Ministras. Įspūdis

Šiandien bene pirmą kartą gyvenime važiavau į Vilnių vien tik tam, kad susitikčiau su savo Ministru. Apsimokėjo. Patikinu jus – mes turime gerą Ministrą! Per 25 minutes tai galima suprasti. Be to, mes, atrodo, turime bent vieną gerą Ministro patarėją, bet pavardės dar neskelbsiu, nes kalbėjau tik 3 minutes.

Klausiu savęs – kam man to reikia? Iki šiol niekas iš kelių dešimčių mano apklaustų su švietimu lyg ir susijusių žmonių negali atsakyti į paprastą klausimą: kiek Lietuvoje abiturientų gavo atestatus su trimis vienetukais? Visur visiems buvo paskelbta, kad 3 abiturientai gavo po 4 šimtukus, devyniolika – po tris šimtukus, bet mane domina tie, kurie gavo vienetukus. Nejaugi niekas negavo nė vieno vienetuko?

Skelbiu akciją: pirmam parodžiusiam savo atestatą su dviem vienetukais iš valstybinių egzaminų duosiu 100 litų (tuos, kurių Jadzė nepasiėmė…). Reikia gi paguosti vaiką…

Vis dar laukiu atsakymo iš NEC (egzaminų centro), nes noriu suprasti, kaip, pavyzdžiui, matematikos taškai nuo 13 (minimumas) iki 58 (maksimumas) buvo “perversti” į balus nuo 1 iki 100. Variantai: 1) vertinama buvo ir taškų dalimis (bet apie tai niekur neskelbiama); 2) kai kurių balų (natūraliųjų skaičių) jokiame atestate iš viso nebus; 3) minimalus į atestatą rašomas įvertis yra ne vienetas, ne dvejetas… koks? 4) taikyta hibridinė (1), (2), (3) pokštų sistema.

O jūs gal patarsite man, kaip lituanistų, kitų mokytojų aimanas perduoti švietimo vadovams taip, kad nereikėtų važiuoti į Vilnių pas Ministrą?

Atsakymai

Paulius, 2009-07-10 21:20:18

Gal aš truputėlį ne ta linkme, bet ar tik tas Ministro patarėjas nebus iš Šiaulių?

Burgis, 2009-07-10 21:39:28

Vaidas Bacys iš Šiaulių, Didždvario gimnazijos direktorius, bet ne su juo kalbėjau ir jis bus ne patarėjas, o viceministras (?).

Paulius, 2009-07-10 21:58:02

Taip, mano direktorius. Dabar, turbūt, jau buvęs 🙁

Burgis, 2009-07-10 22:35:24

Pauliui: o, kaip įdomu! Gal galite trumpai charakterizuoti savo direktorių? Pažiūrėjau internete – jaunas, gimęs 1971 metais!

Paulius, 2009-07-10 22:48:51

Turbūt pagrindinis charakterio bruožas yra liberalumas. Visą laiką generuoja naujas idėjas, nesivaiko tradicinės mokyklos modelio. Labai daug bendrauja su savo mokiniais tiek mokykloje, tiek už jos ribų, paklausia, kaip sekasi. Nedaug tokių direktorių, todėl dabar ir pergyvename, kaip čia bus be jo.

GL, 2009-07-11 02:28:15

Pagal praejusiu metu rezultatus atrodo, kad yra antras variantas (ir is dalies trecias). Is tikruju, kai kuriu balu nera, iskaitant vieneto (taigi tikriausiai niekas tu 100 litu si karta nelaimes :)), bet siaip viskas daugmaz atrodo proporcingai, kaip ir turetu buti…

Burgis, 2009-07-11 17:31:41

GL: nebūtum Tu, Gediminai, matematikas – iškart radai bent dalinį atsakymą! Dalinį todėl, kad tai pernykščiai duomenys, kaip tik dėl to labiausiai pykstu – parodo analizę po to, kai tai jau visai niekam nebesvarbu… Jau seniau buvau bandęs nagrinėti tą “analizę”, bet jau ties (2 pav.) mečiau – akivaizdu, kad taškų keitimas balais netiesinis ir voliuntaristinis: padarysime, kad atrodytume gražiai…

Jau rašiau, kad ir taškų skirstinys (1 pav.) man atrodo visai netinkamas BRANDOS egzaminui. Jis labai tinkamas konkursui, olimpiadai, atrankai pareigoms, bet tik ne brandos egzaminui.

