Mokausi mokyti ir mokytis. Klauskite!

Tapo viso gyvenimo įpročiu klausti: „Ar negalima geriau?“ Geriau, taupiau, greičiau… Užsirišti batų raištelius, kaklaraištį. Mesti akmenį. Kasti griovį. Vairuoti automobilį. Rašyti. Gaminti valgį. Mokytis. Va, iš visų dalykų išsiskiria noras geriau, greičiau ko nors išmokti! Žinau, kad visą gyvenimą mokausi, bet kvailas mirsiu, bet vis tiek noriu mokytis!

*

Esu dėkingas daugybei žmonių, kurie manęs ko nors pamokė kitaip, nei aš pats būčiau išmokęs. Kaip čia neprisiminsi „mirusio klavišo“, kurio funkciją Antanas parodė. Alius parodė, kaip patogiau apsivilkti paltą – kartu su šaliku. Romualdas parodė kitokį intervalų metodą. Rimas parodė, kaip kopijuoti muziką iš youtube, ir dar daug ką parodė…

*

Rengiuosi seminarams. Imsiu mokyti mokytus Kražiuose, Vilkaviškyje. Vasara gi, galima pramogauti!

Mokausi šioje svetainėje. Bet jūs čia ir dabar galite dar šio to mane pamokyti! Būsiu dėkingas.

*

Savo ruožtu, pasirengęs atsakyti į visokius, net keistus jūsų klausimus. Tebus šis įrašas „Klausk!“ tipo.

*

Rengiuosi kaip ir pernai pakviesti jus į susitikimus gimnazijoje. Šiek tiek vėliau, nes dar nežinau, kiek teks dirbti aukle…

Atsakymai

Burgis, 2012-08-16 13:48:59

Ar gerai?…

Lop, 2012-08-16 14:18:28

Viską galima padaryti .. mmm … “tobuliau” gal pasakykim, nes terminas “geriau” sudėtingai apibrėžiamas, konkretaus žmogaus fizinių galimybių ribose ir jo veiklos zonose 🙂

Čia tik egzistencinis klausimas, kokia prasmė kažką daryti tobuliau (na ir nuo kokio lygmens tobulinti)? Gal reiktų daryt max efektyviai? Tarkim mokėsim tobulai rišti kurį nors jūrinį mazgą. Jei panaudojamumas bus 1 kartas per 7 metus … naudos iš tokio mokėjimo nedaug (dar ir įgūdžiai pradings su laiku) … O gal geriau mokėti 15 mazgų, tame tarpe ir batų raištelių ne taip tobulai, kaip fiziškai įmanoma, tačiau greit ir tinkamai pagal situaciją?

Kaip ir rodo 2 pastraipa, išmokta tai, kas nedažnai arba ne profesionaliai naudojama kasdienybėje. Reikėtu apsivilkti paltą per 3sec, jau senai būtų išmokta 🙂

Imant emociškai, mokinimosi rezulatas, dažnai ir procesas, labai malonūs dalykai. Todėl ir bėgant (ar tekant) laikui, vis pasimokini žmogus ko nors naujo, ko nemokėjai, nes nebuvo rimto poreikio, tačiau pasidarė labai naudinga einamąjame gyvenimo etape.

Kažkaip taip … jei trumpai …

Regina D., 2012-08-16 15:58:15

Kokia Jūsų, kaip mokytojo, metodikos esmė?

Ar laukiate rugsėjo (tik sąžiningai :))) ?

Ar verčiate mokytojus dirbti per seminarus, ar pats vienas “atidirbate”?

moliugėlis, 2012-08-16 16:29:20

Kaip apsivilkti paltą kartu su šaliku

Burgis, 2012-08-16 16:31:47

Reginai D.: atsakau į visus tris klausimus.

