Ką tik baigiau paskutinįjį „oratorinio meno“ pirmojo užsiėmimų ciklo epizodą. Pateikiu jums konspektą, kurį gavo visi klausytojai. Gal ir jums pravers. Kitų metų pradžioje gal pratęsime?…
*
Mokytis kalbėti būtina! Taip sutapo, kad šią savaitę gavau du įrodymus, kad kalbėti reikia mokytis: 1) TEDX renginys Kaune parodė, kad iš kalbėjimo, vien iš kalbėjimo, galima visai neblogai užsidirbti; 2) vienas gimnazistas į kamerą leptelėjo tokį žodį, kad aš iškart pajutau – privalome juos mokyti kalbėti!
*
Ir aš mokausi… Aš irgi dažnokai lepteliu kokį žodį (pavyzdžiui, debilas, pavyzdžiui, šiukšlės…) o nemokšos žurnalistai jį pateikia su tokiu „padažu“, kad aš iškart suprantu – vis dar turiu mokytis kalbėti dabartinėje neintelektualioje visuomenėje…
*
Dabar pasimokykite ginčytis. Ir su manimi…
***
Ginčo menas
pasirinkti tinkamą momentą
ginčui – viena tema
negalima stengtis įžeisti
negalima slėgti autoritetu
negalima apibendrinti
palikti galimybę oriai atsitraukti
asmens, jo draugų, giminių savybės negali būti argumentai
emocijos negali užgožti proto
visada prisiminti prielaidą, kad esi neteisus
nieko nėra reikšmingesnio už taiką
kalbėti pakaitomis
laiku baigti be jokio aido
***
Dėkoju savo mylimiems žmonėms, kurie visą gyvenimą mane to moko. Jau šiek tiek pramokė…
Atsakymai
Burgis, 2013-11-27 16:08:22
Mokotės?…
Rasa, 2013-11-27 16:47:36
Aš tai manyčiau, kad ginčytis išvis nereikia 🙂 nes ginčuose tiesa negimsta.
Rasa, 2013-11-27 17:46:17
Na va, pusė minusuoja ankstesnį komentarą, bet niekas nesiginčija 🙂 Aš irgi nesiginčiju, nes per stipriai sergu ir neturiu jėgų 🙂
Vis tik aš atskiriu ginčus ir diskusijas. Diskusijos- sveiki pokalbiai, kuriuose gali būti svarstomi įvairūs dalykai, padedantys rasti šiokią tokią tiesą, o ginčą aš suprantu kaip norą įrodyti savo tiesą, o ne rasti bent kiek tikresnę 🙂
Matas, 2013-11-27 19:13:19
Ne kartą girdėjau pasakymą: ,,Žmogus metus mokosi kalbėti, o likusį gyvenimą – tylėti”. Taip išeina, kad kokybė svarbiau – kaip visada.
Mano nuomone, kad galėtum teisingai, taikliai ir visaip kitaip gerai šnekėti – nesvarbu, ar auditorijai, ar asmeniškai – reikia pirmiausia mokėti klausytis. Vieno pašnekovo arba net kelių šimtų klausytojų (čia turiu omenyje bent turėti su jais kažkokį kontaktą). O šito sugebėjimo, deja, didžiajai daliai žmonių – tarp jų ir man – trūksta. Beje, kartais atrodo, kad ir jums, direktoriau, pritrūksta sugebėjimo klausytis. Jūs dažnai raginate mus klausti, tačiau neatrodo, jog jums būtų nuoširdžiai įdomu, ką mes sakome. Rodos, jūs nepajaučiate emocijų, kurios perduodamos kalba, o tik logiškai sureaguojate į žodžius. 🙂
Tai yra tik mano ir galbūt neteisinga nuomonė, todėl jokiu būdu neįsižeiskite 🙂
Burgis, 2013-11-27 19:48:19
Matui: ačiū tau, labai smagu sulaukti gimnazisto komentaro! Kartu ir nustebau dėl tokių teiginių: „… tačiau neatrodo, jog jums būtų nuoširdžiai įdomu, ką mes sakome. Rodos, jūs nepajaučiate emocijų, kurios perduodamos kalba, o tik logiškai sureaguojate į žodžius. :)“
*
Galiu patikinti, kad man tikrai nuoširdžiai įdomu! Kodėl turėtų būti kitaip? Tai kam tada prašyčiau klausti, kalbėti su manimi? Juk man šilta ir gera mano kambarėlyje… O ir alga mano nuo pokalbių su jumis nekinta…
*
Tačiau gali būti, kad jums kartais atrodau nenuoširdus ar šaltas, nes pats kartais save pagaunu, kad skubu, kad mintys man svarbiau už emocijas…
*
Tai ir vėl prašau: stabdykite mane! Grąžinkite atgal. Pakartokite klausimą, mintį. Tiesiog paklauskite, kiek man tai, ką sakote, įdomu, svarbu. Nejaugi neišgirsiu?