GL, 2009-07-12 00:37:00

Sutinku (apie tai parasiau kitoje temoje) – privaloma duoti ir “taskus”, ir “balus”.

Bet nesuprantu, kokia problema del konvertavimo? Vienintele problema – politinis sprendimas del islaikymo ribos, kurio tikrai nereiketu, o siaip balai is ties atspindi procentili (ar apytiksli procentili kai daug moksleiviu surenka tiek pat tasku). Netoli maksimumo sarysis netiesinis todel, kad nedaug zmoniu surenka tiek daug balu… betgi ir SAT/GRE imanoma surinkti 800/800 padarius 2-3 klaidas ir 790 padarius 4-5, o zemiau su kiekviena klaida balai eina zemyn, net kartais per 20…

O del skirtinio, jis beveik normalusis (truputi, deja, pasislinkes i kaire) — kokio geresnio galetumete tiketis? (bimodal?) Aisku, galima (ir tikriausiai) reikia nustatyti kur kas aukstesne islaikymo riba, kad pvz. bent 1/3 tasku reikalinga islaikymui (tada geras trecdalis neislaikys matematikos, ir tikriausiai >60% neislaikys bent vieno egzamino…)

Burgis, 2009-07-12 20:16:37

GL:

SAT (Scholastic Aptitude Test) – tai visai ne BAIGIMO, o tinkamumo patikrinimo testas. Aptitude reiškia gabumas, mokslumas, tinkamumas, palinkimas, polinkis. GRE (Graduate Record Examination) irgi naudojamas TINKAMUMUI (priėmimui), o ne baigimui.

O štai man prieš daug metų teko laikyti IELTS (International English Language Testing System), iš 9 balų gavau 6,5 – to pakako, kad galėčiau važiuoti į stažuotę Mančesteryje. Jokių norminių perskaičiavimų – ką gavai, tą ir turi.

Gediminai, apie tokios norminės sistemos, kuri dabar taikoma Lietuvoje, absurdiškumą tu suprasi tik tada, kai tavo vaikas po matematikos egzamino pasakys – gavau 98. Nejaugi nepaklausi, kodėl ne 100? Jei paklausi, jis atsakys: todėl, kad mane egzaminavo ne taip, ne iš to, ko mokė, o taip, kad skirstinys būtų norminis, ir vertino taip, kad tik vienas procentas moksleivių gautų 100. Kitiems pasakė – nebėra vietų…

Evaldas, 2009-07-12 22:25:25

Gerb. Burgi,

gal aš ką nors ne taip suprantu (humanitarinis mąstymas!), bet Jūsų pavyzdys su IELTS nelygus mūsų brandos valstybiniam egzaminui. Jūs kartelę tam tikrame aukštyje įveikėte, su niekuo nekonkuravote, kam teks važiuoti į Mančesterį. Taigi, patvirtinote brandą – išlaikėte mokyklinį egzaminą. O mūsų valstybiniai (iki šiol) – stojamieji… Ar ne taip aš suprantu?

Evaldas, 2009-07-12 22:50:41

Ir dar vienas komentaras Jūsų įspūdžiams. Jei gerai prisimenu, tai ministras labai savo reitingą pakėlė paskelbdamas ar ne apie kone milijoną valdininkų išsidalintų pinigėlių maišant įvairius interesus. Paskelbta apie dviejų (priglaudusių apie šeštadalį ar septintadalį visos sumos) atsistatydinimą ir … kažkur – labai neryškiai apie papeikimus dar keliems. Na, nesinori kalti visų prie sienos. Juk ne vagys – tik pasinaudotojai tarnybine padėtimi 🙁 Tautai nelemta žinoti apie savo didvyrius. Tačiau apie ministro principingumą, viešumą tai irgi kiek pasako. Primena laikus prieš tris ir kiek daugiau dešimtmečių – skambi komjaunuoliškų (ir ne tik) akcijų pradžia, o po to – ??? Teko kiek bendrauti su ministru, kol dar juo nebuvo. Na, kaip ir visi suprofesionalėję seimūnai, supolitikėję žmonės – kalbėti moka…

Burgis, 2009-07-12 23:08:05

Gerb. Evaldui, tuo metu IELTS man kaip tik buvo atrankos egzaminas, konkursas buvo nemažas… Žinoma, lėmė ir kiti duomenys, pokalbis, bet šis rezultatas buvo gana lemtingas.