  1. Mano metodika tokia: aiškink, mokyk taip gerai, kaip tik gali sugalvoti. Kasmet vėl ir vėl galvok, kaip galėtum dirbti dar geriau, išradingiau. Svarbiausia – mėgaukis tuo, ką darai! Tai jei niekam neįtiksi, bent pats sau patiksi ir savo gyvenimo negadinsi, o tik lepinsies, lepinsies…

  2. Aš labai laukiu rugsėjo. Labai! Aš nemoku ilsėtis… Atostogauti – dar dar, bet ilsėtis nemoku.

  3. Tai kad pas mus nebūna seminarų, kur aš dalyvaučiau. Na, beveik nebūna… Tiesa sakant, net nežinau, apie kokius seminarus Jūs kalbate. Štai mane pakvietė į Kražius, Vilkaviškį – jau kelinta savaitė ruošiuosi… Bet ar tai bus seminaras? Nežinau, aš važiuoju pabendrauti ir tuo pasimėgauti. Bet aš ruošiuosi, ruošiuosi!

Regina D., 2012-08-16 17:49:33

Man būtų įdomu sužinoti apie tuos seminarus, kuriuos Jūs vedate – juk tokiu atveju esate lektorius, seminaras turi temą, žmonės gauna pažymėjimus, moka pinigus. Seminaro “žanras” reikalauja, kad dirbtų ir patys mokytojai, kad pabandytų, atrastų, išmėgintų. Bet man nepavyksta vesti tokių seminarų – žmonės nori tik imti, imti, imti… Kiek teko būti užsieniečių vedamuose seminaruose, tai jie labai vertina savo darbą – informacijos minimaliai, vis su pertraukomis, su pailsėjimais, ir jei paklausi ko nors “šalia temos”, tai lektorius visada pasiūlo pasikviesti jį kitą kartą 🙂 pakalbėti būtent ta tema. Mane, pavyzdžiui, seminarai žiauriai išsunkia, o Jus. Negi Jus kviečiasi tik pabendrauti, o ne išsunkti?

Burgis, 2012-08-16 18:28:18

Reginai D.: aš važiuoju, kad išsunktų… Buvau Garliavoje – išsunkė, nuvažiuosiu į Kražius – išsunks. Aš pats save išsunkiu, kitaip nebūčiau patenkintas. Taip, man moka ir aš turiu dirbti iš visų jėgų, visu protu, visa širdimi…

Taip, seminaruose duodu darbo ir klausytojams, bet svarbiausia – aš noriu kalbėti taip ir apie tai, kas man aktualu, rūpi, patinka. Kažkodėl manau, kad atsiranda tokių, kuriems įtinku. Papasakosiu po Kražių (08.28). Tema: „Emocijos, intelektas, informacija. Proporcijos pamokoje.“

Burgis, 2012-08-16 19:38:05

moliugėliui: reikia paimti paltą ir šaliką kartu, ištempus šaliką prie apikaklės. Velkantis kartu, šalikas dailiai gula. Tai reikia pamatyti…

Poetas, 2012-08-17 02:33:05

Gerbiamas Burgi, ar planuojate savo dieną? Turiu omeny ateinančią dieną.

Burgis, 2012-08-17 08:13:58

Poetui: planuoju, žinoma, planuoju! Ir ne tik dieną, o kelias dienas, kelias savaites, net kelis mėnesius… Tik, suprantama, savaites ne taip tiksliai kaip dienas, o mėnesius – ne taip tiksliai kaip savaites. Bet, pavyzdžiui, dabar jau žinau dvi „užimtas“ dienas spalį ir lapkritį.

*

Kita vertus, čia jau esu rašęs, niekada negyvenu be rezervo – visus mano planus gali sugriauti šis bei tas… Aš tam visada pasirengęs.

*

Planai būna dviejų tipų: kai ką užsirašau, bet žymiai daugiau – tiesiog įsimenu.

Ignas, 2012-08-18 15:48:01

Ką labiau vertinate mokymesi – procesą ar rezultatą?

Kas maloniau – siekti ar pasiekti tikslą?

Ar žmogus iš prigimties linkęs mokytis ir tobulėti?

Burgis, 2012-08-18 15:57:11

Ignui: atsakau į visus tris klausimus.

  1. Vertinu procesą todėl, kad neabejoju, – jis visada duoda rezultatą. Bet tai nėra kažkoks galutinis rezultatas! Mokymosi proceso, kuris tęsiasi visą gyvenimą, metu „pakeliui“ atsiranda įvairūs rezultatai: uždarbio padidėjimas, vardai, laipsniai, pareigos, bet svarbiausi rezultatai – pasitenkinimas savo gebėjimais, išprusimu.