*
Patikinu tave ir visus: anūkėliai mane jau išmokė – nieko nėra svarbesnio už vaikus!
Matas, 2013-11-27 20:11:26
Matyt, tą skubėjimą ir tenka pastebėti. 🙂 Stabdyti mandagiai taip pat nėra labai paprasta. Ką gi, reikės pabandyti!
Adefagija, 2013-11-27 22:35:29
Ginčas ginčui nelygus!
Tarkim, teisminiai ginčai vyksta įstatymų kalba;
politiniai ginčai vyksta suinteresuotumo, angažuotumo, principų kalba;
Plačiosios visuomenės ginčai vyksta “delfio komentarų kalba”;
Buitiniai ginčai dažnai gali vykti ir “kumščių kalba”….
Ir ne visada tie išvardinti pricipai tinka…..Reikia stengtis išmokti ginčytis kultūringai, tačiau pabandykit užgniaužti emocijas sužinoję tarkim, apie žmonos romaną su viršininku.
***
Šiaip ginčytis nėra sunku, jeigu oponentas nėra visiškai tūpas, nes ten paprastai būna aiškus objektas..
Daug sunkesnė yra monologinė kalba auditorijai, kai reikia tarkim, kokį pusvalandį papilstyti iš tuščio į kiaurą.
Geros iškalbos reikia mokytis, bet man atrodo, kad tai yra ir įgimta dovana.
Iš lietuviškų kalbėtojų, man visada imponavo N.Oželytės kalbėjimas, – ji yra puikiai įvaldžiusi retorikos meną. Atrodo, kad žodžiai iš jos plaukia, visai be jokių pastangų.
Labai norėčiau paklausyti, kokią nors p. B.Burgio viešą kalbą. Gal galėtumėt įdėti? Spėju, kad esate geras oratorius.
nuoba, 2013-11-27 22:51:43
Iš praktinių pastebėjimų esu susidaręs nuomonę, kad vyrai, kurie yra šiek tiek prie mokslo, nesugeba įsiklausyti. Jie mano, kad problemą suprato iš poros žodžių ir užuot atsakę į klausimą puola aiškinti žinomas tiesas.
Tai liečia ir įvairaus rango politikus.
Dėl B.Burgio sugebėjimo girdėti nuomonės neturiu.
ak, 2013-11-28 08:06:18
Na politikai, bent jau šiuolaikiniai klausimų paprasčiausiai negirdi – jie nepatogų klausimą paprasčiausiai praleidžia pro ausis, niekada neturi savo nuomonės ir t.t. Jų kalba tai didžiulis bereikšmis vandenėlio srautas. Kelis kartus stebėjau politikų susitikimus su gimnazistais – vienas toks seimo narys kartą liejosi gimnazijoje kaipo šaltinis, po to pareiškė esąs pasiryžęs atsakyti į klausimus. Gimnazistai buvo aktyvūs ir tų klausimų pateikė nemažai, be to to politiko nebijojo.Galiausiai gimnazistai nustojo klausinėti – vienas iš jų, berods gimnazijos prezidentas, atsistojęs pareiškė, kad matyt gimnazistų klausimai viršija svečio kompetencijos ribas, tad nemato prasmės tęsti diskusiją, pridūrė kad metas atsisveikinti, bei padėkojo svečiui, padėjusiams suvokti jaunuoliams kas yra politikas. Svečias ir į šią pastabą bandė atsakyti ilga tirada, bet, prezidentui linktelėjus, jį nutraukė audringi plojimai, pribėgusi mergina įteikė gėlytę ir visi pradėjo skubiai skirstytis. Vėliau perklausiau seimūno pliurpalų įrašą (buvau įsirašęs į diktofoną) įsitikinau, kad šis “koknkrečius klausimus” megstantis politikas nei įvieną klausimą ne tik nieko konkretaus neatsakė, bet neatsakė visiškai nieko – papildavo tik beprasmių žodžių serijas. Dar įdomiau – į bene tris kartus pakartotą tą patį klausimą jis tris kartus atsakė skirtingomis nieko nereiškiančiomis serijomis….
ainana, 2013-11-28 14:21:20
Taip, as jau anksciau daviau dir. Burgiui pastaba, kad susidiorgines jis kalba kaip tarybinis ir dar girtas traktoristas….
Burgis, 2013-11-28 14:42:00
ainanai: atsiprašykite arba išmesiu.
Adefagija, 2013-11-28 20:12:14
Aš atsiprašau už tą kiaulę ainana….
Jis panaudojo labai neteiktiną žodį “susidiorginęs”.
Reikėtų vartoti susinervinęs, sudirgęs, suirzęs traktoristas.
Ne be reikalo rašiau gerb. Direktoriui pareiškimą, kad ainana išvytų.
Tai bent visuotinai jį pasmerkim, už lietuvių kalbos neišmanymą ir negerbimą.
Gėda Pelėda, ainana!