O dabar – stojamieji? Jūs juokaujate! Aš “Dialoge” lyg ir įrodžiau, kad 15 taškų (ne balų) iš matematikos VBE buvo galima gauti baigus tik 9 klases. O NEC kartelę nuleido iki 13 taškų!!! Tai dabar aš tokius “studentus” ir mokysiu…

Evaldas, 2009-07-12 23:42:36

Nemiegam, nemiegam… Bet tikriausiai Jūs mokysite ne tuos, kurie Jums atneš parodyti atestatų priedus su pretenzija gauti Jadzės neatsiimto banknoto. Reikia tikėtis, kad ateis tie, kurie bent 50 balų bus gavę? Šiaip jau, linkiu ir dar geresnių studentų!

O dėl IELTS – tai pats prisipažįstate, kad ne šis egzaminas buvo svarbiausias. Juk, tikriausiai, niekas nebūtų pasikeitę, jei būtumėte surinkę ir puse ar dviem balais daugiau? Pats rašote apie ribą (kartelę) – “to pakako”.

Dėl mūsų valstybinio lygybės stojamajam… Drįsiu ginčytis iki galo, kad, nors ir buvo vadinamas “brandos”, bet nuo pat pradžių sumanytas kaip stojamasis, kaip geriausiųjų atsirinkimas. Ne veltui Jūsų kolega garsios Vilniaus mokyklos direktorius nuolat rūpinosi kaip čia į istorijos egzaminą įkišus tai, kuo bus galima “pagauti” mažutį abiturientą… Kad jis panašus į stojamąjį, patvirtino ir mano sūnaus pavyzdys. Prieš gerą savaitę jis laikė kūrybinį stojamąjį egzaminą ir gavo įvertinimą “95”. Tėvams gi įdomu, kodėl ne “100”? Pasirodo, šimtuką gavo geriausiai išlaikęs, o po to kiti – išlaipsniuoti kas penkis balus. Teko džiaugtis, kad NET antras. Bet, juk panašiai ir per valstybinius egzaminus laipsniuoja. Tiesa, kur bendra galimų surinkti taškų suma toli gražu neartėja prie šimto ir taškai neskaidomi dalimis, labai įdomiai turi atrodyti TEISINGAS sustatymas į eilę nuo 1 iki 100. Čia aš su Jūsų abejonėm sutinku…

GL, 2009-07-13 02:43:08

Man atrodo, kad problema daugiausia ta, kad universitete tenka mokyti zmones, surinkusius “15 taškų (ne balų)”… Bet ir tokia situacija galbut pavyktu kaip nors “susvelninti” jeigu musu universitetai butu lankstesni. Pvz. papildomai organizuotu “math basics” kursa (pagal lietuviska terminologija, moduli), kuris butu privalomas visiems, kurie tarkim gavo maziau nei 2/3 ar 3/4 ar 4/5 tasku (ar atitinkamai balu) valstybiniame.

Bet aisku as sutinku, kad lygis bendrai nukrites – del visokiu profiliavimo eksperimentu, del perkrovimo ziniomis ir mastymo nelavinimo, del “rinkos realybes” kai sen bei ten nera normalaus mokytojo (ar jokio mokytojo is viso) ir t.t.

Baisuoklis, 2009-07-13 08:22:51

Papildomas testas stojant turetu tam tikru pliusu. Statybininkams atsirastu uzsakymu. Automobiliu pardavejai gautu pinigeliu…

trumpai, 2009-07-14 15:07:13

“Turbūt pagrindinis charakterio bruožas yra liberalumas.”

Man idomu, kodel elegesinis liberalumas laikomas pliusu?

Burgis, 2009-07-14 15:21:19

“trumpai”: todėl, kad “liberalus” primena “liber-alus”, o alus yra sveika! Čia pokštas, o rimtai liberalumas yra mažesni laisvių suvaržymai ir didesnė atsakomybė už pasinaudojimą laisvėmis – tai gerai.

trumpai, 2009-07-15 15:34:12

Nezinau, gal mano info netiksli – bet kiek zinau Vakaruose ir ishsivyschiusiuose Rytuose elitines mokyklos liberalumu nepasizymi.

O kad liberalumas – tai didesne atsakomybe, kazkaip keista atrodo – praktika ka kita rodo.

trumpai, 2009-07-15 15:38:29

Beje – o del mokslo – tai jo aukso amzius buvo, kai liberalumas nepopuliarus buvo.