  2. Kaip jau sakiau – nežinau, kas yra pasiektas tikslas. Aš juk dar nebuvau kosmose, tai gal ir nepasiekiau tikslo? ne, neturėjau tokio tikslo. O kokį turėjau? Jokio! Turėjau ir tebeturiu norą gyventi, intensyviai, įvairiai gyventi!

  3. Ne, iš prigimties žmogus, gamtos gyvūnas, yra tinginys. Ir tai teisinga! Noras mokytis ir tobulėti atsiranda, kai supranti, kad taip patenkini kažkokį savo alkį, kaip maistu patenkini kūno alkį. Žinoma, dar didesnis noras kyla, kai kas nors pagiria, kaip už tai gerai atlygina.

Ignas, 2012-08-18 16:59:26

Dėkui už atsakymus. Noriu kiek padiskutuoti dėl trečiojo klausimo.

Vos gimęs žmogus ima mokytis – vaikščioti, kalbėti, suprasti aplinką. Taigi nors pirmuosius gyvenimo metus žmogus iš prigimties yra linkęs mokytis. Kur tad ta riba, kurią peržengęs jau nebenori mokytis ir tampa tingus?

Burgis, 2012-08-18 17:35:31

Ignui: žmogus, kaip ir kiti gyvūnai, turi įgimtą instinktą mokytis tiek, kad išgyventų. Visa kita, žmogiškasis pasaulio gelmių tyrinėjimas, jam nėra būtinybė, nėra įgimtas, bet yra protu skatinamas.

Giedrius, 2012-08-20 12:18:03

Taip išeina, kad tinginystė prasideda po.. na, tarkim 10 klasės? Jaunas žmogus tada jau moka skaityti, rašyti, skaičiuoti, dirbti su kompiuteriu – o užtenka nekvalifikuotam darbui gauti. Na, ar kavą daryti, ar grindis šluoti, ar mišką kirsti.

Bet tai kodėl tada Lietuvoje tiek daug aukštojo mokslo siekia?

Aš nesuprantu loginio ryšio grandies čia.

petras, 2012-08-20 12:58:26

todėl kad yra spaudimas iš visuomenės ir iš šeimos. todėl, kad dažnu atveju negalvojama ko žmogus nori, o sakoma, kad taip reikia, nes taip kiti daro.

ir siekia aukštojo mokslo labai maža dalis, dauguma tik bando laiką prastumt ir kokiu nors būdu gaut tą diplomą.

tokiuose dalykuose ir nereik logiškumo ieškot.

beje nemažai žmonių ir nestoja po vidurinės baigimo. (bent jau tarp mano pažįstamų tokių pasitaikė gan nemažai) ir visai nesiskundžia gyvenimu 🙂

Burgis, 2012-08-20 14:53:14

Giedriui: žmogus yra protinga būtybė, todėl sugeba įveikti tinginystę dėl protu suvokiamų dalykų: garbės, malonumų, patrauklumo ir pan.

ananasas, 2012-08-21 11:03:37

Kaip skirstot klases? Ir ar bus kazkokie sarasai? (atsiprasau uz nelietuviskas raides)

Burgis, 2012-08-21 19:50:40

ananasui: jau paskirstėme… Sąrašai yra, pamatysite rugsėjo pirmąją.

Giedrius., 2012-11-19 15:41:02

Laba diena, gerbiamas Burgi

Čia bus pirmas mano klausimas jūsų svetainėje. Skaitinėjau senesnes tinklaraščio temas ir vienoje temoje „Idealus žmogus“ užkliuvo toksai punktas – „9. Jis turi būti žinomas, matomas darbe, draugų būryje (nematomi žmonės anksčiau ar vėliau tampa našta visuomenei arba patys sau…)“. Kodėl priėjote tokios išvados?

Reguliariai pas jus lankytis pradėjau tik nuo jūsų seminaro apie Variklius 🙂 Tad noriu tuo pačiu ir padėkoti, stiprus gavosi.