų, pvz. kažkaip susistemintai aprėpti nepalyginimai siauresnę sritį – “VISĄ” Matematiką: Burbaki grupė ar judėjimas kaip dabar pasakytų. Na, knygos buvo tikrai išsiskiriančiais margais aplankais. Deja, bandymas “užsilenkė”… Ech, prancūzai, romantikai…

Povilas, 2011-02-22 22:43:19

Negaliu pakęsti tvarkingai gyvenančių, tvarkingai einančių, tvarkingai valgančių, tvarkingai kalbančių, tvarkingai atrodančių, tvarkingai galvojančių (?), tvarkingai klystančių, tvarkingai mylinčių, tvarkingai neapkenčiančių… Dievinu chaosą, tiesiog dievinu, ypač tada, kai jame pamatai tvarką…

Nepris, 2011-02-22 23:16:48

Povilai, pasak Lazarevo, įsikibimas į Tvarką, tvarkingumą, teisingą visa ko darymą eina iš Sielos lygmens, o truputis netvarkos ir nešvaros tuos idealus pažemina, todėl mažu ar dideliu chaosu (kaip ir bet kuo, kas kelia nors menkiausią stresą) galima pasinaudoti kaip priemone Sielai valyti, skaidrinti, taurinti. Kaip? Jei tą mažytę netvarką priimi su meile, tai Siela pralaisvėja. O jei priimi su agresija, tai įsikimbi į tuos idealus dar labiau, o tai jau yra nuopolis pagal apibrėžimą.

Bet įsikibti į chaosą ir negalėti pakęsti tvarkingai gyvenančių tai yra Teisimas ir Puikybė — rimtos nuodėmės.

Nusistatymas PRIEŠ kitaip gyvenančius, kitaip einančius, kitaip valgančius, kitaip kalbančius, kitaip atrodančius, kitaip galvojančius, kitaip klystančius, kitaip mylinčius, kitaip neapkenčiančius yra platus AGRESIJOS frontas.

Galima neabejoti, kad atitinkama karminė pamoka Tamstai jau ruošiama.

Nepris, 2011-02-22 23:18:09

Pavyzdžiui beviltiškai įsimylėsi labai tvarkingą ir švarią mergaitę… Pavasaris, žinai.

Žydrūnas, 2011-02-22 23:32:39

Nepris, man atrodo tamstai karminė pamoka ruošiama…

Nepris, 2011-02-22 23:35:05

Žydrūnai, vienokia ar kitokia ruošiama kiekvienam, kiekvieną akimirką.

Žydrūnas, 2011-02-22 23:40:45

Na gali būti, bet gali ir pasimest chaose 🙂

Rasa, 2011-02-22 23:46:17

Naaaaaaaa, sekant Neprisiaus mintį ir įjungiant mano aštrų kaip Šerloko Holmso protą :))))) manaaaaaaaau, kad Neprisius visada labai teisingai kalba, jis protingas, puikus ir supratingas, tai tada pagal Lazarevą vietoj to kad gautų baleriną su plevesuojančiais ilgais plaukais ir mėlynom akim (čia mano nuomone jam tokia tiktų labai 🙂 jis gali gauti (jei neturi) visišką kokią kvailą ir “pačiuožusią” merginą, su kuria bus vienas vargas (o gal ir laimė, kas čia žino?)… :)))))))))))

Neprisiau, draugiškai sakau, ir tu saugokis pavasario! :))))

Nepris, 2011-02-22 23:54:44

Visaip būna, bet bendra taisyklė tokia, kad žaisdami su ugnimi labiausiai nudega tie, kas nemoka su ja elgtis!

Žydrūnas, 2011-02-23 00:00:52

tai kad atvirkščiai dažniausiai būna

Rasa, 2011-02-23 00:02:01

Neprisiui: mhm, bet tada jei nemoki žaist su ugnimi gal belieka būt čiukčiu ir išmokt gyvent šalty, kad nenudegtum? :))))))) Bet kaip tada išmoksi? 😛 Vis vien reik kažkaip eit prie tos ugnies :)))))

Nepris, 2011-02-23 00:17:45

Tai kad manau ir čiukčiai nudega, jei mažiau gabūs. Na, bent antakius nusvyla tai tikrai. 🙂

Antra vertus, niekas neįrodė, kad čiukčiai laimingi mažiau nei Europos centro papuasai.

Rasa, 2011-02-23 00:35:36

Jau seniai laikas miegot visiems normaliems žmonėms, bet, kol neprilinkėjom vieni kitiems visokių kvailysčių (ups, ar jau prilinkėjom? :))) palinkėsiu einant link pavasario 🙂 kad visi gautų tokias meiles, jau toooookias- kad visam gyvenimui, kad laimingai, kad gražiai, kad karštai bet ne deginančiai… 🙂

Na ir kas, kad ne į temą 😛

…Vieni ir palaiminti,

tylūs ir baikštūs,

nedrąsiai prisiliesdami-

o meile, dievų kasdienine duona,

kūno saulėteki,

jausmų ir troškimų vaivorykšte,

į atvirą dangų-

į žydinčias tavo rankas-

krentu kaip lietus,

kaip vėjas krentu, kaip sniegas,

kaip tie spinduliai ant grindų

kaimo seklyčioj

pro išpjautas langinėse

dvi naivias širdeles…

Atidariau: kaip duris

į paslaptingą nežinomą kambarį,

kaip pasakų indą,

pilną gyvybės vandens.

Tai čia ir gyvensim,

pats sau iškilmingai tariau.

Nežemiškas

Mėlynas Paukštis praskrido pro langą…

(J. Marcinkevičius)

O toliau pasiskaitykit knygoj, man seniai miegot laikas, man į darbą ryt… 😉

Va taip ir linkiu… Einam miegot, brangučiai 😀

mariux, 2011-02-24 13:09:42

Manykit sau ką norit, o aš šiose nuotraukose matau tvarką. Idealią tvarką. Vaikai žaidžia, jiems smagu. Kas ten kam netvarkoj?

***

Ir suvokė išmintingasis Višnu, kad būtina išlaikyti pusiausvyrą tarp miesto ir laukinės gamtos… Jei visas pasaulis būtų miestas, svarstė Višnu, dalis jo būtų paversta dykuma, nes glūdi kiekviename kažkas, kas trokšta ribos, kur baigiasi tvarka ir prasideda chaosas.