Burgis, 2009-07-15 18:25:43

“trumpai”: taip, iki liberalumo reikia užaugti… mažai kas ir Europoje užaugo, todėl net mokyklose rykštės neseniai panaikintos…

trumpai, 2009-07-15 20:50:35

to Burgis

Tai kad tamsta vengiate atsakymo . liberalumas mokyklose: madinga – taip; populiaru – taip; naudinga – atrodo, kad ne; tai kame to liberalumo pliusai be ishoriniu blizguchiu?

Burgis, 2009-07-16 08:46:11

“trumpai”: nieko aš nevengiu – aš esu liberalas (ne partijos narys, o požiuriu).

trumpai, 2009-07-16 18:13:46

Uzjauchiu del liberalumo 🙂 Shiaip jau liberalishko auklejimo poziurio rezultatai matosi – citata:

“prie sovietų aš antrokė per visą miestą viena parvažiuodavau troleibusu namo net po popietinių pamokų, 8 vakaro. Dabar savo 10 metų sūnų vežioju į mokyklą, į treniruotes, nes bijau, kad jo nepavogtų pedofilai, šiaip iškrypėliai. ”

Ta ir asmenishkai patvirtinti galiu.

Burgis, 2009-07-16 20:00:24

“trumpai”: koks Jūsų citatos ryšys su liberalumu? Jokio.

V., 2009-07-16 20:15:50

…nematot ryšio? Įtariu, kad gal “trumpai” norėjo pasakyti, kad liberaliai auklėjama/neauklėjama visuomenė turi tendenciją išsigimti, jei nėra pakankamai brandi.

Arnas, 2009-07-17 00:17:42

Arba atvirkščiai.. totalitarizme auganti visuomenė išsigimsta ir negali gyventi be didžiojo brolio žodžio kaip, ką, kada ir kur reikia daryti.

O “trumpai” labai trumpai ir aiškiai parodė savo požiūrį į sovietų sąjungą, kur “nebūdavo nusikaltimų”, “žmonės nebuvo ištvirkę” (neužsiimdavo seksu dažniau nei reikia :)) ) ir t.t.

Arnas, 2009-07-17 00:24:16

O rašydamas apie liberalizmą ir atsakomybę, mano nuomone, direktorius norėjo tiesiog atskirti liberalizmą nuo anarchijos. Pavyzdys galėtų būti mašinos vairuotojas, kuris gali galvoti “taigi laisva šalis, reiškia aš galiu važiuot kaip noriu” ir važiuoti kaip nori, tačiau toks jo požiūris neišvengiamai susikirstų su kitų laisvų žmonių “laisvėm elgtis kaip kas nori”. Tuo tarpu liberalus vairuotojas pirmiausia žiūrės į tai, kad nebūtų pažeistos kieno nors kito laisvės, taigi pasirinks saugų ir taisyklėmis paremtą vairavimą.

trumpai, 2009-07-17 07:12:57

to Arnas

gal nereikia primesti man to, ko ash net omenyje neturejau? Beje – tai viena ish liberalizmo ydu – argumentu primetimas oponentui. V pagavo minti.

Arnas, 2009-07-17 10:52:19

Trumpai: tai tavo tas pavyzdys su mama, nori pasakyti, nėra apie tai, kad pedofilų ir kitų iškrypėlių sovietų sąjungoj nebuvo, o jie atsirado tik laisvoj ir liberalioj Lietuvoj? Man tai čia absurdas.

GL, 2009-07-17 14:27:30

Vienas dalykas – nuosaikus ir atsakingas liberalizmas (pvz. tai kas Amerikoje vadinama ‘liberal’), kitas – laukinis liberalizmas, anarchija. Pries diskutuojant ne pro sali kiekvienam apibrezti, ka konkreciai turite galvoje, kitaip diskusija yra truputi beprasme…

Del elitiniu mokyklu (tokiu kaip Harvardas ir Kembridzas) neliberalumo sutinku, bet bent todel as jose niekada ir nenorejau studijuoti… Ir zinau nemazai labai garsiu zmoniu, kurie savo jaunysteje ten studijuodami nemazai kentejo…

petras, 2009-07-17 15:18:19

jaunystę reik paleist vėjais ir gyvent neatsakingai bei linksmai, kad poto būtų dėl ko gailėtis senatvėj, ARBA NE :DDD